Sexmise

• angličtina

Sexmission

Sexmisia

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

Polsko, 1983, 120 min (Director's cut: 117 min)

Docela vtipná polská sci-fi. Dnes už zřejmě klasika. Dva muži jsou v roce 1991 zmraženi a z hibernace jsou nedopatření probuzeni až o 53 let později. Ocitají ve světě plném žen, kde po velké válce už žádní muži nejsou a ženy žijí pouze pod zemí. I když se to na první pohled může zdát jako výhoda, vůbec to nemají jednoduché, protože jim ženy nedůvěřují. Snaží se proto zosnovat útěk a vypadnout z tohoto blázince. Konec mě docela překvapil. "Máte tu teda pěkný bordel!" :D(8.9.2015)

Kvalita a nadčasovost čas od času vznikají tam a tehdy, kde bychom to nečekali ani v nejrůžovějších snech. V tomto případě v pogdaňském Polsku osmdesátých let. Některá jména (Lukaszewicz, Stuhr, Stryjkówna) jsou u nás známa z jiných polských filmů slavnějších polských režisérů, ale ve svém souhrnu to reprezentuje kapky v moři. Na první pohled zcela nevinná crazykomedie je ve skutečnosti usměvavě nesmlouvavou satirou, která si šťastně střílí z obou pohlaví zhruba stejně, i když dobírání si zuřivých sufražetek - žen s mužským srdcem - má přece jen viditelný přesah. Zvlášť humorně působí kompetenční spory mezi policejním a výzkumným útvarem partenogenetického pouzeženského státu, za nimiž bez větších potíží vytušíme nesnáze neplánovaného chaosu plánované ekonomiky komunistického Polska. Typickou mužskou jízlivost skrývá i objev, že první žena je vlastně mužem a hlavním motivem její vedoucí úlohy je touha uhájit život. Přímo dojemně působí i halasná urputnost protimužské propagandy nebo objevy pohlavních funkcí ženského těla po útěku z vědomě uzavíraného dolu. Při všech těch scénách se vybavují trsy asociací na komunistickou éru s jejími neudržitelnými tabu, autocenzurami a dalším ideovým a hodnotovým harampádím. Návrat mužů-"lulánkových" nemluvňat v závěrečných sekvencích vyznívá do recese, která je blízká i českému humoru. Velkorysá výprava a nápaditý, hravý scénář obohacený o invenční režijní domýšlení vytvořily opravdu nezapomenutelnou komedii, která by měla být ordinována jako protijed všem fanatikům obou pohlaví. A pro ty ostatní by měla být vždy dostupná jako lék-elixír pro případ obtížnějších životních situací. Lék nad všechny dryáky. Takové je skutečné umění s velkým U.(12.9.2007)

V době invaze tohohle geniálního a nadčasového polského kultu do českých kin mi ještě do patnácti pár let chybělo, ale díky krátkozrakým (nebo spíš shovívavým) paním pokladním a uvaděčkám jsme se na něj s kamarády dostali už někdy v sedmičce. A byla to samozřejmě láska na první pohled. I na druhý a třetí. Vždyť tolik nahatých ženských najednou jsem do té doby v žádném jiném filmu neviděl! A božská Lamia v jejím bílém elastickém oblečku... aj aj! Celý děj s bezpočtem nesmrtelných hlášek se mi vryl tak hluboko do paměti, že i když jsem až dodnes tenhle film od půlky osmdesátek neviděl, obrazy i věty mi naskakovaly z podvědomí tak lehce, jako bych Sexmisi viděl naposledy někdy před pár týdny. Třeba: "Spolkni prášek!" Nebo: "A takhle samci mučili ženy!" Nebo: "Koperník byla žena!" Nebo: "Co to děláš? Jsem přece funkcionářka!" A ovšemže ten krásný moment s akustickým heslem, které v polském originálu vyzní ještě lépe než v českém dabingu: "Kurwa mać!"(30.3.2016)

Ale jo, nakonec teda jo. Po velmi rozpačitém úvodu to Olgierd Lukaszewicz a Jerzy Stuhr konečně pořádně rozjeli a nutno říct, že jim v tom pořádně pomohli v dabingu Václav Postránecký a Viktor Preiss, bez nichž by film nebyl ani z poloviny tak vtipný. Skoro škoda, že ta část "nahoře" neměla ještě nějaké pokračování (např. druhý díl).(10.10.2011)

Pro mě spíše průměrná komedie, která je sice postavená na originálním námětu, ale ten obrovský potenciál zůstává bohužel nenaplněn. 120 minut na tak jednoduchý scénář je jednoduše příliš moc, vtipu tam zas tak moc není a tak se aspoň snaží herci, kterým to jde. Zejména Stuhrovi, který se svojí postavy zhostil s velkou chutí a je to na tom taky znát. Ženské role by chtěly trošku více zapracovat, protože tyto šovinistické šablony moc nadčasové nejsou. Polsko má bohužel větší klenoty své kinematografie, a tak nemohu víc než za 3*(14.8.2006)

• - Při probouzení hlavních hrdinů z hibernace Albert (Olgierd Lukaszewicz) prohodí: " Nic nevidím." A Lamia (Bozena Stryjkówna) mu odpoví: "To je po hibernaci normální." Stejný rozhovor proběhne mezi Hanem (Harrison Ford) a Leiou (Carrie Fisher), když ho vyprostí z karbonitu (z hibernace) ve snímku Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho (1983). (KillHurt)

• - Maks (Jerzy Stuhr) a Albert (Olgierd Lukaszewicz) se z hibernace probudí 8. března, tedy na Mezinárodní den žen. (gjjm)

• - Ve filmu málem byla i česká stopa. V jedné ze scén měla podle scénáře být čeština, ale režisér s tím neuspěl a musel ji vyměnit za západní němčinu. [Zdroj: Kinobox.cz] (Duoscop)