Himaláj - Karavana

Francie / Velká Británie / Švýcarsko / Nepál, 1999, 108 min

Eric Valli

Olivier Dazat

Bruno Coulais

ocenenia : Oscar 2000 - Nominácia na najlepší zahraničný film ◘◘◘◘ Nečakal som, že táto "etnodráma", ktorú som pokladal iba za lacný produkt dopytu dnešných mladých ľudí po všetkom tibetskom, orientálnom a alternatívnom, ma dokáže takto presvedčiť, a to nielen svojou vizuálnou a hudobnou stránkou, ale najmä jednoduchosťou podania a etnografickou autentickosťou celého príbehu. Záver však neželane skĺzol do až príliš patetickej, morálno-poučnej kázne, ktorá príliš "verbálne" poukazovala na to, čo bolo v predchádzajúcich častiach filmu iba jemne a nevtieravo naznačené "medzi riadkami"....(20.9.2007)

Nádherný duchovní film. 1) 47letý Francouz rodem, Nepálčan srdcem, režisér Eric Valli využil svých zkušeností fotografa a natočil něco, co se dotkne srdcí a duší většiny diváků. Úchvatné záběry hor s věrohodně autentickými hereckými výkony naturščiků, doprovázené příjemnou stylovou hudbou, mi z paměti nezmizí._____ 2) Spoiler. Vlastní příběh je o konfliktu mezi starým a novým myšlením. Konec, kdy vítězí moudrost nad pošetilostí a nezralostí, ukazuje, že pravda je v syntezi a že při hledání pravdy je nezbytná pokora. Nezapomeň...vůdce velí svým lidem, ale rozkazy přijímá od bohů...Skutečný vůdce vždy začíná neposlušností._____ 3) Thilen Lhondup, představitel Tinlého (starý náčelník) byl skutečným náčelníkem dolpské vesnice. S Wallim se skamarádili za režisérova dvouletého pobytu na místě. Karma Tensing Nyima Lama (mladý syn náčelníka Norbou, mnich, rád maluje) je skutečným lámou, který uprchl z Tibetu do Indie přes Dolpo. 28letý Gurgon Kyap (mladý vůdce karavany Karma) byl skutečným jakpou, tedy vůdcem jaků z Amda na východě Tibetu. Rovněž on uprchl z domova do Indie, kde se živil jako kuchař. Nyní žije v Paříži a pracuje jako kulisák a dekoratér. Opravdovou herečkou je 27letá Lhakpa Tsamchoe, dcera tibetských rodičů narozená v jižní Indii. Karma Wangel (malý náčelníkův vnuk Passang) studuje v Kathmandu._____ 4) Film nabízí vedle jednoduchého moudrého příběhu autenticky působící vhled do života a myšlení místních lidí. Jedno z poselství je, že se oni od nás nijak podstatně neliší...snad jen, že my jsme už dávné prosté pravdy pozapomněli. Proč jdeš se mnou?, ptá se Tinlé mnicha Norboua. On odpoví: Když jsi odjel z kláštera, vzpomněl jsem si , že můj mistr říkal: Když máš před sebou dvě cesty, vždy si vyber tu těžší._____ 5) Rád bych si prošel (jako turista a hledač poznání) zobrazovanou trasu. Oblast Dolpo, kde se film natáčel, je bez silnic, od nejbližšího letiště vzdálená tři dny jízdy na koni a podle Wikipedie tam v listopadu 2012 byl registrován jeden (!) automobil. Ovšem nedělejme si iluze; turistický (trekkaři) boom se přiblížil a dokonce i produkci filmu dalo práci zachovat nedotčený charakter místa, oproštěný od zahraničních turistů, oblečení a dalších cajků moderní doby._____ 6) Zasvěcený výklad o povaze obživy v dolpském kraji uvádí Kenneth Bauer: http://www.ilri.org/InfoServ/Webpub/fulldocs/yakpro/SessionA7.htm.(4.7.2015)

Čekal jsem nádherné scenérie Himalájí, ale dostalo se mi " něčeho mnohem většího ". Příběh veskrze obyčejný, ale přitom tak poutavý! Snímek ukazuje život místních domorodců, jejich zvyků, rituálů a především každodenního boje o " holé přežití. " Jsme svědky putování jedné karavany na cestě za zajištění potravy na celou zimu ( výměna soli za tolik potřebné obilí k přežití tuhé zimy. ) Je to příběh o střetu dvou generací, nastupující mladé spoléhající převážně pouze na sebe samé a starší lpící na prastarých rituálech. Nicméně ne vždy síla nutně vítězí, je potřeba také pokory.... Himaláj je pozoruhodný snímek, který má rozhodně co nabídnout a nejsou to rozhodně pouze krásné scenérie velehor. Co určitě potěší, to jsou vynikající civilní herecké projevy neokoukaných tváří a téměř meditativní hudební doprovod. A že by bylo záhodno snímek krátit.... já říkám přidat klidně 30 minut, tak rychle mi snímek uběhl před očima.(24.12.2009)

Vždy ma uchvátia filmy, ktoré mi umožnia nahliadnuť do iných kultúr, ktoré sú svojimi tradíciami a spôsobom života tak nesmierne vzdialené tej našej (pritom však nemám na mysli iba tú vzdialenosť v kilometroch). Tento film ponúkol nahliadnutie do života domorodého kmeňa v Himalájach, ktoré bolo tak autentické, že by sa až zdalo, akoby kamera chodila pomedzi tých ľudí počas ich bežných dní, pričom oni o nej ani nevedia. Himalaya je unikátny hraný dokument, obsahujúci okrem dychberúcich lyrických záberov, ktoré verne dopĺňa hudba s príhodným hlavným motívom, aj fascinujúci príbeh o rodine, priateľstve, boji o prežitie, či sile nevzdávať sa.(25.12.2012)

Himalaya vyrozpráva príbeh na 10 minút za 108 minút. Prekrásne oblasti a fantastické zábery máme možnosť vidieť, pričom od takéhoto príbehu očakávané múdrosti dostávame. Ale bolo z toho všetkého cítiť režisérovu dokumentárnu minulosť, čo veľmi poznačilo celkovú úroveň filmu. Himalaya je určite film, ktorý ostane ešte dlho v pamäti, ale skôr kvôli bravúrnej hudbe a záberom ako kvôli samotnému príbehu. Jednoducho povedané je to viacej krásny film ako dobrý. Podobné filmy: Nanouk, The Naked Prey, Dersu Uzala.(10.9.2010)

• - Až štyria účinkujúci vo filme mali svoje skutočné meno Karma (Karush)

• - Film se natáčel přes devět měsíců v horských oblastech Dolpa, kam se lze dopravit pouze pěšky. (Tristan Rafael)

• - Režisér Éric Valli, ač francouzské národnosti, žije v Nepálu, který mu byl inspirací pro snímek už od roku 1983. (Tristan Rafael)