Sexmise

Sexmission

• Československo

Sexmisia

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

Polsko, 1983, 120 min (Director's cut: 117 min)

90% - Film, který vznikl čtyři roky po Felliniho Městě žen s nápadně podobnou zápletkou... Machulského naprosto odlišné pojetí mě nadchlo již od prvních minut. Překvapila mě především nápaditost designu (občas, s jistou dávkou fantazie, alla Kubrickova 2001) , pohyby kamery, úhly záběrů, skvělá dynamika vyprávění, a s hlavními hrdiny jsem od začátku sympatizoval (jak jinak taky...). Sexmise se mi napoprvé tolik nelíbila, protože jsem ji tehdy viděl coby puberťák. Herci se mi zdáli toporní, ženy málo akční, a vůbec jsem očekával více toho, o čem vypovídá první slabika názvu filmu. Dnes, kdy erotika bez jakékoli fantazie kouká z kdejaké teenagerské komedie, či vedeoklipu slavných rapperů, tento druh humoru strašně oceňuji, a budu se za něj rvát do roztrhání těla!(20.6.2006)

Jerzy Stuhr na cestě do 21. století, ve kterém se mu nakonec nelíbilo. Dříve velice oblíbená satira, dnes poněkud méně úderná, leč pořád velice zábavná. Taková je podle všeho nejoblíbenější polská komedie v celém bývalém ČSR. Budoucnost plná žen, které emancipace zavedla až k naprostému eliminování mužů, má své jedinečné kouzlo, otázkou ale zůstává, jestli by podobný scénář byl i o několik desetiletí později řešen úplně stejně. Bylo by nutné nastolit stejnou revoluci a jen kradmo si užívat výdobytky života v domku se zahradou? V roce 2042 bude možné zřejmě cokoli.(1.1.2012)

Jakoby někdo zfilmoval moje vzpomínky na střední... To jsme si na pajdáku s pár klukama taky nejdřív mysleli, že musíme bejt poslední samci na světě a jak to bude čupr. První asi tři ročníky jsme nedělali nic jinýho, než běžeckým stylem "Na spermie" zdánlivě chaoticky pobíhali po škole i internátu a zneužívali naše postavení. Společenský, jaký jiný. Někdy před maturitou nám ale došlo, že ta samičí nadvláda nás postupně a zcela zákeřně naturalizovala podle svých představ, čili dřív než si první z nás začal kupovat tampony jsme se stejně jako Max s Albertem pustili do hledání únikovýho tunelu. Strčili jsme ale palice do špatný díry, takže Pavel pokračoval v otrokářství na vošce a já s Ondrou skončil, jak jinak, na pedagogický fakultě. A mohla začít další dívčí show... K filmu prosím vás toto: 1. Polská komedie? 2. Sexy holky v roce 84? 3. Kozy a lulín před kamerou zrovna v mekce puritánství? 4. Zábava jak hrom. (Challenge Tour 2015, film č.17)(13.4.2015)

Ale jo, nakonec teda jo. Po velmi rozpačitém úvodu to Olgierd Lukaszewicz a Jerzy Stuhr konečně pořádně rozjeli a nutno říct, že jim v tom pořádně pomohli v dabingu Václav Postránecký a Viktor Preiss, bez nichž by film nebyl ani z poloviny tak vtipný. Skoro škoda, že ta část "nahoře" neměla ještě nějaké pokračování (např. druhý díl).(10.10.2011)

S přihlédnutím na to, že to je polský film, tak je to skvělá sci-fi satira totalitní společnosti. Co by bylo, kdyby na světě byly už jen žen a náhodou by objevily dva hybernující muže? Sexuální pud žen je potlačován pilulkami a všechny žijí v podzemí, protože na povrchu je vše údajně zničeno radiací. Ale není všechno, jak se zdá a rebelové=muži mohou obrátit celý systém naruby a odhalit jeho lži, ve kterých všechny ženy drží proto, aby zachoval pravidla a poslušnost. Výprava působí trochu lacině, ale možná se to tak zdá vzhledem k tomu, že je film 30 let starý. Erotický nádech, spousta nahých žen tehdy asi působil velký poprask a nával v kinech, dnes už to nikoho nepřekvapí. Některé scény působí komicky až groteskně, ale do celkového ladění filmu se to hodí. Jerzy Stuhr svým hereckým výkonem vyčnívá nad ostatními.(12.1.2015)

• - Režisér Juliusz Machulski, spolu s Ryszardom Zatorskim napísali tiež pokračovanie, ktoré sa odohráva 20 rokov po udalostiach prvého filmu. Nakoľko sa scenár Machulskému nezdal príliš dobrý, dodnes odpočíva v jeho sejfe. (Raccoon.city)

• - Při probouzení hlavních hrdinů z hibernace Albert (Olgierd Lukaszewicz) prohodí: " Nic nevidím." A Lamia (Bozena Stryjkówna) mu odpoví: "To je po hibernaci normální." Stejný rozhovor proběhne mezi Hanem (Harrison Ford) a Leiou (Carrie Fisher), když ho vyprostí z karbonitu (z hibernace) ve snímku Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho (1983). (KillHurt)

• - Olgierd Lukaszewicz, ktorý stvárnil jednu z dvojice hlavných postáv, Alberta Starského, pochádza z jednovaječných dvojčiat a práve jeho brat Jerzy stál pri Sexmisii za kamerou. (Raccoon.city)