Jak těžba stvořila Austrálii

všechny plakáty
Austrálie, 2013, 2x57 min

Kamera:

Kathy Chambers

Po krátkém úvodu se ocitáme v australském Melbourne, kde v polovině 19. století propukla zlatá horečka. Lidé hromadně zamířili na venkov, aby zabrali volná neobjevená naleziště. Jeden nález mohl šťastlivci změnit život a lidé si toho byli vědomi. Do země za zlatem zamířili lidé z celého světa, Melbourne se stává roku 1853 nejrychleji se rozrůstajícím městem světa. Na okraji města vzniká obrovský tábor, protože přistěhovalce není kam ubytovat. Kopání mění tvář kontinentu. Pětinu kopáčů tvořili Číňané a jeden z nich využil příležitost k zbohatnutí. Dodával lidem jídlo a pití z Asie (čaj, rýži, alkohol, opium) a také přivážel další čínské hledače a rovnou je zásobil jídlem atd. Stal se jedním z nejbohatších obchodníků ve státě Victoria. S bohatnutím lidí bohatlo také město, kde se po večerech utrácelo ve velkém. Vznikla nová státní pokladna a ekonomika vzkvétala raketovým tempem. Objevily se však rasové problémy, rasová legislativa. Zákony omezovaly příval Číňanů, ale marně. Ti byli ochotni podstoupit cokoliv a vyloďovali se i 500km daleko od nalezišť, kam museli dojít po svých skrze vyprahlou krajinu. Tím se vyhýbali imigračním úředníkům, ale nevyhnuli se bílým hledačům, jejichž nesnášenlivost stoupala. Začátkem 60. let bylo vykopáno jmění v dnešní hodnotě asi 18 miliard dolarů. 30. června 1861 vyráží v Landing Flat dav 3000 evropských kopáčů proti čínským konkurentům. Vyplenili jejich tábory a lidi hnali pryč. Až po 14 dnech se situace uklidnila, ale vznikla další rasistická legislativa. Svým chováním tedy bílí hledači skutečně dosáhli svého. V některých oblastech bylo zlato vytěženo a začala nová hloubková éra těžby. Ta vyžadovala mnohem vyšší kapitál, vznikly těžařské společnosti, bohatí investovali a ze zlaté horečky se stala podílová horečka. Mimo jiné vznikla také Broken Hill Proprietary. Po letech nekontrolovaného obchodu následoval tvrdý pád - uzavření bank v roce 1893. Zbědovaná země prožívala recesi, dokud se neobjevila další příležitost zbohatnout. Tou se stala druhá zlatá horečka v Kalgoorlie. nedaleko města Perth. Lidé vyrazili na náročnou cestu za bohatstvím a prací. Čekaly je stovky kilometrů s kolečky a nářadím v rukách. Ekonomika znovu začala vzkvétat a z lidí se stávali boháči. (oficiální text distributora)

karnifex

Očekával jsem dokument o geologii, ale viděl jsem film o boji původních obyvatel proti těžařským společnostem (díl č. 3) - a rozhodně jsem nebyl zklamán! Snad jen z toho podivně optimisticky laděného závěru, který jakoby tam vpašovala píár agentura nějakých těžařů a ze kterého mezi řádky vyznívalo, že tyhle společnosti okrádají a rabují pořád stejně, pořád jsou stejně chamtivé - jen to dělají vychcanějšími způsoby a stylizují se do rolí ohleduplných fér kámošů domorodců - no fakt hnus! Jo, a skvělé byly ty záběry ze 70-tých let, kde protestující konfrontovali manažery těch společností (patrně cestou do práce) s nepříjemnými skutečnostmi - to už dneska nejde, všechny sídla těchto firem už mají betonové zdi nebo aspoň podzemní garáže a jezdí se tam limuzínou s neprůhledným sklem - už se poučili.. ()