Mentální troglodyt

všechny plakáty
Česko, 2013, 22 min

Režie:

Viola Ježková

Mentální troglodyt je osobním filmovým komentářem k volbě prezidenta ČR v roce 2013. Rozhodování mezi jedním či druhým kandidátem je spíše rámcovou kulisou. Pozornost je věnována konfrontaci dvou politických postojů. Nutnost zvolit jednoho kandidáta ze dvou, nebo možnost nevolit, nevybrat si nikoho. Ve hře je otázka způsobů politické angažovanosti i její limity. Film však vychází z rétoriky samotné. Přepjatý jazyk situace volby, jeho až směšná fatalita vytváří dojem zpátečnické cykloidy. I v jejím rytmu se navrací bezstarostná procházka matky s dětmi. Jak skutečně může volba prezidenta ovlivnit budoucnost našich životů? Jak se každodennosti dotýká náš prezident? Ukazuje se, že rétorika, kterou se oba byť rozdílné postoje zmocňují situace, se ocitá v pasti. Je až příliš sepjatá se svým protějškem, jehož uměle vyživovanou monstrozitu může pro tento případ vykoupit jenom Otesánek. (Doc Alliance Films)

Slarque

U tohoto snímku jsem docela trpěl. Druhé kolo volby prezidenta v kombinaci se zřejmě nijak nesouvisejícími found footage záběry = umění? Občas zaujala práce se zvukem, občas ne úplně běžné politické názory jednoho z komentátorů, ale celek mi připadal jako natahované nekonečno. ()