Gett

Viviane sa chce rozviesť

(festivalový název)

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Izrael / Francie / Německo, 2014, 115 min

Ženy z okolních arabských států sice mohou svým izraelským kolegyním jejich společenské postavení závidět, ale přesto, že Izrael obecně považujeme za vyspělou demokracii, některé náboženské zvyklosti jsou natolik silné, že přetrvávají i ve svobodném politickém systému. Zkrátka když se chlap nechce rozvést, nemůže ho nikdo donutit a když je na straně muže i konzervativně smýšlející Rabínský soud, je ženská prakticky bez šance. Ten střet světa, jak ho známe my, s tím ortodoxně založeným tu byl vykreslen takřka dokonale. Člověk, ať už je chlap, nebo ženská, musí fandit hlavní hrdince, ale protože ne nadarmo se říká "pevný jak židovská víra", dokáže trochu pochopit i přístup manžela a zejména pak Rabínského soudu, který chce být nestranný, ale prostě nemůže, protože to neumí. A to žena žádající o rozvod vidí a proto je pro ní celé líčení ještě více nervydrásající, než by normálně bylo a že jí neprospívá ani detailní probírání osobního života, je celkem jasné. Na to, že se film prakticky celý odehrává v jedné místnosti, má příběh spád a soudní jednání celou dobu baví a v jednom případě i hodně rozesměje. Herci, byť pro mě zcela neznámí, neměli chybu a Ronit Elkabetz je pani Herečka. 90%(14.7.2015)

POZNEJ SVÉ MÍSTO ŽENO. Táto veta by mala zahriaknuť každu ženu, ktorá by chcela slobodne povedať niečo proti. Strhujúci film, zalomcuje divákovou predstavou o predstavách monoteistického náboženstva a jeho vzťahu k žene. Je to jedno či ide o judaizmus, islam , či kresťanstvo. "Navrch" má vždy len patriarcha. Veď ešte aj Boh je mužského rodu :). Žena je len poslušný člen rodiny ... servis pre udržanie rodu a chodu rodiny. Judaistický zákon umožňuje rozvod manželstva musia o tom rozhodnúť traja rabíni, zaujímavá podmienka je aj miesto (vo filme to nebolo spomínané) ale vraj to musí byt v oblasti kde je sútok troch riek - vodných tokov. To ako taký súd prebieha a aké druhý partner robí vytáčky keď nechce tak o tom je tento výnimočný film. Všetko prebieha v jednej miestnosti, opakovane v pravidelných intervaloch. Zaujímavé bolo sledovať takú drobnôstku, akou boli postupné zmeny vzhľadu Vivian , jej oblečenie a obuv. Až to skončilo len pohľadom na jej nohy obuté v lacných bezopätkových plátenkách. Netrpezlivým divákom to veľa táto filmová konverzačná jednoaktovka nedá, zvedavému veľa.(17.11.2016)

Čo všetko bolo povedané, no stále je to málo. Keď sa v Izraeli žena snaží rozviesť a jej nábožensky bezúhonný muž je tvrdohlavo proti, pretože je to preňho čosi ako vyšší princíp. Ale čo my vieme? Jedna z najdôležitejších viet, ktoré tu padli, je tá o dianí za zavretými dverami. Kto môže niečo také súdiť? Dospelí ľudia sú svojprávni, tak vedia, čo cítia a chcú. Súd má byť v takomto prípade len formalita. Nie každá kultúra to však toleruje. A potom život pomaly, ale isto preteká pomedzi prsty, kým byrokracia rozhoduje o osude dvoch ľudí, ktorí kedysi na prahu dospelosti vstupom do manželstva urobili krok v ústrety konvenciám. Teraz je všetko inak, no úradne úplne rovnako, pretože muž nesúhlasí s rozchodom, tak žena sa môže aj roztrhať a nemusí jej to pomôcť z tejto patovej situácie. Brilantná/dychberúca/alebo si dosaďte svoj obľúbený superlatív konverzačka.(29.6.2016)

Po třech měsících... Rozchod Nadera a Simin po izraelsku. Je doslova zarážející, kolik toho mají íránská a izraelská společnost společného vlivem své patriarchální podstaty. Absence emancipačních snah, Blízký východ v jednom obrovském kotli taví lidská práva a speciálně práva žen, nehledě na hranice, národy, země... Tvůrci natočili strhující konverzační snímek, naprosto bezezbytku vytěžili všechny přednosti tak hojného subžánru soudního dramatu, čehož základem je mistrně napsaný scénář a nadhodnotou použití symboliky, jemných náznaků proměny obuvi, oblečení a jejich barevných odstínů... Po třech měsících...(29.9.2015)

„POZNEJ SVÉ MÍSTO, ŽENO…“ /// Průvodce rozvodovým řízením Židů. Tohle stačí vidět, páč prožít… Absurdní, dlouho trvající divadlo o několika (soudních) dějstvích. Konverzačka, ve který je spousta keců vlastně vo hovně. Melou si tady všichni to svoje a snad i proto jde o kus pro silný povahy, který dokážou ocenit herce a dialogy (monology). Absurdní, neuvěřitelný, ale fakt dobrý divadlo, ve kterým oceňuju nahlédnutí do kultury jiný země, ve který si nikdo nedovoluje pochybovat o schopnostech soudu, udělených jak nebem, tak zemí. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu vybudovat židovský domov, který povede ke slávě Izraele. 2.) Jsem chytrá žena a proto držím ústa zavřená. 3.) Thx za titule „KenoL“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(12.8.2015)

• - Izraelský názov filmu Gett znamená po hebrejsky "rozvod". (romancek)

• - Po izraelskej premiére v septembri 2014 vzniklo v Izraeli občianske hnutie, bojujúce za zmenu zákona, ktorý by umožňoval zrovnoprávnenie žien v rozvodovom konaní a jeho zjednodušenie. (romancek)

• - Kvôli príprave scenára strávili scenáristi hodiny na chodbách izraelských súdov. Keďže rozvodové konanie nie je prístupné verejnosti, využili tenké steny, cez ktoré bolo možné počuť dianie v sieni a taktiež sa rozprávali s účastníkmi rozvodového konania, ktorých tam stretávali. Autori scenára si pre čo najväčšiu dôveryhodnosť filmu naštudovali zákony a scenár dali na posúdenie rozvodovým právnikom. Aj preto trvalo rok, kým bol scenár hotový, napriek jednoduchosti deja. (romancek)