The Veil

Horor

USA, 2016, 93 min

• korbitch22

Thomas Jane neuvěřitelně přehrává a svého maniakálního vůdce sekty si vysloveně užívá a to mi vůbec nevadilo, naopak to byl s námětem jediný dobrý aspekt dalšího zničeného potenciálu.Prazvláštní mix několika hororů by měl určitě navíc, kdyby se všichni nezavřeli v pár budovách někde na venkově a režisér nenechal nudné vybíjení herců jen občas rozseknout výtečnou lekačkou.Jessica Alba je sice neskutečně nádherná ženská, ale hereckýho talentu posbírala co Agáta Hanychová a tyhle holky by měli jen ukazovat svoje perfektní těla na obálkách časopisů a na herectví se vážně vysrat.Škoda, že finální pointa je ve finále zabitá buranským natočením příšerných vidláků v sektě, protože teprve finiš má koule a nést film či pokračování v duchu posledních pěti minut, měli bysme zaděláno na kultovní dvd masaker.Škoda...zase.49%.(6.3.2016)

Jak se zdá, příběh sekty Chrám lidu Jima Jonese je stále inspirativní. Tedy od Universalu jsem čekal větší bombu. Pokud však škrtneme v žánrové kolonce horor a napíšeme drama, pak to úplný propadák není. Maggie (J.Alba, které více sluší blond) je dcerou bývalého agenta FBI, který krátce po zátahu na sektu spáchal sebevraždu. Rozhodne se s pomocí jediné přeživší Sarah (L.Rabeová) zjistit, co se tehdy vlastně stalo. A pravda bude bolet. Nápad s duchy není nový, ale také není zde zcela špatný. Přesto by snímek možná lépe obstál bez nich... Strašidelný tenhle počin není, ale svým způsobem tísnivý, kdyby se takto celý příběh opravdu stal.(12.12.2016)

Hřebíky, kladivem a jedem k nesmrtelnosti. Vůdce náboženské sekty Nebeský závoj se nezdráhal za tímto účelem donutit své soukmenovce ke spáchání hromadné rituální sebevraždy. Akorát problém byl v tom, že už je nevzkřísil, jak jim sliboval, i když to evidentně uměl. Skupinka začínajících dokumentaristů se po čtvrt století od uplynutí tragédie vrací na zchátralý ranč i s dívkou, která je jedinou přeživší tragických událostí, aby podrobně zdokumentovali, co se tenkrát vlastně stalo. Duše zemřelých ale neřekly své poslední slovo. Nabízelo se, že film by se dal natočit dokumentární formou, k čemuž ale zkušený režisér Phil Joanou nesvolil, takže film nepůsobí sterilně a nezáživně. Horor láká na dvě známé herecké veličiny: Jessica Alba a Thomas Jane. Jessicu je příjemné vidět v žánru, který nijak v minulosti nereprezentovala, nejlepším a nejživějším aktérem byl ale Thomas Jane, jehož přehrávaný fanatismus hraničil až s parodií, přesto jsem se na sekvence s ním těšil. Bylo jich jednou tolik než s Jessicou, i když ta je v titulcích uvedená na prvním místě. Temný ráz dostal film až postupně, přidávalo se i na strašidelnějších scénách. Podobný film nemá širší zastoupení, ocenit se dá i určitá neotřelost, s jakou se k dané látce přistupovalo. Joanou nemá problém s gore, držel se ale poměrně zkrátka, přece jen to chtělo diváka vydusit. Téma na to bylo fakt dobré, ale sevřenou atmosféru se nepodařilo udržet. Vždycky se našlo něco rušivého, něco, co si žádalo i nějaké to vysvětlení. Většina filmu probíhá tak, že si filmový štáb pouští archivní pásky nalezené na ranči, na nichž jsou zachycené okultní praktiky fanatika Jima Jacobse, povalují se zde i ztrouchnivělá těla, která by za ta léta už dávno prošla hnilobným procesem, na což není brán zřetel. Když se dostavila napínavá sekvence, nemělo to dlouhé trvání. Technická stránka byla na dobré úrovni, režie poněkud tápala, jaký film chce z toho mít, směsice hororových subžánrů nebyla ideální volbou. Tenhle horůrek si k divákům určitě najde cestu přes atraktivní herecké obsazení, zážitek z něho je spíše průměrný. 60%(8.3.2016)

• tron

Toto je absurdné. Film som si pozrel, dosť som ho pretrpel, ale nepostrehol som, že v ňom hrajú Thomas Jane, Jessica Alba ani Lily Rabe. Wtf. No ale čo už, život ide ďalej. Práve vcelku presvedčivý Jane (podobajúci sa na Matthewa McConaugheyho), ktorý inak povedzme si na rovinu nikdy nebol nejako ozrutne kvalitný dramatický herec, je ako šéf šialenej sekty najväčším plusom tohto zabudnuteľného béčka. On a jeho sekta. Všetko ostatné je nestrašidelné, takmer bez atmosféry, plné klišé a zameniteľných postáv.(29.3.2017)

„The Veil“ je snímek, který mě bavil díky svému tématu a také díky tomu, že je ono odhalování tajemství dobře gradující, není hned přesně jisté, o co půjde a jak to skončí. Proto musím snímku dát víc procent, protože podle mě si to prostě zaslouží. Je to trochu jiný pohled na sektu, trochu jiný pohled na téma duchů a paranormálních schopností, kdy nic není jisté. A poslední monolog Jima Jacobse je prostě mrazivý.(1.9.2016)

• - Pro tvůrce byla herečka Lily Rabe jedinou volbou do role Sarah Hope, a to kvůli jejím výkonům v hororové sérii American Horror Story (od r. 2011). (zbyshek)

• - Postava Jima Jacobse (Thomas Jane) je viditelně inspirována skutečným knězem Jimem Jonesem, vedoucím sekty Peoples Temple, jenž v roce 1978 nařídil členům spáchat hromadnou sebevraždu - spáchalo ji asi 900 lidí a Jones byl nalezen s prostřelenou hlavou. (t.mon)