Dva dobrovolníci Max a Albert souhlasí s nabídkou na otestování přístroje a nechají se na dobu tří let zmrazit. Místo v roce 1993 se ale probudí o padesát let později v podivném, sterilním světě bez mužů. Všude kolem nich jsou jen samé ženy, které žijí v podzemním městě, protože ovzduší na povrchu planety je kontaminováno. Max a Albert jsou proti své vůli považováni za primitivní archeologický nález a hrozí jim smrt, anebo násilná přeměna v ženy. Ženy převzaly vládu nad světem a naši hrdinové se stávají pokusnými králíky. Díky dívce jménem Lamia, která zcela nepropadla feministické propagandě, se mužům podaří uprchnout. Ukáže jim cestu na povrch a spolu s nimi se rozhodne i ona zemřít na zamořené planetě mimo svůj bezpečný podzemní domov. Jenže na zemi je vše jako kdysi, dokonce je tam i dům, ve kterém tajně bydlí šéfka podzemního ženského společenství. (TV Nova)

cheyene

Musím se přiznat, že něco takového jsem od filmu polské provenience a navíc z počátku 80. let nečekal! Sexmise je vtipná, plná sexistických narážek, rozebírá ve své podstatě i závažná témata, přičemž též forma, kterou je příběh vyprávěn, není i na dnešní poměry vůbec marná! Jasně, sci-fi snímky stárnou hrozně rychle, ale některým nemáte absolutně problém odpustit nějaké ty papundeklové scény či dnes již laciné triky. Většinou je tomu tak asi u filmů, kde obsah vítězí nad formou a kde je děj stále atraktivní, nadčasový a v ničem nevyčpělý. Občas mi Sexmise připomínala svoji atmosférou Planetu opic z r. 68. Pochválit bych chtěl vedle zmíněného humoru i napětí a půvab polských hereček. Nemluvě o odvaze tvůrců z katolického Polska zasadit do filmu tolik nahoty a scén se sexuálním podtextem. ()

ajuska

Originální komedie se spoustou podařených momentů a zároveň trefná a kousavá satira. Jen ta stopáž je vzhledem k nepříliš obsažnému námětu trochu přetažená. ()

lamps

Nevím, co k tomuhle skvostu napsat. Je to vtipné, inteligentně napsané, neotřelé a opravdu velmi sebevědomě a nebojácně zrežírované. Ale nejvíce Sexmisi stejně docení ti chlapi, kteří v době jejího vzniku neměli možnost sledovat odhalené ženy každodenně na internetu a museli s vervou nasazovat vlastní šarm, aby odhalili tajemství ženského lůna v nenahraditelné, fyzicky příjemnější realitě. Tehdy musel být tenhle přelomový snímek teprve parádním relaxem... 75% ()

Pepinec

Jakoby někdo zfilmoval moje vzpomínky na střední... To jsme si na pajdáku s pár klukama taky nejdřív mysleli, že musíme bejt poslední samci na světě a jak to bude čupr. První asi tři ročníky jsme nedělali nic jinýho, než běžeckým stylem "Na spermie" zdánlivě chaoticky pobíhali po škole i internátu a zneužívali naše postavení. Společenský, jaký jiný. Někdy před maturitou nám ale došlo, že ta samičí nadvláda nás postupně a zcela zákeřně naturalizovala podle svých představ, čili dřív než si první z nás začal kupovat tampony jsme se stejně jako Max s Albertem pustili do hledání únikovýho tunelu. Strčili jsme ale palice do špatný díry, takže Pavel pokračoval v otrokářství na vošce a já s Ondrou skončil, jak jinak, na pedagogický fakultě. A mohla začít další dívčí show... K filmu prosím vás toto: 1. Polská komedie? 2. Sexy holky v roce 84? 3. Kozy a lulín před kamerou zrovna v mekce puritánství? 4. Zábava jak hrom. (Challenge Tour 2015, film č.17) ()

Big Bear

Na Sexmisi jsem se vydal až nyní a uznávám, že už jsem ji měl asi vidět dříve. Nějak mně ale míjela. Teď si připadám také jak po hybernaci. Přeci jen těch 33 let udělalo své a lecos z tohoto satirického sci-fi snímku působí už notně archaicky. Příběh sám je ale nadčasový a v dnešní době kdy jsou spíše diskriminováni muži přeemancipovanými ženami než ženy získává netušeně další rozměr. To je celkem zajímavá věc a i když řadu tehdejších fórů dnešní omladina asi nechytne (např. ,,Právě mi měli přidělit kvartýr..'' atd..) ten střet posledních dvou ,,samců'' s čistě ženským světem je vtipný. Úžasné je i to, že každý z mužů je jiný. Vědec je po konfrontaci s realitou rozhodnut zemřít a vlastně celou dobu se chová důstojně, dokonce v poslední chvíli volá: ,,Ať žijí muži! '' :-). Zatímco jeho druh je mužem z lidu. Zajímá ho výplata za experiment, po ženách pokukuje jako muž... Ženy ve filmu jsou vnadné, hlavní hrdinka krásná a na svoji dobu muselo toto socialistické soft porno působit jako atomovka nad Nagasaki... Je div, že to soudruzi pustili ven. Vzpomínám coby dítě jak dospělí o filmu v tomto ohledu vášnivě diskutovali. Říkal jsem si, že až ho uvidím, bude tam kdo ví co... :-). A dnes? Těch pár prsatic asi nikoho nerozbunzíruje! :-). Přesto tenhle film řadím mezi originály a klasiku stejně jako prvního Vetřelce. Tím spíše když si člověk uvědomí kdy vznikal. 4 vejce na tvrdo. * * * * ()

