Místy vtipné, místy vážné, místy dostatečně teplé, aby to v minutě dramaticky zchladilo. Pride vypráví příběh události, o které jsem neměl ani šajnu, dokud jsem neviděl The Imitation Game a nezjistil, co Velká Británie udělala s Alanem Turningem. Zajímavé, že oba dva filmy, kterými se prolíná právě příběh tohoto filmu vyšli v tomto roce. Holt občas je potřeba vykopat zakopané kostlivce, které už měl kde kdo. Škoda jen, že mě tenhle film dlouhé celé dvě hodiny hrozně nudil. Čekal jsem ten britskej náraz gayů a lesbiček s místními vesničany daleko brutálnější, ironičtější a zábavnější. Jenže to tak úplně nebylo.(15.1.2015)

„ GAYOVÉ A LESBIČKY PODPORUJÍ HORNÍKY A JEJICH RODINY!…“ /// Režisér Matthew Warchus, je stejně jako scénárista Stephen Beresford, známej hlavně divadelnímu publiku a jejich (logický) spojení vedlo k převedení zdánlivě neuvěřitelného skutečného příběhu ve film, u kterého se všichni náramně bavěj. Od začátku se věnujeme vzniku uskupení velšských aktivistů LGBT, podporujících horníky neboli Lesbians and Gays Support the Miners (LGSM). Příběh je vyprávěnej převážně z jejich pohledu. A vyprávění je to pohodový, svižný a hlavně vtipný. Scénář kombinuje vtip, politiku a historii, ale nezlehčuje témata, o kterých vypráví. Víc než o politiku jde o navazování přátelství a za srdce chytající projevy. Že stávka skončila neúspěchem, není tajemstvím. Film staví na tom, co všichni dosáhli. Na solidaritě, na spojení malých proti zvůli moci. V centru dění je nejmíň tucet postav. Celá komunita, pestře a dobře poskládaná. Téměř každej tady má nějakej problém, kterej se ovšem zbytečně nepitvá, ale svižně vyřeší. Většinou optimisticky. Možná jde vo to nejlepší anglicky suchý vyprávění, jaký jsem zažil, protože těm postavám naprosto věřím. Jsou to lidé, kteří tvoří historii. Tu historii, která dokázala rok po stávce díky hlasování Národního odborového svazu horníků, do stranického manifestu Labouristické strany včlenit práva gayů a leseb. Připomíná vítězství lidských vztahů nejen nad politickou ideologií a zdůrazňuje sílu takovejch obyčejnejch věcí, jako je solidarita. Navíc dokazuje, že jsme za 30 let udělali v právech homosexuálů velikej pokrok. Proto škodolibě očekávám reakce na fakt, že se filmová práva prodali i do homofobního Ruska. Ale třeba i tam zjistěj, že bejt stejně teplej, může bej dobrá prdel! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Nejsem rozhodnutej…(jestli bejt horník?... aha…). 3.) Thx za titule „perlovk“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ ne(27.8.2015)

"Nemůžeme sem jen tak nakráčet a myslet si, že nás nepodříznou." Aby bylo jasno, tak horníkům rozumím, gayové mi nevadí a pro lesbičky mám docela slabost, ale do čela Prague Pride se kvůli tomu s americkým velvyslancem stavět nebudu. Nicméně tahle partička mě celkem pobavila a svou sexuální orientaci mi do hlavy tlačila dostatečně opatrně na to, abych se cítil být pohoršen. A tak jsem se nechal šokovat tím, že lesby jsou vegetariánky a odteď si začnu prohlížet každý spacák, jestli v něm někde neleze ten AIDS. Ale dost bylo strachování, nyní poběžme na koncert Šachty a zvrhlíci, protože ten vypadal skvěle, i když o bezpečí své zadnice bych při něm měl jisté obavy.(18.5.2017)

"Solidarity forever, for the union makes us strong!" Krásná, povznášející a jímavá komedie s temnými podtóny thatcherismu, která neprávem zapadla a patří k tomu nejlepšímu a nejzábavnějšímu co v roce 2014 vzniklo. Dvouhodinová stopáž se kolem mě prořítila ani jsem nemrkl. 90%(30.6.2015)

Briti takéto filmy vedia točiť. Skvelé herecké výkony, pekná atmosféra, zaujímavé príbehy. Ešte neuveriteľnejšie na tom prívale pozitívnych emócií je, že inšpiráciou bola skutočnosť :-) U nás na Slovensku by to ani dnes s otvorenými gaymi v ľubovoľnej dedine nedopadlo tak dobre, zmastili by ich prvý večer...(14.6.2015)

Všichni máme stejná práva, ať už se tiskneme k mužské hrudi nebo raději poplácáváme ženská pozadí. Lehce úsměvný snímek, který nás nejen dobou, ale hlavně postoji a názory hodí o tři dekády zpět, kterak homosexuální aktivisté s otevřeným srdcem vybírali peníze na pomoc rodinám postiženým mohutnou stávkou horníků, která byla reakcí na ostrý postup proti odborům Margaret Thatcherové. Ženy tak snad poprvé opouštěly své místo u ploten a chopily se veřejného angažmá, muži obtížně bojovali s faktem, že jim pomáhají na svou dobu značně odpudivá hnutí. Atmosféra dané doby láká, cítil jsem jí, jako postižené rodiny cítily ještě víc než jindy promrzlé zdi havířských domků. Herci jsou velmi slušní, samozřejmě nejvíc potěší ostřílení Bill Nighy, Imelda Staunton nebo Paddy Considine, příběh jako takový (nekonfliktní a místy lehce zmatený) mě nicméně až tolik nechytil. Homosexuálové (ač proti nim nic nemám) jsou vykreslení jako bezvadní lidé plní vtipu, laskavosti, inteligence, pochopení a samozřejmé ochoty pomáhat a ti heterosexuální darebáci kolem jim jen házejí klacky pod nohy. Místy velmi slušné, jindy korektní až hanba. Celkově tři až čtyři hvězdy!!(13.1.2015)

Pride je vesměs pohodové a úsměvné dílko. V mnoha směrech může působit naivně, ale je to o té nadsázce, kterou film hojně využívá. Co se týče dojemnosti, v některých chvílích je to na hraně, ovšem v drtivé většině se ji tvůrcům podařilo docela s přehledem ukočírovat. Osobně jsem čekal o něco víc humoru a méně „životních rad“, proto dávám „jen“ slušné 4*.(15.1.2015)

S tou veselohrou bych to malinko brzdil, téma je totiž zatraceně vážné. O Margaret Thatcherové toho moc z historie nevím, že se ovšem jednalo o politika naprosto neoblíbeného o tom nemůže být nejmenších pochyb. Nejvíce jsem spokojen s výběrem filmové hudby. Zpočátku jsem přemýšlel zda-li film spíše nevypnout, ale jsem rád, že jsem tak nakonec neučinil. 70%(24.12.2015)

Což o to, hudba ve filmu je moc pěkná. Ale ten zbytek mi tolik nesedl.(17.1.2016)

K tomuhle by se dal napsat komentář dlouhej jako... no to je jedno, ale psát ho nebudu, neboť na to nemám náladu. Chci ovšem napsat, že tak skvěle napsané postavy jsem v žádném filmu už dlouho neviděl (Bill Nighy a Imelda Staunton opět vedoucí síly). Fabulous.(2.8.2015)

Chtěl jsem si trochu oddechnout od horrorů...no, tohle byl chvílemi větší nervák, než kdejaký krvák. Pořád jsem čekal, kdy se všechno zvrtne a vypukne nekontrolovatelné násilí. Chvílemi velmi vtipné, pak zase smutné, střídavě jako na horské dráze. Skvělé herecké výkony, odpovídající osmdesátková hudba (Culture Club, Dead or Alive, Smith, Bronski Beat - jejich koncert byl udělaný fikaně, King aj.) a skutečný příběh, o kterém jsem neměl tušení. Ona Síla je ve vzájemné pomoci si bez ohledu na to, kdo je kdo. A mile mne překvapila Imelda Stauntonová ( hnusná Dolores Umbridgeová v H.Potterovi). Po zhlédnutí člověk ještě více chápe, proč bylo úmrtí M.Thatcherové spojeno s písní Ding-Dong! The Witch Is Dead. Fuck you, Maggie, ty odporná čarodějnice!(12.2.2015)

Výborná britská dramedie z dob vlády kontroverzní Margaret Thatcherové. Scénář je sice poněkud slabší a dost klouže po povrchu (tak hladká jednání mezi zástupci gayů a leseb a horníky nemohla být úplně jednoduchá, jak prezentuje film), nicméně všechno ostatní už je v pořádku. Především herecké výkony (od rázné Imeldy Staunton přes civilního Billa Nighyho k neexhibujícímu Andrew Scottovi) jsou úžasné, několik záběrů na velšské hory vyloženě nadchne a k tomu pár vtipných momentů a báječný osmdesátkový soundtrack. Závěr sice osciluje mezi dojákem a patosem, ale režisér naštěstí nic nepřehání. Jo a díky za cameo Russella Toveyho.(28.4.2015)

