Sexmise

Sexmission

• Československo

Sexmisia

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

Polsko, 1983, 120 min (Director's cut: 117 min)

Tohle byl druhej film, kterej jsem od Machulskiho videl a byla to opet strasna silenost, ale opet originalni. Vtipu tu je opravdu spousta, vetsina fakt skvelejch, dej filmu hezky odsejpa, triky sou v klidu, hudba pekna a zaver je vyresenej fakt dobre. Ale nejvetsi klad je Jerzy Stuhr, kterej ma daleko vetsi roli nez v Kingsajz a i v momentech, kdy se nic moc nedeje, dokaze film utahnout. Fakt husta komedie.(1.11.2006)

• kingik

Z Polska se nevozí jen špatné potraviny, ale také špatné filmy. Za bolševika nebylo v kinech z čeho vybírat a v socialistickém Polsku soudruzi natočili "provokativní" film, nikoliv o nerozbitných skleničkách, ale nedomrlé sci-fi o ryze naivním vědeckém experimentu, což je z mého pohledu filmového žrouta, mnohem horší. Nutno dodat, že nejprovokativnější je tenhle film ve svém názvu. Jenže tenkrát na adresu tohoto filmu letěly takové fámy a legendy, až se z toho podle řečí jevilo regulérní porno. Bylo to fajn držet si status filmu, který je nějakým způsobem výjimečný, ale jen do doby, než jsem ho zhlédl. Pak to všechno vzalo za své. Vyklubala se z toho slušná kravina, ze které si pamatuji Jerzyho Stuhra, pěknou blondýnku a na svoji dobu ucházející triky. Film paradoxně v kontextu s názvem působil téměř asexuálně. Děj sám byl prostý a naivní. 20%(16.4.2013)

Některé filmy prostě nestárnou a tohle jeden z nich. Komedie stejně svěží a zábavná jako před třiceti lety. Sice ztratila ten punc vyjímečnosti, který nás poprvé jako puberťáky táhl do kina, ale kupodivu jí to vůbec neublížilo a naopak to dalo vyniknout jejím dalším kvalitám. Originální námět, skvěle vystavěný scénář, kterému na koleni stlučené efekty a kulisy dodaly spefickou náladu. Inteligentní oddechovka se svižným tempem a přísunem humoru, který ani okamžik nepoleví. Nadsázka a v době svého vzniku i poměrně odvážná satira, která rozhodně nepere jen do řad zuřivých feministek, vyšperkovaná desítkami drobných nápadů, tunou hlášek a skvělými hereckými výkony, kterým s přehledem dominuje Jerzy Stuhr jako živelný Max. Od "Výměny dresů", přes "Polkni prášek" až po "Holky mě bijou" je to pořád stejná zábava, která se neokouká a je jedním z těch filmů, které člověk může vidět stále znovu. .(20.1.2014)

V době invaze tohohle geniálního a nadčasového polského kultu do českých kin mi ještě do patnácti pár let chybělo, ale díky krátkozrakým (nebo spíš shovívavým) paním pokladním a uvaděčkám jsme se na něj s kamarády dostali už někdy v sedmičce. A byla to samozřejmě láska na první pohled. I na druhý a třetí. Vždyť tolik nahatých ženských najednou jsem do té doby v žádném jiném filmu neviděl! A božská Lamia v jejím bílém elastickém oblečku... aj aj! Celý děj s bezpočtem nesmrtelných hlášek se mi vryl tak hluboko do paměti, že i když jsem až dodnes tenhle film od půlky osmdesátek neviděl, obrazy i věty mi naskakovaly z podvědomí tak lehce, jako bych Sexmisi viděl naposledy někdy před pár týdny. Třeba: "Spolkni prášek!" Nebo: "A takhle samci mučili ženy!" Nebo: "Koperník byla žena!" Nebo: "Co to děláš? Jsem přece funkcionářka!" A ovšemže ten krásný moment s akustickým heslem, které v polském originálu vyzní ještě lépe než v českém dabingu: "Kurwa mać!"(30.3.2016)

Na Sexmisi jsem se vydal až nyní a uznávám, že už jsem ji měl asi vidět dříve. Nějak mně ale míjela. Teď si připadám také jak po hybernaci. Přeci jen těch 33 let udělalo své a lecos z tohoto satirického sci-fi snímku působí už notně archaicky. Příběh sám je ale nadčasový a v dnešní době kdy jsou spíše diskriminováni muži přeemancipovanými ženami než ženy získává netušeně další rozměr. To je celkem zajímavá věc a i když řadu tehdejších fórů dnešní omladina asi nechytne (např. ,,Právě mi měli přidělit kvartýr..'' atd..) ten střet posledních dvou ,,samců'' s čistě ženským světem je vtipný. Úžasné je i to, že každý z mužů je jiný. Vědec je po konfrontaci s realitou rozhodnut zemřít a vlastně celou dobu se chová důstojně, dokonce v poslední chvíli volá: ,,Ať žijí muži! '' :-). Zatímco jeho druh je mužem z lidu. Zajímá ho výplata za experiment, po ženách pokukuje jako muž... Ženy ve filmu jsou vnadné, hlavní hrdinka krásná a na svoji dobu muselo toto socialistické soft porno působit jako atomovka nad Nagasaki... Je div, že to soudruzi pustili ven. Vzpomínám coby dítě jak dospělí o filmu v tomto ohledu vášnivě diskutovali. Říkal jsem si, že až ho uvidím, bude tam kdo ví co... :-). A dnes? Těch pár prsatic asi nikoho nerozbunzíruje! :-). Přesto tenhle film řadím mezi originály a klasiku stejně jako prvního Vetřelce. Tím spíše když si člověk uvědomí kdy vznikal. 4 vejce na tvrdo. * * * *(15.5.2017)