Čtyři dobrodružství Reinette a Mirabelle

4 aventures de Reinette et Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Komedie / Drama

Francie, 1987, 99 min

O osudu, náhodě, životě a setkáních. Miloučké.(11.7.2011)

Život sa skladá s každodenných maličkostí (svitanie, almužna pre žobráka, či nedorozumenie s obsluhou v kaviarni), ktoré Rohmer zväčšil a rozpitval pod mikroskopom láskavého humoru. Aby to divákovi "lepšie ubiehalo" osladil to dialógmi tipu doslovný návod na opravu defektu, opis cesty z domu na ulicu X, skrátka zbytočnosťami, ktoré ale ten film výborne dopĺňajú. Použijúc parafrázu z tohto filmu: Pred umeleckým dielom sa zbytočne nehovorí, len s úctou stojí a mlčí...(24.6.2011)

Není útočný jako Godard, ani nás do svého světa nezve s promyšlenou vřelostí Truffauta, s Rohmerovými přátelskými filmy buď pár desítek minut strávit chcete, nebo ne. Pro mne to byla zatím pokaždé příjemná společnost. Film je rozdělen do čtyř kapitol na režisérova oblíbená témata (morálka, umění, víra vs. věda) a jeho jádro jako tradičně tvoří dlouhé polemiky bez jednoznačných závěrů, čili v nich můžete klidně pokračovat i po doběhnutí titulků. Nechybí ani Paříž a s ní tradiční atrakce města nad Seinou – arogantní číšník. 75%(16.12.2012)

První povídka mě naprosto okouzila. Pak už to šlo z kopce; invence tu byla stále, ale dialogy mi postupně ubraly sil natolik, že jsem se zotavil až poté, co jsem se stal nemluvně protivným. A s koncem filmu jsem měl těch holek opravdu plný zuby. Pozn.: Obrazy, které všechny čtyři scénky (nedovadu to nazvat jinak, možná anekdoty) propojovaly, se mi líbily.(29.3.2018)