Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti (festivalový název)

• Česko

Cowspiracy

(festivalový název)

Cowspiracy: The Sustainability Secret

Dokumentární

USA, 2014, 85 min

Keegan Kuhn

Prvá polovica dokumentu plná štatistík a grafov bola pre mňa pútavejšia ako druhá časť, ktorá nie je bežným propagovaním vegánstva, ale tvrdí, že keď ľudia prejdú na vegánsku stravu, zachránia Zem, a s týmto ja tak úplne nesúhlasím. Keby to krmivo, ktoré je využívané na vykrmovanie zvierat, sa namiesto toho použilo na nakŕmenie ľudí, mohlo by sa možno nasýtiť aj stokrát viac ľudí. A čo?! Teraz, keď je nás 7 miliárd všežravcov, máme ešte možnosť vybrať si alternatívu, ale keď nás bude 10 miliárd vegánov a priestor na produkovanie vegánskych potravín bude budovaný na úkor inej zelene, tak čo potom? Bude to ešte horšie, pretože už nebudeme mať alternatívu v zálohe. Pralesy sa klčujú rovnako kvôli rozširovaniu dobytčích fariem a rovnako kvôli rozširovaniu sójových plantáží. Je nás veľa. Environmentalizmus, ktorý je tak strašne nevyhnutný, nemusí začať a nemôže končiť vegetariánstvom! Vegánstvo, pokiaľ je u dotyčného jedinca vrcholom jeho aktivizmu, nie je dostatočným riešením. Vegánstvo ako životný štýl a spôsob stravovania je prospešný po každej stránke, no vo výsledku môže byť niekedy účinnejší aktívny nevegetarián, ako pasívny vegán. Samozrejme by som vôbec nebol proti, keby sa nám podarilo agrobiznis v chove hospodárskych zvierat úplne zrušiť, hoci aj bojkotom živočíšnej výroby, ale buďme realisti. Je jasné, že chov hospodárskych zvierat je obrovskou environmentálnou záťažou, ale ak niekto prejde na vegánstvo s tým, že tým zachráni Zem a že viac už robiť netreba, to je nonsens. Štatistiky v tomto dokumente sú tiež niekedy nepresné, napríklad, hovorí sa tam, že denne sa narodí na Zemi 216 000 ľudí, ale v skutočnosti je iba čistý prírastok (čiže už s odrátaním tých, čo zomrú) 250 000, čo je dosť alarmujúce číslo, každopádne som čakal viac objektívnych informácií ohľadne preľudnenia už keď do tej témy rypli.(1.11.2014)

Kto by to bol povedal, že keď raz budem sledovať nejaký dokument (tobôž o princípoch prírody), spomeniem si na nejakú pasáž z animovaného filmu, ako sú Simpsonovci. Nemôžem si pomôcť, ale nedá mi nepoukázať na "Lísin" problém z celovečeráku, kedy sa snažila zachrániť miestne jazero, pričom to boli práve "sračky" z prasaťa Homerovho "Spider Piga", ktoré prihnali katastrofu na malé mestečko Spriengfield. Takže, tričká "GreenPeace" môžte smelo šmariť do kontajnera, no a návštevu Mc'Donaldu odložiť na neurčito. Aj tak nechápem, ako to môže vôbec niekto žrať .. "tfuj" ..(12.11.2016)

Docela zajímavý dokument o masovém průmyslu a ničení Země. Určitě nesouhlasím se vším, ale některé věci mě docela překvapily. Hlavně mě šokoval přístup velkých společností, které se tváří, že se nic neděje. Týpek je docela odvážný, že tohle natočil. Je to docela kontroverzní téma. Kácení deštných pralesů je docela průser. A co tam bylo s těmi slony nebo zabíjení lidí v Brazílii, no prostě hnus. Je to docela k zamyšlení, ale jen tak se asi něco nezmění... Každopádně vegana ani vegetariána to ze mě neudělá. :D "Připadám si, jako bych chodil v kruhu."(3.6.2015)

Na první pohled se zdá být tento dokument o tom, že rostlinná BIO strava a zemědělství je jediné správné a udržitelné a velkochovy čehokoliv jsou špatné a mohou mimo jiné i za změny klimatu. Samozřejmě takové tvrzení už dávno platí a netřeba o něm dlouze polemizovat. Co mě osobně bavilo sledovat víc, je chování lidí, argumentace nejrůznějších ekologických organizací a samozřejmě pozadí celého dokumentu. Zároveň jsem si připomněl jak USA už dávno nemá charakter kapitalistické a demokratické země jako měla před sto lety. Každý, kdo byl v USA (já byl) a dokáže se kolem sebe dívat kriticky, tak vidí, že z Ameriky se stala taková Potěmkinova vesnice. Vše se tváří jakože vyspěle, demokraticky a svobodně, ale jaksi to smrdí od hlavy a není to jen dobytek. Mrzí mě pouhých 355 hodnocení....90%(10.10.2015)

Pohoda jahoda.(12.6.2016)

Možno byť veganom nie je dostatočné riešenie, ale je to skutočne dobrý štart. Štatistiky sú štatistiky, niekoho možno presvedčia viac, ako emócie ako súcit a láska. Každopádne ak chceme pomáhať zvieratám a planéte v prvom rade musíme prestať vnímať ich telá, ako našu potravinu. Musíme ich začať brať ako živé bytosti, ktorých domovom je na ich nešťastie planéta, kde žijeme aj my. Musíme si uvedomiť, že nie je prirodzené to, ako s nimi zaobchádzame a ako ich vyhladzujeme. Zamyslime sa nad prácou organizácií ako Greenpeace, čoho všetkého už dosiahli a prečo to vlastne robia. Takéto dokumenty sú prospešné jedinému účelu, rozšíriť nám obzory a tak trochu nás nakopnúť v snahe urobiť svet lepším a zachovať ho ako bezpečný domov pre všetkých jeho obyvateľov, nie len pre ľudí.(25.10.2015)

FAKTY z dokumentu. | Cowspiracy v prvom rade ponúka široký pohľad na environmentálnu stránku živočíšneho poľnohospodárstva. Zaoberá sa eko-organizaciami, a prečo nepoukazujú na primárnu príčinu deštrukcie Zeme, ktorou je agro-biznis. Prečo sú aktivisti na práva zvierat považovaní za č.1 v zozname teroristov. Ako sa divé zveri stávajú obeťami ľudskej moci a nenásytnosti. Porovnanie živočíšneho poľnohospodárstva a preľudnenia, a ktoré z toho má väčší dopad na životné prostredie. Čelíme, či má nejaký význam jedenie živočíšnych výrobkov iba raz za čas, alebo by bolo najprospešnejšie ich vylúčiť úplne. Ale čím viac pátrame zo stránky životného prostredia, naskytne sa nám pohľad na zabíjanie zvierat z prvej ruky, kde sa nám otvoria oči ďalšiemu aspektu, ktorý sme stratili vďaka úspešného vymývaniu mozgov korporáciami - a to je, súcit k zvieratám. V závere dokument poskytuje alternatívy na mäso, mlieko, vajcia, a prichádzame k názoru, že z hľadiska uživenia 7 miliard ľudí nie je živočíšne poľnohospodárstvo efektívne, a môžeme byť zdravý aj na úplne rastlinnej strave. | moja odpoveď na pár komentárov - kinghome - zvláštne, že mäsožravá propaganda ti nevadí, a hovoríš, že mäso ti chutí? predtým alebo potom, čo ho ochutíš rastlinnými potravinami (soľ, koreniny, omáčky) | LordSnape - "Souhlasím s názorem, že je lepší být aktivní a uvědomělý všežravec" ty si potom pozeral nejaký iný dokument, pretože v Cowspiracy je JASNE vysvetlené, že to touto vysnenou ružovou cestou s poníkmi nepôjde, že je to len mýtus pre tích, ktorí sa nechcú zmeniť. "než jen laxní vegan/vegetarián, který jen poučuje a útočí, než aby něco skutečně dělal pro planetu." znova, musel si pozerať nejaký iný dokument, pretože v tomto je JASNE vysvetlené, že vegánska strava je jediná cesta, ako zachrániť planétu. A ekonomika funguje na jednoduchom princípe dopytu a ponuky, takže menej ľudí stravujúci sa živočíšnymi produktmi a viac stravujúci sa rastlinnou stranou = dotyčný ROBÍ niečo pre planétu. A nepleť tu sem vegetariánstvo - odkiaľ si myslíš, že pochádza mlieko? snáď nie od kráv? a o akom zvierati sa naviac rozpráva v tomto dokumente? máš to rovno aj v názve. whack - "Teraz, keď je nás 7 miliárd všežravcov, máme ešte možnosť vybrať si alternatívu, ale keď nás bude 10 miliárd vegánov a bude dochádzať priestor na produkovanie vegánskych potravín, čo potom? Bude to ešte horšie, pretože už nebudeme mať alternatívu v zálohe. Pralesy sa klčujú rovnako kvôli rozširovaniu dobytčích fariem a rovnako kvôli rozširovaniu sójových plantáží." aj keď by nás raz bolo 10 miliárd vegánov, tak je to omnoho menej než 70 miliárd dobytka rok čo rok chovaných a zabitých. A prečo by sme mali pestovať sóju? prečo nie zemiaky, ryžu, kukuricu...alebo niečo oveľa lepšie - ovocné sady? "Je jasné, že chov hospodárskych zvierat je obrovskou environmentálnou záťažou, ale ak niekto prejde na vegánstvo s tým, že tým zachraňuje Zem a že viac už robiť netreba, to je nonsens." jeden vegán svet nespasí, rovnako ako jednotlivec, ktorý sa rozhodne neprodukovať deti. V Číne už začali s regulovaním populácie, neviem či aj v Indií a iných štátov..takže dačo sa proti nadmernej populácie už robí, neviem čo viac chceš. Z večera na ráno sa zmena nestane. Nemyslím si, že by dokument si myslel, že vôbec netreba regulovať ľudskú populáciu (že stačí prejsť na vegánsku stravu a môžeme sa rozmnožovať ako chceme), ale je faktom, že nadmerná populácia UŽ JE predmetom diskusie v nejakých krajinách, zatiaľ čo najväčší kontribútor znečisťovania životného prostredia - agro biznis, o tomto sa veľmi nehovorí, viď. najväčšie environmentálne organizácie sa tomuto vyhýbajú, pretože agro biznis má vo vláde veľkú moc, viď. prečo aktivisti boli a sú zabíjaní.(25.8.2014)

Tohle je docela šokující dokument, který pokud si ty statistiky a čísla necucají z prstu a jsou byť jen z poloviny pravdivé, sedláckými počty se zcela jasně ukazuje, že jestli nezměníme svůj způsob uvažování nejen v trvale udržitelném rozvoji, ale také ve vztahu k jídlu, čeká nás docela rychlá cesta do prdele. Ono je docela funny, že se tady nepracuje s novými výzkumy ani čerstvě objevenými čísly, pouze se někdo sebral a našel spojitost tam, kde by ji většina ani nehledela. Ba co víc, jak se ukazuje, slovo conspiracy v v přesmyčce názvu není úplně náhodné - podle všeho je za celou touhle mašinérií jak vládní, tak ekologický zájem, takže i na oko ekologické a enviromentální organizace jsou v tom namočeny tak, že neříkají celou pravdu a drží spotřebitele v záměrné omezené informovanosti. O čem že tu celou dobu mluvím? O děsivé řeči čísel, která ukazuje hrůznou souvislost mezi živočišnou výrobou a nároky na místo, kremení, vodu, znečištění a další faktory, které stav přirody rychle sunou na okraj propasti. Ono se to nezdá, a já si nedělám iluze, že to vůbec koho z většiny konzumentů zajímá, ale k vyprodukování 1 kg masa nebo 1 litru mlíka je potřeba, všeho x krát více za jednotku času, než spotřebuje sám člověk čili pokud by se všechny plodiny, co zbaští hospodářská zvířata využily na výrobu jídla, nikdo by netrpěl hladem. Nebo další statistikou co mě docela šokovala, je fakt, že kdyby všichni obyvatelé číny chtěli spotřebovat tolik masa (tuším hovězího) jako ve Státech, tak v přepočtu to znamená, že na planetě není ani tolik místa, aby bylo vůbec vyprodukováno. Jako třešničku na dortu si můžete dát zaskočené zástupce jednotlivých organizací, kteří jsou úplně v prdeli tím, že nevědí, co mají odpovědět nebo tím, že se jich na tohle vůbec někdo ptá, takže ve výsledku si stejně povzdechnete nad tím, že tohle je předem prohraný boj, protože pokud bude ve světových vládách dostatek masožroutů, vždy to povede k posvěcení zákonů, které raději dovolí devastaci pralesů, zabírání půdy či znečišťování prostředí. Protože proč? No protože právo na maso, mlíko a další živočišné výrobky si nikdy vzít nenechají. Ještě než si pomyslíte něco o veganské propagandě, aniž by jste se na dokument koukli nebo si snadno spočítali dvě a dvě, nezbývá mi než doufat, že Satan v pekle je vegan :D :D :D.(11.1.2015)

• pools

Hitler s celou svou propagandistickou mašinérií byl oproti veganům naprostý amatér.(8.9.2014)

Nemám tenhle typ dokumentů rád, melodramatická stavba obsahující záběry na zamyšleného, bojujícího vypravěče (průvodce dokumentem) a jeho setkání s lidmi, kteří podporují jeho názory a občas pronášejí patetická hesla jako: "You can change the world." Nicméně, jakkoliv to může být přetažené za vlasy, něco na tom asi bude, a neuškodilo by se trochu omezit ve spotřebě masa (hlavně v bůčkovitý USA).(25.2.2015)

Pár vecí som sa dozvedel, pár som vedel a o pár veciach pochybujem. Poviem to inak. Nie je to zlé. To, že je to jednostranné som čakal. Lenže aj tak mi tam chýbalo vyjadrenie opačnej strany ohľadne jedenia mäsa a mliečnych výrobkov. Proste jeden doktor povedal, že to nepotrebujeme tak to hned nepotrebujeme?(27.11.2015)

Dokument bych rozdělil do dvou částí, první hodinová část, která je skvělá a zajímavá, zabírá se Greenpeace a dalšími organizacemi, kteří se tváří tak, že dělají pro životní prostředí všechno, ale ve skutečnosti získávají příspěvky od výrobců masa a vlastně nikdo tam neřeší ten největší problém, i jako masožrouta mě tohle vážně chytilo a bylo to strašně zajímavý, i to, že když chtěl náhodou někdo říct celou pravdu, tak byl shodou náhod zavražděn, nebo že většina lidí o tom nechce vůbec mluvit právě pro to, aby se jim něco nestalo. To je ta první část, která je jasně 5*, bohužel následuje druhá půl hodinová část, která se zvrhává v klasickou propagandu Veganů, kde se chlápek ptá na dementní otázky s jasnými odpověďmi, ale dělá to tak, aby přesvědčil co nejvíc lidí, aby se dali na veganství taky, tahle část mi přišla vážně směšná a odpadová, ale na druhou stranu musím říct, že kdybych byl malej zmrdík, co ještě netuší o světě a viděl tenhle dokument, tak se na vegetariánství nebo veganství dá, naštěstí to není můj případ a já budu stále žrát maso, protože je prostě dobrý a já bez něj žít nemůžu, nebo prostě nechci.(4.1.2015)

Další z řady dokumentů, který si pokládá stejnou otázku a přitom nenabízí žádné nové či originální řešení. Myšleno tak, že nenabízí žádné řešení, které by nenabídly předchozí dokumenty. Řešení je tak jednoduché, že je neproveditelné. Čekal jsem víc informací a ne jen rozhovory s lidmi, kteří očividně nechtějí dát odpověď.(29.8.2015)

První hodina odkrývá nepříjemná fakta i způsoby přehlížení některých neziskovek a obrovitánskou aroganci ze strany Greenpeace, ale poslední půlhodina je už jen veganská a nadmíru trapná agitka za nepožírání masa. Velmi mě rozčiloval chlápek, který více jak 30 let farmařil a rozmohl v USA masný průmysl, aby mi pak v dokumentu za další léta později říkal, že ten kdo jí maso, nic pro planetu nedělá. Souhlasím s názorem, že je lepší být aktivní a uvědomělý všežravec, než jen laxní vegan/vegetarián, který jen poučuje a útočí, než aby něco skutečně dělal pro planetu.(22.2.2015)

Další dokument na téma životního prostředí, sám režisér už v úvodu zmiňuje svůj obdiv k Alu Gorovi a oscarové Nepříjemné pravdě. Bohužel ale ve srovnání se svým idolem tento dokument naráží co se většiny filmových měřítek týče a vlastně náhodného diváka (já) umlátí spoustou "hokejkových" grafů a srovnání. Už dlouho mi 85 minut s filmem nepřišlo tak moc dlouhých. Jsem divák, který i u dokumentární tvorby chce něco cítit - pobavit se, či bát se, či být napnutý, ale bezpohlavní Cowspiracy je příliš suchým akademikem na jehož přednášce jsem se ocitl zřejmě omylem. 65 %(28.12.2015)

• noriaki

Víte jak poznáte v místnosti plné neznámých lidí vegana? Do deset minut Vám to sám řekne. Nemám rád konspirační teorie. A tvrdit, že celý svět zamlčuje prostou a jednoduše pochopitelnou pravdu nedozírného významu, je konspirační teorie. Cowspiracy předkládá impozantní sbírku grafů a statistik, vesměs bez uvedení zdroje, nebo jakéhokoliv ověření. Spousta z nich je už na první pohled absurdní. Pokud je na vyprodukování jednoho litru mléka potřeba 1000 litrů vody, tak jenom české krávy při své produkci 2,9 mld litrů mléka spotřebují ročně 2,9 biliónů litrů vody, což je zhruba jeden a půl Balatonu. Také to mimo jiné znamená, že kráva která nadojí denně průměrně 20 litrů mléka, na tenhle výkon potřebuje větší zahradní bazén vody. A příští den druhý bazén. Ano, kdyby jsme vyvraždili převážnou část krav, prasat, ovcí, koz a slepic, tak by se přírodě nepochybně ulevilo. Ale pochybuji, že by to vydrželo nadlouho. Koneckonců hlas vypravěče sám říká, že živit velkého savce rostlinou stravou je strašně náročné. Příklady vyznavačů raw stravy pojídajících osm kilogramů ovoce a zeleniny denně, nebo frutariánů s jejich spotřebou 200 kilogramů zeleniny týdně "..... doma mám čtyři ledničky a salát nejím z talíře ale z kýble" jsou sice zajímavé, ale nějak se z nich vytratila ta ekologická nenáročnost. Pak už asi nezbude, než se živit pránou. Á propos, pokud ekologické organizace zamlčují náročnost živočišné výroby z důvodu kontroverznosti tématu, co teprve fakt, že značnou část vody a masa spotřebuje téměř 600 miliónů domácích koček a téměř 400 miliónů psů. Ale vysvětlujte lidem, že pro dobro planety musí vybít i je.(8.8.2016)

Ptát se doktora vegana, jestli je veganství dobrý pro tělo, mi nepřijde úplně vypovídající. Jsem teď dost překvapenej, že to má jen 85 minut. Pocitově mi to přišli cca 2 hodiny. Režisér byl na začátku zklamán z toho, že začal šetřit vodou, elektřinou a jezdit na kole, a nic se se světem nedělo. Nakonci filmu teda začal být veganem. Pochybuju, že se něco dělo. Ale dokument to je určitě zajímavej, obohacující. A rozhovory s ekologama jsou absolutní bomba. V druhé polovině to na mě působilo jako reklama na veganství, čehož jsem se před filmem dost bál. Tak jsem zvědavý jestli ta neuvěritelná čisla ve všech těch grafech jsou pravdivá, a nebo se budu moct na tenhle dokument v roce 2030 kouknout znova.(14.3.2016)

Velice zajímavý dokument, který mapuje globální dopady současného způsobu stravování. Konkrétně se zaměřuje na živočišnou produkci, která má za následek obrovské emise CO2, stejně jako úbytek deštných pralesů, znečišťování půdy a ovzduší, ničení ekosystémů jak na souši, tak v oceánech, vymírání živočišných druhů a v neposledních řadě i utrpení, kterému jsou zvířata ve velkochovech vystavována. Jako závěr představuje řešení - stravovat se z rostlinných zdrojů a stát se vegany, což může alespoň minimálně zpomalit současné dopady naší existence na planetu zemi. Spolu se zdravotními a etickými důvody je tu představen i ekologický argument, což si myslím dohromady vytváří silnou motivaci minimálně zkusit změnit své stravovací návyky a omezit konzumaci živočišných výrobků, protože každý den se počítá a i malé změny mají velké globální dopady.(20.10.2015)

Dokument s neotřelým tématem, na který podle mého názoru stojí za to podívat se a zamyslet se... O co nám vlastně jde? O zisk? O životní prostředí? O lidi v Brazílii, kteří kácí deštné pralesy, abychom si my mohli koupit v supermarketu maso v akci? Dívejte se a udělejte si vlastní obrázek... Způsob zpracování dokumentu mi nebyl úplně sympatický, ale zazní tu mnoho zajímavého. Živočišná výroba? A co je s živočišnou výrobou? Zajímavé komentáře: Biges, BoKo_CzT.(19.4.2015)

Cowspiracy je dokument, který mi mluví z duše. :-) Lidé se mohou změnit, pokud budou chtít. Nemusíme zbytečně vraždit lidi pro snížení počtu populace, ale bohatě stačí změnit naše stravovací návyky. Shrnul bych zde nejpodstatnější body, které mě zaujaly. Dokument je stručný a mladý nezasvěcený vypravěč se snaží jít rovnou k věci. Je smutné, že největší organizace na ochranu životního prostědí (včetně Greenpeace) se vůbec nechtějí o tomto tématu bavit, aby nepřišly o svůj sponzoring, protože kdyby lidem začaly vnucovat změnu jejich návyků, asi by o milé dary přišly. Nikdo nemá rád, když se mu něco káže. Fakta jsou fakta a průmyslová živočišná výroba o tom nechce mluvit. Už ten fakt, že na výrobu 1 litru kravského mléka je potřeba 1000 litrů vody, mlluví za vše. Navíc průmyslový chov znečišťuje vody exrementy od zvířat. Zvířata vyprodukují celkově 130x více odpadu než lidé. Oceány jsou také na hraně kolapsu. Ryby se loví do velkých sítí, kde se zachytí i ty, které zrovna rybolov nepotřebuje. I sám ředitel jedné mlékárny uznal, že mléčné výrobky nejsou dlouhodobě udržitelné jídlo a nenasytilo by celý svět. Dále farmář s dojnicemi potvrdil, že v budoucnu se mléko dřív nebo později nahradí jiným produktem na trhu, který nebude vyžadovat tak náročné vstupní zdroje (voda, krmivo, velký prostor pro pastvu). Hodně limitující je právě ten prostor pro pastvu, kterého je velmi málo pro uspokojivé nasycení lidstva. Podle toho farmáře by se musela přeměnit všechna ostatní území včetně měst na pole, kde bychom mohli dál pást takové množství dobytka. A s tím prostorem souvisí i ekologické zemědělství v živočišné výrobě, které je ještě více neudržitelné, protože v takovém typu zemědělství musejí mít zvířata dostatek prostoru. Jak teda máme zdravě uspokojovat potřeby zvířat a zároveň produkovat stále velké ,nožství masa, mléka či vajec??? Budeme si muset vybrat. Ekologická živočišná výroba je globálně ekonomicky a ekologicky neefektivní. Průmyslová výroba je prozatím efektivní, ale vůbec neuspokojuje welfare zvířat. Takže co si vybereme? Udržitelnou efektivitu a nebo happy zvířátka? Není potřeba se rozhodovat, který typ živočišného zemědělství podporovat, stačí je nepodporovat vůbec a přestat od nich kupovat živočišné produkty. Veganská strava - to je ta třetí volba, kterou si může každý z nás vybrat s klidným svědomím. :-)(30.1.2015)

Jako správný dokument se nebojí použít čísla a docílit tak ještě většího wow efektu. A díky opomíjenému a asi hodně out tématu se mu to opravdu daří. Co mě vůbec nepřesvědčilo je ta studie, na kterou se furt odkazuje. Ale očividně i to málo stačí k jasnému záchvatu paniky těch všech "dobráků", což opět dokazuje, jak je to dneska celé pěkně v háji. Pořádně se pozastavit nad tím, co to s nimi dělá, když je jim kladen jasný dotaz, to je vážně skoro na komedii roku. Škoda toho konce, kdy se už opravdu bez okolků do vás snaží nahustit, proč si oni vybrali tu správnou cestu. Kdybych věřila všemu, co se nám v dnešní době předkládá, tak už dávno trčím v blázinci.(6.1.2015)

Dokument o tom, že nejen jízdou autem, ale i žraním masa si lidstvo vědomě buduje zdroj vlastní zkázy. Nebo také o tom, že líbivé grafy lze vytvořit o čemkoliv. Z obecně vzdělávacího hlediska je přínosných prvních patnáct minut, jinak myslím, že poselství dokumentu budou následovat jen ti, kteří se tím směrem už dávno vydali.(26.9.2015)

Ano, buďme za tyto dokumenty rádi, ačkoliv bych hodnotil tento za jeden z těch slabších. Kromě nízkorozpočtového faktury jsem tam jako u ostatních viděl několik přehnaných informací. Žádný novátorský přístup. Navíc, pokud by měla zpráva být komplexní, chybí mi kromě všeho toho okolo nějaký útok na požírače masa přímo k jádru - tedy emocionálně ukázat více velkochovy, velkorybaření. Tam se autorovi nepodařilo dostat? 8/10(27.1.2016)

Chceš zachránit svět? Zabij se........ Nebo alespoň, chceš zachránit svět? Zkus se nepřežírat masem a sýry, nejezdi do práce sám autem, neplýtvej a neměj tolik harantů jako myši. My tuhle planetu stejně vytěžíme, vykácíme , otrávíme a sežereme, protože je to lidská přirozenost. A pak se tu pobijeme navzájem.(18.11.2015)

WARNING—reality check ahead!(2.1.2016)

Nakoniec dávam päť, lebo je to skvelý film k diskusii, prečo jesť menej mäsa, mliečnych výrobkov a vajec. A takých zas až tak veľa nie je. A že vegetariánstvo/vegánstvo nie je cesta? Je to začiatok cesty. Cesty, ktorá oddiali množstvo vojnových konfliktov a dá nám čas ďalej sa vysporiadať s problémami.(7.4.2016)

Úvod mal náboj päťhviezdičkového dokumentu, čo sa mi videlo podozrivé, keďže sa jedná o made in USA. A záver moje podozrenie potvrdil. Typicky americky preštatistikované až sa vám z tých čísel zatočí hlava. Akonáhle začal mladý muž hľadať riešenie išiel celý film do "kytek". Koniec si nezadal s propagandou lepších siekt. Škoda..(6.1.2016)

Film, který se v druhé polovině úplně zvrhl ve veganskou agitku :D nebo prostě jen logicky vyústil. Není mi jasné, k čemu by byl pohled z druhé strany - nevegana - tímhle pohledem jsme obklopeni, pravděpodobně to je dokonce pohled diváka. Rozhodně mě nadchlo, že se klidně můžu sprchovat jak dlouho chci, což stejně dělám, ale doteď jsem z toho měla blbý pocit.(12.4.2016)

Neviem, nakoľko sú čísla pravdivé, ale aj keby boli kravy & co zodpovedné len za 20 % znečistenia je to veľa. A niečo na tej konšpirácii bude, keď sa o tom toľko mlčí. Mäso nejem už dlhšie, teraz však čo s tým zvyškom? Aj keby to všetko boli lži a výmysly, dve pravdy ten film mal - klišéovité - ale kto sme, že máme právo zabiť zviera a ako je možné, že pijeme mlieko určené teľatám?(6.4.2016)

Americký opičky :-) Zastavujte vodu při čištění zubů, abyste zachránili planetu - "ano pane, udělám to". Problémy jsou jinde, no ne?(17.2.2017)

S první polovinou dokumentu jsem byl spokojen - přinesl ucelenou anotaci k problému zvanému chov zvířat, a to z hlediska globálního a systémového. Dle mnohých studií, i oficiálních při OSN, je agrikultura největším znečišťovatelem ovzduší i Země pod ním. Díky filmu jsme se dozvěděli tento fakt a následně nám byly přiblíženy podrobnosti a související okolnosti, které tento problém zapříčinily a jsou mu živnou půdou a potom nástin možného řešení. Nebyl bych vůbec proti dobrovolnému veganství, ale v druhé části filmu plné pláče nad zabitou kachnou a řečí o lásce a sounáležitosti, jsem se cítil trošku zrazen. Doufal jsem, že zůstaneme u faktů a nástinů řešení a nesklouzneme k melodramatickým scénám. Lepší cestou pro mě zůstává úderné poukázání na budoucí katastrofy a strohé poučení: buďte všichni vegany a zachráníte planetu. V tuto chvíle je to však naprostá utopie, nicméně vše začíná u jednotlivců. Těch ale musí být opravdu dost. Možná jednou bude existovat enviroorganizace, která se nebude bát hlasitě říct tuto pravdu a třeba se i jednou dočkáme systémového řešení. Řešení musí být vždy systémové, praktické a normativní - není to o lásce a sounáležitosti, nýbrž kalkulaci šancí na přežití. A potom si budeme třeba moct i dát svůj plátek masa týdně.(19.9.2017)

