Black Mountain Side

Horor / Thriller

Kanada, 2014, 99 min

Nic Szostakiwskyj

Cameron Tremblay

MÍRNÉ SPOILERY: Vzhledem k tomu, jak film skončil, mírně krotím své ovace. Ale za "objasnění o co go" s "Tim Dotyčným", si to pět hvězd zaslouží. Filozofické vyustění, zamyšlení se nad lidskou rasou a Vesmírem. Ty vole. To jsem nečekal. Každá postava sympatická, Shane Twerdun v roli Jensena nejvíc. Každej člen týmu něčim specifickej, důležitej. Technik, doktor, profesor atd. vizuál skvělej, bez střihové sekvence výborný a perfektně vtáhnou do děje. Gore je jen pár, ale solidní. Při některých momentech jsem ani nedýchal :-) špičková atmosféra, bez hudebního soundtracku. Opravdu výborné dialogy, takové civilní, místné a neřeší tam píčoviny. Něco se i divák dozví "o tom". Na každej záběr co byl v noci, jsem se kurevsky těšil "díky hlasu." Jen dopilovat úplný konec s medvědí pastí a bylo by to fakt úžasný. Krásné vytržení mimo realitu, do zasněženého psycha! Pokud někdo bude mít podobný film, šup s tim do zpráv ke mě.(21.2.2018)

Ať už tou pointou v závěru chtěli říct cokoli, jakože mám určitej výklad, moc se jim to nepodařilo, protože to budování celýho finiše tu... prostě není. Věci se dějou v na sebe téměř nenavazujících scénách a pak to prostě skončí. Nemluvě o nezvládnutým psychologickým vývoji postav, kterej se střídavě soustředí na všechny aktéry a kvůli tomu je nezvládá pořádně sledovat a přibližovat divákovi, natož to pořádně propojit s pointou. Když si to člověk pak promítne v hlavě, tak zjistí, že je to vlastně takovej levnej remake Věci, což v tý nejniternější podstatě vlastně vůbec nemusí vadit, protože atmosféra je hlavní klad tohohle filmu a nápodoba legendy tomu dost prospěla. Režijně to taky není špatný, jen to chce prostě lepší scénář příště. Potenciál tu je.(10.9.2017)

Minimalistická variace na Věc, i když není vůbec jisté, zda podivná stavba, jejíž část skupina archeologů za pomoci domorodců odkryla, je mimozemského původu. Teorie o bakterii spící pod ledem, halucinace, stres, vyčerpání, nespavost, příchozí z hvězd - stačí, když si divák vybere, ale mluvící jelen mu v tom moc nepomůže. A pokud se někdo rozhodne odejít či utéci, pak nejbližší civilizace je pouhých 90 mil na jih. Jen je třeba dávat pozor na medvědí pasti! Pomalé tempo asi nesedne každému, konverzační drama by se dalo odbýt i na divadelních prknech. Nevadí mi nedostatek trikových efektů nebo strohá výprava, vadí mi, že i s minimálním rozpočtem nebyla plně využita tamější příroda, jelikož ta sama má tajemné kouzlo, kterým dokáže uhranout.(25.4.2019)

Ďalšia z malých (a tých lepších) variácií na neprekonateľný Carpenterov "The Thing" predstavuje skupinku výskumníkov, ktorí v odľahlej, zasneženej kanadskej oblasti objavia starodávne nálezisko. Skôr než sa však s objavom stihnú pochváliť do sveta, ocitajú sa v psycho prúsere... Tvorcovia to pojali skôr komorne a charakterovo, takže namiesto nejakej akcie a efektov tu máme v prvom rade klaustro/izolačný slow-burn horor, ktorého krvavé mystérium ostáva po väčšinu času mimo zrak diváka. Čo je ale trochu škoda, pretože napriek citeľnej atmosfére a mrazivosti film postupne padá do monotónnosti a bolo by asi vhodnejšie, keby tu bola kratšia stopáž. Temné finále ale stojí za to, až som pri ňom zabudol aj na tých pár nudnejších chvíľ. Každopádne - konečne dobrá hororová novinka.(6.2.2016)

Nízkorozpočtovej sci-fi horůrek, v jehož první půlce se neděje téměř nic, aby se v tý druhý dostala ke slovu odseknutá ruka, solidní paranoia a mluvící jelen. Ta absence prašulí jde celkem znát, protože když má dojít na větší fajrák nebo rovnou vyhazov do povětří, jde to mimo kameru. Je ale fakt, že místy to vykouzlí zajímavou atmošku - obzvlášť ke konci, kde se postavy začnou samy redukovat. Takže úplně blbý to neni, ale odvařenej z toho taky nejsem.(9.2.2016)