Mowgli: Legend of the Jungle

Jungle Book

Mowgli

Dobrodružný / Drama

USA, 2018, 104 min

Konečne poriadny kus Kiplinga! :) Knihu džunglí milujem a videl som hádam všetky zásadnejšie adaptácie (vrátane "jonesovky" s Jasonom Scottom Lee či tej klasickej Kordovej verzie z roku 1942). Neodvážil by som sa tvrdiť, že táto je najlepšia, ale mne sa zdala najvernejšia duchu predlohy. Zo začiatku sa to nepríjemne podobá na nedávnu Disneyho verziu, ale to rýchlo pominie. Najneskôr od polovice je to výrazne iné, temnejšie, miestami skoro strašidelné, aj nejaká krv tam tečie. Skoro som čakal, že Mauglího chytia otrokára a odvlečú ho do paláca, kde bude kopať v podzemných baniach. ;-) Disney mal určite lepšiu animáciu, bol celkovo svižnejší a zábavnejší, ale toto má zase stokrát lepšieho hlavného predstaviteľa a výraznejšie hlasové a mo-cap výkony. A značná časť filmu je natočená v reálnych exteriéroch, čo je rozhodne plus.(8.12.2018)

Možná až moc brzo vyšla nová verze Mowgliho, ale i tak jsem překvapivě spokojen. Jungle Book je sice nepřekonaný, minimálně po vizuální stránce, zdejší zvířata mi příliš oku nelahodili a tygr je vyloženě odpudivý, ale líbilo se mi, že je tahle verze pojatá jinak a příjde mi i mnohem věrnější předloze. Hlavní představitel Mowgliho Rohan Chand je zahraný bezvadně a celé je to mnohem temnější až strašidelnější ( Scéna s opicemi poměrně dost creepy) a plus za Hyenu, která v Jungle Book nebyla. Napínavé, svižné, zábavné. Já si to užil. 75%(11.12.2018)

Když Warneři oznámili přípravu filmu, který měl přímo konkurovat hranému remaku klasické Disneyho "Knihy džunglí", nechápavě jsem kroutila hlavou. Hlavou jsem pak kroutila i po oznámení, že snímek nakonec poběží jenom na Netflixu. Bylo to ale asi správné rozhodnutí. Knižní předlohu neznám, a tak nemůžu porovnat, jak moc se jí Serkis a spol. drželi. Výsledek je temnější a brutálnější než verze z roku 2016 a za rodinnou podívanou bych ho rozhodně neoznačila. Děti by totiž z podoby v podstatě všech zvířecích hrdinů mohly mít noční můry. Děj v některých momentech vázne, vizuální zpracování také poněkud pokulhává, takže vítězem přímé konfrontace je každopádně Disney. Pokud si ale chcete vyzkoušet alternativu k animovaným pohádkovým muzikálům, vyloženě zklamáni nebudete.(16.12.2018)

To mohlo byť tak strašne super. Ale nebolo. Serkis sa precenil a svojmu ambicióznemu konceptu nedokázal dať ten adekvátny vizuál, švih ani hĺbku. A pritom to tam pod povrchom všetko bublá. Disneyho verzia vyhráva na plnej čiare aj napriek tomu, že bola detskejšia a povrchnejšia. Mowgli má v sebe elementy, ktoré rozhodne stoja za to (temnejšie ladenie, dobrý príbeh alebo výkony dabingových hercov), ale výsledkom je zabudnuteľný projekt s hromadou problémov. Škoda. 6/10(13.12.2018)

• silentname

Koľkokrát to ešte tento rok poviem? Už sa začínam cítiť, ako keby som bol obohraná platňa. No musí to byť. "Mowgli: Legend Of The Jungle" je pre mňa veľkým sklamaním. Keď Netflix na december promoval temnejšiu a drsnejšiu podobu "Jungle Book" tak som bol úprimne zvedavý, čo tento film prinesie. A potenciál tam rozhodne bol. Myslím si, že mal veľmi dobre zvolených ľudí do jednotlivých postáv, pôsobil celkom zaujímavo a Mowgli si v tejto adaptácii skutočne prejde ťažkými a silnými skúškami. A ja sa priznám, že som Disney fanúšik a mám rád ich filmy. No bol som otvorený aj niečomu novému. No pravda je taká, že viac odporúčam vidieť "Jungle Book" z roku 2016. Pre mňa je tento film ohromne nudný. Nedokázal som sa na to sústrediť, postavy mi neprišli veľmi zaujímavé, Baloo je pre mňa maximálne nevyužitý, nerozumiem prečo opice pomáhajú Sher Khanovi, nerozumiem, prečo musí byť film ešte aj tak neskutočne temne natočený. Bagheera je podľa mňa celkom dobrou postavou a asi sa tu aj najviac ukáže. A rovnako sa mi aj páči Akela. Lenže dokopy čo sú ich postavy zač sú zmesy monológov, ktoré ma za chvíľku nudili. Film má aj nejakú akciu, nebojí sa ukázať nejakú tú krv, no nemám pocit, že by nejako silne zapôsobil na moje city. A to je pre mňa jeho najslabšou stránkou. Samozrejme musíme prejsť dávkou klišé a scénok, ktoré sme videli miliónkrát a samozrejme vieme ako to nakoniec dopadne. A potom je tu časť, kde frustrovaný Mowgli bude kričať na svojho najlepšieho kamaráta a samozrejme to pôsobí presne tak ako v každom filme. Proste tento film je napísaný podľa šablón. Dokázal by som odpustiť, že efekty nie sú prvotriedne (koniec koncov film nemá budget aký môže dať dokopy Disney), no nedokážem tolerovať, že ma film neskutočne nudil a chcel som aby skončil minimálne polhodinu pred svojim záverom. Ako bolo povedané niektorými kritikmi, je to vizuálne dobre spracované a je to temnejšie napísané, no film akosi stratil svoje srdce v tomto scenári. A presne to isté som po dopozeraní cítil aj ja. Niečo tam silne chýbalo. Takže osobne neodporúčam. Ale ako vidím, bude to opäť veľmi polarizujúci film. Ale o to je to zaujímavejšie. Hodnotenie: C-(10.12.2018)

• - Andy Serkis o filmu prohlásil: „Chtěl jsem natočit emocionální verzi příběhu, který už byl vyprávěný mnohokrát. Chtěl jsem se zaměřit na to, jaké to je, být outsider. Být zapuzený, být někdo jiný. Je to nesmírně současné téma, které si zaslouží bližší prozkoumání.“ [Zdroj: fandimefilmu.cz] (CrypzzXD)

• - Přestože Khan není v americké produkci právě frekventovaným jménem, Benedictovi Cumberbatchovi se podařilo už podruhé ve své kariéře ztvárnit postavu se zmíněným jménem. Před tímto titulem to bylo poprvé ve filmu Star Trek: Do temnoty (2013). (oje)

• - Na režisérskou stoličku se mohl posadit Alejandro González Iñárritu, ale nakonec se k projektu z důvodu vytížení dalšími snímky nepřidal. Zvažován byl také Ron Howard. Svůj režisérský debut si ale nakonec odbyl Andy Serkis. (oje)