The Veil

Horor

USA, 2016, 93 min

• George Stobbart

Prúser na n-tú! Už keď som videl, že v tom má zase produkčné paprče mizerný Blumhouse, tak som tušil, že to nebude nič moc. Ale ono to bolo oveľa horšie. Na to, že tu nebol práve najmenší rozpočet ani neskúsené amatérske osadenstvo, to dopadlo až šokujúco zle. Druhú hviezdu dávam čisto zo srandy; pre absurdne komediálny prínos. Btw. Thomas Jane by asi potreboval ostrihať, pretože odkedy na hlave nosí to retro Tarzan háro, tak sa ocitá v čoraz väčších kravinách (snáď bude výnimkou aspoň nadchádzajúci "Before I Wake").(21.1.2016)

Za mě opatrný approval - když je Blumhouse dostatečně sebekritický na to, aby necpal The Veil do kin, ale uvádí jej rovnou na VOD sítích, budu k filmu vstřícný a mírně pochvalné hodnocení udělím. Oceňuju viditelnou produkční kvalitu - pěkně natočený snímek, se slušnými herci, atmosféra sem tam vystrkuje růžky i díky hezky nasnímanému prostředí (mimochodem mnohem hezčí exteriéry než nedávný The Forest, který měl právě na nich stavět). S použitým filtrem ale někomu možná trošku ujela ruka a úplně nejvíc film sráží herecká kreace Thomase Janea, jehož přehrávání je mimo tabulky. Repektive tomu ani nelze říkat přehrávání, to je prostě over the top napsaná postava až parodických rozměrů, která ze zbytku filmu nepřirozeně vystupuje. A proto jej nelze brát úplně vážně.(21.1.2016)

• tron

Toto je absurdné. Film som si pozrel, dosť som ho pretrpel, ale nepostrehol som, že v ňom hrajú Thomas Jane, Jessica Alba ani Lily Rabe. Wtf. No ale čo už, život ide ďalej. Práve vcelku presvedčivý Jane (podobajúci sa na Matthewa McConaugheyho), ktorý inak povedzme si na rovinu nikdy nebol nejako ozrutne kvalitný dramatický herec, je ako šéf šialenej sekty najväčším plusom tohto zabudnuteľného béčka. On a jeho sekta. Všetko ostatné je nestrašidelné, takmer bez atmosféry, plné klišé a zameniteľných postáv.(29.3.2017)

• maddy

VEILebnosti, jdu blejt! Lacná, otrepaná, c-éčková ducharina ako z príručky „Ako netočiť horor“. Nestrašidelné, bez akejkoľvek atmosféry, celé to nedáva žiaden zmysel a celkovo absolútne nefunkčné ako horor, totálne zbytočné ako film, neskutočne nudné a ešte to niekto prehnal aj s tým kamerovým filtrom a tak aj na pohľad odporné. Tu skutočne ani nie je čo pochváliť, akurát nerozumiem čo tu robí pár známejších hereckých mien (Jessica Alba, Lily Rabe, Thomas Jane). I keď v prípade toho Thomasa Janea k tomu radšej ani nemuselo dôjsť. To je tak cez čiaru napísaná a zahraná postava, že hraničí s paródiou a nechápem ako to niekto čoby len na sekundu mohol myslieť v tomto, ehm, horore vážne. To nám ten hororový rok 2016 začína ... toto nie je hodné snáď ani ako direct-to-video/VOD snímok. CELKOVO: 0,5* (1/10)(12.2.2016)

Náboženská sekta vedená rešpektovaným mužom sa rozhodne spasiť a poslúchne pokyny svojho vodcu. Ten im ponúkne spôsob, prostredníctvom ktorého môžu získať večný život výmenou za ten pozemský. Pri tomto obrade príde o život 47 ludí. Súrodenci Maggie (Jessica Alba) a Christian (Jack De Sena) chcú zistiť dôvody, kvôli ktorým prišli o svojich rodičov, a tak kontaktujú Sarah (Lily Rabe), ktorá sa k nim po krátkom váhaní pripojí. Spolu s tímom filmárov prichádzajú do oblasti, v ktorej sekta svoj obrad vykonala a ešte nevedia, že kvôli tomu, aby odhalili pravdu o svojich rodičoch, budú musieť prežiť najhoršie chvíle svojho života. - The Veil je ďalším hororom, ktorý mám vo svojom zozname, a dnes ma potešila prekvapujúca správa o tom, že je dostupný dva týždne pred oficiálnou premiérou, aj keď sa na stránkach so zakázaným ovocím skrýval za úplne iným The Veil. Zvrátené komunity mám rád, lenže u hororov tohto druhu mi velmi často nesadne scenár. Rovnako to bolo u The Veil, ktorého téma sa mi páčila, čo ale nemôžem povedať o celkovom koncepte. Už od začiatku mi vadil velmi intenzívny filter, ktorý mi kazil dojem už u Dark Was the Night a Hellions, u ktorého však mal aspoň významnú úlohu. Keďže neznášam čiernobiele filmy, zvolený filter bol pre mňa silno iritujúci. Kamera mi tiež velmi nevyhovovala, pretože často snímala v dosť nezmyselných uhloch. Hudba je však perfektná. Pán Nathan Whitehead má skvelý cit a som velmi rád, že po obidvoch častiach The Purge bude robiť hudbu aj k tretej časti a taktiež k niekolkým ďalším hororom. Lakačky fungujú celkom dobre a v temnom a tmavom prostredí boli dobre načasované. Záver bol celkom predvídatelný, ale myslím, že v tomto prípade vela iných možností nezostávalo. The Veil je pre mňa ako očakávaný horor z produkcie Jasona Bluma miernym sklamaním, ale som presvedčený o tom, že ludia, ktorí uprednostňujú horory s touto tématikou, budú s týmto hororom spokojní. + herečka z American Horror Story: Hotel + herec z Endangered + herečka z The Shortcut + herečka z Wrong Turn 2: Dead End + herečka z Paranormal Activity: The Ghost Dimension(21.1.2016)

• - Pro tvůrce byla herečka Lily Rabe jedinou volbou do role Sarah Hope, a to kvůli jejím výkonům v hororové sérii American Horror Story (od r. 2011). (zbyshek)

• - Postava Jima Jacobse (Thomas Jane) je viditelně inspirována skutečným knězem Jimem Jonesem, vedoucím sekty Peoples Temple, jenž v roce 1978 nařídil členům spáchat hromadnou sebevraždu - spáchalo ji asi 900 lidí a Jones byl nalezen s prostřelenou hlavou. (t.mon)