Willy Kufalt

Příjemné překvapení. Devátá rota není rozhodně komedií, u níž by se člověk každou chvíli válel smíchy, rozbíhá se docela pomalu, zato však důmyselně, většina hlavních postav a jejich hereckých představitelů na mě (snad s výjimkou vousatého poručíka Grönrose) nepůsobila od prvního pohledu vyloženě sympaticky, ale přesto si mě v průběhu filmu docela získala... a samotné dění mě každým dalším zvratem stále víc přikovávalo k obrazovce. Až by mi vůbec nevadilo, kdyby film měl případné pokračování (které však nevzniklo) a rozvíjelo by napínavý a v závěru pořádně neukončený příběh ještě dál. Zpracování námětu rozvoje ilegálního podniku, který začal jedním malým postřehem, následoval zdánlivě obyčejným kšeftem a postupně rostl do rozměrů téměř obludných, úspěšně v sobě kombinuje komickou nadsázku, poutavé drama s rozehráním charakterů celé řady postav z vojenského prostředí napříč několika hodnostmi i kritické sdělení se sítí vznikajícího problému navrch, z pohledu trestního zákona nesnadně zapeklitým. Závěr s praštěným černohumorným úletem však tady považuji za totálně střelený a navzdory vší nadsázce vrhá vyznění celého filmu v mých očích minimálně o půl třídy níž, než kam jsem málem uvažoval v rámci svého hodnocení sáhnout. [80%] // Aktualizace po třech měsících: ...a rivahovi asi doporučím Netflix. :o) ()

rivah

Hodnotím výše, protože jsem smyslu moc neporozuměl, jelikož jsou k filmu jen švédské a portugalské titulky. ()