Jeden z nejlepších good feeling filmů, co jsem mohl za poslední dobu vidět. A ač jsou mi homosexuálové v zásadě celkem ukradení, pokud nemají choutky se nějak veřejně předvádět, tak tady jsem jim ohromně fandil a soucítil s nima. Opravdu není jednoduché být homosexuálem, nebylo to jednoduché ani v 80. letech a nebude to jednoduché ani za 20 let. Kromě perfektně zvolených herců bych vyzdvihl fantastický soundtrack, úplně mi to připomnělo soundtracky k filmům Richarda Curtise, který to má taky v malíčku. Celkově parádní film, který by si zasloužil snad jen trochu lepší vysvětlení hornické krize...(28.1.2016)

Ostrovy mají spoustu ohromně sympatických tváří a já mám hodně rád tyhle "potkávačky", kdy se větší množství těch nejsympatičtějších nahustí do jednoho příběhu (Boat that rocked, Calvary). Pride má eso v podobě Andrewa Scotta a nostalgické pomrknutí po tom největším a nejfrajerštějším zmetkovi z Misfits. Jenže asi to na nějakou trvalku a hlubší dojem není dost. Stejně jako třeba u americké The Help je to film o odvaze bez vlastní odvahy. Příliš obroušené hrany značí nikterak hluboce zakouslý výsledek...s tím rozdílem, že u Pride mě to mrzí dvojnásob tolik. Post scriptum ještě přisypu pár plusových bodů filmu a sobě popel - o těhle událostech jsem do včerejška neměl ani ponětí. Shame on me.(13.9.2015)

... Our lives shall not be sweated from birth until life closes... Hearts starve as well as bodies; give us bread, but give us roses! No kdo by se k nim v tu chvíli nepřidal? Já teda okamžitě. --- Existujou mraky feel-good filmů. Jistě se najdou i nějaké ty ryze feel-bad výtvory. A pak je tu Pride - oba (sub)žánry elegantně propojené feel-proud můstkem. --- V některých pasážích vysloveně dechberoucí kadence přiléhavě trapných, tabu mydlících situací; výrazný, energií přímo napěchovaný soundtrack; a konečně taky řada vedlejších postav, na kterých vám bez výjimky záleží, a které se vesměs všechny do jednoho dočkají svého velkého, leč třeba v zásadě skromného "okamžiku slávy" (moje soukromá favoritka: Jessica Gunning aka Sian) - zpravidla v duchu jedné z více silných replik snímku: "And there's nothing worse than a lost cause". --- Všechno zkrátka funguje, jak má. A why on earth would we have found that weird? *raises an eyebrow* --- P.S. Ve filmu nevystupujou žádné "lesbičky", ale lesby. Stejně jako v něm nevystupujou žádní "gayíčkové", ale gayové... že ano? :)(27.12.2014)

Trošku klišoidní, ale jinak docela fajn filmeček o tom, že nejen být gej je oukej, ale že to v těch pohnutých letech thatcherovských měli jak homo tak horníci podobně složité, každý jinak. BBC točit špatné dobové filmy snad ani neumí, žel Pride jede v těžce zaběhnutých šablonách, ničím nepřekvapí, neurazí... což ale nemusí být nutně zle. Herectvo kategorie numero uno, soundtrack perfektní (hlavně ta mírně pozměněná verze Waterfall od Stone Roses), nálada chvíli, ehm, teploušká a chvíli zas mrazivá. Jen by to chtělo příště víc do hloubky- ano, pořád píšu o náladě a ději filmu :-)(27.9.2016)

Okrem výbornej nálady mi tento film dal ešte aj nádej. Nádej, že aj to naše nezmyselné referendum zostane len akýmsi výkrikom do prázdna a že tak, ako u ľudí v Británii pred 30 rokmi zvíťazil zdravý rozum, tomu tak bude aj u nás. Síce je to o niečom inom, ale základ je rovnaký. Teda odložiť to zabehané a pohodlné čierno-biele videnie a skúsiť sa na chvíľu na svet a ľudí okolo seba dívať ružovými či v tomto prípade dúhovými okuliarmi. Napriek tomu, že si uvedomujem, že Pride nie je úplne dokonalý film a dalo by sa mu, kdečo vyčítať, v zmysle myšlienky že "každá žena je v srdci lesba" a preto, že bol pre mňa neskutočne dobre padnúcim balzamom, túto kritiku prenechám "povolanejším znalcom" filmu a histórie, ktorých je na tejto stránke neúrekom a udeľujem bez mihnutia oka 5*.(20.1.2015)

Je to přesně mezi 3-4*, ale nakonec spíš tři... Pride je takový ten typ filmu, který se tváří "podle skutečné události", ale nemusíte být ani znalci události, abyste z toho jasně nevycítili, že je to silně přitažené za vlasy... :) Opravdu mi to v mnoha momentech připadalo na míle vzdálené realitě, každopádně, že je to příjemný film se sympatickými hereckými výkony a plyne jako voda, o tom žádná. Celkový dojem tedy určitě fajn, ačkoli přesah to mohlo mít větší.(20.10.2016)

Pride je velice silný snímek, jehož bezprostřední síla tkví zejména v příběhu, který je založen na skutečných událostech, a dále v přesvědčivých hereckých výkonech. Film nepostrádá jak silné momenty, tak vyloženě odlehčující a úsměvné scény, přičemž vše je použito účelně. Z herců bych vyzdvihnul zejména naprosto úžasnou Imeldu Staunton a Billa Nighyho, kteří na mě zapůsobili nejvíce, ale i ostatní členové hereckého ansámblu hráli přesvědčivě. Zkrátka velice dobře natočený film s úžasným obsazením, který je skvělou směsicí komedie a dramatu.(28.1.2015)

Předvídatelné, ale povedené.(12.7.2015)

Dvě komunity, které nemají společného nic, kromě toho, že patří k ohroženým. Vyčerpaným stávkujícím horníkům dochází peníze, gaye a lesby v polovině osmdesátých let stále většina společnosti vnímá jako divné a zvrácené tvory, kteří by se neměli ukazovat na světle. Spojenectví proti nepříteli pak obě skupiny logicky sblíží, i když se na sebe zprvu vesničtí horníci a městští gayové a lesby dívají nedůvěřivě. ___ Film je moc hezkou ukázkou vzájemné podpory, která pomohla odstranit předsudky. Až na to, že je celé vyprávění zaměřené právě jen na to, aby v divákovi vzbudilo příjemný pocit, jak se rozdílní lidé nakonec sbratří. Všechno jde jak po másle, náznaky odporu proti homo-hornické koalici jsou nevýrazné, a tak se ze všech stanou za pár chvil /ne/teplí bratří a sestry. _____ Faleš tohoto filmu je sirupózní, tak sladká, až z ní trnou zuby. Postavy nemají vykreslené charaktery, jsou to jen univerzální typy. _____ Zbytečně promrhaný reálný příběh na snímek, jehož ambicí je pohladit diváka po duši a odvyprávět mu pohádku. /17. 2. 15./(17.2.2015)

Pre mňa veľmi očakávaný kúsok roku 2014 a že som to do jeho konca stihla! Adrew Scott, Bill Nighy a ich fejkový Welšský prízvuk sa spojili s ama-fucking-mazing soundtrackom a ukázali svetu skutočný príbeh o vzájomnej podpore a otvorených mysliach bez predsudkov. Bless them. Adept na topku.(28.12.2014)

Toto presne očakávam od britskej dramédie. Chvíľu smútok a hneď zas na to vtip. Fantastická atmosféra a hudba. Naozaj zaujímavý príbeh podľa skutočnej udalosti. Kopec známych, ale aj menej známych hercov, ktorí hrali výborne. Bill Nighy a Imelda Staunton boli jedineční a poprosím viac skvelých rolí pre Georga MacKaya. Bavila som sa výborne.(5.9.2015)

"Proč by měli gayové jako já podporovat horníky?" "Protože horníci těží uhlí, které produkuje energii, a ta umožňuje gayům, jako jsi ty, tancovat na Bananarama do tří do rána." Lidi jsou opravdu banda hovad. Naštěstí se mezi nimi vyskytuje pár jedinců, dokazujících, že i ta hovada přísluší k lidské rase. A přesně o tomhle ten film je. Hodil mě tak dvacet let zpátky v čase. Cítil jsem mrazení, naskakovala mi husí kůže, ježily se chlupy. Při prvním proslovu v gay baru se mi hrnuly slzy do očí. Herectví v něm zmizelo, zůstali jen lidi. Bavil jsem se, dojímal, brečel, opět se zase cítil jako človek. A to se povede málokterému filmu.(8.1.2015)

Čekal jsem spíše komedii, ale dostalo se mi poctivého dramatu. Ne těžkého, ale rozhodně silného. Svět se v něm smrskl na úzkou perspektivu několika skupin lidí sledujících nějaký zájem proti skoro až anonymnímu nepříteli, vládě. Ten byl ale mnohem větší a mocnější než oni, takže to bylo dobře. V prvé řadě to byl film o lidech, o idealistech a bláznech, prostě o lidech (a ztvárněných skvělými herci).(3.1.2016)

Milé, vtipné, britské.(2.2.2015)

Pride je jako celek plný optimismu i když se to tak nemusí zdát. Takový ten film, který má jasné poselství, že i malými skutky můžete dosáhnout velkého vítězství.(13.2.2015)

LGTBMS (čert aby se v těch zkratkách vyznal...) zase trochu jinak, samozřejmě sice s typicky sladkobolným nádechem, ale tentokrát hlavně s trochou zapomenuté historie. Přestože mě na film nejvíce nalákala známá herecká jména, jmenovitě Joseph Gilgun, Andrew Scott, Dominic West a Bill Nighy (leč jen poslední dva z nich dostáli očekáváním), nakonec to jsou především velšští kopáči a jejich proměna ze zatrpklých buranů, kteří mě na Pride oslovili nejvíc, a kteří jako jediný ten titulní pocit dokázali vzbudit. Jejich ulítlých babiček nakonec ve filmu není tolik, jak by se z traileru mohlo zdát, a humor, o který se z velké části starají ony tak není nijak křečovitý a k propíranému tématu tak akorát pasuje. Jen ty dvě hodiny jsou na tak přímočarý film až příliš.(5.1.2015)

Ňuňu, zase jeden z těch filmů, po jehož zhlédnutí vám má být tak nějak pěkně, život není úplně zlej a někteří lidi jsou dobří, tedy až na Železnou lady, která škrtala ve veřejných výdajích jak sirka ze Sušice. Naštěstí tady lesby a gayové nejsou stereotypně prezentováni jako sladké pusinky, co si večer dávaj sprchu flitrů, dokonce i horníci se docela drží a na tancování v rytmu diska se dostane asi jen sedmkrát. Ale jinak dobrý, Bill Nighy je pořád láska mýho srdce a snímek, kde použijou song od The Smith nemůže bejt už z principu úplně špatnej, aspoň ty dvě tři minuty, v nichž to Morrissey roztáčí, budou vždycky nadprůměrný.(16.1.2015)

Pride je mi tematicky natolik vzdálený film (existenční problémy horníků v Anglii v 80. letech minulého století, hnutí za práva gayů a lesbiček, protesty obou těchto skupin), že mě nechal velice chladným. Není to špatně natočené, několik momentů se povedlo, ale jako celek mě to nijak neoslnilo. Ani ten humor mi úplně nesedl.(24.2.2015)

3,5* Porad jsem tenhle kousek odkladala, protoze jsem si riklala, ze to bude hrozna nuda... 80leta a stret bandy gayu s konzertativni bandou horniku, co je nebudou chtit prijmout, ale protoze o tom lide mluvili, tak jsem do toho sla.... A vzhledem k soucasne situaci s uprchliky v Evrope a nasi neuveřitelnou českou xenofobnosti jsem opravdu rada za to, ze mi zase nejaky film ukazal, ze lide si maji a musi pomahat.(3.10.2015)

Určite je tento snímok velice silný a má určitú charizmu. Lenže mne tam vadilo veľa hluchých miest, pritom hudba bola počas filmu skvelá a teda ju mohli bacnúť aj tam :/. Neviem, som na váškach medzi 3 a 4 .. len dneska mám dajako pochmúrnu náladu(3.11.2015)

Gay friendly, přítulná, na omak heboučká, pod povrchem vyprázdněná, nezávadná taškařice. Nic víc.(27.7.2016)

Fajn pribeh i roztomile zpracovani. Ta kombinace LGBT aktivismu a stavkujicich horniku je proste kouzelna, zdanlive nekompatibilni a natolik bizarni, az se realne predloze nechce verit. Zvlast v syrove UK let osmdesatych. Obcas se mozna trochu prilis tlaci na pilu/city, ale vzhledem k okolnostem to lze prominout. Film vsak neni komedii za kazdou cenu, ma i prvky drama a odrazi i stinne stranky veci se vsim vsudy - napadani, pocatky hiv, zavrhnuti rodinami, problematicky coming out a zkratka nelehky boj nejenom s netolerantni spolecnosti ale i s prijmutim sebe sama. Kez lidi jednou dostanou rozum...(27.12.2014)

Skvělý film, který má také historicky vypovídací hodnotu. Vůbec jsem netušil, že se v Británii tenkrát něco takového dělo. Komedie má místy prvky i jiného žánru, ale vše do sebe krásně zapadá a celkový dojem je opravdu báječný.(4.1.2015)

Ne toliko o gayích, ne toliko o hornících, ne toliko o lesbičkách, více o tom, jak obyčejní lidé dokáží držet spolu. Komedie, která stojí za to:o)(20.1.2015)

Jeden z nejpříjemnějších filmů oscarové sezóny. Nejde tady ani o gaye a lesby, jako spíše o to, jak se dokáží lidi semknout, když za něco bojují. Výborné postavy a dost mě překvapilo, že Ben Schnetzer je Američan. Ten přízvuk zvládl skvěle.(22.1.2015)

• kaposlav

77%? To je žart, alebo propagácia homosexuality? Vôbec nehodnotím o kom bol film a že to tam bolo plné homošov, ale ten film je dlhý, nudný a celý film som čakal na akciu, zápletku, alebo niečo, ale nedočkal som sa. Ak je to vymyslený dej, tak vyzneje nerealisticky a ak podľa skutočnej udalosti, tak je to fantastická ukážka ľudskej hlúposti. Homosexuáli zbierajú peniaze na ulici pre stávkujúcich baníkov. To vážne?? Prispieť môže len nevedomí, alebo naivný človek. Dávať peniaze niekomu kto nepracuje, škemrá a po večeroch slope pivo a žúruje?? To vypadá fakt na akútny nedostatok peňazí a potrebnú solidaritu. Samotní teplí sprostredkovatelia teda vypadali, že tie peniaze potrebujú viacej, ale oni ich len vyberajú a hádžu na flámy baníkov, čo ešte aj tých homíkov neznášajú :). Fakt ten žáner komédia tu nie je uvedený nadarmo. Je to komédia na ľudskú sprostosť.(21.1.2016)

Pride (a zamlčané Prejudice). Nikoho neurážajúci LGBT pozitívny film.(1.2.2016)

Výborná dojemná komedie s chytlavým tématem, zajímavými (výborně zahranými) postavami, skvělým soundtrackem a feelingem Billyho Elliota. Z mého pohledu jeden z nejlepších filmů, které v roce 2014 vznikly. 90%(9.1.2015)

To byla podívaná! 96%(29.1.2015)

Úžasný film. Mám toľko pocitov a tak málo slov, ktoré by ich vystihovali.(2.1.2017)

Zajimavy namet, celkem dobre zpracovany, sluselo by ovsem film prostrihat, zbytecne dlouhy a misty deji dochazi dech. Osobne moc nemusim filmy, kde je velmi tenka hranice mezi dramatem a komedii, zde mi to ale tolik nevadilo, nebot se britskemu humoru pramalo smeji. Vetsina postav celkem sympatickych, coz vzhledem k nametu dokaze prekvapit. Herecke vykony nijak mimoradne, ale dobre, nejvice se mi libil Paddy Considine.(21.3.2015)

Nějak jsem vůbec nevěděl, co od toho filmu čekat, a musím říct, že pokud jsem něco čekal, tak to nebylo tohle. Lidské drama, místy celkem komediální, o tom, jak se lesbičky a gayové pokusily pomoct stávkujícím horníkům. Ty postavy jsou prostě výborné a skvěle si to s nimi prožijete. Padají zde filmové homosexuální stereotypy, což je hodně fajn.(2.1.2015)

Roztomilé(18.2.2015)

O solidaritě, překonávání předsudků a tak vůbec... 1) Nedejme se příliš ošálit. Markova sbírka pro horníky mi připadla spíš jako snaha se zviditelnit než snaha pomáhat (alespoň ve filmu). 2) Bez ohledu na Markovu motivaci cítíme, že jeho počínání bylo správné, pokud je vnímáme jako solidární pomoc v nouzi. Musíme však přijmout základní premisu příběhu, že odboráři byli v právu. 3) Skutečný aktivista Mark Ashton zemřel na AIDS necelé dva roky po ukončení stávky ve věku nedožitých 27 let. 4) Ani zde nechybí poučení: Every woman is a lesbian at heart!(27.1.2016)

