Město 44

City 44

(festivalový název)

Drama / Historický / Romantický / Válečný

Polsko, 2014, 127 min

Za mě jednoznačně plná palba. Film se mi líbil od začátku do konce a dokázal jsme překousnout i některé pozastavující se momenty. Pěkně zahráno. Byl jsem ihned vtažen do samotného dění a se zatajeným dechem jsem sledoval jak to celé dopadne no posuďte sami... Slza incoming(9.4.2015)

65% ... Špinavý, krvavý a neľútostný poľský vojnový film, ktorý mal potenciál dostať sa vyššie, nebyť často zbytočných a zbytočne zdĺhavých scén, ktoré skôr film zosmiešňovali ako by mu dávali punc serióznosti. No ale za to tých sexi Poliakov fakt neviem kde vyhrabali :D(8.1.2016)

Na začátku filmu jsem měl chut film vypnout a uzavřít polskou kapitolu za neúspěšnou. Naštěstí to byl veliký omyl a po 30 minutách se s toho stala velká konkurence americkým bijákům! Opravdu tvrdě ukázaná válka s prvky moderních efektů, hlavně spomalené scény, které byli milým osvěžením.. Jen v hlavním hrdinovi jsem se chvíli ztrácel a byl mi dost nesympatický, když neděl s kterou holkou dřív chrápat! Za mě 70%(9.4.2016)

dlouho jsem přemýšlela,jestli se mi tenhle film líbil nebo ne...jenže ono to tak nejde říct,komu by se líbila válka,že?možná bych za ty hrůzyplné a hrůzystrašné scény měla dát víc bodů,natočené byly opravdu realisticky,ale nedala jsem,prostě se to ve mně tak mlelo,že nemůžu dát ani víc,ani míň(8.3.2017)

Naši sousedé se s tím nepářou. Na snímku je vidět, že téma druhá světová válka ještě nebylo úplně vyčerpáno. Furt je tu prostor pro vyprávění příběhů, které lidstvo ještě nevidělo. Precizní atmosféra, silné momenty, stylová kamera a i některé zpomalené záběry stojí vypíchnout. Problém je trochu v hlavních hrdinech, je vidět, že to nejsou ostřílení matadoři a v některých pasážích ani oni sami neví co mají dělat. Dokážu si tu představit třeba Fassbendera a v roli slečen Lawrence a Byrne, ale zase je třeba dodat, že jim ty poláky člověk věří. Film osobně doporučuji, skvělý nezávislý počin!(3.4.2015)

Na Polské poměry dost dobře zpracovaný válečný film, za který by se nemusel stydět ani Hollywood. Jediné co mi vadilo, bylo pár nevhodně použitých zpomalovaček, úplně mimo mísu a spíše k smíchu. A hlavně mě iritovalo chování toho hlavního leška. Rozpočet byl znát, surové scény, akční záběry našlapané. Dost dobře vyobrazena i počáteční mladistvá naivita a celý průběh povstání. Nevadila mi ani ta romantická vsuvka a sympatické obsazení, je to film a ne dokument.(18.12.2015)

Aspoň vidieť, ako ich malá Rudá armáda rada. A režisér sa to nebál povedať. Mňa osobne dostala atmosféra, dve cool scény, kamery umiestnené na zbraniach a odvaha skúsiť niečo nové ( videoklipové sekvencie a cool podmaz ). Chalani z Čiech sa na trikoch vybláznili, mesto v ruinách bolo výborné. Obsadenie nadmieru sympatické, herecké výkony ústrednej trojky skvelé. Zdalo by sa, že mu ani nie čo vytknúť, ale je. Lebo to je asi tak z toho filmu všetko. Dlhé predlhé s absolútne zbytočnými pasážami, ani jedna postava vás bytostne neosloví a čo je najdôležitejšie, aj keď sa to hrá na veľkovýpravný film, ten pocit to vás nezanechá. 3 z 5(27.8.2015)

Veľmi príjemné prekvapenie od severných susedov. Netvrdím, že kvalitu Mesta 44 neznižuje pár hluchých miest a človek, ktorý nemá o povstaní vo Varšave dostatočné znalosti, sa v nie príliš prehľadnej časovej náväznosti jednotlivých scén ľahko stratí. Napriek tomu však netreba ignorovať to, že film podáva unikátne svedectvo o desivých udalostiach, ktoré sa odohrali v hlavnom meste Poľska, a to navyše s tak vierohodným prostredím a naturalistickými akčnými pasážami, že by sa za podobné spracovanie nemusel hanbiť ani hocijaký hollywoodsky film s niekoľkonásobne vyššími finančnými prostriedkami (v prípade tohto filmu rozpočet činil približne šesť miliónov amerických dolárov). Celú atmosféru navyše dotvárajú poväčšine kvalitné herecké výkony mladých hercov, z ktorých najviac vyčnieva ešte len 19-ročná Zofia Wichłacz, ktorá dokázala, že úlohu hlavnej ženskej hrdinky nezískala pomocou protekcie (matka režisérka, otec kameraman), ale najmä vďaka nespornému talentu. Na záver si nedokážem odpustiť jednu vec, ktorou pôjdem pravdepodobne proti prúdu - musím vyzdvihnúť niekoľko scén, ktoré sa podľa mnohých do podobnej snímky vôbec nehodili. Najmä surrealistický moment zobrazujúci prvý bozk hlavných hrdinov je totiž krásnou metaforou, ktorá ukazuje, ako sa zdanlivo obyčajná vec môže stať v ťažkých časoch pre jej priamych účastníkov výnimočným, priam magickým okamihom. (80%)(9.9.2015)

