Zelený paprsek

Drama / Romantický

Francie, 1986, 98 min

Eric Rohmer

Eric Rohmer

Osmdesátá léta se vypořádala s šedesátými řádným knockoutem, v šedesátých letech byly k nakousnutí i ošklivky, v osmdesátých letech se z šarmantních Francouzek staly omšelé šedé myši. Zelený paprsek je film o nudící se sekretářce, která téměř celou dovolenou řeší, kam pojede na dovolenou. K tomu dialogy, které bychom mohli považovat za banální, kdybychom za banální považovali život. ČT se tohoto snímku ujala někdy v devadesátých letech, kdy ji zachvátila móda ještě horší nežli ta osmdesátková, móda striktního odmítání teček na konci věty. (Viděno během Challenge tour Speciál 2015: Filmový lov.)(7.6.2015)

Rohmer tentokrát volně zadaptoval a do "dnešní" doby převedl méně známé dílo Julese Vernea (ani náhodou se nejedná o typickou "verneovku"), ve kterém je hlavní postavou žena, pasivně čekající na svého "prince z pohádky", odmítající všechny potenciální nápadníky s tím, že prostě "nechce" - jenže ona ve skrytu duše chce, avšak bojí se, že by byla pouze využita a odkopnuta - a tak čeká dál, sleduje různá znamení (karty), čas od času se z ničeho nic rozpláče a vlastně není schopna normálně si užívat života. V určitých věcech jsem s mírným znepokojením poznala samu sebe, avšak na hodnocení to snímku bohužel stejně moc nepřidá, jelikož na Rohmerově stylu mi asi prostě něco vadí - zde mi například absolutně nesedl snad půlhodinový rozhovor o vegetariánství hlavní hrdinky - nic proti vegetariánům/veganům (sama jich pár znám a jsou to kupodivu taky lidé), ale tohle bylo vážně naprosto zbytečné (problémem samozřejmě není pouze tento rozhovor - je toho víc - ten jsem pouze vypíchla, protože jeho nemístnost a délka byla tak do očí bijící). Takže ani tentokrát to nedopadlo jinak než za 3* s tím, že film stojí za vidění.(29.10.2007)

Pokud se celé století těšíte a místo na konci století jednoho, zhlédnete na počátku století dalšího, dostaví se jisté ... zklamání. Smutek přelomu století. Řešení je následovné: Takže ani tentokrát to nedopadlo jinak než za 3* s tím, že plus jedna za salvy smíchu nahlas a všechny ty krásné, vkusné a navýsost inteligentní muže a plus jedna za Hortenzii, neb má naprostou pravdu.(17.3.2013)

Hm,mě by asi hrdinka taky nechtěla,když ohrnuje nos i nad francouzkým maskul průměrem (proč si nezačala se švédkou z pláže?,tam to jiskřilo!,asi moc konvencí,nebo čeho) ,tak co se mnou chlupatým pupkatým neholeným metrosexuálem se sklony k latentní homofobii.Není to jednoduchý.Princezny to nemaj jednoduchý.( ale že se to čekání na prince ,nebo třeba truhláře,může protáhnout,co?)(17.7.2009)

Ano, u toho filmu, jako možná u celého Rohmera, si každý musí odpovědět na otázku: k čemu mi to je? co to má se mnou společného? je to svět, ve kterém žiji? Pro mě má tento film především dvě pozitiva. 1) Objektivně: snad poprvé ve filmu se řeší problém dovolené. A ten na sebe často váže stres, neuspokojení, vyhrocuje vztahy. Pro mnoho lidí je to prubířský kámen roku. 2) Subjektivně: často jsem se cítil jako Delfína, alespoň její pocity a reakce mi byly velmi blízké.(4.4.2014)

• - Natáčení probíhalo ve francouzských městech La Hague, Biarritz a Paříž. (Terva)