Sexmise

(festivalový název)
  • Československo

Sexmisia

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

Polsko, 1983, 120 min (Director's cut: 117 min)

"Já, níže podepsaná, jsem se narodila proti své vůli jakožto muž." To není pravda, ale nechtějí mi ony náhodou ukrást pindíka? Jenže já ho nedám, já ho mám celkem rád a navíc bych neměl čím přemýšlet ve světě žen. Proto budu prchat, navštěvovat podzemní centrum dekadence, žrát svatá jablka a sexuálně dokazovat, že nejsem jen chybějícím vývojovým článkem mezi opicí a ženou. Jelikož jsem však mazaný, tak se budu dál tvářit, že nejuznávanější fyzičkou světa byla Einstein, ale přitom si užívat pozápasovou výměna dresů mezi hráčkami ignorujícími nošení spodního prádla. Se samci Maxem, Albertem a jejich zvlhlými funkcionářkami je zkrátka zábava, což pro mě platilo při premiéře v kině a dneska se na tom vůbec nic nemění.(25.11.2017)

Tohle byl druhej film, kterej jsem od Machulskiho videl a byla to opet strasna silenost, ale opet originalni. Vtipu tu je opravdu spousta, vetsina fakt skvelejch, dej filmu hezky odsejpa, triky sou v klidu, hudba pekna a zaver je vyresenej fakt dobre. Ale nejvetsi klad je Jerzy Stuhr, kterej ma daleko vetsi roli nez v Kingsajz a i v momentech, kdy se nic moc nedeje, dokaze film utahnout. Fakt husta komedie.(1.11.2006)

Zmaten názvem filmu, který ve mně evokoval americkou teenage-komedii á la Prci prci plnou vulgárního (rádoby)humoru, nic jsem od tohoto filmu neočekával. O to více jsem byl překvapen. V kladném slova smyslu... Tato futuristická polská sci-fi komedie, připomínající mi svým stylem, prostředím a humorem trochu Červeného trpaslíka, mne vskutku pobavila. Líčí katastrofický scénář, jak by to s námi jednou mohlo dopadnout. Dva přátelé, Max a Albert, se nechají pro pokrok vědy (a pro peníze) hybernovat. Jsou však probuzeni o více než padesát let později; probouzejí se do zcela nového světa. Ve válce byli všichni muži zahubeni, nyní Zemi obývají pouze ženy, respektive podzemí Země. Povrch je totiž zamořen jedovatým plynem. Po probuzení chtějí ženy oba dva samce naturalizovat, což jim samozřejmě není po chuti. Utíkají proto na povrch, aby naturalizaci unikli. Zde se ukazuje, že na povrchu to není takové, jak se z podzemí zdá... 90%(31.10.2009)

Prozrazuji celý děj filmu a jsem hrdý na to, že si ho pamatuju! - Pan Albert z vědeckých důvodů a pan Max pro prachy se rozhodli podstoupit experiment se svým zmrazením. Experiment však přeruší válka (při které vymře mužské plémě) a samci jsou vykopáni až do podzemního světa žen, kde se na muže hledí jako na nepotřebný problém. Chlapi se seznamují se svým novým domovem (Max postříkaný hasičáky se smíří s tím, že se tady nesmí kouřit), nabízejí sexuální služby ("prachy až potom"), učí se rozšroubovat jídlo před konzumací ("To pečivo je čerstvé?" ptá se Max a ťuká umělým rohlíkem o stůl) a objevují novou verzi historie (Kopernik i Einstein byly ženy). Max s Albertem nadále "myslí pérem" na to, jak si budou užívat a netuší, že Liga žen hlasuje o tom, zda je nutné samce zabít nebo pouze přeměnit v ženy ("Podepište - Já níže podepsaná jsem se proti své vůli narodila jako muž"). Oba muži sice oceňují televizní výměny triček dívek po sportu, ale přesto se vydávají na únik za svobodou, při kterém si užívají ženskou nahotu, chlast, bigbít a rozkódují i umně zašifrované heslo pro vstup na zemský povrch. Teprve na čerstvém vzduchu po ukojení chtíče (jídlo a sex), po kterém si dvě vědecké pracovnice ve vaně se smíchem ukazují rukou něco o velikosti cca.15 cm, se oba cítí šťastni.(29.4.2009)

Jaké by to asi bylo, kdyby na zemi vymřeli muži a zůstali jen dva poslední exempláře? Pak by se asi hláška "..ani kdybys byl posledním chlapem na světě!" stala velmi aktuální. V podstatě je to celkem veselá záležitost a s přibývajícím množstvím poprsí a pubického ochlupení, které ve filmu uvidíte, se jistě vaše nálada postupně zlepšuje. Ovšem to je asi tak vše, co může film nabídnout. Pokud na se na to dívám jako na klasiku s pár dobrými hláškami je to jistě velmi zdařilý kus, nicméně v mých očích to zas tak extra nebylo. Takový lehký nadprůměr, ačkoliv ta poprsí ve filmu jsou vesměs nadprůměrných kvalit. Je vidět, že konkurz do komparzu byl přísný! 65%(26.10.2016)

• - Maks (Jerzy Stuhr) a Albert (Olgierd Lukaszewicz) se z hibernace probudí 8. března, tedy na Mezinárodní den žen. (gjjm)

• - Maks (Jerzy Stuhr) na začátku zdraví kamery dvěma vztyčenými prsty ve tvaru písmene V, což byl pozdrav hnutí Solidarita. (gjjm)

• - V čase 18:13 je v českém dabingu mylně uveden rok 2042 , ve slovenském je správně 2044.  Spali totiž 53 let, od roku 1991. (bandolier.wz)