Nastala chyba při přehrávání videa.
 • rublik05
  *

  Sice se jedná o ojedinělý dokument sestavený z autentických záběrů účastníků povstání, ale celkový film je zabitý šílenou nudou. Přišlo mi, že se po celou dobu filmu nic neděje, pouze lidi mluví a mluví a mluví. Povstání snad nebylo jenom o mluvení ne? 1* za výborný nápad, ale jinak zde není moc co hodnotit...(8.10.2018)

 • Slarque
  ****

  Autoři tohoto ojedinělého projektu vzali po 70-ti letech autentické záběry natočené šesti filmovými štáby během Varšavského povstání. Záběry byly v příšerném stavu, takže nejdříve byly zrestaurovány, pak pospojovány do filmového příběhu, načež byl obraz kolorován a doplněna zvuková složka, tedy kromě hudby a ruchů hlavně komentář dvou hlavních hrdinů, našich filmařů, ale také hlasy desítek dalších postav v záběru. Nedá se na to nahlížet jako na dokument, takže bych se asi klonil k autory udávanému non-fiction válečnému dramatu. Při vší té práci jsou závěrečné titulky delší, než kdyby to v roce 2014 natočili celé znovu. ;-)(23.3.2015)

 • majky19
  ****

  Musím říci, že ačkoliv upřednostňuji spíš hraný film než dokumentární, tak tohle dokudrama na mě zanechala vskutku velmi silný dojem. Pojednává o jedné z nejvýznamnějších tragických událostí v historii polského národa v období druhé světové války. Svým způsobem se jedná o ojedinělý projekt, který společně natočili novináři Karel - režisér a Vítek - kameraman. Sledujeme osudy varšavského civilního obyvatelstva prakticky od počátku povstání, tj. od 01/08/1944 až v podstatě do jeho smutného konce. Sledujeme záběry z polních nemocnic, statečnou a velmi odhodlanou mobilizaci civilního obyvatelstva, které se na povstání aktivně podílelo a jeho účast na statečném vzdoru povstalců proti německé tyranii byla neoddiskutovatelná. Každý člověk měl svůj úkol, ať již připravování menáže, roznos tisku, výroba zbraní, ošetřování zraněných, odklízení sutin, pohřbívání obětí, účast v bojích atd. Je ovšem diskutabilní, jestli tohle povstání nebylo až zbytečné, protože si vyžádalo na polské straně mnoho obětí zejména na civilním obyvatelstvu, přičemž zejména počet mladých lidí a inteligence byl vskutku velmi vysoký. To se pochopitelně v konečném důsledku muselo projevit i na hladkém nástupu komunismu v Polsku, protože nebylo v podstatě žádné významné opozice, která by mohla novému nesvobodnému režimu adekvátně čelit a bojovat proti jeho nástupu a vzestupu. I z tohoto úhlu pohledu to jistě stojí za úvahu. V každém případě odhodlání a touha vzepřít se nacistickému Německu a vydobýt si zpět svoji svobodu a nezávislost byla na varšavském obyvatelstvu nesporná a myslím si, že nejen polský národ musí být na své padlé občany právem hrdý. Už i s ohledem na skutečnost, kolika peripetiemi si Polsko za druhé světové války prošlo - z jedné strany napadeno Německem, z druhé SSSR, masakr polské armády a inteligence v Katyni, koncentrační tábory v Polsku, zejména Osvětim-Březinka a Treblinka - zemřelých Poláků cca. 2 mil., Volyňský masakr a mnoho dalších tragédií. O to více je obdivuhodnější ačkoliv toho polský národ musel mnoho vytrpět, že Polsko všechny tyto nepříjemnosti přežilo a dnes je opět velmi silnou a sebevědomou zemí.(20.8.2018)

 • Arsenal83
  ***

  Unikátny dokument, kde ale nie je vždy jasné, čo je dokumentárny materiál a čo je dohrané súčasnými hercami. Tak trocha chaos, aj keď hodnotný. Poľské povstanie bolo najväčším protinacistickým povstaním v Európe s obrovskými stratami a tu je treba Poliakov pochváliť, že od začiatku do konca proti náckom bojovali a kolaborácia z ich strany bola veľmi vlažná. O všetkom svedčí výrok Hansa Franka: "Keď som bol v Prahe, videl som všade rozvešané plagáty oznamujúce popravu siedmich Čechov. Hovorím: Keby som mal dať vyvesiť plagáty vždy, keď sú popravení siedmi Poliaci, všetky poľské lesy by nestačili na výrobu papiera pre tieto oznámenia."(2.10.2018)

 • rikitiki
  *****

  Autentické záběry doprovázené neautentickým komentářem, který vytváří univerzální drama běžných lidí ve válce. A je to hodně emotivní. Začíná se legráckami a kašírovanými záběry, pak se zobrazují boje, ranění, mrtví, hromady mrtvol, hroby….. Z naděje se stává beznaděj a pak opět nepatrný záchvěv naděje. Forma fiktivního dokumentu s reálnými záběry našla přesně to správné místo, aby se dotkla každého diváka a zasáhla ho silou, která ho téměř přenese do bombardovaných ulic Varšavy. Není to tak dávno a byli to lidi jako my. SHRNUTÍ: A kur…nik!(22.8.2018)

 • - Ve stejném roce natočil režisér Jan Komasa i celovečerní film, který se rovněž věnoval problematice Varšavského povstání, konkrétně snímek Město 44. (majky19)