Sexmise

Seksmisja

Sexmission

Sexmisia

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

Polsko, 1983, 120 min (Director's cut: 117 min)

Jakoby někdo zfilmoval moje vzpomínky na střední... To jsme si na pajdáku s pár klukama taky nejdřív mysleli, že musíme bejt poslední samci na světě a jak to bude čupr. První asi tři ročníky jsme nedělali nic jinýho, než běžeckým stylem "Na spermie" zdánlivě chaoticky pobíhali po škole i internátu a zneužívali naše postavení. Společenský, jaký jiný. Někdy před maturitou nám ale došlo, že ta samičí nadvláda nás postupně a zcela zákeřně naturalizovala podle svých představ, čili dřív než si první z nás začal kupovat tampony jsme se stejně jako Max s Albertem pustili do hledání únikovýho tunelu. Strčili jsme ale palice do špatný díry, takže Pavel pokračoval v otrokářství na vošce a já s Ondrou skončil, jak jinak, na pedagogický fakultě. A mohla začít další dívčí show... K filmu prosím vás toto: 1. Polská komedie? 2. Sexy holky v roce 84? 3. Kozy a lulín před kamerou zrovna v mekce puritánství? 4. Zábava jak hrom. (Challenge Tour 2015, film č.17)(13.4.2015)

Sexmise do našich kin zavítala ještě před nástupem Gorbačova k moci a dlouho předtím, než jeho perestrojka pomohla uvolnit kulturní atmosféru i u nás. K povolování otěží docházelo totiž dosti váhavě a ze strany státní moci s krajní nechutí a významnější změny přišly až v posledních dvou letech existence režimu. Dnes už se dá jen těžko vysvětlit, jaké oživení v programu českých film Sexmise svého času představovala. V tehdejší oficiální prudérii byla decentní nahota polských krásek přímo gejzírem erotiky, což se v dnešní době zdá úsměvné. Především ale obecenstvo snadno dešifrovalo filmový scénář jako podobenství diktatury reálného socialismu. Získat lístky na Sexmisi byl v polovině 80. let hodně velký oříšek a kdo ji neviděl, jako by nebyl. Kdo je dnes zlákaný titulem slibujícím pikantní podívanou, bude zklamaný, ale jako komedie nic neztratila na svém půvabu a dá se považovat za jízlivou satiru na radikální feminismus. Jerzy Stuhr v roli plebejského mužského šovinisty si získal u českého publika obrovskou popularitu a nejinak tomu bylo i v Polsku. Celkový dojem: 90 %.(17.1.2014)

90% - Film, který vznikl čtyři roky po Felliniho Městě žen s nápadně podobnou zápletkou... Machulského naprosto odlišné pojetí mě nadchlo již od prvních minut. Překvapila mě především nápaditost designu (občas, s jistou dávkou fantazie, alla Kubrickova 2001) , pohyby kamery, úhly záběrů, skvělá dynamika vyprávění, a s hlavními hrdiny jsem od začátku sympatizoval (jak jinak taky...). Sexmise se mi napoprvé tolik nelíbila, protože jsem ji tehdy viděl coby puberťák. Herci se mi zdáli toporní, ženy málo akční, a vůbec jsem očekával více toho, o čem vypovídá první slabika názvu filmu. Dnes, kdy erotika bez jakékoli fantazie kouká z kdejaké teenagerské komedie, či vedeoklipu slavných rapperů, tento druh humoru strašně oceňuji, a budu se za něj rvát do roztrhání těla!(20.6.2006)

Kvalita a nadčasovost čas od času vznikají tam a tehdy, kde bychom to nečekali ani v nejrůžovějších snech. V tomto případě v pogdaňském Polsku osmdesátých let. Některá jména (Lukaszewicz, Stuhr, Stryjkówna) jsou u nás známa z jiných polských filmů slavnějších polských režisérů, ale ve svém souhrnu to reprezentuje kapky v moři. Na první pohled zcela nevinná crazykomedie je ve skutečnosti usměvavě nesmlouvavou satirou, která si šťastně střílí z obou pohlaví zhruba stejně, i když dobírání si zuřivých sufražetek - žen s mužským srdcem - má přece jen viditelný přesah. Zvlášť humorně působí kompetenční spory mezi policejním a výzkumným útvarem partenogenetického pouzeženského státu, za nimiž bez větších potíží vytušíme nesnáze neplánovaného chaosu plánované ekonomiky komunistického Polska. Typickou mužskou jízlivost skrývá i objev, že první žena je vlastně mužem a hlavním motivem její vedoucí úlohy je touha uhájit život. Přímo dojemně působí i halasná urputnost protimužské propagandy nebo objevy pohlavních funkcí ženského těla po útěku z vědomě uzavíraného dolu. Při všech těch scénách se vybavují trsy asociací na komunistickou éru s jejími neudržitelnými tabu, autocenzurami a dalším ideovým a hodnotovým harampádím. Návrat mužů-"lulánkových" nemluvňat v závěrečných sekvencích vyznívá do recese, která je blízká i českému humoru. Velkorysá výprava a nápaditý, hravý scénář obohacený o invenční režijní domýšlení vytvořily opravdu nezapomenutelnou komedii, která by měla být ordinována jako protijed všem fanatikům obou pohlaví. A pro ty ostatní by měla být vždy dostupná jako lék-elixír pro případ obtížnějších životních situací. Lék nad všechny dryáky. Takové je skutečné umění s velkým U.(12.9.2007)

Film dávali u nás v telke prvý krát na Silvestra 1986/87 no a ja som pritom samozrejme nemohol chýbať :), dodnes mi v pamäti utkvelo pár scénok, pričom ani po toľkých rokoch sa môj názor na film nezmenil. Ako to s najväčšou pravdepodobnosťou dopadne, keď je mužský a ženský princíp v značnej nerovnováhe... Zaujímavé, no pritom veľmi zábavné. 80/100(22.8.2017)

• - Ve scéně, kde se hlasuje o „naturalizaci samců“, je na displeji výsledek 153:154. V českém dabingu ale žena hlásí výsledek 155:154 pro naturalizaci. (sebesta)

• - Režisér Juliusz Machulski, spolu s Ryszardom Zatorskim napísali tiež pokračovanie, ktoré sa odohráva 20 rokov po udalostiach prvého filmu. Nakoľko sa scenár Machulskému nezdal príliš dobrý, dodnes odpočíva v jeho sejfe. (Raccoon.city)

• - Max (Jerzy Stuhr) nájde v podzemí v čižmách staré noviny. Nadpisy v nich sú v poľštine, ostatný text je však písaný po francúzsky. (Raccoon.city)