Kvílení (festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

Thriller / Horor / Mysteriózní

Jižní Korea / USA, 2016, 156 min

Kvílení mělo rozhodně našlápnuto k tomu, být vynikajícím filmem. Atmosféra, vesnice, herecká parta, na začátku i pár vtipných momentů a do toho zvláštní případy, na jejichž vyřešení se divák vyloženě těší. Jenže čím víc začínaly být nadpřirozené, tím menší byla moje víra v solidní scénář. Pak se začnou objevovat červené oči, šamani a nakonec je z toho tak trochu nesmyslný mišmaš. Alespoň, že se jim podařilo udržet napětí. 3*(13.12.2016)

Seržant Jong-goo je príslušníkom kórejskej polície, ktorého jednej noci privolajú k brutálnej vražde. Páchateľ je zadržaný priamo na mieste činu, nijak nekomunikuje, pričom vykazuje známky závažnej choroby. Celé jeho telo pokrývajú rôzne druhy pľuzgierov či bradavíc. Od daného momentu sa začína v malom mestečku neďaleko Soulu vyskytovať čoraz viac podivných prípadov vrážd či úmrtí. Kým však polícia počas ich vyšetrovania tápa, kolegami podceňovaný Jong-goo sa od podaktorých ľudí dozvedá, že za záhadnými udalosťami by mohol stáť príchod neznámeho staršieho muža z Japonska. Keď už sa zdá, že sa to samotného Jong-gooa týkať nebude, obdobné symptómy začína vykazovať i jeho jediná dcéra Hyo Jin. Zachrániť jej život však bude znamenať: postaviť sa tvárou tvár neviditeľnému nepriateľovi, ktorého sila dosahuje úroveň mimo ľudského chápania. Zaujímalo by ma, či ľudia v Kórei naozaj medzi sebou komunikujú takým spôsobom, ako sa to prezentuje v ich filmoch. Aj vážna situácia vyznie v mnohých prípadoch komicky, pričom veľavravný je najmä ich výraz tváre. Strašne mám rád ich tvorbu. Sú herecky neuveriteľne všestranný pričom rozhodne (ako to podaktorí komentujú) nevyzerajú ako mnohopočetní súrodenci. Začnem od konca. Rozmýšľal som nad hodnotením troch hviezd, ale potom som si uvedomil, že toto je po dlhej dobe opäť niečo originálne, kedy sa miešajú rôzne hororové subžánre, pričom najmä z tohto dôvodu si "Goksung" nadpriemerné hodnotenie skrátka zaslúži. Akcie nie je priveľa, nejaké to gore či krv sa objavia, no sila snímku spočíva hlavne v záhadnosti či mystickej atmosfére. Záverečná 45 minútovka, vrátanie rozuzlenia je po všetkých stránkach doslova skvostná! Tá stopáž je naozaj prepálená, no nenadobudol som pocit, že by som sa nejak mimoriadne nudil. Navyše, kto je fanúšikom Kórejskej tvorby, nemôže byť z danej štruktúry spracovania v žiadnom prípade prekvapený. Za poslednú dobu som mal šťastie na dobre spracované filmy, som zvedavý kedy sa to dojebe (respektíve ktorý film to dojebe) - 75%(23.7.2016)

Po The Witch zde máme letos už druhý velmi zajímavý čarodějnicko-posedlostní HOROR (tím ovšem veškeré paralely s Čarodějnicí končí). Jedná se o film ze současného jihokorejského venkova, který ze začátku díky svérázně vybranému hlavnímu hrdinovi často balancuje na hraně komedie (smál jsem se nahlas a ne jednou). Nějaké gró zápletky, byť se již od začátku šlape po mrtvolách, zůstává šikovně skryto až do závěrečné části filmu, no ani zde si divák nemůže být jistý ničím. Po první projekci mám docela jasnou představu o interpretaci pointy, ale pokud by se chtěl někdo hádat, ruku do ohně za ni taky nedám. O čistokrevný horor nejde, ale některé výjevy z dědiny Gokseong mi v paměti zůstanou hodně dlouho. Dá se i přes danou stopáž doporučit. 90%(1.8.2016)

Hlavní hrdina není od začátku sympatický, ale to se časem zlepší. Ta závěrečná půlhodina byla hodně intenzivní. Divák se nedočká definitivního vysvětlení a do poslední chvíle netuší komu nebo čemu vlastně může věřit. Za podivná úmrtí ve vesnici může být zodpovědný kdokoliv (starý Japonec, šaman, žena v bílém nebo nákaza).(18.12.2016)

Dva a pol hodinový, pre juhokórejcov typicky nesúrodý spatlanec komédie, rodinnej drámy a predovšetkým hororu, s démonmi, šamanmi, zombíkmi, posadnutým dievčatkom a spústou krvi. Množstvo jednotlivo skvelých scén, ako celok sa to ale nedá brať vôbec vážne, už len kvôli postavám, ktoré sa chovajú ako idioti. Škoda, pretože produkčné hodnoty to má vysoké a z nastavovanýchch zvratov v poslednej tretiny je cítiť ambíciu inovovať žánrové klišé. [Cannes](19.5.2016)

• - Výběr hlavního hrdiny, pro film byl klíčový, režisér Hong-jin Na nechtěl mít ve filmu žádného akčního hrdinu. Na castingu prošel Do-won Kwak právě díky svému vřelému vzhledu a hned získal roli. (Yoshitsune)