poster

Kukuška

 • Česko

  Kukačka

 • Rusko

  Kukushka

 • Rusko

  Кукушка

 • anglický

  The Cuckoo

 • Slovensko

  Kukuška

Drama / Válečný / Komedie

Rusko, 2002, 99 min

 • Jendus
  ****

  Kukačka je dalším filmovým počinem režiséra Rogožkina a jeho Svérázných lovů či rybolovů. Oproti tomu je v tomto filmu vidět méně vodky kalení, ale zato více děje a obsahu. Příběh filmu se odehrává na konci války mezi Finskem a Sovětským svazem, kdy z každé z nepřátelských armád utíká muž odsouzen k smrti za dezertérství. Tak se stane, že se u osamocené Laponky schovávají Fin a Rus. Každá z těchto osob mluví pouze svým jazykem a zatímco oba dezertéři vidí v sobě nepřítele, laponská žena zrcadlí v obou mužích svůj chtíč a odpoutání se tak od dlouhé samoty. Díky těmto motivům vznikají ve snímku vcelku absurdní a vtipné situace. I přes kýčovitý závěr filmu, kdy se autor sklání k očekávanému moralizování o přátelství, Kukushku vřele doporučuji. Osobně neznám moc ruských filmů, které by mě dokázaly okouzlit takhle příjemným a jednoduchým humorem.(3.2.2007)

 • novoten
  ***

  Filmy, kde se hned na začátku přestane pořádně mluvit, to mají vždycky těžké. Tvůrci z toho ale vybruslili až překvapivě obratně a tři postavy, které pořád kecají a přitom si vůbec nerozumí, dokážou vytvořit velmi příjemnou, i když tragikomickou náladu. Škoda, že příběh v tu nejnevhodnější chvíli změní tón vyprávění a během minuty se dostaneme do hypnotické scény á la Sedmá pečeť, což by většině válečně laděných dramat slušelo, ale u Kukušky to nesnesitelně ruší.(30.1.2007)

 • Slarque
  ****

  Nápad je tak jednoduchý, že je vlastně geniální: setkání tří lidí je setkáním tří zcela odlišných kultur a humorné zmatení jazyků je jen vedlejším efektem. Režisér nechává diváka, ať se na jejich účet baví, ale také ho přinutí, aby se nesmál, když něco myslí vážně. Zatímco u Svérázů jsem se „jen“ dobře bavil, Kukuška mě vyloženě nadchla. Ale to neznamená, že bych nechtěl vidět ten třetí Svéráz.(9.3.2004)

 • davidek
  *****

  Hrozně zvláštní film a jsem moc rád, že jsem ho viděl. Až u tittulků jsem si všim, že režisér je stejný jako u filmů Svéráz národního lovu a rybolovu. Finský voják mi byl nějaký povědomý a pak jsem zjistil, že je to finský student ze stejných filmů. Závěr sice trochu vybočuje, ale nic to nemění na tom, že je to nádherný film.(5.1.2006)

 • gudaulin
  *****

  Černá groteska na absurdní poměry 2. světové války. Finský zběh - vysokoškolsky vzdělaný intelektuál - a nevzdělaný sovětský voják, kterému v rámci stalinských čistek hrozí vojenský tribunál se všemi jeho důsledky, díky vlastní houževnatosti a řadě šťastných náhod uniknou jisté smrti a setkají se v chatrči mladé Laponky, jejíž muž se ztratil ve víru války. Nerozumí si ani slovo, jediné, co je spojuje, je touha po životě. Kvalitní herecké výkony, zejména Villeho Haapasala, který k Rogozhkinovi už tak nějak organicky patří. Zajímavý inteligentní scénář o událostech a místech, které dosud stály mimo pozornost filmařů. Kvalitní režie, jen ten až příliš selankovitý konec kazil výsledný dojem. Celkově za 90 %.(13.1.2007)

 • - Ve filmu se Ivan zmiňuje o muži jménem Viktor Byčkov, což je vlastně jeho pravé jméno. (SallyZen)

 • - Anni-Kristiina Juuso nikdy neviděla celý scénář. Dostala jen své části ve finštině, které si pak přeložila do sámštiny. (mi-ib)

 • - Kukuška je vojenský slang pro odstřelovače, konkrétně se tak říkalo finským odstřelovačům v zimní válce a celkově německým odstřelovačům druhé světové války, kteří operovali maskovaní a v utajení. [Zdroj: Wikipedia.cz] (PozorGranat)