poster

Opiová válka

 • Česko

  Šanghajská triáda

 • Čína

  Yao a yao, yao dao wai po qiao

 • Čína

  搖呀搖!搖到外婆橋

 • angličtina

  Shanghai Triad

Drama

Čína / Francie, 1995, 103 min

Režie:

Yimou Zhang

Kamera:

Yue Lü

Producenti:

Yves Marmion

Zvuk:

Jing Tao
(další profese)
 • Ceres
  ****

  Výtečný snímek od Zhanga Yimoua, ve kterém již tradičně dominuje výkon Li Gong, která už jen songy, které zpívá, jsou jednoduše okouzlující. Za zmínku stojí i soundtrack, který trefně podtrhává tuhle podívanou, samozřejmostí je i výborně ztvárněna atmosféra 30. let v Shanghaii. K dokonalosti sice tomuhle snímku ještě něco schází, ale i tak poskytne skvělý zážitek, navíc pro fanoušky Zhanga povinnost. 75%(27.6.2010)

 • Disk
  ****

  Výborný film. Režisér Zhang Yimou se ještě před svou slavnou trilogií (Hrdina, Klan létajících dýk, Kletba zlatého květu) vydal do Šanghaje 30. let natočil výborné gangsterské drama. Nečekejte nějakou krvavou lázeň, ale pomalu plynoucí drama s překrásnou kamerou a skvělou atmosférou. A výbornou Gong Li, která si zde vystřihla několik pěkných tanečních a pěveckých čísel. 8/10(18.9.2014)

 • muti
  ***

  Shanghaj, 1930's. Hlavnou postavou je dedinsky chlapec Shuisheng, ktoreho rekrutuje rodina do podvetia, kde sa stava poskokom sefovej milenky, kabaretnej spevacky Xiao Jingbao. Tej ale nestaci, ze si ju vybral boss, zapletie sa s jeho poddanym Songom. Netrav dlho a v pozadi pribehu prichadza prestelka, po ktorej sa sef Tang so sovjimi najvernejsimi utahuje na opusteny ostrov. Tu sa zisti kto sotji na koho strane... cakal som bud premenu chlapca na gangstra, prichod japonskej armady, ktora zmeni zely zivot v meste (Memoires of Geisha, Yip Man), avsak film sa sustredil na kratsi usek zivota. zial prechodom z mesta na ostrov opadla aj pompa kabaretnych vecierkov kde uz len ostavalo odhalit zradcu. myslim, ze ani jeden z filmov nevystihuje podstatu filmu a preto moze dojst k miernemu sklamaniu (Yao a yao yao dao waipo qiao je detska riekanka z filmu, prva a zatial jedina pesnicka, ktoru pozna ostrovne dievcatko Ah Jiao).(8.6.2014)

 • GodComplex
  ****

  Sanghajska Triada je ve svem jadru gangstersky film. Nesnasim gangster filmy. Cas od casu se ale objevi gangsterka, ktera ma v sobe neco specialniho, kvuli cemu se vyplati ji videt. Eastern Promises melo duo Cronenberg/Mortensen a rusky prizvuk. Scarface mel vybornou 80's electro hudbu a Triada ma Gong Li. Ta na sebe strhava temer veskerou pozornost, kostymy, skvelymi peveckymi/tanecnimi cisly a tentokrat extrovertnim a snobskym herectvim (oboje zvladla klasicky dokonale). Vam je proto ve vysledku uplne jedno, ze se na pozadi toho vseho odehravaji typicky ubohe gangster akce (zabijeni sefu, obchod s opiem, mafianske intriky). Zatimco ubohosti typu Godfather, nebo Goodfellas si na tomhle zakladaji a podobne mafianske aktivity jsou pro ne alfou-omegou (duvod proc je to takova nuda). Triada to bere jen jako podklad k vytvoreni prostredi, ve kterem muze vyniknout zajimava asijska zivotni story v cele s Gong Li (staci se podivat na obal/plakat filmu, tam je tahle struktura dokonale vyjadrena graficky). Proto je Shanghai Triad lepsi, nez drtiva vetsina gangsterek a i v ramci Zhangovy filmografie se jedna o solidne odvedenou praci. 7/10(17.1.2010)

 • Dadel
  ****

  První mne na filmu zaulalo, že se na Zhanga netypicky neodehrává mezi ušmudlanými vesničany, ale mezi smetánkou Šanghaje 30. let. Příběh sledujeme z pohledu malého chlapce, který nastoupí jako sluha v honosném sídle šanghajského drogového bosse a jeho ženy a stane se součástí vyřizování účtů mezi gangy. I přesto se jedná o komorní a citlivý film, jehož trpký závěr nenechá nikoho chladným. Btw..Gong Li si ve filmu střihne několik kásných pěveckých scén.(18.4.2005)