Reklama

Reklama

Gett

  • Izrael גט - המשפט של ויויאן אמסלם (více)
Trailer 1

Na území státu Izrael má výlučnou pravomoc týkající se záležitostí sňatků a rozvodů Židů, kteří v Izraeli žijí, tzv. Rabínský soud. Samotný rozvod může být uskutečněn pouze s plným souhlasem manžela, který musí manželce vydat listinu zvanou "gett", v níž prohlásí opak toho, co prohlásil ve svatební smlouvě, tzv. ketubě. Viviane Amsalemová podala žádost o rozvod před několika lety, ale její muž Elíša s tím nesouhlasil, a proto na základě její formální žaloby věc začíná řešit Rabínský soud. Soudní drama Gett obnažuje tento soudní proces před Rabínským soudem. (VLADEK)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (23)

Fr 

všechny recenze uživatele

„POZNEJ SVÉ MÍSTO, ŽENO…“ /// Průvodce rozvodovým řízením Židů. Tohle stačí vidět, páč prožít… Absurdní, dlouho trvající divadlo o několika (soudních) dějstvích. Konverzačka, ve který je spousta keců vlastně vo hovně. Melou si tady všichni to svoje a snad i proto jde o kus pro silný povahy, který dokážou ocenit herce a dialogy (monology). Absurdní, neuvěřitelný, ale fakt dobrý divadlo, ve kterým oceňuju nahlédnutí do kultury jiný země, ve který si nikdo nedovoluje pochybovat o schopnostech soudu, udělených jak nebem, tak zemí. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu vybudovat židovský domov, který povede ke slávě Izraele. 2.) Jsem chytrá žena a proto držím ústa zavřená. 3.) Thx za titule „KenoL“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Mám Izrael velmi rád, ale pokud se tam děje toto, tak teda s tím mám velký problém. Na rovinu říkám, že tohle je regulerní ponížování žen a absolutně s ním nesouhlasím. Film se rozbíhá pozvolna, ale postupně nabírá na síle až tě nakonci absolutně sejme, tedy pokud máš alespoň trošku empatie. Hlavní hrdinka je pro mně skutečná hrdinka, která se bije za svou svobodu s neuvěřitelnou vytrvalostí a musím říct, že jak její manžel, tak ty soudce považuju za mužský zrůdy. Vůbec si neumím představit, že bych se chtěl rozejít s nějakou ženskou a musel bych od ní mít plný souhlas a když ne, rozhodovalo by o mně a mém žvotě trio jiných cizích žen. Musel bych ospravedlňovat svoje důvody, volat své přátelé ako svědky mého vztahu, řešit intimní věci, doprošovat se. Uff, nechutný, absolutně nechutný. Ronit Elkabetz podává v roli Viviane životní herecký výkon a musím říci, že dlouho předlouho jsem nějaký ženě nedržel tak moc palečky a současně mně bylo na blití z chlapa ( jejího manžela a soudců ) jako v tomto filmu. Ten film na mně doléhá teprve teď, po jeho skončení. Izrael mně tímto zákonem silně zklamal, protože proti tomuhle je pro ženy i peklo wellnessem. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Asi první izraelský film, který ve mně hlodal ještě nějakou dobu po shlédnutí. Ono téma snad musí hlodat v každém, protože to, jak se v Izraeli staví k manželství mi rozum opravdu nebere. Herečka Ronit Elkabetz tu hraje naprosto dokonale postavu v manželství, která se chce nechat rozvést. Manžel ale nechce a dělá ji ze života peklo. Aby se mohla rozvést, potřebuje svolení manžela a i židovského soudu, kde v ani jednom případě ji nikdo není nakloněný. Byl jsem v šoku, jaké praktiky v současné době v Izraeli fungují. Takové nepatří do západního světa a film na tento zákon naprosto skvěle poukazuje. Dialogovkou, která se odehrává převážně v soudní síni a celé dvě hodiny nenudí. Stačí po první půlhodině přijmout způsob vyprávění a pak už se jenom budete vézt a němě zírat... ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Po třech měsících... Rozchod Nadera a Simin po izraelsku. Je doslova zarážející, kolik toho mají íránská a izraelská společnost společného vlivem své patriarchální podstaty. Absence emancipačních snah, Blízký východ v jednom obrovském kotli taví lidská práva a speciálně práva žen, nehledě na hranice, národy, země... Tvůrci natočili strhující konverzační snímek, naprosto bezezbytku vytěžili všechny přednosti tak hojného subžánru soudního dramatu, čehož základem je mistrně napsaný scénář a nadhodnotou použití symboliky, jemných náznaků proměny obuvi, oblečení a jejich barevných odstínů... Po třech měsících... ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Jste-li živočišná židovská pichna, co v sobě touží mít kus chlapa trochu častěji než jednou za pět let, rozhodně se nevdávejte do Izraele za rabína. To vám totiž zbydou jen oči pro pláč, kunda jen pro občasné vrhy malých sionistů a tu akutní angínu klitoris si můžete léčit leda tak svitkem Tóry. Moc hezká, poučná a vcelku zábavná sonda do Kocourkova bezprecedentních blízkovýchodních okupantů, kteří se údajně považují za moderní a demokratický stát, nicméně občanské právo se tu stále nevyhrabalo z 16. století. Mimo jiné i o rozvodech zde rozhoduje soud patriarchálních, vypláchlých fundamentalistických kudlanek, nejvyšší judikáty jsou ty Jehovovy a jako precedenty se uplatňují biblické výjevy. Holt rozum nad tmářstvím a lidovými pohádkami ještě ani ve 21. století nezvítězil všude a milí Izraelci si rozhodně nemají se svými nedobrovolnými a neméně pokrokovými islámskými sousedy v podstatě co vyčítat. Nechci malovat Mohameda na zeď, aby mi náhodou nějaký pomatený mazlík s chutí na prznění stáda přičmoudlých panen nezaútočil na redakci, ale děsím se každého uskupení blízkovýchodních náboženských fanatiků, které vlastní skoro dvě stě taktických jaderných hlavic a jehož právo na vlastní území vzniklo podobně, jako by se dnes například Gótové usnesli, že v dobách, kdy začaly uhelnatět plavuně, hnáni predestinací Odinových run dobyli Řím, tudíž je jejich, a na tomto základě by hrstka švédských skinheadů anektovala Vatikán. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (4)

  • Kvôli príprave scenára strávili scenáristi hodiny na chodbách izraelských súdov. Keďže rozvodové konanie nie je prístupné verejnosti, využili tenké steny, cez ktoré bolo možné počuť dianie v sieni a taktiež sa rozprávali s účastníkmi rozvodového konania, ktorých tam stretávali. Autori scenára si pre čo najväčšiu dôveryhodnosť filmu naštudovali zákony a scenár dali na posúdenie rozvodovým právnikom. Aj preto trvalo rok, kým bol scenár hotový, napriek jednoduchosti deja. (romancek)
  • Po izraelskej premiére v septembri 2014 vzniklo v Izraeli občianske hnutie, bojujúce za zmenu zákona, ktorý by umožňoval zrovnoprávnenie žien v rozvodovom konaní a jeho zjednodušenie. (romancek)
  • Film sa stal najlepším izraelským filmom roka 2014 a bol kandidátom na nomináciu na Oscara, v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. (romancek)

Reklama

Reklama