Zavěste červené lucerny

• Česko

Vyvěste červené lampiony

• Čína

Da hong deng long gao gao gua

• Čína

Předloha:

Su Tong (kniha)

Ni Zhen

Fei Zhao, Lun Yang

Narozdíl od nejnovějšího filmu Zhang Yimoua, Hrdiny, je Raise the Red Lantern velmi komorní, jednoduchý, nepřeplácaný... Nemyslím tím jen absenci trikových a efektních scén, ale především to, že i záběry na zasněžené střechy působí ne epicky a monumentálně, jako spíš melancholicky a zasněně... Nemluvě o hereckých projevech, resp. postavách, ději, kdy vše plyne až na výjimky poklidně... ale o to více působivý je závěr filmu.(5.8.2004)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $2,603,061Tržby Celosvetovo $2,921,172║ Tak pri tomto som nehorázne trpel a po prvej polovici som to povinne vzdal, pre mňa až moc statický dej, aj keď Gong Li je moc pekná vo svojej úlohe a za ten celý čas čo som to sledoval sa to nikam neuberalo, stále sa to točilo len o okolo konkurenčného boja medzi konkubínami, škoda táto téma čo ponúkol Zhang Yimou ma vôbec nezaujala. /30%/(28.3.2009)

Ak je niekoľko žien pokope, hneď je plný dom intríg a protivenstiev, navyše keď všetkým ide o jedného pána, tak sú schopné všetkého, aby odstránili svoje sokyne a získali ho. Nie veľmi príjemný film, kde nemáte komu fandiť, lebo jedna je väčšia zmija ako druhá. Pán je zámerne snímaný len zdiaľky, aby sa im do tohto ich ženského súboja neplietol. Zaujímavý prehľad pokrivených charakterov a tradične bezchybná Yimouova vizuálna stránka.(25.11.2015)

Zhang Yimou je výjimečný vypravěč. Celkem banální příběh odehrávající se na minimálním prostoru dokázal ve dvou hodinovém představení rozehrát tak neskutečně, že se tomu ani nedá věřit. Sice doposud znám spíše ty akčnější Zhangovi filmy, ale něco mi říká, že jeho prvotiny, které jsou více dramatické a skoro až psychologické, se mi budou líbit více. a Gong Li je fakt KOST! A to tehdy i dnes!(12.9.2014)

Bezvýhradně výjimečné ve vizuálu i ve vyprávění a s neuvěřitelnou psychologickou sílou. Vypisovat další superlativy by bylo nekonečné a stejně nedostačující. Raise the Red Lantern se musí vidět, ponořit se do té jedinečné atmosféry, nechat ji na sebe působit a ten pocit si naplno užít. Co nejdéle. Protože takovýchto filmů se točí zatraceně málo.(20.4.2011)

• Li Gong

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Sua Tonga. (Hans.)

• - Film byl krátce po natočení v Číně zakázán. (Terva)