Sama v oblacích (TV film)

• Německo

Elly Beinhorn - Alleinflug

Drama / Životopisný

Německo, 2014, 103 min

Příjemná, nenáročná oddechovka, na televizní film to není špatné. Občas to vyznívá tak nějak trapně naivně, ale částečně bude možná na vinně pateticky znějící český dabing. Každopádně zajímavé, ale jak vypisuje Brtniik místy to dost hapruje a to jsem si všimla i já jako naprostý laik, co se letadel týče. Ale na druhou stranu to nenudilo, i když to mělo mouchy, no spíš masařky.(7.1.2017)

Afrika svítila v slunci a Elly Beinhornová kroužila jako pták, vysoko pod modrým nebem. Motor rachotil, pod křídly vítr jenom pískal. Takže to bylo docela zajímavé.(6.11.2016)

• Brtniik

Během nejspíš měsíce jsem viděl druhý film na tema „kterak statečná žena létala“ a nemohu předstírat, že byly něco extra, spíš naopak, oba za moc nestály. Možná je to naivním vykreslením oněch dam, anebo snad neumětelským sepsáním či (i) zfilmováním. Celý život se motám okolo létání a ty reakce mi nepřipadaly pravděpodobné. Jelikož jsem k tomu technik a myslím šikovný kluk, vždy mne tne, když postavy zabřednou do problematiky nějaké opravy. Zde mne dojala „převodovka vačkové hřídele“ u hvězdicového motoru, která se mrška polámala... Šikovná dívka (která má doma jen kladivo) se však nezalekne a motor, bez demontáže z letadla i bez náhradních dílu, jen s francouzákem v ručce, nonšalantně konverzujíc s přihlížejícím frajerem, dá ve chvilce dokupy... Oprava byla dokonalá, co dokázali (nejspíš) „teplí bratři“, kdy po jejím odletu vylezli z pelechů, skočili do éra a hravě (v dvojplošníku) dohnali dolnokřídlou elegantní stíhačku, která ještě k tomu všemu měla notný náskok... Jo, kdo umí ten umí! Dáma byla báječná, když bez peněz i mechanika (o takové přízemnosti jakou je tankování nemluvě) provozovala letoun a lámala rekordy. Vždy jsem padal do mdlob, když místo navigování a provádění sta nezbytných úkonů, nadšeně vykukovala z éra, tu a tam něco vyfotila a pořád se kochala... Její odpor ke členství v NSDAP je chvályhodný a snad i doložený a to, že se dožila požehnaného věku nasvědčuje tomu, že ve skutečnosti byla asi opravdu dobrá. Čili to, že film se jevil jako parodie bylo chybou tvůrců. Škoda.(26.8.2016)

Dobrý film, silný příběh....(30.7.2017)

Žena od země odpoutaná. Stačí mít křídla, křídla na to, aby ta nejodvážnější touha - být tam nahoře - se vyplnila. Žena s cílem dokázat něco velkolepého. Žena s cílem dokázat, že je vhodná žena, hodna trvalého uznání a hlubokého obdivu.(27.8.2016)