Srí Lanka - země slonů

Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2013, 26 min

Režie:

Petr Horký

O posvátnosti tohoto zvířete, jeho významu v životě obyvatel ostrova i o sloních školách a nemocnicích.
Před šesti lety byl ostrov postižen ničivou vlnou tsunami. Ještě dnes jsou na mnoha místech Srí Lanky patrné stopy po řádění přírodních sil. Některé poklady země zůstaly i přesto nedotčeny, jako by nad nimi držel ochrannou ruku sám buddha. Sloni jsou symbolem Srí Lanky a turistickým lákadlem. Potkáte je na každém kroku, ve volné přírodě, při cestě do města, například ve sloním sirotčinci Pinnewalla. Přes sto slonů zde našlo své útočiště, stejně jako slon Raja, který byl nalezen v džungli slepý. Těší se velkému obdivu návštěvníků. Hlídači slonů – mahautové- však na jeho postižení vydělávají. Jakmile se k němu přiblížíte, požadují peníze. Další atrakcí je krmení slůňat z velké kojenecké láhve plné mléka. Za další poplatek můžete mládě nakrmit i vy. Třešničkou na dortu je pak koupání slonů v řece Ma Oya. Nejdříve je slyšet dupot a je vidět oblak prachu – to jak se sloni ženou uličkou od sirotčince dolů, k řece. Jestli se nebojíte, sejděte za nimi až na břeh. Sloni jsou zvědaví a budou kolem vás šmejdit chobotem, jestli nemáte nějakou tu dobrotu. Tím je cesta po sirotčinci ukončena. Nemáte pořád dost? Ve vedlejší vesničce se můžete na slonech i projet a na závěr se nechat od slona i osprchovat. (Česká televize)

Harry_

Neberte to jako absolutní dokument nebo cestopis o Srí Lance. Necelá půlhodina vám představí - jak je ostatně v názvu uvedeno - především slony, kteří jsou pro obyvatele "Cejlonu" důležití a pro turisty vítanou atrakcí. Dále uvidíte spíše obrázky z přírody (Yale), než z měst a chrámů. Ale to je asi to, co se dá od koprodukčního dokumentu pražské ZOO čekat, a ono to vlastně úplně stačí. Dokument je spíše dobrým doplňkem nějakého komplexnějšího cestopisu, který vám doporučuji, ostatně jako Srí Lanku samotnou ;) ()