Kurýr

Le Transporteur

Kuriér

Akční / Thriller / Krimi

Francie / USA, 2002, 88 min

S odstupem několika let musím konstatovat, že Jason prostě není dobrý kurvýr! Když najdu vedle heveru a lékárničky narvanou polonahou Kví-šu, cynicky se zašklíbím, opláchnu to destilkou, zprzním, vytrhám z toho všechny zlaté pírsyngy a zahodím zbylé maso do kontejeneru. A ne, že se s tím budu tahat celý film a ještě si kvůli podobnému šikmítku nechám bezmála ustřelit prdel. To prostě není kurvýr, ale pionýr. Pravda, nejen toto je projevem scénáře, který lze bez uzardění označit za imbecilní.... akce však ukázková.(15.6.2014)

• MM_Ramone

Film z francúzsko americkej produkcie s nezameniteľnými rysmi tvorby Luca Bessona. Však na rozdiel od série "Taxi" sa toto snaží vyzerať až moc dôležito. Divoká akcia, nebezpečné prestrelky a rýchle automobilové naháňačky. Pri týchto scénach to skutočne frčí na plné obrátky. Ale inak je to hodne naivný škvár plný sprostostí a logických dier. Taktiež nesympatický, absolutne necharizmatický, hlavný hrdina u mňa znižuje hodnotenie tohto snímku. Uhladený, plešatý slizák Jason Statham sa mi tam vôbec nehodil. **(17.12.2009)

Kuryr je v podstate stejnej jako jeho druhej dil, s tim rozdilem, ze bitky tu pusobi jeste v ramci moznosti realisticky. Navic tu je obcas nakej zajimavej napad. Sice chvilku trva, nez se film rozjede, ale pak to stoji za to. Statham je neskutecnej borec, sem tam hodi nakou hlasku a bitkari naprosto perfektne. Cely mi to prislo jako takovej mix mezi Taxi, Kobra 11 a Mission Impossible. Takovejhle druh filmu ma hlavne pobavit a to Kuryr zvlad na vybornou.(28.1.2007)

• Allien.9

Už dlouho jsem neviděla takhle neoriginální film. Téměř všechny scény jsou okopírované z jiných filmů, a těch několik originálních působí tak hloupě, až to bolí. Ale co se dá očekávat od filmu, ve kterém má hlavní roli Jason Statham - muž, jenž (nechtěně) napodobuje snad všechny akční hrdiny 80 a hlavně 90. let... Jediná dobrá scéna: Zavaření bílého autíčka při překročení 140 km/h.;-)(28.8.2009)

Když jsem si vybíral film na nedělní večer, chtěl jsem po něm, aby byl nenáročný, svižný a pořádně provětral moji zvukovou aparaturu, která po sérii filmů z osmdesátých let žíznila po nabušeném soundu. Kurýr nakonec zklamal jen v tom posledním aspektu - téměř neslyšitelný výbuch, příliš plochý zvuk střelby a další zvukařské nedostatky v akčním filmu zamrzí, ale ke dnu ho nepošlou, zvlášť když je skoro všechno ostatní v rámci žánru (!) perfektní. Bessonův scénář bych jako exemplární ukázku demence ze stolu nesmetával - ne že by se v něm Luc snažil udržet mnoho logiky a vyhýbat se oslím (spíš oslovským) můstkům, ale jeho cit pro rytmus a vymýšlení atraktivních situacích neselhává ani když píše ze setrvačnosti. Hlavním tahákem Kurýra stejně není scénář, ale akce. Naprosto úžasně vymyšlená, skvěle komponovaná a špičově natočená, vynálezavá akce. Pánové Leterrier a Yuen mají můj hluboký obdiv, stejně jako drsňák Statham a celá banda všech choreografů a konzultantů, co se tvorbě těch lahůdkových bitek podílela. Full-contact souboje v Kurýrovi nejsou zatíženy realističností a jsou stavěné maximálně na efekt, nejde však o žádné tupé supermanské exhibice - způsob jakým se Frank vypořádává se zástupy zloduchů, maximálně využívajíc okolní prostředí, takřka bere dech. Zejména bych vyzdvihnul sobuje v úzkýchých prostorech - zvláště v autobuse a v kabině náklaďáku (i tak typická scéna, která je ve většině filmů jen hloupou přetlačovanou o volant je zde opravdu dramatická). Řečeno "rychle a jednoduše" (což jsou slova vystihující celý film :-)), Kurýr patří mezi to nejlepší co mohou Bessonovky datované od dob Pátého elementu nabídnout a žádný akční fanoušek by jej neměl ignorovat. Takovou podobu zásilkových služeb si vždycky nechám líbit....(30.3.2009)

• - Kód, pomocou ktorého Frank štartuje svoj bavorák, je 1732. (m.a.t.o.)

• - Zvukový střihač Vincent Tulli si zahrál malé cameo ve filmu jako popelář. (c.tucker)

• - Původně bylo ve scénáři, že Frank Martin (Jason Statham) je gay, nakonec se od toho opustilo. A aby bylo jasně dáno, že je heterosexuál, natočila se právě milostná scéna s Lai Kwai (Qi Shu). (SONY_)