Strangerland

Drama / Thriller

Austrálie / Irsko, 2015, 112 min

• gegina31

Tak to byla hodně velká sračkojízda. Už je to dlouho, co mě nějaký film takhle vytočil. Bylo to naprosto o ničem. Natahovali to jak jen mohli. Děj by se dal shrnout tak do 30 minut. Výborný námět, se kterým by se dalo nádherně vyhrát a někdo ho takhle totálně zkazil. Věčně tam ukazovali tu odpornou vysušenou australskou krajinu, kterou jsme se měli přepokládám kochat. Celý film jsem byla rozhodnutá dát 3 hvězdičky, ale konec nekonec mě nasral tak, že jsem nemohla jinak, než dát odpad. Opravdu ubohé.(21.7.2015)

Vzhľadom na podpriemerné hodnotenia som nič extra nečakal, ale podľa mňa to nebolo až také hrozné. Zápletka vcelku zaujímavá, len škoda že po dejovej stránke to bolo také nezáživné a mám pocit, že tomuto príbehu by naozaj veľmi pomohla retrospektíva, ktorá by nám objasnila Cathine psychologické rozpoloženie a jej skratové správanie. Bez toho to bolo také neúplné, hoci sa o tom dozvedáme medzi rečou počas niektorých dialógov. Ale inak sa to celkom dalo, páčila sa mi na tom tá melancholická atmosféra plná zúfalstva. Len škoda, že koniec vyznel dosť neurčito...(29.7.2016)

Joseph Fiennes s Nicole Kidman byli perfektní, hezké byly i exteriéry a zajímavě působila i zvláštní atmosféra kombinovaná s prostředím australského zapadákova. Ale na mě to bylo místy až příliš zdlouhavé a zbytečně mlhavé. Pokud film zůstával v rovině manželské krize a psychostavů matky, bylo všechno fajn, ale jakmile se přešlo do pátracího a vyšetřovacího módu, bylo mi to celé jedno. Za jedno podívání to určitě stojí, ale s touhle sestavou jsem čekal kapánek víc. 60%(21.7.2015)

Strangerland, Strangermovie. Vynikajúce herecké výkony, úchvatná kamera, pútavá príroda, slušná depresívna atmosféra, tiesnivý hudobný doprovod a neuveriteľne nedotiahnutá réžia. Nicole Kidman tu je opäť dokonale presná, z netradičného prostredia doslovne sála neznesiteľná páľava, prach a pot, ale film sa až zbytočne prehnane tlačí do nanajvýš ponurej polohy, kde sa mu to pomalým budovaním príbehu prvú hodinu ešte celkom darí, no v tej druhej dopláca na ľahko prepálenú stopáž. Odďaľuje sa pátranie, postavy sa chovajú čoraz podivnejšie, respektíve za celé dve hodiny neupustia od rovnakej podivnej polohy až to začne byť nezaujímavé. Celé je to tak odťažité, že napriek silnej téme tomu v podstate chýba jediná emócia a záveru aj akýkoľvek climax moment. Mám rád filmy, ktoré nechávajú divákovi priestor na vlastnú interpretáciu alebo pospájanie si súvislosti, no Strangerland zanechá iba pocit zbytočne nedopovedaného. S hodnotením som tak na vážkach, jednak skvelá forma podobná napríklad austrálskemu Rover, na druhej strane však réžia bez života. CELKOVO: 3* (6/10)(24.7.2015)

• Malarkey

Umělecky jsem viděl už hodně věcí, ale písečnou bouři v Austrálii ještě ne. Strangerland tlačí na pilu jako svině a přitom se jedná v podstatě o klasické drama, ve kterém se ztratí dva haranti jedné rodiny. Jenže film z toho udělá kovbojku a svádí nás k různým myšlenkám. Nejhorší na tom všem je, že ani sexuální scéně s Nicole Kidman v tomhle filmu prostě nevěříte. Nezbývá tedy nic jiného, než se zaměřit na úžasnou kameru, která to jediná vyhrála. To, že ale bude ve špatném filmu, mohl horko těžko někdo tušit.(30.7.2015)