poster

Himaláj - Karavana

 • Česko

  Himalaya - Karavana

 • Francie

  Himalaya - l'enfance d'un chef

 • Slovensko

  Himaláje

Dobrodružný / Drama

Francie / Velká Británie / Švýcarsko / Nepál, 1999, 108 min

Režie:

Eric Valli

Scénář:

Olivier Dazat

Hudba:

Bruno Coulais
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • d-fens
  ****

  ocenenia : Oscar 2000 - Nominácia na najlepší zahraničný film ◘◘◘◘ Nečakal som, že táto "etnodráma", ktorú som pokladal iba za lacný produkt dopytu dnešných mladých ľudí po všetkom tibetskom, orientálnom a alternatívnom, ma dokáže takto presvedčiť, a to nielen svojou vizuálnou a hudobnou stránkou, ale najmä jednoduchosťou podania a etnografickou autentickosťou celého príbehu. Záver však neželane skĺzol do až príliš patetickej, morálno-poučnej kázne, ktorá príliš "verbálne" poukazovala na to, čo bolo v predchádzajúcich častiach filmu iba jemne a nevtieravo naznačené "medzi riadkami"....(20.9.2007)

 • slunicko2
  ****

  Nádherný duchovní film. 1) 47letý Francouz rodem, Nepálčan srdcem, režisér Eric Valli využil svých zkušeností fotografa a natočil něco, co se dotkne srdcí a duší většiny diváků. Úchvatné záběry hor s věrohodně autentickými hereckými výkony naturščiků, doprovázené příjemnou stylovou hudbou, mi z paměti nezmizí._____ 2) Spoiler. Vlastní příběh je o konfliktu mezi starým a novým myšlením. Konec, kdy vítězí moudrost nad pošetilostí a nezralostí, ukazuje, že pravda je v syntezi a že při hledání pravdy je nezbytná pokora. Nezapomeň...vůdce velí svým lidem, ale rozkazy přijímá od bohů...Skutečný vůdce vždy začíná neposlušností._____ 3) Thilen Lhondup, představitel Tinlého (starý náčelník) byl skutečným náčelníkem dolpské vesnice. S Wallim se skamarádili za režisérova dvouletého pobytu na místě. Karma Tensing Nyima Lama (mladý syn náčelníka Norbou, mnich, rád maluje) je skutečným lámou, který uprchl z Tibetu do Indie přes Dolpo. 28letý Gurgon Kyap (mladý vůdce karavany Karma) byl skutečným jakpou, tedy vůdcem jaků z Amda na východě Tibetu. Rovněž on uprchl z domova do Indie, kde se živil jako kuchař. Nyní žije v Paříži a pracuje jako kulisák a dekoratér. Opravdovou herečkou je 27letá Lhakpa Tsamchoe, dcera tibetských rodičů narozená v jižní Indii. Karma Wangel (malý náčelníkův vnuk Passang) studuje v Kathmandu._____ 4) Film nabízí vedle jednoduchého moudrého příběhu autenticky působící vhled do života a myšlení místních lidí. Jedno z poselství je, že se oni od nás nijak podstatně neliší...snad jen, že my jsme už dávné prosté pravdy pozapomněli. Proč jdeš se mnou?, ptá se Tinlé mnicha Norboua. On odpoví: Když jsi odjel z kláštera, vzpomněl jsem si , že můj mistr říkal: Když máš před sebou dvě cesty, vždy si vyber tu těžší._____ 5) Rád bych si prošel (jako turista a hledač poznání) zobrazovanou trasu. Oblast Dolpo, kde se film natáčel, je bez silnic, od nejbližšího letiště vzdálená tři dny jízdy na koni a podle Wikipedie tam v listopadu 2012 byl registrován jeden (!) automobil. Ovšem nedělejme si iluze; turistický (trekkaři) boom se přiblížil a dokonce i produkci filmu dalo práci zachovat nedotčený charakter místa, oproštěný od zahraničních turistů, oblečení a dalších cajků moderní doby._____ 6) Zasvěcený výklad o povaze obživy v dolpském kraji uvádí Kenneth Bauer: http://www.ilri.org/InfoServ/Webpub/fulldocs/yakpro/SessionA7.htm.(4.7.2015)

 • Šakal
  *****

  Čekal jsem nádherné scenérie Himalájí, ale dostalo se mi " něčeho mnohem většího ". Příběh veskrze obyčejný, ale přitom tak poutavý! Snímek ukazuje život místních domorodců, jejich zvyků, rituálů a především každodenního boje o " holé přežití. " Jsme svědky putování jedné karavany na cestě za zajištění potravy na celou zimu ( výměna soli za tolik potřebné obilí k přežití tuhé zimy. ) Je to příběh o střetu dvou generací, nastupující mladé spoléhající převážně pouze na sebe samé a starší lpící na prastarých rituálech. Nicméně ne vždy síla nutně vítězí, je potřeba také pokory.... Himaláj je pozoruhodný snímek, který má rozhodně co nabídnout a nejsou to rozhodně pouze krásné scenérie velehor. Co určitě potěší, to jsou vynikající civilní herecké projevy neokoukaných tváří a téměř meditativní hudební doprovod. A že by bylo záhodno snímek krátit.... já říkám přidat klidně 30 minut, tak rychle mi snímek uběhl před očima.(24.12.2009)

 • Bobek15
  *****

  Vždy ma uchvátia filmy, ktoré mi umožnia nahliadnuť do iných kultúr, ktoré sú svojimi tradíciami a spôsobom života tak nesmierne vzdialené tej našej (pritom však nemám na mysli iba tú vzdialenosť v kilometroch). Tento film ponúkol nahliadnutie do života domorodého kmeňa v Himalájach, ktoré bolo tak autentické, že by sa až zdalo, akoby kamera chodila pomedzi tých ľudí počas ich bežných dní, pričom oni o nej ani nevedia. Himalaya je unikátny hraný dokument, obsahujúci okrem dychberúcich lyrických záberov, ktoré verne dopĺňa hudba s príhodným hlavným motívom, aj fascinujúci príbeh o rodine, priateľstve, boji o prežitie, či sile nevzdávať sa.(25.12.2012)

 • Karush
  ****

  Himalaya vyrozpráva príbeh na 10 minút za 108 minút. Prekrásne oblasti a fantastické zábery máme možnosť vidieť, pričom od takéhoto príbehu očakávané múdrosti dostávame. Ale bolo z toho všetkého cítiť režisérovu dokumentárnu minulosť, čo veľmi poznačilo celkovú úroveň filmu. Himalaya je určite film, ktorý ostane ešte dlho v pamäti, ale skôr kvôli bravúrnej hudbe a záberom ako kvôli samotnému príbehu. Jednoducho povedané je to viacej krásny film ako dobrý. Podobné filmy: Nanouk, The Naked Prey, Dersu Uzala.(10.9.2010)

 • - Až štyria účinkujúci vo filme mali svoje skutočné meno Karma (Karush)

 • - Film se natáčel přes devět měsíců v horských oblastech Dolpa, kam se lze dopravit pouze pěšky. (Tristan Rafael)

 • - Režisér Éric Valli, ač francouzské národnosti, žije v Nepálu, který mu byl inspirací pro snímek už od roku 1983. (Tristan Rafael)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace