Houdini (TV film)

Houdini

Houdini

Životopisný / Drama

Kanada / USA, 2014, 2x83 min

I love HBO - opět jedna z vynikajících minisérií - tentokrát o nejslavnějším mistrovi útěků, extravangtním mystifikátorovi, podvodníkovi, i oohdalovači podvodů a zejména nadmíru ctižádostivému člověku - Harry Houdinimu. Andrien Brody si opět po dlouhé době střihl hezkou roli a v mých očích podal velmi dobrý výkon a podle mě si to dost užíval, stejně jako já -fanoušek tohoto druhu umění - 80 %(4.3.2017)

CITÁT - To co teď uvidíte je skutečné, ale je to také fikce. Jen zkuste poznat rozdíl............. Příběh muže, jenž věděl co dělá, nebál se smrti (možná se bál života) a šel za svým cílem, který znamenal neustále se zlepšovat. Monotonní hudební doprovod perfektně podporuje dramatickou stránku příběhu. DIALOG: JIM - Budete nejlepší kouzelník světa. HOUDINI - Neříkej kouzelník, ale mistr úniků............ CITÁT - Od této chvíle jste se oficiálně narodil v USA, můžete kandidovat na presidenta.......... Skoro tři hodiny velmi slušný příběh ze života mága a mistra iluzí Houdiniho. Část, ve kterých prožívá své "úniky" v Evropě je velmi napínavá a dobrodružná. CITÁT - Jen jsem se musel dostat ze sejfu ve kterém jsem nikdy nebyl.......... Konec byl sice smutný, ale kdo by ho neznal. CITÁT - Poprvé v životě jsem měl strach..........(2.7.2015)

Možná až zbytečně uspěchané, ale člověk se nemá na druhou stranu šanci ani na chvíli nudit. Houdiniho život byl napjatý jak struna a těžko najít konzistenci v tak narvaném příběhu, zvlášť silně dramatizovaném. Moderní rychlé střihy a Debneyho elektronicko klasická hudba zpočátku malinko ruší, ale je v tom metoda. I tak velmi dobře natočené. Brody se navíc do role ponořil se zápalem sobě vlastním a krade si diváka v každý moment jen pro sebe. Hlavním tahounem je ale Houdini a jeho nesporný talent a umanutost překonávat hranice. P.S: Druhá část je malinko slabší než první a ohledně pravdy a lži zde zobrazené doporučuji... http://www.wildabouthoudini.com/2014/09/fact-checking-historys-houdini-night-one.html(14.9.2014)

Kabelovka History by měla dělat více seriálů/minisérií, protože jí jdou zatraceně dobře. Protože při sledování Vikingů či nejnověji Houdiniho má divák pocit, že vše není jen čirá fikce. U televize, která si zakládá na historických faktech, je tedy prioritou vylíčit dokument pravdivě – a o to větší odpovědností to je u hraného dramatu. Houdiniho tedy beru jako úvodní kurz 101 do „kouzelnického umění“ založeného na iluzi a tricích – většina triků je sice už dávno odhalena, ale i tak je fascinující sledovat, jak před více než sto lety vznikaly ty nejúžasnější iluze, která by i dnes dokázaly fascinovat okouzlené obecenstvo. Houdiniho život je naplněn velkou dřinou a pílí a jeho osud je velmi zajímavým a dojemným příběhem, který stojí za to vyprávět. Adrien Brody se role zhostil na výbornou, sice za to Oscara nedostane, ale příští rok (když už nic jiného) bude přinejmenším nominován na Emmy za minisérii, to je téměř jisté.(15.11.2014)

Já dala Houdiniho na dva zátahy, protože těch momentů, které mohli tvůrci vynechat bylo minimálně, jinak jsem se vůbec nenudila. Já o tom člověku znám jen povrchní informace a abych pravdu řekla, nikdy jsem se o tyhle kouzla moc nezajímala. O to víc jsem byla překvapená, jak mě tenhle miniseriálek dostal. Chcete znát některé fígle, tak tady je uvidíte, jen s tím slonem nás nechali ve štychu.....kam opravdu zmizel? Životopisných filmů jsou poslední dobou mraky a já je beru někdy s větší, někdy s menší rezervou, co se týká skutečných faktů. Proto mě ani tady nic nerozházelo a užívala jsem si úžasného hereckého výkonu Adriena Brodyho, který do toho dal maximum a myslím, že musel navštívit pro tuhle roli nejednou posilku, aby vynikla alespoň trochu vypracovanost jeho těla, nutná pro jeho atrakce. Houdini byl velmi ctižádostivý a určitě v mnoha směrech velmi zajímavou osobností své doby, která měla možnost navštívit nejen kus světa, ale i takové rodiny, mezi které patřila poslední carská rodina Romanovců a nebo manželé Doyleovi v Anglii. Měl opravdu pestrý život, ale jaké bylo opravdu jeho soukromí, vztah s matkou, kterou tak miloval nebo manželkou, která mu stála věrně po boku i přes to, že měla mnohdy zcela oprávněné připomínky, bude stejně zahalené trochou nejasností a tajemna, ale to je možná i dobře. Výborný seriál, který určitě ráda doporučím a možná to hodnocení ještě zvednu.(10.9.2014)

• - V prvej časti, kde Harry Houdini (Adrien Brody) sleduje projekciu Charlieho Chaplina, sa jedná o grotesku s názvom "The Rink". Vo filme sa uvádza rok 1914, zatiaľ čo v skutočnosti bola táto Chaplinova groteska uvedená až v roku 1916. (vero_F)

• - Adrien Brody (Houdini) studoval kouzla, a tak velkou část triků ve filmu dělal sám. Dokonce i únik ze svěrací kazajky na laně. (Terva)

• - Natáčelo se v Maďarsku v Budapešti, v rodném městě Harryho Houdiniho. (Terva)