The Veil

Horor

USA, 2016, 93 min

• maddy

VEILebnosti, jdu blejt! Lacná, otrepaná, c-éčková ducharina ako z príručky „Ako netočiť horor“. Nestrašidelné, bez akejkoľvek atmosféry, celé to nedáva žiaden zmysel a celkovo absolútne nefunkčné ako horor, totálne zbytočné ako film, neskutočne nudné a ešte to niekto prehnal aj s tým kamerovým filtrom a tak aj na pohľad odporné. Tu skutočne ani nie je čo pochváliť, akurát nerozumiem čo tu robí pár známejších hereckých mien (Jessica Alba, Lily Rabe, Thomas Jane). I keď v prípade toho Thomasa Janea k tomu radšej ani nemuselo dôjsť. To je tak cez čiaru napísaná a zahraná postava, že hraničí s paródiou a nechápem ako to niekto čoby len na sekundu mohol myslieť v tomto, ehm, horore vážne. To nám ten hororový rok 2016 začína ... toto nie je hodné snáď ani ako direct-to-video/VOD snímok. CELKOVO: 0,5* (1/10)(12.2.2016)

Od doby co si Džesika vzala Davida Silvera už to není taková palba jak bejvala. Bejvávalo líp, ale nutno říct, že je pořád dostatečně sjízdná. Pod mohutným lesním Veilem se skrývá malej roztomilej rybníček s lávkou pod vodou a chaloupka jak z pohádky, kde si Tomáš Jana svýho natisíckrát reinkarnovanýho ´démona´ užívá tak mocně, že mu to soudnej člověk nemůže sežrat. Tam kde přidává prostředí amosféře, tam ubírá Tomík svým hereckým projevem. Škoda. Začínalo to hodně sympaticky. I myšlenka je neokoukaná. Jenže... 50% P.s.: Inspirace Jimem Jonesem a listopadem 1978 ?(21.1.2016)

• tron

Toto je absurdné. Film som si pozrel, dosť som ho pretrpel, ale nepostrehol som, že v ňom hrajú Thomas Jane, Jessica Alba ani Lily Rabe. Wtf. No ale čo už, život ide ďalej. Práve vcelku presvedčivý Jane (podobajúci sa na Matthewa McConaugheyho), ktorý inak povedzme si na rovinu nikdy nebol nejako ozrutne kvalitný dramatický herec, je ako šéf šialenej sekty najväčším plusom tohto zabudnuteľného béčka. On a jeho sekta. Všetko ostatné je nestrašidelné, takmer bez atmosféry, plné klišé a zameniteľných postáv.(29.3.2017)

Náboženská sekta vedená rešpektovaným mužom sa rozhodne spasiť a poslúchne pokyny svojho vodcu. Ten im ponúkne spôsob, prostredníctvom ktorého môžu získať večný život výmenou za ten pozemský. Pri tomto obrade príde o život 47 ludí. Súrodenci Maggie (Jessica Alba) a Christian (Jack De Sena) chcú zistiť dôvody, kvôli ktorým prišli o svojich rodičov, a tak kontaktujú Sarah (Lily Rabe), ktorá sa k nim po krátkom váhaní pripojí. Spolu s tímom filmárov prichádzajú do oblasti, v ktorej sekta svoj obrad vykonala a ešte nevedia, že kvôli tomu, aby odhalili pravdu o svojich rodičoch, budú musieť prežiť najhoršie chvíle svojho života. - The Veil je ďalším hororom, ktorý mám vo svojom zozname, a dnes ma potešila prekvapujúca správa o tom, že je dostupný dva týždne pred oficiálnou premiérou, aj keď sa na stránkach so zakázaným ovocím skrýval za úplne iným The Veil. Zvrátené komunity mám rád, lenže u hororov tohto druhu mi velmi často nesadne scenár. Rovnako to bolo u The Veil, ktorého téma sa mi páčila, čo ale nemôžem povedať o celkovom koncepte. Už od začiatku mi vadil velmi intenzívny filter, ktorý mi kazil dojem už u Dark Was the Night a Hellions, u ktorého však mal aspoň významnú úlohu. Keďže neznášam čiernobiele filmy, zvolený filter bol pre mňa silno iritujúci. Kamera mi tiež velmi nevyhovovala, pretože často snímala v dosť nezmyselných uhloch. Hudba je však perfektná. Pán Nathan Whitehead má skvelý cit a som velmi rád, že po obidvoch častiach The Purge bude robiť hudbu aj k tretej časti a taktiež k niekolkým ďalším hororom. Lakačky fungujú celkom dobre a v temnom a tmavom prostredí boli dobre načasované. Záver bol celkom predvídatelný, ale myslím, že v tomto prípade vela iných možností nezostávalo. The Veil je pre mňa ako očakávaný horor z produkcie Jasona Bluma miernym sklamaním, ale som presvedčený o tom, že ludia, ktorí uprednostňujú horory s touto tématikou, budú s týmto hororom spokojní. + herečka z American Horror Story: Hotel + herec z Endangered + herečka z The Shortcut + herečka z Wrong Turn 2: Dead End + herečka z Paranormal Activity: The Ghost Dimension(21.1.2016)

23. marca 1985 spáchalo štyridsať sedem členov sekty "Church of Heaven's Veil" masovú samovraždu. Okrem seba, otrávili smrteľnou drogou vytvorenou samotným lídrom Jimim Jacobsom i všetkých svojich potomkov. Teda až na jedno dieťa, malé dievčatko menom Sarah Hope. Tá sa po 25 rokoch nočných môr, ktoré ju neustále celý život prenasledujú, rozhodne v doprovode menšieho televízneho štábu, navštíviť dané miesto, aby sa raz a navždy vysporiadala z minulosťou. Niekedy je to však náročnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. V jednom zo starších, opustených domov, nachádzajú množstvo video nahrávok, ktoré ozrejmujú skutočné dôvody úmrtia všetkých členov sekty. Ach tá naša Jessica. Tú len za ruku popadnúť, pred oltár dopratať, následne doma o radiátor pripútať a všetky dvere na sedem západov pozamykať. Pardon, nechal som sa trošku uniesť :) Phil Jihanou natočil dokonalý akčný kraťas "Dirty Laundry" a tak som bol plný očakávania, ako si poradí s mojim milovaným žánrom. No a čuduj sa svete, vďaka niekoľkým mrazivým scénam, pár skutočne vydareným lakačkám, to má odo mňa za túto ducharinku za silnú troječku. Teší ma fakt, že "The Vail" nie je žiadna lacnota, pričom vysoká kvalita spracovania je priam "hmatateľná". Samotný záver síce žiadna sláva, vytknúť by sa dalo tomuto snímku kadečo, ale ja som nadmieru spokojný - 65%(21.1.2016)

• - Pro tvůrce byla herečka Lily Rabe jedinou volbou do role Sarah Hope, a to kvůli jejím výkonům v hororové sérii American Horror Story (od r. 2011). (zbyshek)

• - Postava Jima Jacobse (Thomas Jane) je viditelně inspirována skutečným knězem Jimem Jonesem, vedoucím sekty Peoples Temple, jenž v roce 1978 nařídil členům spáchat hromadnou sebevraždu - spáchalo ji asi 900 lidí a Jones byl nalezen s prostřelenou hlavou. (t.mon)