Olive Kitteridgeová (TV seriál)

Olive Kitteridge

USA, 2014, 4 h (Minutáž: 55–65 min)

V podstatě velmi obyčejný příběh, který ale díky odzbrojujícím hereckým výkonům a výživné předloze nabízí zcela neopakovatelný zážitek. Frances McDormand září nejen jako hlavní představitelka, ale také jako iniciátorka celého projektu, nakoupila práva, dala dohromady celý herecký tým, přivedla si režisérku, se kterou již dříve spolupracovala - no prostě výkonný producent jak má být!(6.1.2015)

Škoda tej pozliepanej poslednej časti, ktorá, ak by bola dobrá, tak by dala tomuto citlivému zobrazeniu života dôstojný koniec. Frances McDormand bola vo svojej role veľmi dôveryhodná, žiaľ, limitoval ju samotný scénar. Bill Murray bol úplne zbytočná herecká investícia. Richard Jenkins bol zato skvelý až do konca, s Frances McDormand vytvorili skvelý herecký koncert. Každý z troch dielov mal pomalé plynutie, málo scén, ktoré ale vypovedali veľa. Žiaľ, v poslednej časti bolo potrebné (naozaj to bolo potrebné?) narýchlo dopovedať príbeh a to až tak rýchlo, že to pokazilo to najkrajšie na tomto seriály. Cholodenko si nastavila laťku vysoko a sama si ju aj podliezla. Najlepší počin tak od nej naďalej zostáva High Art. I keď veľmi som chcela, aby to bola Olive.(9.2.2015)

Hřejivým smírem prodchnuté dílo, jenž nám i skrze paralely k našim vlastním životům nenuceně ukazuje, že i když už třeba i motor našeho bytí jede možná jen na poslední výpary, bez lásky není na tomto světě ničeho. Postava Olive Kitteridge funguje bez jakýchkoliv debat jako archetyp všeho lidského, ale i křehkého a chybujícího co je v nás. Takže když otevřete oči a budete to chtít zřít, uzříte. A až se tak stane, tak již v průběhu, ale hlavně však po konci, uslyšíte v hlavě hlavě hlas jenž praví: "Žij. A miluj život co Ti byl dán". Amen.(4.3.2015)

Baví mě, jak se k těm nejlepším věcem dostávám úplnou náhodou. Několik posledních dní jsem se věnovala filmografii Zoe Kazan a narazila jsem na tenhle poklad. Po mojí nejmilovanější Mildred Pierce je tady HBO Miniseries s další ženou v hlavní roli. Olive Kitteridge. Navenek zlá, cynická a bezcitná, uvnitř milující, citlivá a empatická. Přesně jako já, haha. S dost velkou pravděpodobností jsem téhle minisérii propadla právě proto..ale ne. Je to prostě 'objektivně' zcela výjimečné dílo, které vzalo mých seriálových TOP 10 útokem. “She didn't like to be alone. Even more, she didn't like being with people.”(22.2.2015)

Olive Kittridge jsem se rozhodla stáhnout po tom, co jsem díky nově nabytý kabelovce měla možnost vidět předávání Emmy. Tam totiž nasbírala hromadu nominací a většinu i proměnila. A co byla docela prča - nevim, zda to byl záměr, nebo Frances McDormand prostě je složitá povaha jako Olive Kittridge, ale při přebírání ceny za hereckej výkon jako by jí vypadla z voka nejen vizuálně, ale i tim zvláštním neurotickým odstupem. Olive Kittridge je sice jen laskavě vyprávěnej obyčejnej příběh o obyčejných lidech z vidličkova, ale při tom, co dneska producenti chrlí za překombinovaný trháky, je to příjemná změna.(8.10.2015)