Saints and Soldiers: The Void

James Schafer

Adam Abel, Ryan Little

Scénografie:

Christopher R. DeMuri

I byla vyslyšena modlitba Big Beara - AMEN. Jaká? Už asi u sedmi válečných filmů (nízkorozpočťáků z toho 2 od tohohle režiséra ) jsem si říkal, proč kurnik proč to vždycky nějak tvůrci poserou a přitom stačilo už jen málo. Mám na mysli to čemu se tu dost hojně říká ,,válečné filmy klubů vojenské historie''. Ty lepší používají i leckdy solidně udělané digitální efekty a tak tu a tam přeletí Mustang, tu se dokonce skáče z Dakoty a nevypadá to blbě... Co většinou blbé je jsou herci, resp. neherci v těch filmech hrající. Američtí 120 kilový taťkové sice vědí kam zasunout zásobník do thompsonu nebo browningu 1911, někteří dokonce řídí i halftracky, ale i když jsou dobově oblečeni ke skutečným vojákům mají daleko.... A o tom jejich hraní ani nemluvě. Jenže pak se objevil tenhle film. Ten kdo jej srovnává s Fury, srovnává nesrovnatelné už jen proto, že tvůrci tohohle filmu na dílo neměli rozpočet ze kterého by vyžila na rok nejedna africká zemička... Co jsem rád, tak hrdinové nejezdí ve Shermanu, ale v M18 Hellcatu - lovci koček jak se těmto stíhačům německých tygrů a pantherů říkalo. S pancéřováním to bylo slabší, ale M18 byly celkem rychlé a hlavně měly účinný kanón, který byl schopný probít pancíř posledních verzí německých oblud. V komentech se někteří vztekají nad tématem rasizmu (už zase co? !) . A víte co? Já jsem za to rád. Považuji za neuvěřitelné, že ještě v roce 1941 považovala velká část amerického velení černochy za opice, které se nemohou naučit létat! Jak to pak dopadlo víme u squadrony z Tuskegee (a nejen tam), kdy červené ocasy mustangů a kryty vrtulí byly a jsou dodnes pojem. -- No a nyní k filmu. Tohle není žádný epos o chrabré osádce a jejím tažení od Sicílie po Berlín. Tohle je prostě jen další den ve zkurvené válce, která ne a ne skončit. Nikdo to už u těch možná posledních akcí války nechce schytat, je však třeba lecos ještě udělat a dokončit. Některá rozhodnutí tedy v tomto světle nejsou jednoduchá. Herci byli uvěřitelní i jejich dialogy. I ta rasová zápletka mi tam sedla (až na závěrečné prozření radisty.-rasisty .-). Boje celkem ušly až na ten poslední kill a oproti Fury tu nešlo o žádné Star Wars střely. Jediné co bych s ostatními po právu vytkl je fakt, že všechny tanky byly jako by vyjely právě z lakovny... Nikde rez, nikde bahno, očouzené pancíře výfuky.. nic. To byla veliká škoda, že tohle ulítlo. Na stranu druhou tu nemáme žádný americký nesmrtelný hrdiny s plnou hubou řečí o vlasti. U černého seržanta jsem to bral, černí to tak brali. Chtěli jen stejné podmínky jako měli bílí... No a mimo to se člověk pokochá Hellcatů ze všech stran i zevnitř! Hellcatům neteče olej , oni si značkují území! (skvělá hláška!). Když to tedy shrnu, jsem spokojenej a rád tu zamíchám karty nadhodnocením. Tohle už mělo k prvotřídnosti jen krůček, kdo to točil ví co točil a věděl jak na to. Herci se chovají logicky a to se cení. Takže já dávám za 5 K- Rations a chválím! Ryan Little má u svých všech válečných filmů co jsem od něj viděl co se kvality týče vzestupnou tendenci a já se opravdu těším na něco dalšího! * * * * *(4.1.2015)

Když chcete něco průměrného o válce, tak s touhle sérií opravdu nestoupnete vedle. Když chcete něco skvělého o válce, co vás ohromí, tak to se musíte podívat jinam. Tady opět platí, že akce je minimu, jde spíše o ty lidské scény, o vztahy, ale celkem to funguje. Není to zázrak, ale docela to ujde, a to někdy stačí.(20.3.2015)

Po zpackaném druhém SaS jsem měl poměrně obavy se do tohoto snímku pouštět a to i vzhledem na místní hodnocení, ale dva kolegové gogo76 a Malarkey film docela chválili tak jsem mu nakonec šanci dal. Z filmu jde jasně cítit, že je nízkorozpočtový a pár věci je tu dost předvídatelných- otázka rasismu byla hned jasná jak dopadne. Ovšem to je kompenzováno poměrně kvalitními bojovými scénami, není tu žádná přehnaná dávka patriotismu a vše docela příjemně uteklo. Já se bavil jsem rozhodně rád, že se třetí SaS kvalitou vrátil k úvodnímu dílu ...6/10.(25.2.2015)

Po letošní americké trojici LONE SURVIVOR, FURY a AMERICAN SNIPER jsem lehce zmlsán prvotřídní válečnou akcí, ale nehledě na to - toto je sice poctivý WW2 kousek, leč na vyšší mety je až příliš "malý" a celkově vzato nevzrušivý, spíše přijde jako taková povedenější TV produkce. Navíc je zde obsaženo poselství ohledně barvy kůže, což cením, jelikož tím něčím se to celé mírně vylučuje. Jinak jen taková povídací pohodová tanková procházka skoro-poraženým válečným Německem, s nějakým tím dobrodružstvím v závěru.(16.1.2015)

Příliš dlouhé, ano má to jen 95 minut, ale během prvních 25 minut jsem se vcelku solidně nudil. Poté se začalo něco dít, ale i tak mě to moc nevytrhlo. Nad jedním záběrem jsem jen kroutil hlavou a říkal si sakra to bych snad i já lépe natočil. Opět se řeší ve filmu tehdejší rasová segregace a už mě to pomalu začíná unavovat. V každém čtvrtém filmu posledních let je něco na toto téma. Takže už dost. Průměrný až lehce podprůměrný film, dlouho jsem váhal kolik hvězd tomu udělím, ale budu hodnej a dám 3..(25.12.2014)