Zimní příběh

Eric Rohmer

Luc Pagès

Margaret Ménégoz

Mary Stephen

Zimní příběh je pro mě nejméně povedenou částí cyklu Příběhy čtyř ročních období. Především hlavní hrdinka mi byla velmi nesympatická svým jednáním a její myšlenkové pochody, to bylo něco, co na mě bylo až příliš. Kdyby na mě s tímhle přišla, tak ji vykopu ze dveří. Její dva partneři byli každý svým způsobem totální magoři. Bohužel se vytratila i tak skvělá poslouchatelnost dialogů z předchozích dílů. Po předchozích příbězích, a především po Letním a Podzimním příběhu, si Příběhy čtyř ročních období zasloužily lepší ukončení.(8.5.2007)

Taková evropská romance, která vlastně vůbec nevyznívá jako romance, ale jako celkem filosofický film, který může překvapit tím, jak se nakonec vyvine. Nedokázal jsem se pro film přímo nadchnout, ale když jsem ho vypínal, měl jsem pocit, jako kdyby mě někdo na chvilku pohladil pro duši. Takže rozhodně dobré hodnocení.(1.3.2016)

Rohmerovo "čtvero ročních období" - toť pro mě tetralogie vskutku volně plynoucí, nikam se nehonící, chvílemi příjemná, až hezká (ano, vhodnější slovo mě nenapadá - třebaže právě na Zimní příběh to sedí nejméně, neboť je v mých očích nejhorším "dílem") - ale zároveň i mírně nesympatická, neboť dialogy mezi postavami jsou až příliš citově otevřené, nicneskrývající - člověk má pocit, že pokud by se takto opravdu normálně bavil se svým partnerem (popř. přáteli, rodinou), vytratí se ze vztahu všechno kouzlo, nezůstanou žádná tajemství a nebude už co objevovat - a to je přece špatně - nebo ne? Je to jen můj názor a věřím, že spousta lidí takto otevřená je - avšak je to právě jeden z důvodů, proč jsem všem čtyřem snímkům udělila "pouhé" 3* - jednoduše takhle se mi to nelíbí. I přes ten svůj hloupý předsudek však musím uznat, že Rohmer filmy o vztazích umí a určitá osobitá (a chvílemi snad i krásná) poetika se v nich nezapře - jen ta otevřenost je na mě vesměs až příliš "nereálná", příliš chladná, příliš...neosobní (paradoxně).(4.4.2007)

Zvláštní film, zvláštní. O ženě, která neví, co chce. Docela mě i někdy sr**a tím svým tvrdohlavstvím a také svými skeptickými názory. Konec mi přišel takový moc rychlý. Musím ale pochválit tu malou holčičku, která byla velmi miloučká a hrála na výbornou, na to kolik jí bylo. Nejvíc se mi líbily asi ty dialogy o filosofii, které byly zajímavé. Rohmer krásné zakončil svou sérii, jen ten Podzimní příběh mě nějak nezaujal, ale to je nejspíš moje vina. Vina mého vkusu.(21.5.2009)

Chuděrka nevěděla co vlastně chce, koho skutečně miluje a co se životem dál. Její dávný sen je už v jejích očích dávno ztracený, ale život je někdy jedno velké překvapení a to nám v závěru Eric naservíroval. Je to možné? Stává se to ? Na filmovém plátně je možné skoro vše, ale i sám život nás někdy dokáže nečekaně překvapit, ale žel, často se to nestává. Z cyklu čtyř ročních období jsem viděla pouze dva, kde mně přece jen trochu víc oslovil Letní příběh.(1.6.2015)