Celovečerní debut Julia Machulského připomene americkou kriminální komedii Podraz (George Roy Hill, 1973), s níž jej spojuje retrostylizace a zvláštní styl humoru. Film získal na Polish Film Festival cenu za nejlepší režisérský debut. Scénář : Juliusz Machulski. Kamera : Jerzy Lukaszewicz. Hudba : Henryk Kuzniak(30.4.2011)

• Pitryx

V době, kdy se tento film promítal v kinech, jsem v některém polském časopise vyčetl, že jde o styl filmu „Podraz“, nebo „Charleston“. Nechal jsem se nalákat a zabědoval. Pamatuji se, jak jsem se nudil… Nyní po letech jsem se ke snímku vrátil. Předpokládal jsem, že absence závěrečné rvačky jako v „Charlestonovi“, mne tentokrát nechá chladným. No, nechala, ale pocit nudy zůstal. Naprosto tomu chybí švih, je to prostě statické nic o ničem. Je sice pravda, že režisérův otec jako hlavní hrdina tou dává zvláštní punc. Řekl bych punc alá Jean Gabin. Ovšem to je také vše. V podstatě se celý film nic neděje, jen se plánuje, kecá a kecá. Nezajímá mne hodnocené všeobecné, pro mě je to prostě film, který mne nemá čím zaujmout a hodnotím jej dle svého.2015021010232/10436(14.2.2015)

Tenhle film jsem viděl někdy v polovině osmdesátých let a vůbec nebyl špatný. Nedávno jsem si ho stáhnul a ani po letech neztratil nic ze své působivosti. Elegantní kasař Kvinto, výborná hudba a i když film byl nízkorozpočtový, připadal jsem si jako ve třicátých letech. Prostě se povedl a dávám pět, protože jsem se bavil od začátku do konce.(23.5.2014)

Vabank jsou v podstatě polští Dannyho parťáci. Podobností mezi těmito filmy je tolik, že snad ani není možné, aby se zde američtí tvůrci neinspirovali. Machulski natočil klasický zlodějský film, který se svým neviditelným stylem podobá spíše americkým kriminálním filmům, než čemukoliv polskému, co jsem měl možnost prozatím zhlédnout. Hlavní hrdina Henryk Kwinto je typický drsňák skoupý na slovo, který se rozhodne pomstít chamtivému majiteli banky, jenž jej poslal za mříže. Konvenční příběh je natočen konvenčním stylem, i když občas Machulski překvapí a přijde s nějakým nečekaným nápadem.(20.2.2012)

Až se jednou rozhodnu vykrást banku, tak o tom předem uvědomím jejího ředitele, bezpečnostní agenturu a všechny orgány činné v trestním řízení. Jinak by to nemělo pořádné grády a nestálo by to ani za náústek od trumpety. Naštěstí kasař Kvinta vlastní nejen trumpetu, ale i dost velké koule na to, aby podobnou akci provedl a přestože akci občas trošku schází tempo, tak nejeden luxusní kameňák řadí v mém pomyslném žebříčku tuto klasiku mezi nejlepší zlodějské filmy všech dob. No, to je možná trochu přehnané, ale určitě se vejde mezi TOP 100 krimi komedií natočených v Polsku v roce 1981.(27.1.2015)

• - Film získal Zvláštní cenu na filmovém festivalu v Manile. (Terva)

• - Film obdržel na filmovém festivalu debutních snímků v Koszalinu Cenu poroty. (Terva)

• - Na mezinárodním festivalu Karlovy Vary byl snímku udělen diplom poroty. (Terva)