Musím přiznat, že jsem čekal trošku víc, zejména po komediální stránce, ale zase mě překvapil ten příběh samotný. Neměl jsem nejmenší tušení, že se něco takového v UK odehrálo, a jsem rád, že jsem se dozvěděl o jednom zásadním historickém milníku. Že tento příběh měl přímý vliv na to, že labouristé v důsledku aktivit LGSM přijali boj za práva LGBT menšiny do svého volebního programu, mi přijde jako dostatečně vypovídající o jeho významu. Ano, film byl mírně přeslazený, ale pokud se dnes žijící aktéři vesměs shodnou na tom, že zachycuje atmosféru a ducha celého počinu víc než věrně, čtyřem hvězdám se neubráním. A čím déle visím na Wikipedii a v databázích a čtu detaily o Lesbians and Gays Support the Miners, tím víc si cením toho, že tento film vznikl.(25.12.2014)

Místy trošku sentimentálnější, ale jinak zábavný pohled na zajímavou, ale dovolím si tvrdit, že v našich končinách než až tak známou událost z nepříliš hluboké historie. Herecké výkony jsou povedené, jak na straně "veteránů", tak "mlaďochů", i přes slušnou stopáž není film zdlouhavý, nesnaží se příliš moralizovat a příjemným bonusem je povedený soundtrack.(5.1.2015)

Řekl bych, že hodně osudová záležitost především pro brity a na nás ostatní až tolik nedopadá. Víme, že gayové a lesbičky neměli na růžích ustláno nikde, ale v Pride je všechno zatraktivněno krizí horníků (a celé Británie) za působení Margaret Thatcher a to je na ostrovech velice citlivé téma. Navíc je všechno inspirováno skutečnými událostmi, kdy se skupina LGSM postavila za waleské horníky a ti pak posléze za ně. V obsazení máme plno skvělých britských herců doplněných o naše oblíbené seriálové hvězdičky. Co se tedy pokazilo ? V mých očích to je nejednoznačnost uchopení látky. Vtipných momentů není dost a pro drama zde chybí určitá osudovost a velké věci jsou zde zmíněny jen tak mimoděk. Bavilo mě se dívat na Pride, ale těžko se podívám znovu.(15.2.2015)

75-80% ... Štandardne dobrá britská dramédia. Tentokrát na pozadí boja za práva homosexuálov a baníkov. Výborná charakterizácia postáv, výborná hudba v pozadí. Zábava zaručená. Avšak chýbal mi tam WOW moment, preto "nižšie" hodnotenie.(30.3.2015)

Příjemné retro z 80. let podle skutečné události. Úsměvné i dojemné, kostýmně i hudebně vydařené. Nejdříve happy, ale postupně přituhovalo. Taky jsem se trochu obávala těch rudých praporů a sepnutých pěstí, ale ono to je v tom anglickém podání docela jiné :-) Dobré herecké výkony a lidský příběh určitě na zamyšlení. Tragikomické ladění filmů mám moc ráda, přijde mi většinou dost ze života, takže za mne spokojenost.(10.10.2015)

• LadyPupu

Hodně zajímavé téma zpracované hodně nezajímavým způsobem.(17.4.2017)

Bristké, skutečné, pozitivní, podporující, milé. Tohleto jako můžu. Spousty sympatických lidí vymýšlejících podporu horníkům a své komunity. Nakonec vznikne přátelství, které vydrží. No prostě veselý britský snímek plný pozitiv. A navíc podle skutečné události. ..ach jo, ty jejich krajinky mě prostě dostávají.. (18.4.2015)

Britové to mají zkrátka v malíku. Skvělá zábava. Skvělý film. 90%(6.1.2015)

• Johnny.ARN

No čo Vám poviem. Ďalšia dráma na základe skutočných udalostí, ktorá mňa osobne ale ničím nezaujala. Na druhej strane, čakal som že to bude viac iritujúce, ale to sa našťastie nesplnilo a dalo sa to dopozerať do konca. 2 z 5(10.2.2016)

Vynikající obsazení, téma, které je pro mnoho lidí hodně velikým "problémem" do dnes a pro mě je hodně důležité :) Líbilo se mi, s jakým "klidem" to natočili a ukázali tam stinné stránky, které s tím souvisí. Úžasná pro mě byla především Imelda Staunton, kterou mám ráda hlavně pro to, že nevyhýbá ani takovýmto rolím a ohromně jí to tam slušelo. Film bych doporučila každému, kdo podporuje gay a lesby. Horníky nemusí :) :) A nepřišlo mi to jako nějaký "velkofilm" a nehráli si zbytečně na něco monumentálního, jelikož ono samo toto téma a prostředí je veliké :)(1.5.2017)

Co je na tom, že je někdo teplej, černej nebo zhulenej. Docela jsem se filmem pobavil a zamyslel nad svojí homofóbií a vlastně nejsem, jen mi to přijde divný. Každopádně lidi by si měli pomáhat i přes všechny předsudky a svoje nesouhlasné postoje, jako se právě ve filmu tepláci a lízačky postavili za horníky. Nicméně založeno na pravdivé události, jen mě mírně zaráží, že se to nezfilmovalo už daleko dříve.(19.2.2015)

No, už dlouho se mi nestalo, abych na konci filmu takhle brečela.(22.11.2015)

• Aljak

Fíha, o takom niečom som ani netušil, že sa udialo. Naozaj nevšedné spojenie homosexuálnych aktivistov a štrajkujúcich baníkov. A neuveriteľné, že ono to napokon aj fungovalo a vzájomná podpora sa ujala aj dlhodobejšie. Námetovo teda naozaj zaujímavý film. Ale musím priznať, že o týchto udalostiach a formovaní LGBT by bol určite vhodnejší dokument ako hraný film, ktorý v mnohých ohľadoch pôsobil dosť monotónne a bez poriadnej dejovej línie. Herecké výkony boli síce na vysokej úrovni, ale film ako celok by som naozaj radšej vymenil za dokumentárne spracovanie.(3.1.2015)

Filmu musím přiznat několik velkých plus, které jsou ovšem dost subjektivního charakteru. Předně jsem ocenil krásnou britskou angličtinu, protože američtina se mi pomalu zajídá; dál jsem musel uznat, že herecké výkony (zejména famózní Bill Nighy) byly skvělé. No a taky mi sedla atmosféra thacherismu 80. let, to je něco pro mě. Pak ovšem nastupují negativa; v závěru se film zvrhával do nějakých nepochopitelných událostí, které nedávaly smysl a taky některé postavy se zachovaly opravdu v rozporu se zdravým rozumem, tudíž jsem byl dost zmaten. Největší problém mám ovšem s tím, že film je opět z těch, které prezentují gaye jako charakterní, inteligentní, vtipné, angažované, krásné, citlivé a umělecky založené charaktery, které se hrdě potýkají s nepřízní většinové společnosti. Nic není v realitě dále skutečnosti. Osobně jsem poznal celou řadu homosexuálů, a byli to bez výjimky zbabělé, plačtivé, alkoholické, hloupé, zákeřné, promiskuitní, slizké a tragické trosky, kterých jsem si jako osobností vůbec nemohl vážit. Tito hnusáci opravdu nezvedli hrdě vztyčenou hlavu a nemávali prapory s nápisy GAY PRIDE, namísto toho vedli své ubohé noční životy v nějakých ohavných hernách a za skutečné i domnělé ústrky se zákeřně mstili na všem a na všech. Film, jakým je Pride, zapadá do nekonečné série korektních snímků o homosexuálech, jež jsou ovšem velikou lží a vnímám je jako zločin na divákovi.(8.1.2015)

Rozhodně mi nevadila komediální odlehčená stránka, ale myslím si, že to odlehčili aż moc a vše vypadalo tak neuvěřitelně pohodově, že se to za drama ani nedá považovat. Těžký život homosexuálů i horníků je tu jen naznačen a vesměs to vypadá spíš jako sranda. Každopádně jinak velmi povedené, kdyby se tam autorům podařilo zakombinovat ukázky většího odporu proti nim a to jak těžko to snášejí, jdu na 5*. A také to bylo kvůli velkému počtu postav až moc roztříštěné a všichni jsou nastíněni jen povrchově.(29.8.2015)

Britská sociální veselohra - to už by skoro šlo používat jako terminus technicus :-) Nevadí mi to, možná je to dokonce lepší se s poměrně vážným tématem vypořádat takto na lehko, ale už v tomto (sub)žánru začínají rašit ustálené postupy, z kterých se stávají úplné polotovary. A taková samozřejmost taky není výhledově dobrá. 75%(23.9.2015)

"Panebože, já ještě ani nedopil." Radost, lítost, hrdost i trapnost. To jsou pocity, které se mě zmocnily při sledování tohoto filmu, jdoucím ruku v ruce s komedií "Do naha!". Jeho děj má však daleko větší přesah a svým způsobem jde o životopis Marka Ashtona, aktivisty bojujícího za práva homosexuálů, jenže i člena Komunistické strany Velké Británie, který stejně jako tento snímek vypovídá o tom, že ti první to mají těžší, než ti druzí, kteří to mají těžší, než ti třetí a tak dále a tak dále.(30.4.2016)

