poster

Olive Kitteridgeová (TV seriál)

 • USA

  Olive Kitteridge

Drama

USA, 2014, 233 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • garmon
  ***

  Mám rád McDormand. Odjakživa. Vydržel jsem se kvůli ní koukat na detektivky i na špatné filmy. Rád se na ni dívám. Mrzí mě, jak zestárla, ale oči tam pořád jsou. Stárne rozhodně s větší grácií, než řada jejích nešťastných vrstevnic (Isabelle Adjani). Tenhle seriál má několik zásadních slabin - jednak je to samotný formát - možná je to můj předsudek, ale seriál jako takový JE pokleslý. Pokud se snaží o Umění, měl by tu pokleslost reflektovat, bojovat s ní - jedno v jaké rovině. V tomhle je naopak příliš cítit snaha o nekonfliktnost - trošku sázka na retro, trošku na prostotu, na krásu kamery (co ji dnes nemá), na digitální efekty, na temnotu. Blockbuster pro citlivější diváky HBO: najděte si a vyberte to své. Nejlíp co nejvíc z vás - takže zase prachy. A pak: dobré filmy nám říkají, kdo jsme. Tenhle seriál nám vtlouká do hlavy - jste neurotizovaní lúzři, ale máte svou hloubku - stejně jako postava Olive synkovi. Ale máme ji? V té snadné slitovnosti s divákem nenacházím moc pohyb vpřed. Co mi ale vadí nejvíc je přítomnost nejméně jedné mrtvoly a několika psychických poruch v každém dílu: v tom spatřuju úlitbu té nejlacinější américké dramaturgii, kterou jsme samo po těch letech všichni prodchnuti (hvězdu za to, že hlavním hrdinou není "policajt a děvka" anebo nějaký hodně sexy vrah anebo upír z fitka do půl těla)... Ono totiž - co by jinak pro konzumenty TV šarád hýbalo dějem, že? Výdobytky evropského kina, kde se nemusí vraždit a stačí pozorovat - třeba i ty staré lidi - to na konzum po práci večer nezavání vzrušením - byť přes sklo obrazovky. A tak si jdu radši zas pustit jako seriál nějakého Rivetta, hehe.(10.1.2015)

 • dr.fish
  *****

  Tedy není to žádná veselá podívaná, ale opravdový hardcore zvaný "život". Prostor pro herecké výkony bezmezný a taky stoprocentně využitý jak hlavním hereckým tandemem McDormand-Jenkins, tak v závěru Murrayem.Místy velmi silné momenty. První díl by mohl leckoho odradit, ale věřte, že jde jen o úvod, ten druhý už je trefa do černého. Frances McDormand je prostě hvězda... 85%(23.5.2015)

 • black8
  ***

  Škoda tej pozliepanej poslednej časti, ktorá, ak by bola dobrá, tak by dala tomuto citlivému zobrazeniu života dôstojný koniec. Frances McDormand bola vo svojej role veľmi dôveryhodná, žiaľ, limitoval ju samotný scénar. Bill Murray bol úplne zbytočná herecká investícia. Richard Jenkins bol zato skvelý až do konca, s Frances McDormand vytvorili skvelý herecký koncert. Každý z troch dielov mal pomalé plynutie, málo scén, ktoré ale vypovedali veľa. Žiaľ, v poslednej časti bolo potrebné (naozaj to bolo potrebné?) narýchlo dopovedať príbeh a to až tak rýchlo, že to pokazilo to najkrajšie na tomto seriály. Cholodenko si nastavila laťku vysoko a sama si ju aj podliezla. Najlepší počin tak od nej naďalej zostáva High Art. I keď veľmi som chcela, aby to bola Olive.(9.2.2015)

 • arbitr
  ****

  Po dvou dílech to vypadalo na plný počet, ale v těch dalších to ztratilo ten správný tah na branku. Ale i tak jsem se bavil velice dobře a herecký výkon hlavní představitelky byl tak přesvědčivý, že celou minisérii hodnotím velice vysoko. Možná kdyby to vzal do rukou někdo renomovanější, třeba Mendes mohlo to být za plný počet.(2.1.2015)

 • Páně
  *****

  Hřejivým smírem prodchnuté dílo, jenž nám i skrze paralely k našim vlastním životům nenuceně ukazuje, že i když už třeba i motor našeho bytí jede možná jen na poslední výpary, bez lásky není na tomto světě ničeho. Postava Olive Kitteridge funguje bez jakýchkoliv debat jako archetyp všeho lidského, ale i křehkého a chybujícího co je v nás. Takže když otevřete oči a budete to chtít zřít, uzříte. A až se tak stane, tak již v průběhu, ale hlavně však po konci, uslyšíte v hlavě hlavě hlas jenž praví: "Žij. A miluj život co Ti byl dán". Amen.(4.3.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace