Black Mountain Side

Horor / Thriller

Kanada, 2014, 99 min

Nic Szostakiwskyj

Cameron Tremblay

Canadian Hands Cutter Challenge :) Black Mountain Side funguje spíše na principu psychologického hororu, než na viditelném stylu ála "Vetřelci a Věci se nám rozutekly po baráku." Minimalisticky natočený snímek klade důraz na tísnivou atmosféru "stucked in the middle of nowhere." Zasněžená, mrazivá krajina, nález starobylého artefaktu spustí lavinu podivných změn v chování místních osadníků. Byla skutečně probuzena nějaká pradávná, mocná síla, nebo jde jen o ponorkovou nemoc? U všech se dostavují různé vize, halucinace, paranoia stoupá úměrně s napětím, které vzrůstá mezi skupinou. Snímek nabídne pár velice gore scén, zbytek děje se odehrává pod psychologickým tlakem, kdy postavy ani divák nevědí, jestli to, co se děje, je vlastně skutečné. Podstata jelena mi připomínala "Stag Mana", coby Willovu imaginaci Nemesis z Hannibala.(18.11.2017)

Nízkorozpočtovej sci-fi horůrek, v jehož první půlce se neděje téměř nic, aby se v tý druhý dostala ke slovu odseknutá ruka, solidní paranoia a mluvící jelen. Ta absence prašulí jde celkem znát, protože když má dojít na větší fajrák nebo rovnou vyhazov do povětří, jde to mimo kameru. Je ale fakt, že místy to vykouzlí zajímavou atmošku - obzvlášť ke konci, kde se postavy začnou samy redukovat. Takže úplně blbý to neni, ale odvařenej z toho taky nejsem.(9.2.2016)

No tady si někdo po večerech, hrál s Lovecraftem a sledoval u toho Věc, od Carpentera. I tohle, je čistě chlapská záležitost, takže tady nejsou žádné ženy, které by je akorát rozptylovali. A ono to funguje a byť je zde, minimální rozpočet, tak pár slušných scén se tady najde, jako je useknutá ruka. Atmosféra je vynikající, sníh, něco co chodí kolem kempu, paranoia a nedůvěra, která se stupňuje až do krvavého závěru. Bylo by to sice na čtyři, ale takových filmů, je fakt málo, takže tu pátou si film zaslouží.(1.4.2018)

• honajz

To byla ale blbost! Hvězdička za prostředí hor, ale jinak... ukecané, se zdlouhavými záběry, aby se ta historka o ničem pěkně natáhla, a v závěru je z toho ještě protiboží agitka, ach jo. Artefakt je kus šutru čouhajícího ze zmrzlé země, u kterého se vedou další nekonečné debaty, jestli 11 nebo 14 tisíc let a který lid odkud kam a proč. Gore efekty tak nějak ušly, ale si to snaží hrát na původní Carpenterovu Věc, bez atmosféry, bez napětí, kromě cákanců krve a chlapa v jelení kůži v podstatě bez triku. Navíc se nic nevysvětlí, jen se nakousnou sice zajímavé, ale jen otázky, a končí to tak nějak nijak.(29.8.2018)

Ďalšia z malých (a tých lepších) variácií na neprekonateľný Carpenterov "The Thing" predstavuje skupinku výskumníkov, ktorí v odľahlej, zasneženej kanadskej oblasti objavia starodávne nálezisko. Skôr než sa však s objavom stihnú pochváliť do sveta, ocitajú sa v psycho prúsere... Tvorcovia to pojali skôr komorne a charakterovo, takže namiesto nejakej akcie a efektov tu máme v prvom rade klaustro/izolačný slow-burn horor, ktorého krvavé mystérium ostáva po väčšinu času mimo zrak diváka. Čo je ale trochu škoda, pretože napriek citeľnej atmosfére a mrazivosti film postupne padá do monotónnosti a bolo by asi vhodnejšie, keby tu bola kratšia stopáž. Temné finále ale stojí za to, až som pri ňom zabudol aj na tých pár nudnejších chvíľ. Každopádne - konečne dobrá hororová novinka.(6.2.2016)