Letní příběh

Francie, 1996, 113 min

Eric Rohmer

Eric Rohmer

Diane Baratier

Gaspard sa v tomto milom príbehu postupne stretáva a zoznamuje s trojicou mladých dievčat, ktoré ho priťahujú každá niečim iným... Margot (mne najsympatickejšia:) si s ním asi najlepšie rozumie, ale obaja majú akési obavy z hlbšieho vzťahu, Solene (podľa mňa najkrajšia:) je mu zase blízka svojimi hudobnými záujmami a asi aj tou krásou, ale vecný prístup k láske ho v tomto romániku dosť odrádza a posledná je Léna (mne najmenej sympatická:), ktorú jedinú poznal aj pred tým, ako prišiel do Bretónska, je mu už známa svojími náladami, ktoré sú niekedy fajn a vtedy je presvedčený, že ona je tá pravá, ale potom sa to úplne zmení a on nevie, či je to tak... Režisérovi sa výnimočne podarilo v tomto filme načrtnúť úvahy a konanie mladých ľudí hľadajúcich lásku.(28.3.2007)

Civilní snímek, který odráží skutečný život jako málokterý film. Tolik se toho nestane (a přitom je jen krůček k tomu, aby se stalo), a to, co se stane, se klidně mohlo stát jinak, často záleží na maličkostech, prkotinách, banalitách. Běžnost, mimoběžnost, všednost, obyčejnost, náhoda. A přitom, světe div se, zábavná podívaná. Leckdo se pozná, a bylo by divné, kdyby ne.(18.7.2007)

Příběh, který bude povědomý každému, kdo to aspoň jednou v životě zkoušel rozehrát na více stran. Pozitivní podívaná, která dává přesný návod, jak si co nejlépe užít léto a hlavním hrdinou chlapík, který si neumí vybrat mezi upřímnou sympaťačkou, rozmazlenou fiflenou a hysterickou polopřítelkyní. Jenže podobné nelogičnosti děláme občas všichni. Navíc tvůrcům děkuji za nečekaně realistický a přitom příjemný závěr, tohle prostě musel scénárista zažít.(31.3.2007)

Jedna pěkná a chytlavá písnička, sem tam se mi i zvýšil tep (teď ! no tak už ... dej jí konečně tu pusu !) ale celkově rozpaky. Chvílema nudná konverzačka, ale hlavně jsem nepochopil umělcův záměr. Možná moje chyba, může bejt. Body dávám za to, že mě to přece jen chytilo - jednu z těch tří holek bych s gustem políbil, druhou si rád vzal za manželku a třetí s ještě větším gustem kopnul do ... Jo, život není peříčko, ale péro :-) A stejně jsem toho kluka nechápal, nějak v sobě neměl jasno... koho mi to jen připomíná ? :-)(16.1.2013)

Mluvit se začíná až po sedmi minutách, ale pak se mluví snad nepřetržitě až do konce. Spousta dialogů a při vší úctě, v mým věku jsem se těm adolescentním filozofiím dost nasmál. Příběh sám je tak maximálně na půl hodiny, takže je tu spousta vatoidních záběrů a scének. Ale přiznávám, že mi ty skoro dvě hodiny docela utekly, takže zas tak špatný to asi nebylo.(8.5.2007)