Žíznivý svět

La soif du monde

Dokumentární

Francie, 2012, 88 min

Vandana Shiva

Pitná nezávadná voda nie je samozrejosťou pre každého a dokument nám ukazuje, ako ťažko sa k nej miliardy ľudí dostávajú. Či už je to v Afrike, Amerike, Azii alebo Eurôpe, všade sa nájdu vážne problémy, ako napríklad nedávno v Barcelone. Takže nielen slumy sú ohrozené, o vodu sa často bujuje nielen ekonomicky, ale aj zbraňami. Najhorším znečisťovateľom a spotrebiteľom vody v Eurôpe je nakoniec živočíšna výroba, keď na kilogram hovädzieho mäsa treba celkovo 15000 litrov vody. Z iného súdka sú zábery na povodne, ktoré svedčia o tom, že prírodu nikdy nemôžeme úplne ovládnuť. Čína to rieši megalomanskými projektami ako priehrada Tri rokliny na presunutie vody z juhu na sever, konečný dlhodobý výsledok je otázny. –––– Jsem pyšná na svoji práci na veřejných záchodcích. Protože je důležité vést lidi, aby dodržovali hygienu. –––– Živobytí poloviny světové populace závisí na neobnovitelných zdrojích vody. Katastrofa je tudíž neodvratitelná.(3.9.2014)

214. Myslím, že snaha o poutavé zpracování hodnověrně angažovaného dokumentu se zdařila, právě takový způsob upozornění na dlouhodobě neblahý vývoj je jistě na místě a naši pozornost si určitě zaslouží, i když na nás zatím nijak zřetelněji nedostatek nedoléhá a na rozdíl od zmiňovaných oblastí světa, vodu máme stále, každodenně pohodlně v dosahu, ano, jistě je to pro nás velký, nezpochybnitelný civilizační výdobytek, ale také ne s neměnným stavem, jak se přesvědčivě ukazuje, vše může být jednoho dne i pro nás náhle nesnadno řešitelný problém, zvláště když se voda změnila ve výnosnou komoditu a její vlastnictví se stává stále mocnější politickou silou vlivných skupin i jednotlivců, rozhoduje o životě a smrti, o míru a válce, přitom právě spravedlivá možnost přístupu k vodě a její co nejhospodárnější užívání vypovídá to nejdůležitější o vyspělosti společnosti a měla by být dodržovanou prioritou rozvoje, vždyť jedině voda je nositelkou života zde na Zemi, jen díky ní život vzniká a rozvíjí se v tak nesmírné různorodosti, vodě vděčíme za tak mnoho.(9.9.2014)

0,02% (nikoliv 2%!) přítomné vody na Zemi je člověku dostupná bez nutnosti úprav ve své čisté - zdravotně nezávadné podobě....to mluví samo za sebe...voda je ve vesmíru vzácnější než zlato...lidé jsou z á 2/3 tvořeni vodou...lidé jsou nejen svým složením neobyčejní, ale i svým neobyčejně hloupým masovým chováním, které globálně podřezává větev, ne které evolučně sedí..."vlastní /nadinstinktivní/ rozum" je zbraň dvousečná.(2.1.2015)

Výborné dokumenty o ľudstve a prírode nemusí nutne vyrábať len BBC a toto dielo je toho jasným dôkazom. Silný dokument, ktorého obsah by nemal byť nikomu ľahostajný. Atraktívna forma a podanie znásobujú jeho schopnosť dosiahnuť sledovaný cieľ, ktorým je dostať sa človeku do hlavy a prinútiť ho uvažovať nad tým, ako sa správa on a spoločnosť, v ktorej žije...(30.8.2014)

Dostala jsem v půli žízeň, ale cítila jsem se tak provinile, že jsem se nešla napít. A přesně proto, že se dokument nesnaží jen informovat, ale snaží se ve všech, kdo mají na televizi (a na vodu, samozřejmě), vzbudit pocit viny, proto ubírám tu jednu hvězdičku. Jinak je to nesmírně poučné, záživně natočené.(2.9.2014)