Dny teroru

Righting Wrongs

Above the Law

Above the Law

Akční

Hong Kong, 1986, 96 min (SE: 85 min)

Prokurátor Yuen Biao bere spravedlnost do svých rukou, protože zákon je na kriminálníky mnohdy krátký... Film nabídne velmi slušnou akci zabalenou v příběhu, který má své mouchy. Je proto velice těžké film spravedlivě ohodnotit. Příběh k opakovanému zhlédnutí neláká, ale to samé neplatí pro jednotlivé akční scény.(8.6.2019)

Akční pecka, která ani po letech nezrezivěla, právě naopak. Corey Yuen na režisérské stoličce prokázal svůj talent, Yuen Biao řádí jak utržneý z řetězu, doplňuje ho skvěle Cyntia Rothrock a další. Na poměry žánru celkem neotřelý přístup k příběhu a postavám, alterantivní konce jsou slabé proti originálu, který si dovoluje celkem nevídané. Vynikají nejen souboje tělo na tělo, vynikající jsou i další kaskadérské kousky jako zběsilá automobilová honička na začátku. Tenhle snímek nabízí jak solidní příběh tak hlavně neuvěřitelně nabušenou akční choreografii, která překonává mnohé dobové souputníky minimálně o pověstný chlup no a produkci poslední doby tak přinejmenším o délku koně.(31.12.2011)

Jako kluk jsem tento film vlastnil na staré VHSce jako "nutné zlo" k nějaké USA akční pecce ... Jenže on ten film nebyl vůbec špatný a koukal jsem na něj docela často. I když jsem z něj nechápal vůbec nic. Po skouknutí po více jak 20 letech mi připadal stále hodně v pohodě. Holt můj superoblíbený akční režisér Corey Yuen se nezapře. Každopádně toto považuji za jeden z jeho slabších výtvorů. Skvělá "kopací" Cythia, velmi dobrý Biao Yuen, výborný černošký zabiják Peter Cunningham (objevil se jako superrychlý černošský karatista ve vedlejší roli v Coreyově Karate Tiger (1985) a zlotřilý a téměř neporazitelný zkorumpovaný plicejní šéf Melvin Wong si to zde rozdávají ve velkém stylu. Tak jak je u režiséra zvykem - dinamika, rychlost, akce střídá akci. Bohužel se film jaksi nevyhnul na počátku debilnímu HK humoru a připomíná některými scénami dokonce (a to mu zase přičítám k dobru) HK CAT III kruťárny z počátku let 90. Zabití dědečka mladého svědka je dost drsné, plus výborná hra stínů a berav. Cynthia v UNCUT verzi nedopadne taky moc pěkně ... Každopádně film si strašně v akcích pomáhá střihem, což mi dost vadilo. Dost akčních scén je dnes již trochu naivních a je dost vidět, jak byly tvořeny. I tak se jedná ale o velmi příjemný koukatelný akční nářez. Příznivcům HK rubáren jen doporučuji.(25.2.2009)

Je to celkom dobrý akčný film s Biao Yuenom. Má dosť dobrý príbeh o žalobcovi, ktorý sa snaží dostať do väzenia čo najviac zločincov, pričom tých, ktorí sa chybou súdnictva dostanú von potom osobne zabije. Problém ale nastáva, ked´ sa stane hlavným podozrivým týchto vrážd, za čo môže výborná policajtka Cynthia Rothrock a taktiež sa dostane do konfliktu s dalším samozvaným sudcom a katom, ktorý ale nemá problém zabíjať aj nevinných. Ale veľmi ma mrzí, že tento výborný námet je pokazený zlým spracovaním. Po veľmi dobrej a vážnej úvodnej dvadsaťminútovke nastúpi zbytočný humor a príbeh sa podstatne zhorší a stane sa len obyčajnou nudnou výplńou medzi akčnými scénami. Akcie tu je dosť, prichádza približne v pravidelných intervaloch a som s ňou nadmieru spokojný. Najviac sa mi páči Yuenova akcia v podzemnom parkovisku, kde sa ho snaží zraziť niekoľko automobilov, súboj Yuena s Rothrock a celý vážny úvod. Ale aj všetky kaskadérske kúsky, ktoré tu Biao Yuen predvádza sú perfektné, na jeho schopnosti je radosť pozerať a v tomto filme toho predvedie asi najviac. Na tomto filme musím veľmi pochváliť porušenie množstva typických znakov akčných filmov, pretože tu zomrie až moc ľudí, pri ktorých by ma to ani nenapadlo. Veľmi ma mrzí, že môžem dať len takéto hodnotenie, ale to spracovanie príbehu mu až moc uškodilo. Základ príbehu, herecké obsadenie, akcia, ale aj to množstvo prekvapení môžem len chváliť, ale nanešťastie som sa až príliš často nudil. Objektívna kvalita filmu- 70%, film sa páči mne na 65%.(3.3.2010)

Hongkongský film, jehož hlavní výhoda spočívá v tom, že není natočený podle hollywoodských standartů. Dovolím si citovat kitana - Above the Law, Above the Hollywood. Kromě toho, že je tady velké množství drsného násilí, tak tady naprosto běžně umírají i hlavní postavy. Příběh je poměrně jednoduchý, jde o zabijáka, kterého musí náš hrdina zastavit. Během filmu se ale odehraje velké množství zásadních zvratů. Biao Yuen v hlavní roli je výborný - představuje státního zástupce, který ale výborně ovládá kung fu (jako ostatně i všichni ostatní) a když vidí, že v soudní síni jeho úsilí nikam nevede, rozhodne se vzít spravedlnost do vlastních rukou. To se mu ale vymstí, když je obviněn z vraždy, kterou nespáchal a po krku mu jde vyšetřovatelka Cindy v podání Cynthie Rothrock. Mezitím je ale zabiják stále na svobodě a brutálně likviduje všechny svědky. ___ Tam, kde by padouch skončil v hollywoodském filmu ve vězení, tady zemře. A zatímco v hollywoodském filmu hlavní hrdinové oslavují na konci filmu své vítězství, tady není s kým slavit - jedná se o Pyrrhovo vítězství, když většina kladných postav zemře.(5.3.2010)

• - Závěrečná scéna souboje s letadlem se natáčela na Novém Zélandu. Při seskoku byl Yuen Biao nahrazen místním profesionálním parašutistou. Yuen Biao cítil, že není schopen scénu natočit perfektně, navíc mu ji pojišťovací společnost nechtěla povolit. (Vavča)

• - Ve filmu účinkuje slavný kanadský mistr kickboxu Pete Cunningham. Dále je vidění Karen Sheperd, tehdy pravidelná účastnice turnajů bojových sportů, kde její soupeřkou o titul byla mnohdy právě Cynthia Rothrock. (Vavča)

• - Akční režii měl na starost Hoi Mang. (Epistemolog)