poster

Klářino koleno

 • francouzský

  Le genou de Claire

 • anglický

  Claire's Knee

Drama / Romantický

Francie, 1970, 105 min

Režie:

Eric Rohmer

Scénář:

Eric Rohmer
(další profese)
 • jondzavid
  ***

  Príjemná romanca so subtílnym erotickým nádychom je typickým Rohmerovým filmom - klasický rozbor vzťahov tentokrát na konfrontácii muža pred svatbou a jeho dávnej priateľky-spisovateľky počas horúcich letných dní spojené s pozorovaním jeho vzťahových peripetií s dvomi mladými dievčatami z rodiny, u ktorej pobývajú. 3 1/2(6.4.2005)

 • Pohrobek
  ****

  Pátá z Morálních povídek. Podivuhodný, pečlivě propracovaný spletenec vztahů, z nějž vyvstávají mnohé dosud tajené lidské slabosti a individuální ješitnosti. Příliš silné sebevědomí se, aniž by vědělo jak, nemůže, než rozpadnout v nenadálém vichru neodehnatelných emocí. Nezáviděníhodnou roli titulního hrdiny skvěle ztvárnila slavná postava francouzského filmu Jean-Claude Brialy.(6.4.2005)

 • Deverant
  *****

  Okouzlující letní capriccio oplývající skvělými hereckými výkony (mě osobně po Brialym učarovala hlavně Béatrice Romand), mistrně napsanými dialogy a svěžest vyzařující atmosférou. Chvílemi mi rozhovory mezi Jeromem a Aurorou připomínali Merteuilovou a Valmonta, častěji však Aurora působí jako Kirké (a také je několikrát čarodějkou nazvána) a Jerome jako Odysseus, ztracející tak trochu hlavu.(24.8.2007)

 • Enšpígl
  ***

  Festival Francouzského filmu je tradičně ve znamení obrovského zájmu diváků, třeba na tomhle filmu jsme byl v kině Lucerna úplně sám. No musím se přiznat, že v průběhu sledování tohoto filmu jsem se už moc nedivil, lecos jsem asi vůbec nepochopil. Hlavní hrdina by mohl mít na čele napsáno "jsem idiot" a tak ho budu dělat i z diváka. Já fakt nevím o co tomu ošklivému starochovi s těma mladejma -náctkama šlo. Teda vím, ale o to víc to nechápu. Leč krásné prostředí s fajnovou atmosférou a dobré herecké výkony udělaly z filmu poměrně koukatelnou záležitost. Navíc jsem se po tomto filmu definitvně přestal stydět, že mě líbí -náctiletá Emma Watson.(24.11.2007)

 • Dionysos
  ****

  Opravdu je to spíše literární než filmové, nicméně prázdninovou atmosféru u jezera (Annecy ve Francii, ne Ženevského jezera, mimochodem) dokázal Rohmer skvěle vykouzlit i tak. Nekončící hra dialogů mezi starším seriózním Jeromem (s přiléhavou bodrou vyrovnanou jistotou ho zahrál Brialy) a pletichářskou spisovatelkou Aurorou, resp. Jeromem a náctiletými nevlastními sestrami. Uvážlivý a tolerantní Jerome nepojímá lásku jako svazující povinnost, manželství jako akt sebe donucení vůle a odříkání se jiných žen, ale jako dobrovolnou chuť dvou lidí zůstat pospolu. To mu umožňuje "seznamovat se" i s jinými ženami. Ale kde končí svoboda a začíná nevěra? Je možné omlouvat krátkodobé zájmy v jiných jistotou, že dlouhodobě toužím jen po té jediné? A že vlastně jen ji miluji? A máme věřit Jeromovi, že jeho pojetí lásky, vzpírající se jakémukoliv majetnickému přístupu k tomu, jehož miluje, opravdu platí, když jedinou skutečnou touhu v něm dokázalo po letech vyvolat až držení = vlastnění jednoho mladičkého kolínka? A lze věřit člověku tvrzení, že mu jde o charakter a ne o fyzično, když v něm pravý "zájem" z dvojice sester nevzbudí ta předčasně inteligentní a proto okouzlující, ale ta, kterou viděl a pozoroval dřív, než s ní vůbec skutečně promluvil.(16.6.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace