Maďarský přistěhovalec Erik Weisz, později známý jako Harry Houdini, byl mistr kouzel a iluzí, který na rozdíl od ostatních neunikal před životem, ale před smrtí – a ještě z toho dokázal udělat velkolepou show a skvostné živobytí. První díl dvoudílné minisérie sleduje Erikovy počátky, kdy ještě jako chudý klučina židovského původu pojídal za peníze na ulici hřebíky. Už tehdy si s úžasem uvědomil, že kouzelník není kouzelníkem, ale hercem, který předvádí triková představení. Díky dech beroucím pouličním kejklím Erik postupně dokáže přilepšit své strádající rodině. Později se svou ženou cestuje po druhořadných kabaretech, vaudevillech a nevěstincích v Americe, v nichž předvádí své první náročnější iluze. Ať už se jedná o vyproštění z nádrže s ledovou vodou či zmizení z pravého žaláře. Z pouličního baviče se postupně stává legenda jménem Mistr úniků. A než se naděje, je zavlečen do mezinárodní špionáže. Houdini se sice dokázal vyvléct ze všeho… z pout, řetězů či svěracích kazajek. Jen před jedním ale uniknout nedokázal: před sebou samým... Dvoudílný snímek navazuje na Houdiniho odkaz a vychází vstříc trikovým možnostem filmu, aby vykouzlil netradiční životopisnou adaptaci, která není svázána pouhým realismem, ale naopak je šálivou pastvou pro oči. Ani hudební doprovod nezůstává pozadu a v moderních variacích podtrhuje šílené kousky, kterými Houdini povýšil eskamotérství na umění a stal se novodobou celebritou. Bohatě vypravený snímek se natáčel v Houdiniho rodném Maďarsku, v Budapešti. Hlavní, fyzicky náročné role se ujal oscarový herec Adrien Brody, jenž většinu akcí obstaral bez zastoupení kaskadéra a osvojil si řadu kouzelnických triků, jimiž byl od dětství fascinován. (Česká televize)

Enšpígl

Moderně udělaný miniseriálek o Houdinim mě zaujal od první minuty. Pořád se v něm něco dělo, dialogů tak akorát, aby člověk v rámci daného času poznal postavy, skvělý střih, kamera, hudba a famozní výkon Adriena Brodyho. Osobně si myslím, že ještě díl navíc by seriálu prospěl, protože narvat do 2x83minut Houdiniho soukromí, myšlení, city a vystoupení je fakt úkol hodnýho Houdiniho. Nicméně miniseriál má v sobě neuvěřitelnou vyprávěcí dynamičnost, která nedovolí působení nudy. ()

Jara.Cimrman.jr

"Ať jsem zvládl cokoli, věděl jsem, že můj příští únik musí být lepší." Neumím vytáhnout králíka z klobouku, nechat zmizet slonici, projít zdí, chytit kulku do zubů ani zmizet z čínské vodní mučírny a vlastně ani nevím, proč bych to dělal. Nicméně umím ocenit Mistra úniku špiona Houdiniho, který byl jedním z největších lhářů v historii kouzelnictví. Bavilo mne sledovat jeho triky, zejména skok z mostu do díry v ledu byl vynikající, ale jakmile začal bojovat se spiritisty, tak mě to začalo a již nepřestalo nudit. Teď jdu na pár hodin zadržet dech a pak rafinovaně uniknu trojnásobné sebevraždě. ()

emma53

Já dala Houdiniho na dva zátahy, protože těch momentů, které mohli tvůrci vynechat bylo minimálně, jinak jsem se vůbec nenudila. Já o tom člověku znám jen povrchní informace a abych pravdu řekla, nikdy jsem se o tyhle kouzla moc nezajímala. O to víc jsem byla překvapená, jak mě tenhle miniseriálek dostal. Chcete znát některé fígle, tak tady je uvidíte, jen s tím slonem nás nechali ve štychu.....kam opravdu zmizel? Životopisných filmů jsou poslední dobou mraky a já je beru někdy s větší, někdy s menší rezervou, co se týká skutečných faktů. Proto mě ani tady nic nerozházelo a užívala jsem si úžasného hereckého výkonu Adriena Brodyho, který do toho dal maximum a myslím, že musel navštívit pro tuhle roli nejednou posilku, aby vynikla alespoň trochu vypracovanost jeho těla, nutná pro jeho atrakce. Houdini byl velmi ctižádostivý a určitě v mnoha směrech velmi zajímavou osobností své doby, která měla možnost navštívit nejen kus světa, ale i takové rodiny, mezi které patřila poslední carská rodina Romanovců a nebo manželé Doyleovi v Anglii. Měl opravdu pestrý život, ale jaké bylo opravdu jeho soukromí, vztah s matkou, kterou tak miloval nebo manželkou, která mu stála věrně po boku i přes to, že měla mnohdy zcela oprávněné připomínky, bude stejně zahalené trochou nejasností a tajemna, ale to je možná i dobře. Výborný seriál, který určitě ráda doporučím a možná to hodnocení ještě zvednu. ()

Malarkey

Když se HBO chytne nějakého námětu, většinou to nemůže dopadnout špatně. No a Houdini zažil takový život, že by byla škoda o něm trošku nepovyprávět právě v kvalitě, kterou nám, divákům, zajistí právě a jen tento kanál. Dvoudílné rozdělení je pak naprosto na místě, protože momentů, které je potřeba odvyprávět, je opravdu požehnaně. No a jelikož Houdiniho život byl o jedné velké iluzi, ani tady se jich nezbavíte. Naopak. Režisér Uli Edel natočil nesmírně stylový a moderní film, který svými efekty někdy až moc přeháněl, ale i přesto mě nedokázal od samotného příběhu odtrhnout. Tři hodiny pak utekly jak voda. ()

Radek99

Celkem zklamání. Houdini v produkci HBO mohl a měl být jedním z nejlepších biografických dramat, co kdy která televize natočila, slibný projekt utopil ale všechna svá aktiva v hypertrofované formě - klipová estetika a dynamika střihu, naprosto neadekvátní elektronická hudba (stejný anachronismus jako elektrické kytary v televizním Janu Husovi), přílišný vklad počítačových triků, manýrismus, forma, která převládla nad obsahem... ()

• V prvej časti, kde Harry Houdini (Adrien Brody) sleduje projekciu Charlieho Chaplina, sa jedná o grotesku s názvom "The Rink". Vo filme sa uvádza rok 1914, zatiaľ čo v skutočnosti bola táto Chaplinova groteska uvedená až v roku 1916. (vero_F)
  • Adrien Brody (Houdini) studoval kouzla, a tak velkou část triků ve filmu dělal sám. Dokonce i únik ze svěrací kazajky na laně. (Terva)