Čas beznaděje

Time Out of Mind

(festivalový název)

Time Out of Mind

USA, 2014, 120 min

Život newyorského bezdomovce v podání Richarda Gerea mě upřímně moc neoslnil. Znáte takový ten typ filmů, kdy je divák na začátku vržen do rozběhnutého děje bez jakéhokoliv uvedení, a než se v tom všem začně orientovat, tak se objeví závěrečné titulky? Time Out of Mind mezi takové snímky bohužel patří. Když už to konečně vypadalo, že film nabírá jasný směr k cíli, tak náhle skončil. Možná si z něj někteří diváci vezmou víc, ale mně ten konec připadá, jemně řečeno, až příliš otevřený (nebo spíše neuzavřený). Nevím, jaký byl přesně tvůrčí záměr, ale dle mého názoru tento snímek, kromě náhledu do několika dní života jednoho zkrachovalého muže a otce, téměř nic navíc nenabídl. A to je škoda. Malou útěchou budiž zajímavá forma, kterou je film natočen. Dočkáme se zde, pro festivalové snímky typické, statické kamery, která má tendenci snímat herce zpovzdálí, jakoby na pozadí, a tím dává vyniknout jednak samotným hereckým výkonům, kde lze vidět celou řeč těla, ale i dění v okolí. Když je řeč o hercích, tak ti také patří spíš k té pozitivní stránce, ale že by šlo třeba ze strany Richarda Gerea o jeho životní výkon, to se říci nedá. Otázkou je také, jestli to charakter jeho postavy vůbec umožňuje, poněvadž je alespoň ze začátku dost plochý a jednotvárný. Stejně jako celý film, jehož první polovina je extrémně nudná a jeho tempo se ani ke konci nijak výrazně nezvedne. Popravdě řečeno, nebýt toho předčasného konce, tak bych pak možná z kina odcházel stejně šedivý, jako samotný Richard. Sečteno podtrženo - nemyslím si, že je zrovna tohle ten správný film k zahájení letošního festivalu ve Varech, ale vzhledem k tomu, kdo z hollywoodských herců je letos hlavním tahákem, tak se to dá pochopit. Slabší 3* (Viděno na novinářské projekci ve Světozoru 29. 6.)(29.6.2015)

• Renton

50. MFF KV(11.7.2015)

Ruch ulice, barvy zašlých grafitů, cizí telefonní rozhovory, rozostřené záběry do dálky skrze sklo a mříže – tyto vjemy rychle navodí ambientní, odosobněnou atmosféru. Nezískejte však pocit, že Time Out of Mind je pouze lyrickou sondou americké společnosti. To snad jen chtěl Moverman vyjádřit rozhořčení z civilní byrokracie, když nechal upovídaného bezdomovce bloumat po úřadech s kamarádem, jehož herectví bylo scénářem zredukováno na zamlklé pohledy. Možná postavil formu nad obsah, možná hledal poslání, v každém připadě mi jeho film přišel zdlouhavý a nepromyšlený. Za dvě hodiny jsem neobjevil žádný znatelný posun a měl jsem pocit, že vše skončilo stejně rozpačitě jako začalo. 5/10 [KVIFF 2015](29.6.2015)

• kaylin

Nebýt toho hereckého výkonu, který zde Richard Gere předvádí, tak bych tomu filmu asi nedal žádný bod. Richard Gere je neskutečný a je hezké, že se někdo podíval na život bezdomovce bez příkras, ale tohle je tak nudný příběh, který mě jinak opravdu ničím nezaujal, že jsem si skoro začal zoufat. Naštěstí to skončilo.(20.8.2015)

• Aljak

Jedným slovom, Hrôza! Od chabého scenáru, cez nudný dej, až po samotného hlavného "hrdinu" (ktorý sa však celkom reálne ponášal svojim alibizmom na väčšinu bezdomovcov). Myslím, že na tému bezdomovectvo by sa dal vytvoriť aj zaujímavejší a dramatickejší film... Inak, nič proti bezdomovcom (hoci si za svoj sociálny status často môžu úplne sami), ale doslova ma vytáča (či už v tomto filme alebo aj v realite) absencia akejkoľvek sebareflexie a snahy o to, aby sa vyhrabali z biedy. Ale mnohým asi vyhovuje, že sa štát o nich musí (bohužiaľ!) postarať, tak načo sa potom snažiť, keď môžu žiť na úkor štátu? Samozrejme, pod zámienkou bezďáckeho motta "niet čo stratiť". Zaujímavé, že na jedlo peniaze nie sú, ale na alkohol sa vždy nájdu. A čo tak si nájsť aspoň nejakú robotu (hoci aj podradnú) a tým pádom by nemuseli otravovať ostatných, aby im prispeli na život? Aha, zabudol som, že väčšina bezdomovcov nemá doklady, ktoré im asi boli odňaté zároveň s ich dôstojnosťou a sebareflexiou... A presne o tom bol tento film (a bohužiaľ je to dosť častý jav aj v našej spoločnosti). Vás to neserie? Lebo mňa áno, a veľmi! Preto Odpad...(13.8.2016)

• campix

[MFFKV - 2015] Nevím jestli jsem v poslední době viděl snad zbytečnější film. Zároveň také ale film od kterého jsem čekal daleko více. Richard Gere přijel do Karlových Varů a přivezl sebou dva své nové snímky, které soudě podle reakcí ostatních zůstávají daleko za očekáváním a bohužel i daleko za festivalovým průměrem. Gere se do podobné role vůbec nehodí, nezapadá do konceptu. Děj je naprosto nulový, nic se vyloženě nestane, ani se nehne jakýmkoliv směrem. Nuda střída šeď a tak je zase střídána nudou. Bohužel o Time Out of Mind nemůžeme hovořit jako o nezávislé americké produkci, která léta zásobovala MFFKV kvalitními filmy.(11.7.2015)

• sator

Je fajn dát prostor tomto tématu ale... Otravnej film zvláště rolemi druhého plánu... Hm(23.3.2019)

Richard Gere toho sveho sebelitostiveho bezdomovce zahral skvele, o tom zadna. Ale jinak tomu neco chybelo. Nejake vyhrocene situace, konflikty .... asi az moc realisticky to bylo natoceno. V realnem zivote se toho opravdu moc nedeje holt, a uz vubec ne na ulici. Postradal jsem take nejake vysvetleni proc se do te situace dostal. Film plynul odnikud nikam. Tezke hodnotit ...(19.1.2016)

• qxkamo

Tento film jednoducho serviruje usek zo zivota bezdomovca. Necakajte ziaden hollywood, emocie, zabavu, len ciste suche zobrazenie toho, co si bezne ani nevieme predstavit - kazdodenny pobyt na ulici ako bezdomovec. Richard Gere to hra dost realisticky, akokeby sa uplne vzil, resp. ako keby ho priamo vyhodili na ulicu na niekolko dni a len kamerovali. Za to som dal aspon tie 2*.(22.1.2016)

• Ben Nevis

Jde vidět, že lidi nevědí, co s prachama, protože sondu do života bezdomovce by zajistila skoro zadarmo skrytá kamera a vsadím se, že náhodný bezdomovec by měl barvitější život než postava Richarda Gera. Navíc Gere vypadá příliš noblesně i na člověka, se kterým se "život nemazlil" (spíš obyčejný život byl pro něj složitý na žití). Každopádně bych ráda ocenila, že se Moverman vyhnul citovému vydírání, ani neukazuje na nikoho prstem. Tento film není sociální studie ani facka kapitalistické společnosti. Rovněž otevřený konec obsahuje jiskřičku happy endu.(20.7.2016)

• jochanan

50th IFFKV Za mě jednoznačné zklamání. Nebýt Gereova výkonu, je to totální blbost, takhle aspoň dvě hvězdy. Hlavní hrdina je především samolibý a sebelitující blb. Jestli to mělo být o tom, že chlastá, tak to tam zase tak není (na káry tam není ani jednou)(9.7.2015)

• bobstock

Chcete si poplakat s Richardem Gerem, jedinečná a nezapomenutelná příležitost. Snímek mě spíše zajímal ohledně zvolené lokace NYC, vzhledem k osobním nedávným zkušenostem. 50%(22.10.2018)

• billyador

IFFKV Tezke zklamani, cekal jsem zajimavou sondu do života NYC houmlesaku a dostal pouze vyvar z fusekli o nesympatickem (ani Ričrdovo charisma to nezachránilo) slabochovi, jehož roli psal člověk, který se v choré lidské duši vyzná asi stejně, jako já v historii Mezopotámie. Těšil jsem se na New York. No, krom dvou záběrů jsme koukali na uniformní ulici nebo chodník. Naprosto nevyužitý potenciál a vzhledem k očekáváním největší zklamání z letošních Varů, které hádám v následujících 4 dnech nic netrumfne.(7.7.2015)

• BOURQUE

Veľmi smutný príbeh človeka (otca), ktorý sa ocitol na ulici a nedokáže („možno“ ani nechce) dostať sa z „beznádejnej“ situácii. Takmer všetko bolo dané k natočeniu zaujímavému príbehu, ale podľa výsledku to vypadá tak, že v scenári sa k jednotlivým scénam venovali viac času ako by mali. Viac by mal byť rozobraný napríklad vzťah otca a dcéry. R. Gere dobrý . Záver je neadekvátny voči príbehu. Osobné hodnotenie: 68% (**) (16.9.2017)

Ta třetí hvězda je jen za Richarda(12.7.2015)

• MURALI.SHOOK

viděno na 50. MFF KV 2015(7.9.2015)

Dle mého soudu nejlepší výkon filmové kariéry hezouna Gereho.(31.7.2017)

• tomino28

Poetičnost a poslání tohoto snímku se mi po celou dobu sledování vyhýbaly velkým obloukem. Pro příště bych poprosil tvůrce, aby film, který je o ničem, netrval dvě hodiny, protože to bylo v kinosále utrpení. Už dlouho se mi nestalo, abych se po dvaceti minutách těšil, kdy už bude film končit. Na začátku ve mně byla ještě jakási naděje, že se něco zvrtne a film se rozjede, ta ale postupem času uvadala a spolu s ní i velká většina diváků v sále. Nevyhovovala mi ani kamera, která se neustále soustředila na cokoliv jiného, než na postavu v záběru. Rozostření asi mělo navodit patřičnou atmosféru velkoměsta a odcizení lidí v něm, ale efekt byl spíše rušivý. Bohužel celkově nelze hodnotit jinak než jako ztrátu času a poohlédnout se jinde.(8.7.2015)

• rakosabasta

přiznávám se dobrovolně - po hodině jsem začala klimbat až jsem de facto usnula a viděla jen takové klipovité záběry alkoholika bez domova, který se snaží obměkčit dceru, jež je na něj naštvaná... a celou dobu chodí po ulicích a furt na něj někdo mluví a mluví a mluví... aaah, chrrrrrr...chrrrr(29.7.2015)

• pan_Bily

Gere to zahrál skvěle. Ale to je tak všechno. Vadila mi spousta záběrů na hlavní postavu z dálky skrz sklo, mříže.. neustále skrz něco prostě. Na dokreslení atmosféry to zas tak zásadní vliv nemělo, bylo to spíš na škodu. Postrádal jsem nějaký úvod, objasnění, proč a jak se do takové situace dostal. Defakto se najednou ocitáte uprostřed děje. A pokud pozadí příběhu nemělo být to hlavní a má to být jen jakýsi pohled či poukázání na život a těžký osud bezdomovců, který by měl s lidmi nějak zahýbat, tak to mohlo být nějakým způsobem propracovanější. Nevím... Ale celkem to nudilo.(25.5.2019)

Film bez vrcholu, celou dobu jsem čekal, co se s hlavním hrdinou stane a ono nic. Přišlo mi to spíš jako příručka pro bezdomovce, co dělat aby měli nějaké prostředky. Obcházet všemožné instituce, aniž bych jevil nějakou snahu o práci na sobě, není řešení. Gere hraje skvěle, ale film nezachránil.(11.7.2015)

<< předchozí 1 2