4H aneb Hovory o herectví v hotelu Hoffmeister: Radovan Lukavský

všechny plakáty

Princip "Hoffmeistera" je vcelku jednoduchý. Tématem povídání jsou divadelní role, divák není rozptylován ničím jiným - vzpomíná se jen na největší divadelní okamžiky. A partnerem v hovoru není jen tak ledajaký moderátor, ale kolega, kamarád, člověk vědoucí - ten, o němž bude další díl cyklu. Připočteme-li k tomu, že kulisou těmto vzpomínkám jsou divadla či jiná důvěrná prostředí s tím člověkem spojená a že vlastní rozhovor se odehrává v kouzelném a milém prostředí hotelu Hoffmeister, nemůže být výsledek jiný, než jakého Ondřej Kepka dosáhl - laskavý, příjemný, podnětný. A ten podtitul? Ano, je v něm kousek sentimentu a malé inspirace Hovory H Miroslava Horníčka - proč to nepřiznat, když se nemáme za co stydět? S Radovanem Lukavským si v prvním díle našeho cyklu povídala Jiřina Jirásková a byla to velmi šťastná volba. Znali se dlouho (Radovan Lukavský byl dokonce pedagogem Jiřiny Jiráskové v době jejích studií na DAMU) a když si povídali o divadle, společné lásce, ani se nebylo možno divit, že to povídání bylo tak hezké. (A pro nás je milou libůstkou to, že divadelní dráha pana Lukavského započala v roce 1942 v ochotnickém spolku Thespis.)
Křest prvních dvou dílů se uskutečnil 10. března 2014 - shodou okolností (mírně tím směrem cílenou) v den 6. výročí úmrtí pana Lukavského. Nelze jen tak přejít skutečnost, že vydání má až tak velkou prodlevu. Tedy: důvod byl jen a jen finanční. Hoffmeister je patrně náš nejméně komerční projekt (a my jen doufáme, že už nás nějaký takový nenapadne - ale spíš asi ano :-) Ta nekomerčnost není dána očekávaným zájmem či nezájmem diváků, to je skutečně až ta poslední obava. Naše projekty však vznikají za podpory komerčních subjektů - a na tomto projektu jim téměř (téměř!) nemáme co nabídnout. Vážíme si každého, kdo se rozhodne vstoupit do našich projektů, ale u Hoffmeistera je náš dík přeci jen o něco větší, neb takovou podporu skutečně nebereme jako samozřejmou. Partnery prvních dvou dílů Hoffmeistera jsou (v abecedním pořadí): Komerční banka, Kooperativa, Nadační fond Avast, Newton media a Škofin. Všem jim za to opravdu ze srdce děkujeme - a skutečně to nejsou prázdná slova... (oficiální text distributora)