Angličanka a vévoda

The Lady and the Duke

The Lady and the Duke

Drama / Historický

Francie, 2001, 125 min

Rozpočet FRF 39miliónovTržby USA $331,051Tržby Celosvetovo $1,650,000(11.10.2009)

Spíš než film mi snímek připomíná záznam divadelního představení. Herecký projev L. Russell příjemně odlehčoval jinak dost dusnou atmosféru, připomínající heydrichiádu. Téma zfanatizované lůzy mě vždycky zavede k myšlenkám, že se něčeho podobného můžeme klidně dočkat i my.(12.3.2014)

Historický film Erika Rohmera, v němž jsou záběry pomocí digitálních technologií koncipovány jako dobové obrazy. Příběh není nijak strhující, ale právě mimořádné výtvarné zpracování snímek povyšuje a dělá jej zajímavým.(30.4.2006)

Eric Rohmer zřejmě toužil po tom natočit si historický film. Pro vymodelování tehdejší Francie stvořil svět, který náladou a použitou technologií podobá se filmům Karla Zemana. V tomto filmu šel úplně proti své tezi kdy říkával, že "Divák nemá pociťovat umělcovo úsilí, vše má vypadat přirozeně." Vše je stvořené, velkolepé, i když příběh sám o sobě zůstává komorním. Herci mi taky přišli tak trochu neRohmerovsky stylizování, excentričtější než si možná příběh zasluhuje. Francouzština - řeč - byla literárně velkolepá. Film vznikl ve velké produkci - Pathé, o Les films du Losange žádná zmíňka. Když jsem se pak koukal na dokument o filmu, na place vždy bylo velké množtsví lidí - kostyméři, natěrači, pomocníci, komparz... a tu a tam se mezi nimi objevil i Eric Rohmer.(19.10.2010)

Zprvu jsem nechtěl věřit svým očím - zrovna Rohmer natočí film, v němž jsou exteriéry zcela digitální? Ale ono to celkem funguje a především druhá, v interiérech se odehrávající polovina snímku již je typicky rohmerovská a řeší další velmi zajímavý vztah na pomezí lásky a přátelství, zkomplikovaný různými postoji k francouzské revoluci. Ta je tu mimochodem vylíčena v celé nahotě, zcela bez příkras, až jsem si říkal, že to takhle není od Francouze hezké.(28.6.2006)