Ačkoli jsem tomu nevěřil, tak bohužel vše negativní co si o filmu přečtete je pravda = Klipovitost, absolutně kýčovitý slow-motion s nejdivnějším soundtrackem vůbec( do přestřelky v baráku začne hrát dubstep atd ). Film bohužel nemá ani žádnou historickou výpovědní hodnotu ( příběh je skutečně z prstu vycucaná teenage slátanina ) a vše je to doplněno o šíleně samoúčelné násilí ( na které je koukám v dnešní době slušná poptávka )(7.4.2015)

Obrovský potenciál, čekal jsem mnohem víc a kdybych mohl vystřihnout pár scén, tak je ten film bez chyby, klidně jdu na pět hvězdiček. Ale chtělo se mi zvracet z pomalených záběrů, kdy létají kolem kulky. Ten teda ještě pochopím, ale zpomalený záběr sexu a padajícího peří z nebe? Kýč nad kýče. Je smutné, že bez těhle nedostatků by ten film byl vážně o dost lepší, ale vážně nedokážu odpustit, když jdou vojáci zatopeným sklepem a k tomu pustí popík. To mi vážně vadilo.(23.5.2015)

Druhá světová válka jako počítačová hra... Zastav si postavu mezi svištícími kulkami... Tudy snad ani u dnešních mladých cesta nevede...(12.11.2018)

• grizly007

Amatérská sračka jakou jsem dlouho neviděl. Hrozná kamera hrozní herci a příšerný děj. Akce povstalců vypadají jak dětská hra na vojáky jako by o nic ani nešlo.Tancují vtipkují smějí se atd prostě naprosto trapně zahraný. Němce zde většinu akcí prakticky ani nevidíte a pokud už ano tak se v podstatě nebrání. Například dům kde jsou vězněni desítky židů hlídají dva němci kteří se nechají zabít prakticky během 5vteřin už na schodech... nemám slov. Tenhle film musí spadnout pod 30% jinak to nevidim. Ta akce ke konci kdy skočí s lopatou na dva němce následně je jeho kámoš zastřelen němcem který odhodí zbraň a jde se prát s hlavním hrdinou je snad myšlena jako parodie to už mi fakt hlava nebere. pro REDME: No dle mě si to nepochopil ty ale zřejmě máš špatný vkus tak ti to sedlo to je v pořádku. Někomu se sračky líbí to je ok. Někdo je holt zvyklej na lepší kvalitu. Chlapče já mám něco nakoukáno a 2.světová je moje hobby takže vim co řikám. Ty jseš jen vyplácanej z týhle blbosti a já ti to neberu ale zdrž se komentů o tom co kdo pochopil a nebo ne. 99% tvé reakce na mě vůbec nedává smysl :) Děkuji. Doporučuji ti se podívat na pár dokumentů aby jses trošku probral ze svého mylného úsudku. Pro tvé dobro. PS: Tvůj koment na Armadillo si trochu protiřečí s tím co tady teď plácáš ale aspoň si mě pobavil. PS2: Yvonko nevotravuj a jdi si dát tu sračku znova :) vyhulte si je nazvájem a nevím odkdy je tady z toho chatování. Snad si každej může říct názor jaký chce. A pokud má někdo v palici nasráno a v srdci obrovskou touhu ostatním jmenovitě říkat zda film je dobrý nebo výborný tak si to nechte pro sebe vždyt pro mě za mě si kupte klidně dvd sběratelskou edici :) pokud má někdo problém s tím že může někdo označit film jako sračku tak je holt omezenej chudák a opravdu nevidim důvod proč mi zde nutíte vaše názory nenáročnýho diváka :) ty zase nenecháš nit suchou na filmu Zmizelá a víš co? je mi to u prdele :) tak to překousni a jdi si dát Město 44 ještě jednou.(24.1.2015)

Bohužel velmi nevyvážené a rozporuplné dílo, jak zde již bylo mnohokrát napsáno. Na jedné straně zde máme snad nejlepší bojové scény v rozbořeném městském prostředí, co jsem kdy viděl, velmi dobré trikové záběry, správnou porci polské hrdosti, patriotismu a zároveň také syrové válečné brutality, která vyvede sympatické mladé hrdiny i diváky z představy, že povstání bude jen trochu drsnější prázdninová jízda. Pak je zde ale několik rádoby efektně zpomalených scén s totálně nesmyslným hudebním doprovedem, že to chvílemi působilo jako parodie typu Žhavé výstřely. V těch chvílích jsem si připadal autory filmy skoro až poníženě, jako bych od nich dostal facku. Je to doopravdy velká škoda a promrhání potenciálu, k pěti hvězdičkám zas až tolik nechybělo.(12.7.2015)

Poláci se snažili o svého "Zachraňte vojína Ryana", ale výsledkem je spíše Stmívání nad Varšavou, jelikož takto dodělat tak zajímavé téma, chce velké umění. Fajn chápu, že se tvůrci snažili válku přiblížit mladým, ale zakládat film na hloupém románku dvou slizkých puberťáků, kteří se líbají mezi kulkami ve zpomalených záběrech, to je opravdu silné kafe. Ono nebýt právě dvou hlavních hrdinů a nesmyslných zpomalených scén. tak se jedná o skvělý válečný film, který by se mohl měřit s tou největší konkurencí, jelikož atmosféra, digitální efekty, kulisy a samotné vyobrazení války uprostřed hlavního města naších sousedů snese ta nejpřísnější kritéria. Moje hodnocení 65%.(27.8.2015)

• Sajuska1991

Jen depka film ....(19.7.2017)

Výpravné válečné drama s triky, akcí a scénami na výbornou, kde, nevím proč, někdo střihá klipy pro 12leté Polky. Každopádně v kině jde o silný zážitek a ty úlety s animacemi, zpomalovačkami apod. tvůcům odpustíte, protože to peklo povstání stojí za to...(27.3.2015)

Poliaci natočili pecku, ktorá určite nie je pre každého, ale mňa Mesto 44 svojským spôsobom nadchlo. Mnohé recenzie tomuto filmu vytýkajú banálny príbeh a "matrixovskú" optiku natáčania vojnových scén, ale práve tento svieži originálny prístup je top devízou Mesta 44. Okrem spomalovačiek film pracuje aj s roztrasenou, surovou kamerou ala vojak Ryan a dve scény sú natočené ako z nejakého japonského hororu (padanie mŕtvych tiel z neba a brodenie sa kanálmi). Niekedy je to riadny šok (najviac asi udrie do očí scéna prvej pusy ústredných hrdinov, ktorá je až moc štylizovaná), ale pre niekoho kto videl veľa filmov, môže byť striedanie štýlov (film napr. začína pokojne v štýle českých filmov z obdobia totality) osviežujúce a originálne, vďaka čomu film udrží pozornosť celé dve hodiny. Výborný je aj záver a veľmi sa mi páčili obe mladé poľské herečky, zvlášť tá blondína, ktorá v čase natáčania chodila ešte na strednú a nikdy vo filme nehrala, je dokonalým castingovým ťahom, pretože jej detská naivná tvár výborne kontrastuje s hrôzami, ktoré sprevádzali varšavské povstanie. Závidím v dobrom Poliakom, že majú peniaze aj mladých talentových režisérov (režisér má 33), ktorí dokážu natočiť takéto filmy ... P.S. A moc sa mi ľúbi poľština, je to krásny jazyk :) 8/10(12.4.2015)

Poláci prostě umí točit silné filmové příběhy a že jim jejich bohatá někdy i dost pohnutá historie dává mnoho příležitostí. Varšavské povstání propuknu vší v létě 1944 je samozřejmě jednou z nejtragičtějších a přitom heroickou kapitolou, kdy se Zemská armáda pokusila osvobodit z okupačních spárů nacistů hlavní město, ještě než mu přinese pochybnou svobodu Rudá armáda. Nechci se pouštět do polemiky, proč my nesvedeme točit podobné filmy a utrácíme svůj talent v pohádkách a hořko sladkých blábolech. Pět hvězd, co jsem dal je od srdce, protože mě prostě povstalecká Varšava vyždímala, kdybych měl hodnotit rozumem tak bude hodnoceni o jednu hvězdu nižší, ale tento film je o silných dojmech. Největší slabinu filmu režiséra Jana Komase, který si sám napsal i scénář, vidím v použití zpomalovaček, které měli pro mě naprosto rušivý efekt při sledování tak vypjaté podívané. Bál jsem se i milostné linky, ale tu se podařilo vcelku zdařile a citlivě zakomponovat jako pojivo vyhrocených a syrových válečných scén. Místy nejurputnějších bojů, tajnými úkryty i přeplněnými nemocnicemi projdeme díky trojici mladých lidí, kteří jsou vtaženi do surového víru válečných událostí. Po řemeslné stránce nadstandardní počin, za který by se nemusela stydět ani lecjaká Hollywoodská produkce, propracované kulisy, pyrotechnické efekty a speciální efekty dávají filmu punc autentičnosti. Působivé válečné drama, které se nebojí zobrazovat násilí a krutost.(1.8.2015)

Na to, že je to polský film, jsem byl slušně překvapený. Výprava není vůbec špatná. Herci jsou sice hrozní, ale budiž. Co mě ale opravdu dostávalo, byly zpomalené záběry, kdy se např. hrdinové líbají uprostřed uličky a kolem nich sviští jedna střela za druhou. To i americký patriotismus je vedle tohoto naprosto přirozená záležitost.(7.9.2015)