Sabine je mladičká studentka dějin umění a právě nabyla dojmu, že poznala dokonalého muže, který je nejen skvělým milencem, ale především naprosto ideálním kandidátem na manžela. Je jím výtvarník Simon, naneštěstí však již zadaný. A protože se svéhlavá, cílevědomá Sabine skutečně chce za každou cenu vdát, odhodlá se pro poměrně netradiční řešení své situace - odejde od Simona, opustí i své brigádnické místo a prostě si postaví hlavu, že si vezme kohokoli, kdo se jí dostane pod ruku a bude alespoň částečně odpovídat její představě o ideální partii. Když se Sabinina nejlepší kamarádka Clarisse oklepe z prvního šoku nad přítelčiným rozhodnutím, nabídne dívce řešení v podobě svého bratrance Edmonda, nepříliš zajímavého mladíka, který sice neoplývá kdovíjakými kvalitami, ale je alespoň zrovna volný. A Sabina na něj nastoupí se vší vervou, které je schopna. Bohužel.Druhou část cyklu „Komedie a přísloví“ natočil význačný režisér a čelní zástupce francouzské nové vlny Eric Rohmer v roce 1982 a do hlavní úlohy obsadil Béatrice Romandovou, jejíž mladistvou krásu představil světu již o dvanáct let dříve v dramatu Klářino koleno. (oficiální text distributora)

Radko

Zdvihnutie telefónu manželke uprostred rozbehnutej súlože spôsobí, že naštvaná milostnica, ináč takto študentka akéhosi umeníčka,sa rozhodne ukončiť sériu vzťahov so ženatými milencami a polapiť niečo slobodné a seriózne. Privyrába si ako predavačka starožitností, ale nechce byť tovaroznalcom, chce vytvoriť čosi sama. Výsledkom jej úsilia má byť zakorenenie v rodinnej bunke. Rozhodnutie je síce náhle, nepremyslené, ale rovnako ako v umení ani v živote to nemusí byť vždy na škodu. Niekedy je však túžba niečo dosiahnuť tak silná, že sa zabudne na rozum skĺbený so srdcom. Ostáva len presvedčenie a vôľa, vratká, lebo nepodopretá čímsi iným, len túžbou vzoprieť sa dovtedajšiemu vzťahovému vzorcu. Čo ostáva sú pocity prchavosti, neistoty a tápania hrdinky podoprené opakovanými zábermi na mihajúce sa stromoradia a ubiehajúce asfaltky pri jej presunoch. Presunoch medzi dvoma domovmi, no ani v jednom sa necíti byť naozaj doma. Navyše ľadové správanie "Pána Vysnívaného" narúša sebavedomie našej krásky, tvrdiacej, že "do postele dostane kohokoľvek" a tak "určite sa vydá za tohto konkrétneho". Ďalšia z príjemných Rohmerových vzťahových konverzačiek, neponúkajúca tentokrát viac, než príbeh dievčaťa, ktoré si čosi urputne vzalo do hlavy a myslelo si, že každý, na koho pomyslí, sa z jej želania okamžite zloží. ()

Vodou

Za začátku jsem měl takovej zvláštní pocit. On ten film rozezní taková z mého pohledu zvláštně zajídající se melodie. Nějaký disko nebo co. Takovej Jarre ochuzenej o všechny možný hloubky, bassy atd. Hudba bez jakýkoliv emoce a absolutně nehodící se k Rohmerovi, alespoň z filmů co jsem zatím viděl. Přemýšlel jsem ned tím a možná vím nevím proč to tam bylo. Ale to je jedno. Pak to byl zase Rohmer, a já koukal a koukal. Jak je všechno nastavený, jak divák vnímá pocity nebo si je vytváří, jak jeden úsměv ve vlaku řekne skoro všechno. PS: ta hlavní hrdinka mi zevnějškem připomněla jednu mojí kamarádku, ale tu asi neznáte. :-) ()

Hortenzia

krátky obsah: hl. hrdinka sa rozhodne,že sa za niekoho vydá a je jej úplne jedno,kto to bude,potom stretne "muža svojich snov" a každému rozpráva ,že si ho berie aj keď on o ničom netuší...rohmer toho očividne veľa netuší o ženskej psychike,navyše jeho hlavná hrdinka (okrem toho ,že je strašne hlúpa a vy sa cítite trápne aj za ňu) popiera svojimi činmi to,čo hovorí...čo sa týka štýlu natáčania,veľa ničnehovoriacich scén a naivných dialógov,presne také isté ako le rayon vert, ešte aj s tým istým záberom (telefonujúce dievča na posteli pred oknom),ale obsahom trochu lepšie ()

Pauling

Inspirace: Rohmerova psychologická sonda do myšlení ženy. Krásně popisuje majetnické myšlení ženy ve vztahu k mužům, byť je "myšleno dobře". Ale jde jen o agresivní manipulaci. Žena, která se takto projevuje předem maří svůj vztah a nesmí se divit, že partner se brání, nebo si vytváří jiné vztahy. Mám rád tyto typy filmů. ()