Madsbender

Skutočný poľský blockbuster, ktorý je presne tým, čo si pod týmto slovným spojením predstavíte - a zodpovedá tomu aj rozpočet a čísla návštevnosti. Neuveriteľne zábavná a trefná vízia budúcnosti v mohutne emancipovanej spoločnosti bez mužov, so skvelým obsadením (Jerzy Stuhr bez fúzikov!), množstvom nápadov a absolútne nepredvídateľným záverom. No a samozrejme množstvo krásnych ženských stvorení... V Európe vzniklo málo obdobne vtipných záležitostí. 80-85% POZNÁMKA: Zhliadnuté v rámci semináru o poľskom filme. ()

petaspur

Prozrazuji celý děj filmu a jsem hrdý na to, že si ho pamatuju! - Pan Albert z vědeckých důvodů a pan Max pro prachy se rozhodli podstoupit experiment se svým zmrazením. Experiment však přeruší válka (při které vymře mužské plémě) a samci jsou vykopáni až do podzemního světa žen, kde se na muže hledí jako na nepotřebný problém. Chlapi se seznamují se svým novým domovem (Max postříkaný hasičáky se smíří s tím, že se tady nesmí kouřit), nabízejí sexuální služby ("prachy až potom"), učí se rozšroubovat jídlo před konzumací ("To pečivo je čerstvé?" ptá se Max a ťuká umělým rohlíkem o stůl) a objevují novou verzi historie (Kopernik i Einstein byly ženy). Max s Albertem nadále "myslí pérem" na to, jak si budou užívat a netuší, že Liga žen hlasuje o tom, zda je nutné samce zabít nebo pouze přeměnit v ženy ("Podepište - Já níže podepsaná jsem se proti své vůli narodila jako muž"). Oba muži sice oceňují televizní výměny triček dívek po sportu, ale přesto se vydávají na únik za svobodou, při kterém si užívají ženskou nahotu, chlast, bigbít a rozkódují i umně zašifrované heslo pro vstup na zemský povrch. Teprve na čerstvém vzduchu po ukojení chtíče (jídlo a sex), po kterém si dvě vědecké pracovnice ve vaně se smíchem ukazují rukou něco o velikosti cca.15 cm, se oba cítí šťastni. ()

salahadin

Sexmise aneb Planeta Opic, pardon - Planeta Slepic. Vzhledem k tématu film asi nikdy nezestárne. Jednoduché, vtipné, absurdní. Ti dva kluci měli štěstí, že holky polykaly pilulky. A náťuk na politický systém nesvobody je jasný jak facka. Až se budete jednou snažit někomu hacknout heslo, ulevte si z plných plic :-) Velice sympatický je skoro minimální důraz na erotiku, pouze nutně doplňující děj o vydařené vtípky chlapáka Maxe. Kdyby se točila Sexmise dnes, klidně byste ji našli pod žánrem porno. Jen si nemůžu pomoct, komedie to sice je, ale místy mi přišla depresivní...fakt jo. ()

Disk

Divím se, že to vzniklo v roce 1984. Není to jen komedie, navíc v tom jasně vidím kritiku komunistického režimu, který vyžadoval jednotu a jakékoli odlišnosti likvidoval. Poslední půlhodina tuto moji teorii jen potvrzuje. PROČ JIM ŘÍKAT PRAVDU? ()

misterz

Film dávali u nás v telke prvý krát na Silvestra 1986/87 no a ja som pritom samozrejme nemohol chýbať :), dodnes mi v pamäti utkvelo pár scénok, pričom ani po toľkých rokoch sa môj názor na film nezmenil. Ako to s najväčšou pravdepodobnosťou dopadne, keď je mužský a ženský princíp v značnej nerovnováhe... Zaujímavé, no pritom veľmi zábavné. 80/100 ()

Adam Bernau

Status člověka v cizí kultuře? Zapomeňte. Status člověka ve vlastní kultuře? Škoda slov. Do Pjeruna, kam se hrabe Orwell. Ještěže máme ogniska dekadencyji. ()

k212

Ono je to taková ta obdoba českých crazy komedií a funguje to. Prostě neodolám a koukám se, když mám možnost. A velmi se bavím. Co víc si přát. ()

kingik

Z Polska se nevozí jen špatné potraviny, ale také špatné filmy. Za bolševika nebylo v kinech z čeho vybírat a v socialistickém Polsku soudruzi natočili "provokativní" film, nikoliv o nerozbitných skleničkách, ale nedomrlé sci-fi o ryze naivním vědeckém experimentu, což je z mého pohledu filmového žrouta, mnohem horší. Nutno dodat, že nejprovokativnější je tenhle film ve svém názvu. Jenže tenkrát na adresu tohoto filmu letěly takové fámy a legendy, až se z toho podle řečí jevilo regulérní porno. Bylo to fajn držet si status filmu, který je nějakým způsobem výjimečný, ale jen do doby, než jsem ho zhlédl. Pak to všechno vzalo za své. Vyklubala se z toho slušná kravina, ze které si pamatuji Jerzyho Stuhra, pěknou blondýnku a na svoji dobu ucházející triky. Film paradoxně v kontextu s názvem působil téměř asexuálně. Děj sám byl prostý a naivní. 20% ()

Omnibus

Bonus: pár hlášek z filmu. Samec je nepřítel žen! Stále svěží polská komedie, s hláškami a dobovými politickými narážkami, které tenkrát rychle zlidověly i u nás. „Vy mne svlékáte? Co to děláte, vždyť jsem funkcionářka!“ nebo dramatickým: „Vzdejte se! Kchh, kchhrrr...“ „Ááá, děvence došel kyslík.“ Stáří této komedie se sice nebezpečně začíná blížit počtu let, které oba naši samci prospali v hibernaci, ale přesto stále pobaví. I díky vhodně zvolené nesourodé dvojici hlavních hrdinů, úspěšně prezentujících ty špatné mužské vlastnosti, bez kterých by na světě bylo tak smutno a prázdno. A já spolu s těmito „falokraty“ odhodlaně volám: „No jasně, zbláznily jste se, protože jste už dlouho neměly chlapa! Potřebujete chlapa! Pryč s partenogenezí! Ať žijou chlapi! “ ... „Au! Nechte mě! Ne, tam ne! Au!“ „Pomoc! Ženský mě bijou! ()

gilmore_girl

Tenhle film se musi videt v originale, polsky nehovorici ho opravdove nedoceni. "Kobieta mnie bije" nebo "to nas o mało niewykastrowali, a Ty se będziesz cycki cyganie przyprawiał?" a "ku*wa mać" jsou nezapomenutelne hlasky :D. A Jerzy Stuhr nema chybu! ()

Anderton

Je veľmi príjemné sledovať námet, ktorý by sa na prvý pohľad viac hodil do hollywoodskej veľkovýroby v spracovaní našich susedov. Nielen geografických, ale v svojej dobe aj ideologistických. Sci-fi komédia, ktorá pripomína Allenovho Spáča, je približne rovnako vtipná a zábavná, ale predsa len v inom zmysle slova. Škoda, že sa vytratila z našich televíznych obrazoviek, rád by som ju po dlhých rokoch oprášil. VIDENÉ ZNOVA: Asi najlepšia alegória na emancipáciu druhej polovice 20. storočia, pokračujúca samozrejme dodnes. Doporučujem každej žene, nech sa zamyslia nad tým, kam ich prostriedok, ktorý mení túžbu po sexe za túžbu po kariére, v konečnom dôsledku zavedie. Pokiaľ súdruhovia ale videli vo filme iba toto posolstvo, asi boli značne prihoretí. Bohvie prečo mi kulisy tohoto filmu pripomínajú dnešné Hunger games. ()

Frajer42

Milé polské překvapení. Velmi zajímavé vidět tento starý snímek v dnešní odpudivé době nesmyslných ústupků, které nás jako lidstvo vedou přímou cestou do prdele. Nepředpokládám, že v roce 1983 byly na pořadu dne podobné otázky, které řeší tento snímek. Je to ovšem téma dokonale aktuální k dnešním problémům. Moc hezká antiutopická vize jediné horší věci na světě, než je důkladně vedený komunistický režim - důkladně vedený komunistický režim ženami, který přímo páchne feminismem. Protipólem je zapřísáhlý bohémský šovinista v hlavní roli, a tak dochází k očekávanému střetu zájmů Humor ani po dlouhých letech neztratil své kouzlo. Oba kluci jsou sympatičtí, jen moc krásy nepobrali, jak už to ostatně v Polsku bývá, tudíž se žaludek tu a tam otočí, když sledujete, jak hlavní hrdina oblizuje polské číče. Naopak hlavní hrdinka je k nakousnutí a rozhodně by se nejeden divák rád ujal jejího zasvěcení do tajů lásky. Příběh se zaobírá zajímavou tématikou, leč sám o sobě úplně neoplývá úžasností. Během 2hodinové stopáže bych si toho přál vidět podstatně víc, než dva muže trpící v komůrce a konstantní snahu o útěk. Jistou útěchou může být divákům to, že se slečny herečky zrovna nestydí poodhalovat světu svá těla, takže na své si přijdou i milovníci malých či velkých. Lepší 3 kousky. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate