Sběratelka

• francouzský

La collectionneuse

Drama / Komedie / Romantický

Francie, 1967, 89 min

Chtěl jsem si po celodenní práci (překlad katalogu spojovacích materiálů) zakouřit a podívat se na nějaký film s omezeným, minimálním nebo vůbec s žádným dějem. Vsadil jsem (celkem správně) na Erica Romera. Panák s likérem s echinaceou to ještě zaokrouhlil. A film? Neztratil se mezitím mezi tím. Kultura svádění (jako téměř vše) prodělala/prodělává v tomto století zásadní změny (není to v rozporu s tím, že Romerův film je z roku 1967 - pro někoho začalo 21. století prostě o něco dříve). Když chceme něco, děláme, že chceme opak toho; když považujeme něco za pěkné, říkáme, že je to škaredé; když něco víme, tak se na to ptáme. A potom se v tom ztratíme tak, že už nevíme co chceme, co je pěkné a co je vůbec žádoucí. A tak se z „laissez-faire“ a "dolce far niente" stává noční můra erotického marketingu a fantasmatického reálna. Pozn. 1: Pokud měl Adrien skutečně v úmyslu prožít dovolenou sám na venkově, aniž by cokoli dělal a na cokoli myslel, předsevzal si těžký, ba heroický úkol. Nakonec ho nesplnil, i když dostal druhou šanci. Pozn. 2: Zajímavá je volba typu hlavní představitelky (Haydée Politoff), jsou její široké boky místem, kde schovává svoji sbírku (včetně vázy a komíhajícího se zapalovače)? Vzpomínám si na jednu básničku galantní francouzské poezie ze 17. století, v níž žena (při přepadení) schovala do své nejtajnější schránky nějaké cennosti, a muž se zlobí, proč tam neschovala i vůz a potah.(17.7.2017)

• Aky

Nemám nic proti filmům tohoto typu, ale musejí být něčím zajímavé. Hodinu a půl mudrování nad tím, jestli se spolu vyspat nebo nevyspat, čemuž brání jen a pouze vnitřní monolog plný mudrlantství, to se jednomu vážně nechce. Ne, že by se to nedalo pochopit, není v tom nakonec víc než složitě řečené nic, ale prostě je to nuda.(17.6.2009)

Na pohled není tak zajímaví, spíš potřebuje diváka který podrobně zajímá o věci. Kdo rád čte, tady je podrobný popis tohoto filmu, jak se to točilo, jak to psali a to až na jednotlivé záběry rozebraný. Je to dost zajímavý. Píše se tam taky že jen v jediném kině promítali, ale půl roku v jednom kuse to opakovali a prodali 70 tisíc lístků! odkaz http://sensesofcinema.com/2010/feature-articles/la-collectionneuse-dandies-on-the-cote-d%E2%80%99azur/ 3/5(23.6.2014)

Nevím, co si mám o tom filmu myslet. Buď měl vyznít tak, že je hlavní hrdina dětinský a naivní (pak bych to ještě bral), anebo - a podle infa a zdejších komentářů to spíš vypadá na to druhé - bylo míněno všechno to filosofování vážně. (Pokud bylo, tak to tedy potěš.) Ať tak či tak, v kratším provedení by to bylo lepší. Sice jsem se nenudil, ale že bych měl z filmu zážitek, to také ne. Aspoň že ta sběratelka (Haydée Politoff) byla moc pěkná.(11.5.2009)

• hygienik

Rohmer jakožto môj najnovší objav ma fascinuje 1. večnou témou (láska krása, sex a to okolo) 2. výbornými dialógmi, ktoré sú analitické až do špiku kosti a 3. zaujímavými/peknými hercami/čkami. Lenže v tomto filme bolo príliš ťažko intelektuálnych pseudoúvah, proste som sa v tom intelektuálne utopil. A anglické titulky výrazne prispeli k môjmu duševnému vyhoreniu v snahe pochopiť tento film.(2.5.2011)

• - Film byl zařazen do festivalového výběru v Cannes a tak režiséra Rohmera zviditelnil. (Hwaelos)

• - Sám režisér říká, že slang, kterým ve filmu mluví postavy je natolik bohatý, že některým dialogům nerozumí. (Hwaelos)