To koritsi kai t' alogo

• Řecko Moiraia shesi (více)

Mladý muž Larry se po ukončení studií vrací do Řecka a ke svému otci Alexisovi, který žije osamoceně na jednom z ostrovů v Egejském moři. Otec je malíř a Larry poznává jeho novou múzu a také svou novou matku Julii, která je mladší než on. Smyslná žena Larryho přitahuje, sleduje, jak nahá stojí modelem jeho otci. Z obou mladých lidí se stanou milenci, což Alexis bere jako inspiraci pro svůj vysněný obraz, když je uvidí při milování na bílém hřebci v mořském přílivu. Larry chce složitou situaci řešit odchodem a přemlouvá Julii. Příběh spěje k tragickému konci, když Alexis zjistí synovy úmysly. (curil)

radektejkal

Film Vangelise Serdarise "Milování na koni" je zbytečně podceňovaným filmem. Důvod se zdá být zřejmý: banální milostný trojúhelník. Popišme si ho: základna je tvořena bodem A (vlevo): žena, druhá manželka a modelka malíře, na střední věk velice zachovalá, bod B (vpravo), její starší manžel, malíř a otec syna z prvního manželství, bod C (nahoře) malířův syn. Přímka AB je v podstatě stabilní, chce zůstat zachována, ať se dějě co se děje. Vektor BA a BC jsou silné a téměř stejně intenzivní, jen díky nim se malíř udržuje v sexuální a umělecké potenci. Vektor CB je naopak destruktivní, přímku AB deformuje, až ji nakonec rozlomí. Fim má erotický náboj (někde jsem četl, že se herečka soudila s režisíérem; ale to už známe od dob Machatého), na druhé straně však předchází tématům hodně filmově pojednávaným v současné době: možný postoj seniora vzhledem k přirozenému úbytku jeho kreativní a sexuální energie. V tomto filmu, poté co selhala jeho snaha o udržení obou svých styčných bodů a vytvoření nového mistrovského díla, ruší bod B a přesouvá se na přímku AC, jako bod B1, stojící navždy a fatálně mezi body A a C... Grafický náhled by byl názornější, ale nejde to, tak doporučuji tužku a papír. Navíc se vám to může někdy hodit. ()