Jedné noci v Oslu (festivalový název)

• norský

Natt til 17.

One Night in Oslo

Drama / Romantický

Norsko, 2014, 83 min

• hygienik

Film sa tvári moderne a cool, kamera je v pohybe a často sníma scénu z nečakaných uhlov (z profilu, detail zadného krytu mobilu,...). Teenageri melú pántom sebe vlastným štýlom, scény idú za sebou v mozaikovitom slede, až človek ľutuje strihača - namakal sa za dvoch. Výsledný celok bol pre mňa sklamaním.(24.5.2015)

Film je zábavné sledovat, zejména díky překvapivě kreativnímu stylu střihu (viz. rvačka střižená na psíka s límcem) a vybraným detailům, které většinou v obdobných filmech nejsou využity tak zajímavě. Znát je to hlavně během večírku, který vytvářejí téměř nepatrné momenty a záběry dotvářející atmosféru (pářící se králíci, několik večírkových spáčů, párty autobus, exponování kriketového vyústění, páv...apod.). Problémem ale je, že film je zvláštním způsobem odosobněný, co se týká ústředního tria postav. Zdá se mi, že v expozici je nesledujeme dostatečný čas v běžných situacích, vlastním rodinném zázemí, abychom si stihli udělat obrázek o tom, s jakými konkrétními problémy se vlastně potýkají, než co máme možnost si domyslet mezi řádky v průběhu filmu. Na druhou stranu je to možná dobře, že si to divák do filmu implikuje sám, spojuje a doplňuje si to v hlavě. Avšak z pohledu mé generace, kdy už nejsem dítětem, ale ještě ani rodičem, film momentálně nefunguje v osobní rovině, je příliš vzdálený a nemůžu tím pádem hodnotit úplně jako divák, pouze z filmařského hlediska.(1.6.2015)