Film o strastech gay komunity v osmdesátých letech a spolupráci s komunitou tradičně smýšlejících horníků. Příběh je trochu přibarvený v zájmu větší „filmovosti“, přidána dobrá hudba a pár nadávek na Thatcherovou a výsledek stojí za vidění.(8.8.2016)

Všichni, kdo žijí na téhle planetě, mají význam a moc ji spoluutvářet. A pokud se někde děje bezpráví, i když ne třeba přímo nám, je podle mě naší morální povinností povstat a dát najevo, že to není akceptovatelné. A je jedno, zda jde o práva horníků, LGBT komunity, žen či zvířat - všichni mají právo na zastání. A tak rozšiřme svoji empatii za hranice našeho okolí a spojme se ve společném boji proti diskriminaci, jako se to stalo již tolikrát v historii. Protože vývoj se neděje sám, ale utvářejí ho jednotliví lidé jako vy nebo já. Jeden za všechny a všichni za jednoho:)(26.12.2014)

Levičácká pohádka o tom, kterak dvě utlačované skupiny lidí překonaly vzájemnou nevraživost a rozdíly a společnými silami změnili britskou společnost. Ačkoliv se protithatcherovská politika protíná celým filmem, hlavní roli zde hraje tolerance, pochopení a kontrast homosexuálů z města s horníky ze zapadlé welšské vesnice. Úsměvné i dojemné, ale hvězdičku strhávám, protože Thatcherová je tady vykreslena jako Ďábel, ačkoliv čas ukázal, že její boj proti odborářům přinesl ekonomické výsledky.(29.12.2014)

Tenhle film mi nějak utekl, ale naštěstí byl za/chycen a to jsem moc ráda. Možná je to trochu sluníčkovější, než to bylo ve skutečnosti, nevím, ale já jsem přesně tuhle míru optimismu a naděje potřebovala, poslední dny víc než kdy jindy, takže jsem za to vděčná. Laskavý film, noblesní Nighy (toho chlapa fakt žeru), Scotta jsem znala jenom jako Moriartyho v Sherlockovi, takže milé setkání jinde - na jeho vlastním hřišti:) Casting celkově je úplně přesnej, hudba výborná. Místama mě mrazilo (když přijdou gayové do toho sálu poprvé se vidět s horníkama, je to jako by horníci očekávali setkání s marťany...) no a jednou i trocha toho lehkého dojetí. Ale hlavně celkové vyznění filmu, výzva "buďme spolu, rameno vedle ramene". Zapomenout na žabomyší války a postavit se společně, rameno vedle ramene čelem k tomu, co je skutečně zásadní a důležité. To samo o sobě je vítězství, i když náhodou věc sama zrovna nevyhraje. Takže díky, tohle jsem dnes potřebovala.(1.2.2015)

11. 02. 2015 (49.); i na počátku 21. století k homosexuálům mám trochu nedobrý pocit, ale zde mi vůbec nevadili, ba naopak sklidili mé sympatie(12.2.2015)

Ideologická a "agitační" komedie o solidaritě mezi potlačujícími menšinami ve společnosti. Chápu, že se film patrně nemůže úplně věrně držet skutečných reálií, přesto jsem byl z provedení spokojen a vznikl malý milý lidský film, který dokáže zároveň pobavit i chytnout za srdce. Čistá čtyřhvězda to sice není, ale nestydím se film pošoupnout výš. Komu se film s tímto tématem líbil, tak rozhodně doporučuji i podobnou "jugoslávskou" Paradu. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](9.11.2015)

Milý doják s pár dramatickými střípky. Pustila jsem si to jako odpočinkový film a bylo to přesně to, co jsem od toho čekala. Tyhle lidské příběhy o sounáležitosti navzdory rozdílům, boj s předsudky a klišé, navíc vyladěné do komedie mi nevadí, právě naopak. Rozhodně nezklamalo, jen je třeba se zásobit kapesníky.(14.7.2016)

Pride je riadne prihriatym filmom. Ja osobne nemám nič proti homošom, kým ma neotravujú na sociálnych sieťach. Preto aj tento film som dokázal dosledovať do absolútneho konca. Hlavne dva aspekty hrali v tomto prípade dôležitú rolu. Jedná sa o film založený na skutočných udalostiach a tým druhým bola prítomnosť hercov ako Bill Nighy a Dominic West. Po chvíli sledovania som si všimol aj Josepha Gilguna zo seriálu Misfits. Úprimne ma šokoval Anderw Scott, známy ako Moriarty zo seriálu Sherlock. Až po prečítaní jeho profilu som zistil, že je gay a tak jeho obsadenie bolo absolútne opodstatnené. Je pravda, že pri filme sa píše dráma/komédia, ale tých komických prvkov je tu fakt minimum. Skôr také čo prináša bežný život a to sa mi moc vtipné nezdalo. No na druhej strane hrali prím tie klasické britské ksichty, známe hlavne z krimi seriálov zo začiatku 90. rokov. Tí ostrovania do roku 2008 vypadali fakt divne, bledo, tupé aristokratické výrazy. Tým ma fakt vedia nasrať. Čo je veľké plus tohto filmu je old school music. Fakt dobre zvolená hudba hrá počas celého filmu. Nezáleží či idú na protest alebo je v scenári úsek z disco, hudba je tu fakt cool. Atmosférou a prostredím film skáče z uponáhlaného Londýna až niekam do totálneho zapádakova vo Walese, kde sa odohrá väčšina filmu.(26.1.2015)

Ačkoli se jedná o vyjímečný příběh s obrovským happyendem, tak i přesto, že se film tváří mile, má pohodovou atmosféru. občas je vtipný, tak dějově bohužel nedostačuje, stále se jen řeší problémy mezi dvěma komunitami, a ty nějak kolísají až do konce.(26.1.2015)

Ač je to ve své podstatě dosti učesané, a takřka veškerá kontroverznost probíhá pouze v dialozích, ta úžasná srážka bandy londýnských buzíků s waleskými drsnými horníky je prostě neodolatelná. Je to místy dosti dojemné, místy dosti humorné, a já prostě miluju retro Anglii se vším co k tomu patří. Ta parádní atmosféra 80. let, oblečení, hudba, která je mimochodem velmi dobře vybraná, a hlavně nálada a ladění snímku. K tomu hromada přízvuků, cockney, welština...původní znění je radost pro ucho. Velmi nenápadný film, který ovšem má co nabídnout. Postavy jsou velmi dobře a žive vykresleny a zahrány, skupinka vesnických žen v čele s Imeldou Staunton je výborná.(26.8.2015)

A vám se ten film jako líbil pane Horník? Mně ano, zabavilo mě to i dojalo. A některý zdejší popěvky nezapomenu:)(6.2.2016)

Ve stopách The Full Monty aneb hornická a gay estráda ve vesnické Sokolovně...(12.1.2015)

Tenhle film měl vzniknout ještě v době, kdy by ho Thatcher mohla vidět. Silný příběh, který se z komedie překlene v drama, a to epické finále mě málem dojalo k slzám. Pride skvěle ukazuje zdánlivě ztracený boj s lidskou omezeností a předsudky a dokazuje, že tenhle souboj lze vyhrát...ku prospěchu všech stran. Pro fanoušky queer filmů bude určitě zajímavé spojení klasického tématu přiznání si jiné orientace a už otevřeného gay života, kde se neřeší, jestli to o vás náhodou mamka nezjistila. I přes to, že většina filmů si vybírá buď jednu nebo druhou tematickou linku, tady jsou v různých postavách spojené a přitom příběh Pride není vůbec přeplácaný. Pět hvězd...a chtěl bych to vidět jako divadelní hru (no a nebo, když jsou tam gayové, jako muzikál, žeano).(2.3.2015)

Naprostá dokonalost!(1.1.2016)

Myslel jsem si, že to bude strašná šílenost, ale vyklubal se z toho celkem fajn film.(20.6.2016)

• Chmur

Přiznávám bez uzardění, že jsem lehce homofóbní. Přesto, obsahově mi film vůbec nevadil, ba právě naopak. Solidarita je jedna z věcí, která obecně společnosti chybí. Problém byl z mého pohledu ve zpracování. Pride je prostě nudný film a ještě k tomu docela dlouhý. Na komedii je málo vtipný a na drama málo dramaticky. Takový anglický čaj mdlé chuti, který si už podruhé nedáte.(11.2.2016)

Retro, 80. léta, Anglie (Wales!), Nighty a spol. G&L, horníci, Thatcher(ová), komedie/drama (či dramedie). Dost divoká kombinace, která ale funguje od začátku do konce. Chvíli vážné, chvíli vtipné, přesně na hraně mezi dvěma žánry. Mám z toho podobný pocit jako z Pirátů na vlnách. - 80 %(5.1.2015)

Strašnej happy-good-feel filmek, u kterého jsem se ale zase jednou řádně pobavil. Zábavné, i když příběh opět jako vždy- vše parádička, zvrat-posere se to a nakonec vše dobře dopadne, vše jede jako hodinky, takže to vubec nevadí.. Skupina LGSM bavila, stejně tak skupinka ženskejch s těma důchodkyněma. Při tom všem super soundtrack a ani mi nevadí, že vlastně nevím jak to doopravdy bylo. Rozhodně stojí za kouknutí, třeba si i někdo pobrečí :) 8,5/10 A možná přijde i Maestro Moriarty.(13.1.2015)

Už som videl všeličo - opice rozprávať (Dawn of the Planet of the Apes), strom kráčať (Guardians of the Galaxy), so softwérom randiť (Her), no také nezvyklé spojenie aké zobrazuje tento snímok (Miners x GLs), navyše fakticky podložené, až doposiaľ nie, a to by sa ani pán Jackson nemusel hanbiť, so svojim spojením, pre ktoré sa i samotný J.R.R musel zopárkrát v hrobe poobracať (viď The Hobbit 2/3 a vzťah Kili - Tauriel). Každopádne aj napriek tomu, resp. vďaka tomu ide o pomerne nápaditý kúsok, z ktorého srší fajn energia, za čo môže poďakovať, okrem iného, predovšetkým známym tváram v podobe Billa Nighyho a Imeldy Staunton. Historicky možno korektný, no skutočnosť prifarbujúci a skresľujúci film - za účelom zaujať a pobaviť diváka - so zopár "klišé" a trefne zvoleným soundtrackom.(5.2.2015)

Těžko říct kolik z toho je nadsázka, snad ne moc, protože pro mě jednoznačně nejlepší film 2014. Možná jsem jich viděl málo, ale i tak. Na tenhle jsem se těšil už podle trailerů a nezklamal. Babči tam jednoznačně válely a mělo to, alespoň podle mě, přiměřenou a uvěřitelnou dávku emocí. A člověk se zase něco víc dozví o tom, o čem nemá páru se dohmátnout z běžných zdrojů.(11.2.2015)

Na to, jak to bylo teplé (a bylo to teplé dost), to bylo vtipné a vážně jsem si to užil, takže asi fajn a to přesto, že jsem na to šel s určitými předsudky.(2.2.2015)

Pěkně pojatý a zajímavý britský film s pro mne méně známými herci, až na Billa Nighyho, který zahrál jako zbytek herců svou roli výborně. Pestré téma v pestré době na peprných a přesto chladných ostrovech, kde spolupráce a jednota na první pohled dvou jednoznačně odlišných skupin přináší ovoce úspěchu. Tato historická událost a s ní spojený snímek Pride je velmi plodný zejména po sociologické stránce a poskytuje důležitou zprávu o tom, že všichni máme svá práva, ať jsme dělníci utiskováni vládou a policií nebo ať jsme lesby a gayové prožívající totéž. Jen o ta práva a svobody nepřestat bojovat, ale také si nenechat ujet vlak... 80%(5.2.2015)

Je to natočené z pohledu LGBT komunity, která to rozhodně neměla jednoduché. O hornících se toho moc nedozvíme. Není to jeden silný příběh, ale mozaika osudů představující se slušnou věrohodností ideu, že to co z dálky vypadá jako banda zvrhlíků, jsou zblízka docela normální lidi. Ve výsledku je milé a působivé. Matthew Warchus mohl více zapracovat na motivacích jednotlivých postav. U té zapšklé švagrové jednoho z hlavních protagonistů se jich nabízí hned několik, ale zůstává jen černobílou zarputilou figurkou.(28.8.2015)

S odstupem času lze o někerejch událostech vyprávět s nadhledem a trochu to zlehčovat. A to je dobře, protože díky tomu zrovna tenhle film výborně funguje jako komedie s minimem takovejch těch vážnejch a nepříjemnejch okamžiků. Něco jako The Boat That Rocked (ač příběh Radia Rock je smyšlenej, byť volně založenej na existenci skutečnejch pirátskejch rozhlasovejch stanic v UK), kdy díky skvělejm hercům (Imelea Staunton je okouzlující a má zde i svou roli Levandule Brownová, takže další film s úspěšnou a kvalitní herypotrovskou infiltrací) výborně šlape ne právě ideálně vymyšlenej scénář. Zaslouženejch 80% i za těch pár slov ve velštině.(28.8.2015)

Krásný film pro lidi bez předsudků, strašný pro ty ostatní. Chvíli jsem váhal nad hodnocením, ale ten velšský akcent (zní trochu jak naši učitelé na základkách, že? heh ) a boží soundtrack si vlastně zaslouží plné hodnocení. Scéna se spontánním rozpoutáním sborového zpěvu písně 'Bread and Roses' ve špinavé putyce zapadlé vesničky Onllwyn na počest solidárních gayů a leseb z Londýna je vážně dojemná. Thumbs up for those poufs 'n' dykes !(25.9.2015)

• markotter

Unylá sračka, která občas "zahřeje u srdíčka", ale jinak postrádá jakýkoliv emocionální náboj. Všichni, až Na Thatcherovou a pár chudáků, kteří nesnesou, že jim do městečka přijela vzácná návštěva jsou sympatičtí a šíří okolo sebe optimismus a dobrou náladu. Ale těch zlých také pomalu ubývá a nakonec skoro všichni drží za jeden provaz a pochodují za práva všech. Přitom to, že se sejdou horníci a gayové/lesby na jednom místě na víc než hodinu skýtá pro filmaře obrovské možnosti a já nevěřím, že to takhle hřejivě ve skutečnosti opravdu probíhalo.(3.1.2016)

Každej pátej horník je teplej.(5.8.2016)

Opravdu hodně silný film ... Na Pride jsem se těšila už od první chvíle, co jsem o něm slyšela. Nejen díky skvělému obsazení, úžasnému tématu, ale hlavně na Andrewa Scotta v roli gaye, který byl mimochodem naprosto famózní. Pride je jak výborná komedie, tak výborné drama. Chvílemi se člověk opravdu skvěle nasměje, chvílemi se mu derou slzy do očí ... Každopádně film naprosto stoprocentně splnil moje očekávání. Zpracování tak silné události do velmi příjemné komedie je opravdu vynikající. Jeden z nejlepších filmů s LGBT tématem, které jsem kdy viděla!(30.6.2015)

Niekedy je dobre ist na film bez ocakavani. A tiez bez predsudkov. Potom sa moze stat, ze budete milo prekvapeni, tak ako som bol ja. Praca s klise, gycom a s emotivnym vydieranim su veci, ktore sa obycajne nepodria a vo filmoch ma stvu. Len jeden film mi vyhnal slzu z oka. Hon. Dokym som nevidel tento film. Nie vzdy mi to bolo prijemne, ze ma ta hra kvalitneho gyca tak dojima, ale to bol zamer. Myslienka bola tiez zaujimava. Film razi striktne lavicovy pohlad na svet a oponuje voci Thacherovic politike. Som zastancom jej politiky, lebo viem, ze na makrourovni bola spravnejsia. Lenze tu je pohlad zospodu, akokolvek gycovy, zachytavajuci realitu. A teraz si vyber, mily praviciar. Lavica nevidi ludi ako masu jedincov, ale ako jedincov tvoriacich masu. A tak to bolo i zobrazene, ziadne hlboke skumanie charakterov a motivacii ich chovania, ziadna minulost, len dej zobrazeny na platne. Bomba.(16.9.2015)

Zpočátku trochu divné, ale postupem času člověk pochopí o co jde a proč je to natočeno tak jak je. Postupem času pak člověk chápe, že to tak mohlo skutečně být, herci hrají více než příjemně a vůbec příběh, který psal sám život, je více než zajímavý. Výborný počin, skutečně.(19.4.2016)

S odstupem dvou dnů hodnotím tenhle krásný a laskavý film o vážných tématech. Povedl se po všech stránkách. Super hudba, super herecké výkony, prostě vše jak má být a divák si jen užívá. Tedy já jsem si to užil náramně, A žena neusnula, takže další jasný ukazatel, že tenhle film má něco do sebe. 84%(9.1.2015)

Tohle na Britech miluju - mají zajímavou historii, mají skvělé herce a umí točit milé filmy. Trochu mi to připomnělo mojí oblíbenou komedii Do naha. Už teď se těším, až se na film podívám znovu a pokud budu stejně nadšená, tak zvýším na plný počet.(4.5.2015)

Svým zpracováním mi film připomíná Formanovy rané filmy,kdy často využíval neherce a dařilo se mu tak navodit atmosféru "opravdovosti". Tady jde i o opravdovost historicky danou,takže dění okolo hlavních hrdinů je zcela autentické. Děj je zpracován v minimalistické formě,jednotlivé scény netrpí žádným přehnaným moralizováním a je tu řada více či méně úsměvných momentů. Prostě další britský film, na který je radost se dívat,byť nedosahuje kvalit filmu Billy Elliot (taky se odehrává ve stejné době).(8.8.2015)

• TommyDiamond

Sice nevim, kdo kde vyhrabal tenhle průkopnickej příběh, ale celé to je dost šílené a až přiliš přitažené za vlasy, takže se to do filmu jistě hodí....Gejové a lesby to v devadesatkách neměli jednoduchý a proto se museli shlukovat, protestovat, zakládat spolky a poukazovat na sebe v dobrém světle. Byl to jediný způsob, jak alespoň trochu zlomit negativní veřejné mínění. Třeba naší skupince se to dokonale povedlo u horníků... Na příběhu lze podle mě ocenit akorát upřímnost a spontálnost našich tříprocentních hrdinů..... Uděluji dvě hvězdy(16.2.2016)

Začiatok filmu - ajaj film o buznách...stred filmu - zaujímavý film o buznách...koniec filmu - výborný film v ktorom hrali buzny. Bolo to zjavne ťažké obdobie a stále pre L&G isto je. Film natočený dobre a musím povedať že ako ma na začiatku nebavil, tak som sa zažral, že mi bolo aj ľúto že skončil...myslím že vydarené dielko.(9.10.2016)

Perfektní herecké obsazení, vynikající soundtrack. Dojemný příběh obohacený britským humorem. Film mě hodně příjemně překvapil, ačkoli je spíše nedějový, ani na moment nenudil.(8.1.2015)

Po spoustě hlubokomyslných dramat a smutných filmech s touto tématikou je docela fajn vidět taky nějaký příjemnější film. Mám rád Billa, takže to byl hlavní důvod, proč jsem to viděl. Po filmu, ale vím, že to není jediný důvod, proč ho vidět. Příjemné překvapení.(15.1.2015)

Kdybych líp znala historii, nebo mi o tomhle někdo vyprávěl, tak bych ho bez váhání poslala směr chytrovna. Kombinace gayů a lesbiček s horníkama z Walesu je skutečně vražedná, někdy vtipná, někdy míň a někdy je to dost smutný. Radostný na tom ale vlastně je, že se to nějak podobně stalo. Život je prostě nepředvídatelnej.(26.1.2015)

Idea dobrá, zpracování horší. Celý to nadšení, který se linulo dějem bylo vážně fajn, ale bohužel vtipu tady bylo hodně málo a dějových zvratů jakbysmet. Tenhle film by si zasloužil zkrátit tak na půlku a přidat trochu Billa Nighyho.(17.2.2015)

Přesně ta správná dávka emocí, dramatu, humoru a historie. K poslední hvězdičce tomu v mých očích chybí jen zajímavější vizuál jako má např. film No.(21.9.2015)

Solidarita mezi gayi a horníky je možná v tomhle vtipném a výrazně britském filmu. Rudy z MISFITS jako překvapení navíc.(30.9.2015)

Dobrý film, bez západů slunce, zeleně, krásy. Plný dynamiky, horníků, solidarity i reality...Donutilo mne to přemýělet, jak dalece se na mně podepsalo socialistické zřízení a jestli dokážu odlišovat status horníka ve Walesu od propagandistických záběrů z dolů v čs. filmových týdenících. Jak se vlastně jmenuje ten kluk, co hraje toho vůdce skupiny "Gayové a lesby podporují horníky"? Tak ten byl moc dobrý. Je to Ben Schnetzer, snad. V podstatě dojemný příběh.(5.10.2015)

• mira.l

Jedna hvězdička za Billa Nighyho a pár slušných skladeb ze soundtracku. Prý je to natočeno podle skutečných událostí. Hmm, anžto mi tahle událost naprosto a vůbec nic neříká, podobně na tom byl i film. Dvě hodiny nudy. Doufám, že už nikdy neuslyším větu "gayové a lesbičky na pomoc horníkům." Nevím sám proč, ale byl jsem na ní alergickej od chvíle, co tam zazněla poprvé.(8.11.2016)

Too much happy.(5.10.2015)

Celý film jsem se snažil udržet, ale ke konci už jsem brečel jako Kim Kardashian po 72 dnech manželství.(16.10.2015)

je to britský film, je o v tej dobe lg komunite a baníkoch.....ani jednej skupine doba nepriala, takže, nepriateľ môjho nepriateľa....a už to fičí...... len za najčarovnejší kút na zemi- wales, dávam *, za super hudbu *, za skutočný príbeh * a za hercov *.....škoda nedostatku humoru(1.2.2016)

• elimS

30% - komentář 20ti slovy: Nejsem ani gej, ani horník, nejsem v žádné skupině a na průvody nechodím, tak mě to moc nechytlo. Trošku zbytečný "dokument".(22.3.2016)

• jendamaty

Ou, to snad ne, jak něco tak šablonovitého, předvídatelného a nudného může být v červených číslech? Komedie je to spíše mimoděk než záměrně, poměrně složitou situaci vylíčí černobíle, postavy jsou rozděleny na dobré a špatné a jejich promluvy jsou na ránu pěstí. Ok, hodně udělá otřesný dabing, ale tento film je prostě neskutečně špatný.(10.7.2016)

Začiatok sľubný, ale potom sa to stáva trošku priemernou záležitosťou. Je to spôsobený aj tým, že jednotlivé herecké možnosti v niektorých prípadoch nie sú úplne využité. Príbeh každopádne zaujímavý. Osobné hodnotenie: 74% (***) (1.1.2017)

• Atron

Hornická stávka v UK pojatá jako série večírků?(11.1.2015)

Ďalšia podarená britská vec aj so silným posolstvom súdržnosti. Nesklame hlavne soundtrack, ktorý je prešpikovaný kultovými vecami 80. rokov a klasickými "homo" kapelkami. So shame on you, if you can't dance too.(4.3.2015)

"Every woman is a lesbian at heart!" Další výborný film. Hodně mě překvapila Imelda Staunton , kterou jsem do té doby znal jen jako Dolores Umbridge z Harryho Pottera, protože její role (Hefina) je pravým opakem Umbridgeové, ale nutno říct, že byla báječná. Stejně tak můj oblíbený "Moriarty" Andrew Scott.(13.3.2015)

Pride je takovým milým anglickým filmem, kde se objeví velká škála velkých britských herců, ať už v menších či větších rolích. Jedná se o komediální drama, které mi ve skutečnosti až tak komediální nepřišlo. Místy mi to připadalo na můj vkus až dost sentimentální. Podle mého názoru nešlo v té době pouze o pomoc horníkům, ale spíše o menší propagaci své sexuální orientace. (Proti gayům a lesbám vůbec nic nemám) Každopádně tahle myšlenka ve filmů zazní, ale záhy je tvrdě odsouzena. Ještě bych nechtěl opomenout velmi slušné výkony všech hlavních mladých sympatických herců, díky kterým film funguje. Celkem pěkně mi to všechno ubíhalo. Bohužel ve finále ve mě film zanechal spíše opačný pocit, než byl záměr autorů - zůstal jsem chladným, ale rozhodně nelituji, že jsem tento snímek viděl a dávám tomu silné tři hvězdy.(6.10.2015)

Puvodne jsem chtel dat ctvrtou hvezdu za neamericky film a za Billa Nighyho (tenhle chlapik totiz nemusi pri hrani rict ani slovo a uz je hvezda), ktery svoji roli presne vystihl muj dojem o nem, tedy ve scenach, kdy vypravi a okolo nej sedi s napnutyma usima a bez mrknuti oka jeho posluchaci. Tak nejak bych si jej predstavoval i v beznem zivote. Nicmene nakonec je za toto hvezda treti, nebot film jako takovy na svoji stopaz postrada sviznost, humor i poradny pribeh. On ten film neni spatny, bavil me a postavy v nem byly vice nez sympaticke, ale to, co v nem bylo, se dalo stlacit do 90 minut a melo by to tu spravnou hustotu. Takhle to byla naredena instantni polevka bez nudli..(8.1.2016)

Asi to tak tenkrát bylo, ale na to, že to bylo UK produkce se tam vlastně nic nedělo. A to se tam mihlo něco skvělých herců ...(6.11.2016)

Film, ktorý by sa mal povinne vysielať na hodinách občianskej výchovy.(27.2.2017)

Trochu chaoticky ale napriek tomu s pocitom realistickosti vyrozprávaný príbeh okolo boja za gayov a lesbičky. Celé je to vyrozprávané s citom a asi aj historickou presnosťou taký dojem som mal ja.(6.1.2015)

100% British film. Som na nich "PRIDE"...:)(11.1.2015)

Velice vtipný snímek, který akcentuje a zároveň velice inteligentním a chytlavým způsobem bagatelizuje problémy dvou různých skupin, které mají společného mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát, aby je ihned potom vystavil ve své nejkrutější podstatě. Určitě stojí za více, než jen jedno shlédnutí!(20.1.2015)

Pohodová anglická komedie se všemi svými klady a suchým humorem. Navíc se člověk i něco nového dozví ohledně hornických stávek(27.1.2015)

Neviem do akej miery je toto skutočný príbeh ale musím uznať že LGBT mali odvahu. To by dokázal asi málokto. Vtedy si človek uvedomí čím všetkým museli a ešte musia prejsť. Keď vás niečo trápi, chcete dosiahnuť niečo veľké alebo máte podľa vás (ne)splniteľné sny a myslíte si že nemáte nato pozrite si tento film. To vás určite nabudí a posilní v splnení vašich snoch. Film v celku dobrý, zaujímavý príbeh, zaujímavé postavy a super hudba. Miestami smutný, sem tam nejaké trápne chvíle a nakoniec samozrejme vtipný. Stojí to za pozretie.(18.2.2015)

Pěkný kousek, dala bych tak tři a půl hvězdičky. Super téma, krásný příběh, velmi dojemný v konečném důsledku. Škoda že se nestihne dát prostor všem postavám mnohem víc, protože charaktery jsou tam fakt zajímavé. Po komediální stránce super, po té dramatické trošku míň. Nelíbilo se mi špatné vystupňování emocí, gradace atmosféry, nebo jak to nazvat. Dojímačka měla být na konec ne na začátku, uprostřed filmu a ještě všude jinde.(3.4.2015)

absolutní slast, gejzír lidskosti a všeho co je na těch po dvou chodících bytostech tak fascinující. Tak Britské, tak skvostně udělané, jak moc bych chtěl nekdy něco takového vytvořit, být při tom:o)(20.8.2015)

• GzL

Dožiju se ještě toho, aby nám otrokáři přestali tvrdit, že co je normální je nenormální a co je nenormální je normální?(3.1.2016)

"Why should gay people like me support the miners?" "Because miners dig for coal, which produces power, which allows gay people like you to dance to Bananarama till 3 o'clock in the morning."--- "You must've found it weird. A load of gays and lesbians descending on you like that." "Why on Earth would we have found that weird?"--- Margaret Fucking Thatcher a její asociální politika poznamenává Británii dodnes, ale v jednom byla její vláda úžasná. Dokázala spojit neuvěřitelně rozdílné lidi a stala se důkazem, že "V solidaritě je síla..." Protože, můžete tomu věřit nebo nemusíte, ale tenhle bizarní příběh o spojenectví organizací LGSM (Lesbians and Gays Support the Miners) a její odnože LAPM (Lesbians Against Pit Closures) se stávkujícími horníky z jižního Walesu se doopravdy v letech 1984-85 odehrál. LGSM a LAPM organizovali sbírky a posílali peníze hladovějícím horníkům a ti na oplátku přijeli podpořit londýnský Pride 1985 a hlavně Národní Svaz Horníků byl v prvé řadě tím, díky jehož hlasům se podařilo do stanov Labour Party zařadit podporu práv LGBT menšiny. Bohužel, jásavý konec tohoto filmu je parádní, ale realita následujících dnů k jásotu nevedla. Horníky nakonec vláda zlomila a proti LGBT aktivistům nasadila v roce 1988 tvrdý kalibr v podobě Článku 28 Zákona o místní samosprávě, ve kterém stálo, že místní orgány „nemají úmyslně propagovat homosexualitu nebo publikovat materiál s úmyslem propagovat homosexualitu“ a „podporovat výuku v jakékoliv veřejné škole o přijatelnosti homosexuality jako domnělých rodinných vztahů". Článek byl zrušen až v roce 2003 (ve Skotsku už 2000 jedním z prvních rozhodnutí skotského parlamentu). Jinak filmu bych trochu vyčetl přílišnou roztříštěnost postav. Na to, že má film dvě hodiny, se o jejich osobních problémech mnoho nedozvíme. 80%(11.10.2016)

Od první scény mě to bavilo, neokoukaní herci, britsko-velšský dialekt, hudba z 80tek a téměř nakažlivá feel good atmosféra, že bych zfleku doma ubytoval taky nějakou tu bukvici nebo aspoň horníka.(17.10.2016)

• Mark1983

Nechutné.(5.12.2016)

Tento film je skôr pre menšinového diváka, ktorý sa zaujíma o podobnú tematiku a ktorý je viac slobodný v myšlienkach a dokáže tolerovať práva gayov a lesieb. Každopádne pekne a s citom vyrozprávaný príbeh podľa skutočných motívov. Mne ale trošku nesedí ten britský štýl, preto u mňa je to len priemer, aj napriek tomu, že soundtrack bol skvelý. 60 %(31.1.2017)

Nemám slov. Málo kdy dávám filmu pět hvězd, protože si říkám - nějaká rezerva tu byla, takže musí být i v mém hodnocení. Ale toto?! Respekt všem těm lidem, co se podíleli na těchto věcech v letech 84-85. A také velké dík všem, co se podíleli na tomto filmu. Chvílemi to sice přípomínalo dokument, pak zas nějaký drama, záhy vytřídané komedií, ale celkově opravdu dobře zpracované téma. Tehdy ti všichni mohli svůj happening skutečně nazvat "Pride", protože mohli být hrdí na to, co se snažili dokázat, a co později dokázali. Dnešní rádoby "Pride"... no, to už patří jinam. *****(10.1.2015)

Pre istotu som necakal mnoho, ale je to velmi prijemne prekvapenie. Samozrejme velku rolu hra to, ze je to zalozene na historickych udalostiach, ale spracovanie je vynikajuce. Film ubieha rychlo, ma vtipne aj dojimave momenty a herci vyzeraju, ze by mohli byt ozajstni ludia a obcas tam prekukne aj vaznost celej situacie.(11.1.2015)

3,5/5(15.3.2015)

Tři hvězdy za zpracovane téma a za výkony herců, kteří ztvárnili hornickou komunitu. Avšak herci, kteří ztvarnovali gay komunitu ... Těm jsem nevěřila celý film ani slovo. Tak neosobní výkon jsem uz dlouho neviděla. Bohuzel.(8.5.2015)

Tento film mi hodne pripomenul Hřebejka. Je dosť podobný jeho štýlu. Príjemná pohodová komédia postavená na absurditách svojej doby.(22.6.2015)

85 %(25.6.2015)

Kdybych chtěl být za každou cenu trapně vtipný tak napíšu, že Pride je filmem, který Vás zahřeje na srdci, na duši a hlavně na těle. Odborně lze říci, že jde o antisegregační agitku, naroubovanou na skutečné události z poloviny devadesátých let ve velkém Albionu. Reciprocita obou sexuálně odlišných skupin přerůstá od prvotní nedůvěry až skoro ke vzájemné lásce, což ovšem k jasně rozdaným kartám od matky přírody zase budí velkou nedůvěru k filmu samotnému. Nicméně. I když realita tehdejších události se jistě od zfilmovaného bude diametrálně lišit, dílko samotné působí příjemně, zvlášť v dnešní době, kdy pojmy jako sounáležitost, podpora či empatie pomalu ale jistě vymírají.(18.8.2015)

Kdyby to bylo možný, dám tomu 100 hvězdiček. Parádní věc. Silné, lidské, zajímavé a krutě pravdivé..A především britské. I love it!(3.10.2015)

Naozaj dobre spracovaný príbeh za srdce chytajúce momenty a výborný herci. Film patrí naozaj k tým lepšim najmä podĹa môjho názoru vďaka naozaj brilantným hercom. Body naviac má aj preto že sa jedná o film ktorý je mienený na univerzálne a nie len gay publikum, a nevidel som ani v jednej snímke holý zadok ako je pre tento typ filmov zvykom. Naozaj odporúčam každému kto sa chce troška dovzdelať....(17.11.2015)

Netradičné spojenie dvoch svetov, v tradične kvalitnom britskom filme. Niečo mi tu však chýbalo k väčšej spokojnosti. Podobne ladený film Do naha! bol jednoznačne lepší.(16.2.2016)

Nečekané. Místo psychofilmu na téma: těžké začátky, se před vámi odvíjí milý a úsměvný příběh o lidskosti, pochopení a o tom, že si musíme pomáhat. Je to o boji s předsudky, ale nejen na stranách heterosexuálů, i když jsou lidé jinak orientovaní, než my, neznamená to, že jsou něco méně a mají úplně odlišný život. Naopak a pomoc spojuje :)(20.3.2016)

Vesele liceni zvlastniho spojenectvi, kteremu by slusela kratsi delka a hutnejsi stavba, pricemz mene barvotiskove liceni by asi jen obtizne umoznilo udrzet tak prijemnou a dlouhotrvajici hladinu humoru.(9.11.2016)