Pytel rýže

(festivalový název)
  • Írán Kiseye Berendj (více)
Drama / Rodinný
Írán / Japonsko, 1997, 80 min

Když se malé děvčátko vydá se stařičkou sousedkou pro pytel rýže, z jejich zdánlivě obyčejné výpravy se stane dojemná cesta ulicemi Teheránu. Pytel rýže, mimořádný snímek z dílny íránského filmaře evokující díla takových mistrů, jako byl Abbás Kiarostamí, je mistrným příkladem dobře zvládnutého filmového řemesla, které dalo vzniknout jedinečnému a půvabnému filmu. (Filmový festival ÍRÁN:CI)

honajz2

Mám to mezi třemi a čtyřmi. Na jednu stranu mi ta holčička místy strašně lezla na nervy, jak se občas chovala jako fracek a vůbec nechápala situaci okolo sebe (přičemž ji na druhou stranu omlouvá věk, ale i tak, já k dětem nejsem zrovna tolerantní) a celkově z toho mám pocit, že v rámci íránských dětských filmů je tohle průměr, který je sice dobrý, ale chybí mu to nenápadné silné vykreslení íránské společnosti na pozadí, jaké v sobě má třeba u Bílý balónek, který je stylově Pytli rýže asi nejblíž. Na druhou stranu se na to ale dobře kouká, scénář je propracovaný a celý film nabízí dostatek zajímavých momentů, které na íránské kinematografii osobně zbožňuji, ale opravdu čím víc nad tím přemýšlím, tím více se mi chce dát nižší hodnocení. Není to špatné, ale znám zajímavější a podnětnější příklady z téhle skupiny filmu, tohle je prostě příliš mírumilovné, až se z toho trochu vytrácí ten pocit naprosté realističnosti. Kdyby si se scénářem pohrál Kiarostami, věřím že to bude ještě o něco lepší. Silné 3* ()