Sexmise

Sexmission

• Československo

Sexmisia

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

Polsko, 1983, 120 min (Director's cut: 117 min)

Ale jo, nakonec teda jo. Po velmi rozpačitém úvodu to Olgierd Lukaszewicz a Jerzy Stuhr konečně pořádně rozjeli a nutno říct, že jim v tom pořádně pomohli v dabingu Václav Postránecký a Viktor Preiss, bez nichž by film nebyl ani z poloviny tak vtipný. Skoro škoda, že ta část "nahoře" neměla ještě nějaké pokračování (např. druhý díl).(10.10.2011)

Bonus: pár hlášek z filmu         Samec je nepřítel žen! Stále svěží polská komedie, s hláškami a dobovými politickými narážkami, které tenkrát rychle zlidověly i u nás. „Vy mne svlékáte? Co to děláte – vždyť jsem funkcionářka!“ nebo dramatickými „Vzdejte se! Kchh, kchhrrr...“ - „Á, děvence došel kyslík.“ :-) Stáří této komedie se sice nebezpečně začíná blížit počtu let, které oba naši samci prospali v hibernaci (například: „cigarety byly definitivně zakázány na zasedání Ligy žen v roce 1996“ :-), ale přesto stále pobaví. I díky vhodně zvolené nesourodé dvojici hlavních hrdinů, úspěšně prezentujících ty špatné mužské vlastnosti, bez kterých by na světě bylo tak smutno a prázdno. A já spolu s těmito „falokraty“ odhodlaně volám: „No jasně, zbláznily jste se, protože jste už dlouho neměly chlapa! Potřebujete chlapa! Pryč s partenogenezí! Ať žijou chlapi! “ ... „Au! Nechte mě! Ne, tam ne! Au!“ ... „Pomoc! Ženský mě bijou!“(7.6.2013)

Polské komediální sci-fi. Neskutečná kombinace, která však vyšla a dokonce mile překvapila. Tak 2/3 filmu se tváří strašně feministicky, ale pak přijde závěr, který to celý otočí a potěší všechny nositele mužského pohlaví :-))) Opravdu jsem se tady dobře bavil a když k tomu přičtu závěrečné rozuzlení, tak mi z toho vyjdou krásné 4 hvězdičky.(4.12.2009)

Jerzy Stuhr na cestě do 21. století, ve kterém se mu nakonec nelíbilo. Dříve velice oblíbená satira, dnes poněkud méně úderná, leč pořád velice zábavná. Taková je podle všeho nejoblíbenější polská komedie v celém bývalém ČSR. Budoucnost plná žen, které emancipace zavedla až k naprostému eliminování mužů, má své jedinečné kouzlo, otázkou ale zůstává, jestli by podobný scénář byl i o několik desetiletí později řešen úplně stejně. Bylo by nutné nastolit stejnou revoluci a jen kradmo si užívat výdobytky života v domku se zahradou? V roce 2042 bude možné zřejmě cokoli.(1.1.2012)

Docela vtipná polská sci-fi. Dbes už zřejmě klasika. Dva muži jsou v roce 1991 zmraženi a z hibernace jsou nedopatření probuzeni až o 53 let později. Ocitají ve světě plném žen, kde po velké válce už žádní muži nejsou a ženy žijí pouze pod zemí. I když se to na první pohled může zdát jako výhoda, vůbec to nemají jednoduché, protože jim ženy nedůvěřují. Snaží se proto zosnovat útěk a vypadnout z tohoto blázince. Konec mě docela překvapil. "Máte tu teda pěkný bordel!" :D(8.9.2015)

• - V Sovietskom zväze musel byť film premenovaný v preklade na Nové Amazonky. (Raccoon.city)

• - Film se z velké části natáčel v solném dole Wieliczka nedaleko Krakova, který fungoval nepřetřžitě od 13. století až do roku 1996 a patří do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. (gjjm)

• - Ve scéně, kde se hlasuje o „naturalizaci samců“, je na displeji výsledek 153:154. V českém dabingu ale žena hlásí výsledek 155:154 pro naturalizaci. (sebesta)