Kurýr

Le Transporteur

Kuriér

Akční / Thriller / Krimi

Francie / USA, 2002, 88 min

Když jsem si vybíral film na nedělní večer, chtěl jsem po něm, aby byl nenáročný, svižný a pořádně provětral moji zvukovou aparaturu, která po sérii filmů z osmdesátých let žíznila po nabušeném soundu. Kurýr nakonec zklamal jen v tom posledním aspektu - téměř neslyšitelný výbuch, příliš plochý zvuk střelby a další zvukařské nedostatky v akčním filmu zamrzí, ale ke dnu ho nepošlou, zvlášť když je skoro všechno ostatní v rámci žánru (!) perfektní. Bessonův scénář bych jako exemplární ukázku demence ze stolu nesmetával - ne že by se v něm Luc snažil udržet mnoho logiky a vyhýbat se oslím (spíš oslovským) můstkům, ale jeho cit pro rytmus a vymýšlení atraktivních situacích neselhává ani když píše ze setrvačnosti. Hlavním tahákem Kurýra stejně není scénář, ale akce. Naprosto úžasně vymyšlená, skvěle komponovaná a špičově natočená, vynálezavá akce. Pánové Leterrier a Yuen mají můj hluboký obdiv, stejně jako drsňák Statham a celá banda všech choreografů a konzultantů, co se tvorbě těch lahůdkových bitek podílela. Full-contact souboje v Kurýrovi nejsou zatíženy realističností a jsou stavěné maximálně na efekt, nejde však o žádné tupé supermanské exhibice - způsob jakým se Frank vypořádává se zástupy zloduchů, maximálně využívajíc okolní prostředí, takřka bere dech. Zejména bych vyzdvihnul sobuje v úzkýchých prostorech - zvláště v autobuse a v kabině náklaďáku (i tak typická scéna, která je ve většině filmů jen hloupou přetlačovanou o volant je zde opravdu dramatická). Řečeno "rychle a jednoduše" (což jsou slova vystihující celý film :-)), Kurýr patří mezi to nejlepší co mohou Bessonovky datované od dob Pátého elementu nabídnout a žádný akční fanoušek by jej neměl ignorovat. Takovou podobu zásilkových služeb si vždycky nechám líbit....(30.3.2009)

Rozpočet $21miliónovTržby USA $25,296,447Tržby Celosvetovo $43,928,932Jason Statham v najlepšej zbesilej jazde z produkcie Luca Bessona. Tento akčný nárez má spád, slušné tempo čo si po celý čas udržiava svoju nastavenú latku, štartujúcu od počiatočnej naháňačky ulicamy mesta, prekvapene to nikam zbytočne neskĺza, hlavne do moc veľkej fádnosti a to sa stáva pre dej výhodou, ďalej prezentované bojové umenia v súbojoch chrlia nápaditosťou, kde treba spomenúť súboj na olejovej podlahe a tým pádom, keď to zhrniem sme svedkami veľmi vydarenej akčnej vychytávky. /75%/(19.4.2008)

Neskutečně prostoduchý akční film, který je ale dokonale svižný (už jen díky velmi skromné stopáži), skrz na skrz zábavný a s velice poctivě natočenými kontaktními souboji (je jich nad očekávání a místy jsou i poměrně originální, viz 'olej a šlapky'), automobilovými honičkami a celkovou akcí vůbec. Jason Statham je cool a toho supermana mu člověk docela snadno zbaští - jako akční hrdina je v podstatě ideální. ___ Trochu mi to připomíná klasické (a zatracované) béčkové akční nakládačky 80. let (Komando, Cobra) - je to totiž taky tak blbé (scénář je absolutní blábol) a taky to ani na vteřinu nenudí. Odpočinková pecka, která se mi ale nehodnotí zrovna snadno... 70 - 80 %(6.8.2005)

Skvěle natočené akční scény, Jason Statham je dobrej drsňák a navíc nepostrádá charisma. Na to, že to mělo tak malý rozpočet, je to fakt jízda a v rámci žánru vysoký nadprůměr. Nečekal jsem duchaplný příběh, či, nedej bože, propracovanou zápletku, čekal jsem no-brain oddychovku, akční jízdu s pořádnou porcí nadhledu, u které mohu v pohodě a bez újmy na hodinu a půl vypnout. Přesně to se stalo a já se tudíž za své vysoké hodnocení vůbec nestydím.(12.2.2003)

Zapomeňte na drama nebo realistické scény jako v bournově mýtu. Tohle je prostě ještě více akčnější a ujetější, než xXx. Ultranerealistická akčňárna, ve které roli kurýra zdatně hraje Statham. Naprosto úžasné jsou tu natočeny bitky - olej, plechová vrata, mlátička v autobuse pomoci svetru ... Prostě béčko jak má být a nedá vám vydechnout. BTW IMHO skvělá zábava.(16.10.2006)

• - Stathamov honorár predstavoval 750 000 dolárov. [Zdroj: IMDb] (m.a.t.o.)

• - Frankovo auto je BMW 750i E38 (s upraveným designem). Auto, které se vyskytlo ve filmu je jediné, které bylo vyrobeno s 6-ti stupňovou manuální převodovkou. Původně měli použít BMW 850CSi E31, ale tento model je opravdu vzácný. (c.tucker)

• - Poznávací značka kamionu, který Frank získal je 656 STA 13. (c.tucker)