Sexmise

Seksmisja

Sexmission

Sexmisia

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

Polsko, 1983, 120 min (Director's cut: 117 min)

• kingik

Z Polska se nevozí jen špatné potraviny, ale také špatné filmy. Za bolševika nebylo v kinech z čeho vybírat a v socialistickém Polsku soudruzi natočili "provokativní" film, nikoliv o nerozbitných skleničkách, ale nedomrlé sci-fi o ryze naivním vědeckém experimentu, což je z mého pohledu filmového žrouta, mnohem horší. Nutno dodat, že nejprovokativnější je tenhle film ve svém názvu. Jenže tenkrát na adresu tohoto filmu letěly takové fámy a legendy, až se z toho podle řečí jevilo regulérní porno. Bylo to fajn držet si status filmu, který je nějakým způsobem výjimečný, ale jen do doby, než jsem ho zhlédl. Pak to všechno vzalo za své. Vyklubala se z toho slušná kravina, ze které si pamatuji Jerzyho Stuhra, pěknou blondýnku a na svoji dobu ucházející triky. Film paradoxně v kontextu s názvem působil téměř asexuálně. Děj sám byl prostý a naivní. 20%(16.4.2013)

Viděla jsem Sexmisi brzy po premiéře a pak ještě několikrát. Jaké to bylo zábavné dívat se na absurdní svět, do něhož se probudili oba hlavní hrdinové Max a Albert! Jaké to bylo směšné! - Obávám se, že už se těm "absurditám" nikdy víc nezasměju. Vizionářská díla k smíchu prostě moc nejsou, zvláště když ten vývoj k stále větší absurdnosti můžeme sledovat na vlastní oči: gender, LGBT, teď už LGBTIQ lobby, sexualizace dětí od mateřských školek, eutanázie, dokonce i eutanázie dětí bez souhlasu rodičů, potraty dětí, děti "vyráběné" z genetického materiálu tří rodičů... A místo smíchu je mi do pláče!(27.2.2015)

Prozrazuji celý děj filmu a jsem hrdý na to, že si ho pamatuju! - Pan Albert z vědeckých důvodů a pan Max pro prachy se rozhodli podstoupit experiment se svým zmrazením. Experiment však přeruší válka (při které vymře mužské plémě) a samci jsou vykopáni až do podzemního světa žen, kde se na muže hledí jako na nepotřebný problém. Chlapi se seznamují se svým novým domovem (Max postříkaný hasičáky se smíří s tím, že se tady nesmí kouřit), nabízejí sexuální služby ("prachy až potom"), učí se rozšroubovat jídlo před konzumací ("To pečivo je čerstvé?" ptá se Max a ťuká umělým rohlíkem o stůl) a objevují novou verzi historie (Kopernik i Einstein byly ženy). Max s Albertem nadále "myslí pérem" na to, jak si budou užívat a netuší, že Liga žen hlasuje o tom, zda je nutné samce zabít nebo pouze přeměnit v ženy ("Podepište - Já níže podepsaná jsem se proti své vůli narodila jako muž"). Oba muži sice oceňují televizní výměny triček dívek po sportu, ale přesto se vydávají na únik za svobodou, při kterém si užívají ženskou nahotu, chlast, bigbít a rozkódují i umně zašifrované heslo pro vstup na zemský povrch. Teprve na čerstvém vzduchu po ukojení chtíče (jídlo a sex), po kterém si dvě vědecké pracovnice ve vaně se smíchem ukazují rukou něco o velikosti cca.15 cm, se oba cítí šťastni.(29.4.2009)

Nestárnoucí komediální pecka, které zaslouženě patří přední polička mojí filmotéky. Kvanta skvělých hlášek neztrácí ani po letech nic na svém vtipu. Jeden z mála zahraničních filmů (ještě Mrazík a všechno s Funesem) kde, přestože jsem viděla i originální verzi, tak upřednostňuju český dabing, protože ten je tady opravdu parádní.(11.11.2009)

Překvapivě kvalitní žánrovka z Polska, kde nejenže funguje humor a pojetí ústřední dvojice, ale rovněž celý fikční svět, což třeba v našich scifi komediích tak samozřejmé nikdy nebylo. Navíc se scénáři daří vytvořit satiru, jež nešetří ani muže, ani ženy, ale rovněž se ladně dotýká i filosofických problémů a nešetří ani trefnými politickými narážkami. I když kulisy prozrazují až příliš dobu vzniku, přesto mají daleko ke zmíněným "papundeklovým" dekoracím, ponoření do světa ruší jen minimálně a už vůbec nezastírají nečekanou výpravnost, kterou snímek dává najevo hlavně množstvím různorodých lokací. Zkrátka i dnes lze Sexmisi považovat za komedii světového formátu, jež dokázala překonat geopolitické omezení a do značné míry i neúprosný čas.(19.9.2012)

• - V čase 18:13 je v českém dabingu mylně uveden rok 2042 , ve slovenském je správně 2044.  Spali totiž 53 let, od roku 1991. (bandolier.wz)

• - V ZSSR mohol byť film premietnutý až po tom, čo ho zhliadol vtedajší prezident Michail Gorbačov počas medzipristátia vo Varšave, ale bolo z neho vystrihnutých až 40 minút. (Raccoon.city)

• - V roku 2003 zažaloval režisér Juliusz Machulski rádio RMF FM a požadoval sumu 150 tisíc zlotých zato, že použilo kultovú frázu z filmu "tma, vidím tmu" v reklame bez jeho súhlasu. (Raccoon.city)