Sexmise

Sexmission

• Československo

Sexmisia

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

Polsko, 1983, 120 min (Director's cut: 117 min)

"Jak muži vyhynuli ?? Nebyli to přece žádní mamuti !!" - "Řekla bych, že byli !! V jistém smyslu.." Partenogeneze jako parte mužskému pokolení ve výborné polské scifi komedii -A mimochodem s českým ejakulátem na scénáři.. - kterou jsem já osobně taky zaspal o nějakých třicet let..(27.10.2016)

V době invaze tohohle geniálního a nadčasového polského kultu do českých kin mi ještě do patnácti pár let chybělo, ale díky krátkozrakým (nebo spíš shovívavým) paním pokladním a uvaděčkám jsme se na něj s kamarády dostali už někdy v sedmičce. A byla to samozřejmě láska na první pohled. I na druhý a třetí. Vždyť tolik nahatých ženských najednou jsem do té doby v žádném jiném filmu neviděl! A božská Lamia v jejím bílém elastickém oblečku... aj aj! Celý děj s bezpočtem nesmrtelných hlášek se mi vryl tak hluboko do paměti, že i když jsem až dodnes tenhle film od půlky osmdesátek neviděl, obrazy i věty mi naskakovaly z podvědomí tak lehce, jako bych Sexmisi viděl naposledy někdy před pár týdny. Třeba: "Spolkni prášek!" Nebo: "A takhle samci mučili ženy!" Nebo: "Koperník byla žena!" Nebo: "Co to děláš? Jsem přece funkcionářka!" A ovšemže ten krásný moment s akustickým heslem, které v polském originálu vyzní ještě lépe než v českém dabingu: "Kurwa mać!"(30.3.2016)

Překvapivě kvalitní žánrovka z Polska, kde nejenže funguje humor a pojetí ústřední dvojice, ale rovněž celý fikční svět, což třeba v našich scifi komediích tak samozřejmé nikdy nebylo. Navíc se scénáři daří vytvořit satiru, jež nešetří ani muže, ani ženy, ale rovněž se ladně dotýká i filosofických problémů a nešetří ani trefnými politickými narážkami. I když kulisy prozrazují až příliš dobu vzniku, přesto mají daleko ke zmíněným "papundeklovým" dekoracím, ponoření do světa ruší jen minimálně a už vůbec nezastírají nečekanou výpravnost, kterou snímek dává najevo hlavně množstvím různorodých lokací. Zkrátka i dnes lze Sexmisi považovat za komedii světového formátu, jež dokázala překonat geopolitické omezení a do značné míry i neúprosný čas.(19.9.2012)

Toto není film pro zasmání, ale k zamyšlení jak z lidí udělat nemyslící osoby, které se bojí jeden druhého. Obraz jak to mocipánové s námi myslí. Komunisti to pustili , protože nechápali co tím chtěl básník říci. Čím jsem starší, tím víc cítím bezmocnost proti mocipánům. Tak jsem se smál, až jsem se rozplakal.(2.3.2011)

Je veľmi príjemné sledovať námet, ktorý by sa na prvý pohľad viac hodil do hollywoodskej veľkovýroby v spracovaní našich susedov. Nielen geografických, ale v svojej dobe aj ideologistických. Sci-fi komédia, ktorá pripomína Allenovho Spáča, je približne rovnako vtipná a zábavná, ale predsa len v inom zmysle slova. Škoda, že sa vytratila z našich televíznych obrazoviek, rád by som ju po dlhých rokoch oprášil. VIDENÉ ZNOVA: Asi najlepšia alegória na emancipáciu druhej polovice 20. storočia, pokračujúca samozrejme dodnes. Doporučujem každej žene, nech sa zamyslia nad tým, kam ich prostriedok, ktorý mení túžbu po sexe za túžbu po kariére, v konečnom dôsledku zavedie. Pokiaľ súdruhovia ale videli vo filme iba toto posolstvo, asi boli značne prihoretí. Bohvie prečo mi kulisy tohoto filmu pripomínajú dnešné Hunger games.(1.10.2012)

• - V Sovietskom zväze musel byť film premenovaný v preklade na Nové Amazonky. (Raccoon.city)

• - Z filmu bola vystrihnutá scéna, v ktorej utečenci vylezú na povrch zeme a nevedia, ktorým smerom sa pobrať. Vtedy jeden z nich vyhlási: "Ideme na východ. Tam musí byť nejaká civilizácia." (Raccoon.city)

• - Film se z velké části natáčel v solném dole Wieliczka nedaleko Krakova, který fungoval nepřetřžitě od 13. století až do roku 1996 a patří do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. (gjjm)