Svéráz národního rybolovu

(Rusko)

Peculiarities of the National Fishing

Komedie

Rusko, 1998, 98 min

Jak pár větami přiblížit tuhle bláznivinu? Svéráz národního rybolovu aneb dokonalá reklama na vodku a jistá cirhóza jater. Smršť ulítlých scén, vtipných hlášek, nekonečných náhod a věčně nažhaveného doutníku pana generála. Pohodoví chlapíci, kteří mohou jen děkovat Bohu, že jejich vyvolený nápoj není pivo, protože to by to jejich „vypracovaná“ bříška setskramentsky odnesla. Překvapilo mne, jak si ze sebe Rusové dokáží udělat legraci a smekám... Povedený snímek mně dokonale padnoucí, na zlepšení nálady vyhovující:-)(15.3.2008)

No vodku mám sám rád, takže s těmi jejich příběhy sympatizuji :). Ale chvilkami mi to přišlo slabší. Každopádně mi to večer zpříjemnilo :).(9.6.2014)

Velice vydařená komedie, v níž nebudete vědět, čemu se smát dřív. Jen málokterý národ si dokáže dělat legraci sama ze sebe takto brutálním způsobem.(29.1.2007)

Na rozum! Na ten zapomeňte. To je hlavní klad tohoto filmu. Geniálně absurdní a jemně poetická ruská komedie, o partě ruských rybářů, kteří se omylem dostanou do Finska, a hlavně o vodce. Čímsi mi to připomínalo Slavnosti sněženek, ale upřímně řečeno se mi to líbilo mnohem víc :)) Skvělé herecké výkony (Michalyč v podání Alexeje Buldakova), sice nevynikají, ale stačí víc než bohatě, každá druhá scéna je geniální (nejvíc asi "láska na první pohled", pak ta se transformátorem / kadibudkou a ta o žížale, která nesmí chcípnout), scénář je promyšlený a vtipný, i když film se snad ve vodce i vyvolával. Jediná výtka je trochu divná kamera, ale u hláškového filmu to nevadí, taky mě trošku urážel ruský voiceover přes finské dialogy, ale jiný kraj, jiný mrav, a pokud rusky aspoň trochu nerozumíte, tak je vám to stejně jedno. Pokud potřebujete nárazově zlepšit náladu je Svéráz národního filmu jasná volba :) Ten prokurátor, to je náš člověk. Půl vědra vodky, celý ho vypil, a pak měl ještě v klubu přednášku o škodlivosti alkoholu. *** Tady je nějak hezky. My nejsme v Rusku, že ne?(10.4.2009)

Parta ortodoxních pijanů vodky se vydává na chatu Kuzmiče, ale nedopatřením se dostávají až do Finska, kde „zapomenou“ při svém dobrodružství 15 krabic vodky. Je jasné, že to tak nenechají a vodku budou chtít dostat zpět. Na svých cestách potkají různé a zajímavé osoby, prožijí mnohé zvláštní věci a hlavně vypijí hoooodně vodky. Celkem hodně zábavná ruská komedie, jejíž příběhy jsou sice nevěřitelné, ale zábavné. Hudba: Vladislav Pančenko(31.5.2010)

S tímto filmem je to složité. Pokud si ty jejich šílené situace zamilujete, budete se bavit i v momentech, kdy se nic neděje (a že jich je nemálo). O trochu slabší než první film.(30.8.2011)

Kdo nechlastal týden v kuse, nepochopí a bude se nudit.70%(26.12.2012)

Docela mě překvapuje, že i Rusové mají smysl pro humor a dokáží vytvořit takto humorný film. Po zemi se smíchy válet sice rozhodně nebudete, ale velké množství situací je více než úsměvné. Spousta absurdních a účelných situací nedokáží film úplně prodat, ale pokud máte Svéráz národního rybolovu jako rychlou jednohubku, tak se bude jednat o příjemné zpestření volného času.(24.4.2018)

O chloupek slabší než první díl, ale i tak vynikající. Tihle chlapíci udělají pro vodku prostě všechno, i když sem tam zabloudí do mezinárodních vod, či do Finska, humor jim rozhodně nechybí. Navíc moc dobře vědí, že pomocí alkoholu vždy dosáhnou svého ...(1.10.2009)

Poprvé jsem to dal v češtině a trochu to mé dojmy kazí. Dosud to ale byl pro mě nejlepší díl z prvních tří. Fantastická návštěva Finska, úžasné lov, ale oproti jedničce málo vodky. Scénu s krávou tu dobrodružství s ponorkou asi také nedokázalo překonat. Možná mi ale jen scházely titulky, když dobře se bavící společnost některé vtipy zakecala.(26.4.2015)

Mazec! :)(18.4.2009)

Děkuju nejde vypít. A proto šampaňské máme? Vodku...(Na intelekt; Za vlast; Na porozumění; Na mlčení, na solidní chlapské mlčení; Na spojenectví; Na palec; Na ryby)(14.3.2013)

No jasně, že o tom tajným projektu vím, vždyť loni jsme s ní byli sbírat borůvky ......tady je všechno sterilní ......a spousta a spousta dalších výborných hlášek.(12.4.2007)

Nechybí nic, co by při správném rybolovu mělo být - zásoba chlastu (v tomto případě водка), dynamit jako návnada, zapíchlý háček v ruce a spousta legrace...(8.3.2009)

Bláznivější a srandovnější než první díl a tím pádem i lepší. Marně přemýšlím, jestli jsem někdy viděl ruskou komedii, ale tahle mi sedla maximáně. Perfektní humor, perfektní obsazení, výborný hlášky...a navíc všudypřítomná vodka a vožralost :)). Fakt úžasnej filmek.(29.7.2012)

Rusáci, zde dokazují, že nejsou až tak horší filmaři a že těch filmů taky moc známých není. Ale tenhle mi přišel pod ruku a byla to pohodová bláznivá komedie.(27.9.2009)

"Na paľec" :D To nemalo chybu!! Vtedy som sa tak rozosmial, že som myslel, že sa zbláznim od smiechu :DDD Rusi stále vedia prekvapiť akí sú svojský národ. Keď bude treba palivo, tak odteraz vždy použijem vodku...(2.6.2010)

Zase příjemně a vtipně zábavný film, kde parta kamarádů, ve složení generál Michalovyč (Alexej Buldakov), přírodní mystik Kuzmič (Viktor Byčkov), kriminalista Ljova Solovejčik (Semjon Strugačjov), smolař Serjoža Olegič (Sergej Russkin), policista Semjonov (Sergej Gusinskij) a host prokurátor (Vasilij Domračjov), se schází na známých místech proto, aby lovili rybky. Ale rybolov se zvrhává v pití, marné pokusy o lov, které často vedlo k ohrožení jejich vlastních životů a získání ztraceného a drahoceného nákladu vodky a finskou mezihrou. Zase je zneužívána armáda k soukromým účelům a pro litry vodky. Kráva překonává rychlostní rekord, jedinou rybu chytí rybář nováček, pan prokurátor, útěk z Finska, vrácení a opětovný útěk, uspávání generála a náhodné potopení lodě. Vtipné, zábavné, s krásným nadhledem a národní sebeironií.(13.1.2011)

"Nemáš tady někde trošku vodky?" Následný vytažení předimenzované, asi pětilitrové flašky ze dvou třetin plné vodky mě fakt odrovnalo.. :-D. Z toho má člověk až chuť se zbořit :-).(17.7.2011)

Moje druhý setkání s ruským filmem (ten první je Mrazík) dopadlo výborně.. trochu mi to připomínalo ruskou Pařbu ve Vegas, jenže Svéráz národního rybolovu mě svým způsobem bavil víc a nejlepší byl ten ignorantíček v tom kloboučku..(27.1.2017)

Co bylo v jedničce nedotažené, se tady povedlo moc pěkně. Sice si pořád myslím, že to šlo lépe, ale už to byla opravdu parádní ožralecká jízda se vším všudy. Pašování vodky armádní ponorkou, opíjení kapitána, aby svolil s "pronájmem", účast na cvičení střelby, které se díky litrům vodky stane omylem vítězným... Bavil jsem se dobře. 85%(21.2.2017)