Ard al-Khof

• USA Land of Fear
Egypt, 1999, 142 min

Willy Kufalt

Doporučení uživatele Real Tom Hardy a sbírka nadšených komentářů na IMDB mě nalákaly se podívat na neo-noir / krimi thriller z Egyptu, výjimečně i přesto, že k filmu nebyly dostupné žádné titulky a že v arabštině se totálně nechytám. Čekal jsem více přímočárou akční jízdu a kdybych předem věděl, kolik výrazných dialogů (kterým jsem až na slovo milion neporozuměl) mě tu čeká, asi se nepodívám. Jenomže film má skvěle vystavěné napětí a atmosféru, pohltivé prostředí kriminálního a drogového podsvětí v Egyptě a více charismatických herců (především Ahmeda Zakiho v hlavní postavě policisty), že už jen to, co jsem tu za ty dvě a půl hodiny mohl sledovat (a v rámci též zdařilého hudebního doprovodu či projevu herců ještě i zčásti poslouchat), mě pocitově zasáhlo, napínalo, uzemnilo, fascinovalo, navzdory té délce a dialogům v cizí řeči vůbec nenudilo... a ano, i ta zmíněná akce včetně přestřelek na poušti a boje o život uprostřed nekompromisní série výstřelů a granátů stála za to. Celý příběh vypráví o policistovi, který v boji proti ilegálnímu pašování drog podnikne riskantní cestu, sám se stává v utajení dealerem a zaplete se do nebezpečných spárů drogové sítě... Na pochopení celého děje v přítomných souvislostech a detailech bych potřeboval film vidět znovu s porozuměním dialogů (a tajně doufám, že se časem alespoň anglických titulek dočkám), na to, abych si film hodně užil, mi postačilo vnímat dění na obrazovce, charaktery a pocity vyčíst z projevů herců a jednání postav. Nad silnými 4 hvězdičkami po podobně skvělém zážitku neváhám. Díky filmu Land of Fear (nebo-li Země strachu) jsem poprvé viděl skutečně egyptský noir a ne ten švédský pseudoart, který jen více komentujících kvůli prostředí takto označilo. [přibližně: 85%] ()