poster

Crumb (festivalový název)

 • USA

  Crumb

 • Velká Británie

  Crumb

Dokumentární

USA, 1994, 119 min

Režie:

Terry Zwigoff

Kamera:

Maryse Alberti

Komentáře uživatelů k filmu (16)

 • Matty
  ****

  Fascinující portrét jednoho amerického úchyla a jeho dvou podobně poznamenaných bratrů. Robert Crumb, kontroverzní osoba (i na standardy undergroundových komikových kreslířů), trpící množstvím sexuálních výstřelků („vzrušuje mě přejíždění po ženské botě“) a zároveň disponující mimořádně plodnou myslí. Pořekadlo, že každý génius je tak trochu magor zde dosahuje absurdních proporcí, přesto, přes temnohumorný nádech, není Crumb filmem krutým a nelidským. Minimálně do stejné míry, do jaké nebyl Santa je úchyl! Stejného režiséra filmem protivánočním. 80%(8.7.2006)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,041,083Tržby Celosvetovo $-(5.2.2009)

 • molotov
  ****

  Portrét nesmírně zajímavé osobnosti, který je sám takový, jako jeho hrdina.(9.7.2006)

 • Rogue
  *****

  Diky Zwigoffovu pratelstvi s rodinou vznikl nejpravdivejsi obraz smysleni nasilnika, ktery nenabidla ani fikce podle skutecnych udalosti (mozna Henry je na podobne urovni). Real life Freud.(24.10.2017)

 • Jhershaw
  ****

  Pokud jste si někdy mysleli, že jste divní, podívejte se na tenhle dokumentární film :-)(6.7.2006)

 • bassator

  41st KVIFF 2006 - SUNDANCE AT KARLOVY VARY - Sundance v Karlových Varech(27.6.2009)

 • anais
  *****

  Svým zpracováním nic světoborného, ale ten námět! Ten námět by vydal na několikadílnou dokumentární sérii. Životní osudy amerického undergroundového kreslíře Roberta Crumba jsou velmi zábavné (ve smyslu vtipné, ale hlavně budete většinu filmu sledovat s otevřenou pusou, částečně v šoku), a vypovídají o jednom člověku a jeho rodině naprosto vyčerpávající kvantum informací. Ve filmu kromě slavného Crumba vyprávějí také jeho dva bratři (jeden od 60.let nevylezl ze svého bytu a druhý si prostrkuje několikametrový hadřík vnitřnostmi, zatímco sedí na desce s hřebíky), kreslířovy milenky a manželky, syn Všichni jsou neuvěřitelně otevření, odkrývají dílek po dílku taje Crumbova charakteru. Pokud rádi kreslíte, a máte problém s vyjadřováním některých nejtajnějších myšlenek, Crumb je tím nejlepším lékem.(12.7.2006)

 • Xeelee
  ****

  [KomiksFEST! 2008] Magoři to jsou :-D Celá rodina!(22.12.2008)

 • Revanx

  Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.2.2009)

 • Kaluž
  ****

  Mám rád Crumbovy obrázky, jejich lehkost a jednoduchost a zároveň se mi občas příčí jeho někdy až infantilní druh perverzního humoru. Robert Crumb je tvůrce, který si zcela nezištně kreslil svoje prasečinky a půlka Ameriky mu je žrala i s navijákem. Tenhle dokument je o něm, jeho tvorbě a rodině. Nesympatický chlapík rachitické postavy, ve středních letech, s popelníky na nose a se svérázným stylem oblékání vypráví svůj životní příběh. Probírá svůj vztah k ženám, milované hudbě i k různým úchylkám. Úsměvná je kupříkladu Crumbova kritika nové módy - označuje lidi za chodící reklamy kvůli potiskům na textíliích, ale sám přitom chodí ve výrazně nepadnoucích hadrech z padesátých let. Zkrátka weirdo každým coulem. Crumb se zde setkává i se svými dvěma bratry, u kterých jsou patrné vážné mentální poruchy. Tyto pasáže jsou temné a hořké i přesto, že se je Robert snaží do jisté míry zlehčovat. Nikde jsem neviděl tak působivě zachycený destruktivní vliv duševní choroby na osobnost, jako zde, kdy prostřednictvím komiksové tvorby mladého kluka s nadáním (Robertův starší bratr Charles) sledujeme postupný přerod v grafomanské peklo způsobené jistým druhem obsedantně kompulzivní poruchy. Na Robertovy bratry v jejich totálním psychickém rozkladu není příjemný pohled, o to víc zasáhne závěrečný dovětek, kdy zjistíme, že se jeden z nich uvedení snímku nedožil (sebevražda) a samotný film je mu nakonec věnován. Jsem rád, že Zwigoff dokument pojal nejen z tradičního hlediska, tedy Crumbova přínosu komiksové kultuře, ale že se ve stejné míře věnuje i jeho rodině a zázemí, ve kterém tvořil. Vznikl tak výrazný portrét uznávaného umělce, jež nabízí příběh s velice citlivým přesahem. A za Bugs Bunny coming out respekt :)(10.7.2012)

 • Tygrys

  SUNDANCE FILM FESTIVAL 1995 - GRAND JURY PRIZE(5.1.2009)

 • ledzepfan
  ****

  Parádička.. Robert je sympaťák a má to prostě v ruce.(23.10.2014)

 • kaylin
  ****

  Robert Crumb je jeden z těch umělců, kteří se vám dostanou pod kůži, anebo vás naprosto nebudou zajímat a budou vás možná pohoršovat. Anebo si budete myslet, že je to akorát nadržený úchyl. Možná je, no a co? Já mám tvorbu Roberta Crumba rád a jsem rád, že jsem se mohl trochu dovědět, kde to vlastně je mimo panely komiksů.(10.3.2016)

 • PAVLIS
  ****

  70% Tvůrci by museli být naprostí filmoví diletanti, kdyby nedokázali vytvořit dobrý dokument z tak kvalitního "materiálu", jako je Crumb a jeho rodina. Takoví podivíni se jen tak nevidí...(29.9.2012)

 • Skatemurai
  *****

  "It's the only piece of film that I have ever seen that captures Freudian pathology." - Jordan Peterson 1:22:00 https://youtu.be/UoQdp2prfmM(1.8.2017)

 • Váša
  **

  Dokument o trhlém comiksovém kreslíři a vlastně jeho celé bláznivé rodině. Tak 40min je celkem fajn, pak to začne být nuda.(26.10.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace