Gett

Viviane sa chce rozviesť

(festivalový název)

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Izrael / Francie / Německo, 2014, 115 min

Strhující konverzačka, která Vás na začátku trošku uspí, aby Vás v průběhu filmu a to hlavně na konci řádně kousla. Rozvod na izraelský způsob, nad kterým zůstává normálnímu našinci rozum stát. Vždycky jsem si myslel, že tohle je možné kdekoliv jinde, ale v téhle zemi? To jsem vážně netušil. Pokud je to pravda, hlava mi to nebere. Děkuji, tohle vážně nechci.(8.12.2015)

Strašne veľa pocitov mnou prešlo pri sledovaní tohto filmu. Najprv som ich oboch chcela dať dohromady, potom mi bolo ľúto jeho, vzápätí na to, som súcitila s ňou a vlastne tento pocit mi zostal až do konca. Dosť dobrá dráma, v ktorej excelovala jedna nádherná herečka. Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou vol. 3 a Project 52 Films by Women (16.3.2016)

Mám Izrael velmi rád, ale pokud se tam děje toto, tak teda s tím mám velký problém. Na rovinu říkám, že tohle je regulerní ponížování žen a absolutně s ním nesouhlasím. Film se rozbíhá pozvolna, ale postupně nabírá na síle až tě nakonci absolutně sejme, tedy pokud máš alespoň trošku empatie. Hlavní hrdinka je pro mně skutečná hrdinka, která se bije za svou svobodu s neuvěřitelnou vytrvalostí a musím říct, že jak její manžel, tak ty soudce považuju za mužský zrůdy. Vůbec si neumím představit, že bych se chtěl rozejít s nějakou ženskou a musel bych od ní mít plný souhlas a když ne, rozhodovalo by o mně a mém žvotě trio jiných cizích žen. Musel bych ospravedlňovat svoje důvody, volat své přátelé ako svědky mého vztahu, řešit intimní věci, doprošovat se. Uff, nechutný, absolutně nechutný. Ronit Elkabetz podává v roli Viviane životní herecký výkon a musím říci, že dlouho předlouho jsem nějaký ženě nedržel tak moc palečky a současně mně bylo na blití z chlapa ( jejího manžela a soudců ) jako v tomto filmu. Ten film na mně doléhá teprve teď, po jeho skončení. Izrael mně tímto zákonem silně zklamal, protože proti tomuhle je pro ženy i peklo wellnessem.(7.2.2018)

Asi první izraelský film, který ve mně hlodal ještě nějakou dobu po shlédnutí. Ono téma snad musí hlodat v každém, protože to, jak se v Izraeli staví k manželství mi rozum opravdu nebere. Herečka Ronit Elkabetz tu hraje naprosto dokonale postavu v manželství, která se chce nechat rozvést. Manžel ale nechce a dělá ji ze života peklo. Aby se mohla rozvést, potřebuje svolení manžela a i židovského soudu, kde v ani jednom případě ji nikdo není nakloněný. Byl jsem v šoku, jaké praktiky v současné době v Izraeli fungují. Takové nepatří do západního světa a film na tento zákon naprosto skvěle poukazuje. Dialogovkou, která se odehrává převážně v soudní síni a celé dvě hodiny nenudí. Stačí po první půlhodině přijmout způsob vyprávění a pak už se jenom budete vézt a němě zírat...(11.2.2018)

„POZNEJ SVÉ MÍSTO, ŽENO…“ /// Průvodce rozvodovým řízením Židů. Tohle stačí vidět, páč prožít… Absurdní, dlouho trvající divadlo o několika (soudních) dějstvích. Konverzačka, ve který je spousta keců vlastně vo hovně. Melou si tady všichni to svoje a snad i proto jde o kus pro silný povahy, který dokážou ocenit herce a dialogy (monology). Absurdní, neuvěřitelný, ale fakt dobrý divadlo, ve kterým oceňuju nahlédnutí do kultury jiný země, ve který si nikdo nedovoluje pochybovat o schopnostech soudu, udělených jak nebem, tak zemí. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu vybudovat židovský domov, který povede ke slávě Izraele. 2.) Jsem chytrá žena a proto držím ústa zavřená. 3.) Thx za titule „KenoL“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(12.8.2015)

• - Kvôli príprave scenára strávili scenáristi hodiny na chodbách izraelských súdov. Keďže rozvodové konanie nie je prístupné verejnosti, využili tenké steny, cez ktoré bolo možné počuť dianie v sieni a taktiež sa rozprávali s účastníkmi rozvodového konania, ktorých tam stretávali. Autori scenára si pre čo najväčšiu dôveryhodnosť filmu naštudovali zákony a scenár dali na posúdenie rozvodovým právnikom. Aj preto trvalo rok, kým bol scenár hotový, napriek jednoduchosti deja. (romancek)

• - Po izraelskej premiére v septembri 2014 vzniklo v Izraeli občianske hnutie, bojujúce za zmenu zákona, ktorý by umožňoval zrovnoprávnenie žien v rozvodovom konaní a jeho zjednodušenie. (romancek)

• - Izraelský názov filmu Gett znamená po hebrejsky "rozvod". (romancek)