Ohledně dokumentu jsem neměl vysoká očekávání, ale přestože jsem většinu informací v izolované formě znal, film je dokázal skvěle zkombinovat a synergický efekt se dostavil. Američané umí dělat vizuálně atraktivní filmy s infografikou, aby vše bylo naprosto jasné. Někdy se vysvětlování může zdát až moc názorné, ale zde mi to nepřišlo a vděčně jsem informace hltal. Je jich až moc, určitě bude dobré se podívat i na http://www.cowspiracy.com/, kde jsou čísla i zdroje. Dokument nesleduje "jen" dopady produkce masa, různé druhy farmaření, kácení pralesů, produkce CO2 a metanu, ale co je nové - proč o tom nemluví nikdo z řady NGO, které mají boj s globálním oteplováním "v popisu práce"? Proč přestanou někteří sponzoři přispívat na jeho film? Koho by napadlo, že kritika chovu skotu vás může stát život?! Autor oslovuje i "opozici" a svá tvrzení má podpořené daty. Na začátku jsem pochyboval, že dokument může přinést něco nového, ale nakonec je z toho pro mě nejlepší film Jednoho světa 2016.(16.3.2016)

Jen pro silné povahy. Lidi jsou zkurvený svině.(22.10.2016)

Lidsto vyrábí jídlo, které by nakrmilo skoro 15 miliard lidí. Přesto jedna miliarda hladoví. I v těchto zemích se jídlo dává jako krmení pro dobytek, z kterého se masem krmí ti bohatší. Při výrobě masa vzniká mnohem více CO2 než je doprava na celé zemi. Spotřebovává se obrovské množství vody. Ničí se obrovské plochy lesů pro pastviny. Až mě ty čísla vyrazily dech. Člověk huntuje planetu mnoha způsoby, ale zvířecí zemědělství je mnohem ve všem převyšuje. Režisér Kip Andersen zde otevírá opravdu vážné a zásadní otázky pro blízkou budoucnot lidstva na této planetě. Měl by každý vidět a mrknout do vlastního svědomí, co vlastně chce.(28.1.2016)

zaujimavy dokument podavany z prvej ruky badaveho cloveka plneho otazok. ku koncu sa to sice zvrhlo do veganskeho lobby, no aj tak pre mna vyssi nadpriemer. uplny suhlas s uzivatelom Whack(5.6.2015)

Znepokojivý dokument plný počtů, statistik a rozhovorů s představiteli eko-společností v čele s Greenpeace, které si lžou do vlastní kapsy. Prachy, prachy, a nic než prachy, tak proč hanit, co vynáší. Pár nových informací - odlesňování deštných pralesů kvůli palmáči není nic proti likvidaci zeleně kvůli živočišné výrobě; malochov zvířat je ještě větší zlo pro přírodu než velkochov. Jediná cesta je, být veganem. Meatless Mondays won´t do it. Bohužel ne se vším jsem dokázala souhlasit, mám za to, že i omezení spotřeby živočišných výrobků je lepší než se cpát denně salámy a burgery. Nicméně obecně všichni víme, že planeta je ve sračkách a když s tím nezačneme něco dělat (každý sám za sebe), bude to ještě horší. Tenhle dokument to jen ukazuje ve značně temných barvách.(1.5.2016)

Aha, odpad? Někomu byly napadeny zvyky a vlastní neschopnost bojovat sám se sebou? Až to někdo vyvrátí, zamyslím se. Zatím jsem ale nic takového nepotkala. Prý propaganda. Všechno má svou propagandu, včetně lží, tak proč ji nemít i u pravdy?(14.12.2014)

Ta čísla jsou jasná, ať si říká, kdo chce, co chce. Deštný prales dál nepochopitelně mizí, stavy hovězího dobytka se neustále navyšují. Pro planetu je to neudržitelné. Veganem se asi nestanu, pár dnů se o to teď pokouším a vyžadovalo by to ode mne míru soustředění, kterou si nemohu dovolit. Ale konzumaci živočišných produktů omezím na minimum. Kdysi (před 20 lety) jsem se stal vegetariánem na protest proti tomu, jak špatně se tehdy v ČR zacházelo s hospodářskými zvířaty, dnes bych chtěl přispět k okleštění jejich stávajícího množství/ počtu. Je to trochu paradox, ale je to tak. Uspět v tomhle boji o přežití, znamená upozadit tento na chov náročný živočišný druh. Dokument mě o tom přesvědčil.(9.7.2015)

Žádný asteroid, mimozemšťani nebo atomová válka. Nakonec nás prostě krávy uprdí k smrti. Potvory mazané!(20.8.2015)

Ač se to může zdá, film není nějakou prvoplánovou enviromentalistickou agitkou. Naopak se obouvá do tradičních velkých ekologických hnutí a to přitom ve výborném zpracování se špičkovou kamerou, hudbou a střihem. Doporučuji ke zkouknutí, i když se takový věcí třebas na první pohled straníte.(28.12.2014)

Ako dokumentárny film by som si vedel predstaviť pútavejšie spracovanie, niečo do typu "Finanční krize". Každopádne však autorom uďeĺujem štyri hviezdy za inovatívnosť a odvahu pri výbere témy, a to témy sakra dôležitej, s globálnym dosahom no s lokálnym významom pre každého z nás. Určite odporúčam, túto tému si musíte nechať prejsť hlavou. Apropó - organizáciám ako je napr. Greenpeace odporúčam, aby sa zamysleli nad čistotou svojich úmyslov. Zaujímavé komentáre: Kinghome (úplne súhlasím s tézou o nepodarenom závere - mimochodom k odpovedi na základnú otázku zatajovania javu tradičnými ochranármi sa autor nakoniec vôbec neprepracuje).(23.1.2015)

První polovina filmu byla opravdu zajímavější, vidět vedoucí pracovníky různých eko organizací vášnivě mluvit o tom že ježdění auty a další lidské neřesti jsou špatné, ale vetšinou neschopné reagovat na dotaz na krávy mě připomnělo slavnou českou biomasu. Druhá polovina by asi byla k větší diskuzi, informace jsou jednostranné a zkratkovité. N druhou stranu musím přiznat že mě to donutilo se zamyslet, takže hodnotím pozitivně.(28.9.2016)

Je to natočeno poutavě a se spoustou grafů, obrázků a animací,aby to bylo šokující pro normálního člověka. Ve skutečnosti se jedná více o propagandu veganství. Některá uvedená čísla jsou neprokazatelná, tím myslím třeba 51% znečištění je způsobeno živočišným zemědělstvím. Věřím, že toto číslo je větší než u automobilů a podobně, ale více než třetina to nebude, protože nelze jasně dokázat, jak se pralesy,jenž ve dne vyrábějí kyslík a v noci normálně dýchají, po vykácení podílí na přírůstku oxidu uhličitého. To, že někde stromy vykácíte a nasázíte tam palmy, vám neudělá tak podstatně více oxidu uhličitého. Tímto nechci pomíjet fakt, že kácení pralesů je špatné, ale z mého pohledu je to spíše kvůli ničení přirozeného prostředí mnoha zajímavých tvorů a rostlin, z nichž některé už nikdy nepoznáme. Byl jsem na veřejném promítání tohoto filmu a musím říct, že každý, kdo odvracel zrak ve chvíli, když tam farmář zabíjel kachnu, protože se mu to hnusilo a stále jí maso, je u mě pokrytec. Pokud si myslíte, že se maso dostane na talíř jinak a nevadí vám předstírat, že pokud to zabije někdo jiný je to v pohodě, tak jste pokrytečtí. Jeden z mála faktů, kterým věřím je ten, že veganství je udržitelnější než živočišný průmysl. A velice mě potěšilo, že tam nebylo jen souzení veřejných organizací (btw pokud jste se podívali na stránky Greenpeace, tak jste zjistili, že se problémem udržitelného zemědělství zabývají a tudíž nechápu, proč je film ukazoval jako někoho kdo o tom nechce mluvit), ale i snahy významných lidí (viz Bill Gates) o to, aby bylo na světě dost jídla pro každého a jak nahradit některé zvířecí produkty. Velice zajímavá část byla ta, kde doktor popisoval to, co mléko ve skutečnosti je, růstový materiál pro telata. Nad tím by se měl každý zamyslet a pokud si daná osoba nepřipadá jako kojenec, tak myslím, že by neměl být problém mléčné výrobky ve svých životech, když ne vymýtit, tak alespoň omezit. Ale nikdo nemá právo říkat ostatním, co mají dělat. Tohle věc svědomí. Na závěr bych chtěl říct, že maso jím a pravděpodobně ze sebe vegana nikdy neudělám, ale věřím, že všeho by měl člověk jíst z rozmyslem.(1.12.2015)

Také sem to nějakou dobu zkoušel jako vegan (společnost vám to vlastně ani nedovolí) a bezesporu je to jediná správná cesta (at už z morálního, zdravotního, či z hlediska udržitelnosti) bohužel je schůdná pouze pro člověka inteligentního (tedy nic pro mě) a do toho má náš druh ještě docela daleko ):(8.2.2016)

Člověk se musí přenést přes to, že tzv. globální oteplování je v něm připisováno lidské činnosti i když je to jen jedna z teorií. Hodnotný dokument především velmi unikátním ukázáním na to, že většina velkých eko-organizací některá fakta záměrně tají. Dokument fakty ukazuje na věci na které by mohli přijít všichni selským rozumem. Považuji jej za natolik hodnotný, že jsem si dal tu práci a vytvořil k němu titulky v češtině (po schválení by měly být na titulky.com).(14.3.2016)