Eva

Francie / Itálie, 1962, 115 min

Režisér Joseph Losey mě opět přesvědčil, že je výtečný, stejně jako Jeanne Moreau, která skvěle zahrála krásnou mrchu. Pro mě filmový zážitek.(21.9.2011)

• classic

...Ako si francúzska krásavica Jeanne Moreau, s postavou Evy dokonalo obmotala „prezlečeného spisovateľa” Tyviana Jonesa okolo prsta v Taliansku... Hovorí sa : „Chlap, ty si určite pod papučou” ! A o tomto nešťastníkovi, kvôli ktorému zahynie jeho atraktívna žena Francesca, sa to dá pokojne prehlásiť všetkými desiatimi prstami ! Pekne zmanipulovaný ešte peknejším „nežným pohlavím” si v podstate nevie dať rady sám so sebou, je ako pes priviazaný na obojok, ktorý znáša neustále ataky od jeho majiteľa. Uznávam sugestívnu atmosféru, s ktorou režisér Joseph Losey dokáže obstojne pracovať, a za pomoci doplnku v podobe čiernobielej kamery sa tieto pocity zintenzívňujú, ale nasledujúci SLUHA ( rok 1963 ) je ešte viac prepracovanejší, a tým chcem naznačiť, že samotná Eva strháva väčšinou filmovej pozornosti, čiže trošku sa vytráca cit pre ostatné postavy okolo nej, a áno, ukrojila si väčšiu časť z koláča, z ktorého i napriek tomu, že Stanley Baker podáva pozoruhodný výkon, si na ňom bohužiaľ extra nepochutnal, síce si doň zahryzol, ale ostal v jeho tieni... Losey je podľa mňa režisér, ktorý dokáže vytvárať doslova mrazivé nálady a prichádzajúce situácie, len teraz sa mi tak nejako zdalo, že Jeanne Moreau príliš nad všetkými a všetkým vyčnieva, akoby nebolo už nad ňou. Skrátka, jej postava si stále myslela, že je niečo VIAC, EXTRA.(24.2.2018)

Jeanne Moreau v role mužskej závislosti a Stanley Baker v úlohe psa, ktorý sa za ňou plazí. Ide teda o typický príbeh poblázneného muža, opantaného osudovou ženou. Tá sa k nemu chová vypočítavo a bezcitne, zatiaľ čo on je ňou stále viac posadnutý, aj keď bol predtým než ju spoznal zadaný. Jeho snúbenica Virna Lisi je pôvabná nemenej, nie však až tak dominantná a zmyselná, čo sa stáva asi aj kameňom úrazu. Tento pomerne bežný námet je okorenený zaujímavým autorským podaním, no chýba mi tu väčší priestor na opodstatnenie tak fatálneho chovania, akým sa hlavný hrdina vyznačuje. Možno by sa našiel v predlohe alebo tej dlhšej verzii, ktorú režisér údajne zamýšľal. Každopádne rád sa niekedy k tvorbe Josepha Loseyho vrátim. Za zmienku tu stojí aj zbesilá jazzová hudba v pozadí a prostredie, do ktorého je dej zasadený.(10.11.2015)

Spisovateľ Tivian žne úspechy, lebo jeho sfilmovaný román slávi úspech na filmovom festivale v Benátkach. Náhodne sa stretne s luxusnou prostitútkou a tá ho začína priťahovať, Ich stretnutia postupne odhaľujú charaktery oboch postáv, zatiaľ čo Tivian pomaly padá do nastrážených sietí, Eva sa netají chladnou vypočítavosťou voči mužom, ktorú zaujímajú len peniaze. Práve postava Evy je perfektne napísaná, kde sa pohŕdavosť a krutosť snúbi s bezohľadnosťou, cynizmom a manipulatívnosťou. Jeanne Moreau stvárňuje ozaj poriadnu mrchu, nepotrebuje silné gestá a v mnohých scénach jej stačí len mimika tváre. Podáva vynikajúci výkon a určite za ňou nezaostávajú ani Stanley Baker a Virna Lisi. Najprv som nechcel dať plný počet, ale každou minútou sa ubezpečujem, že tento snímok si to zaslúži. Okrem príbehu a hereckých výkonov je realizovaný na vysokej technickej úrovni, vyzdvihol by som najma réžiu, strih a nápaditú kameru. Druhý komentár.(13.7.2014)