The Creeping Garden

Dokumentární

Velká Británie, 2014, 81 min

Tim Grabham

Jim O'Rourke

Slime molds /myxomycota aneb slizovky/ - "nie je to živočích, nieje to rastlina, nie je to huba, ale úplne nová ríša vo svete organizmov" /od tej doby tu máme delenie od Whittakera, Woeseho,.. či najnovšie Ruggiero, aj keď slizovky patria stále pod svoju vlastnú doménu či ríšu/ ... síce z počiatku len pár zbrusu nových, zaujímavých informácii (viď. napríklad nemecký dokument Als wären sie nicht von dieser Welt), ale za to výborné makroskopické poňatie sveta s time-lapsami, ktorý vás do neho vtrhne, ak ste aspoň troška fascinovaný týmito organizmami.. ..budú predstavené aj dve herbárové položky húb: dog's penis (mutinus caninus/psovka obyčajná/psivka obecná) a Ileodictyon (huba rastúca na NZ/Austrálii podobajúc sa na clathrus ruber, ktorá ale nie je zakorenená na substráte a navyše je v bielom prevedení)...no dokument bude drvivo venovaný slizovkám a na chvíľu nakukneme aj na niečo z ich nespočetne veľa druhov... Sprvu celkom svieže a svižné, no čím ďalej (niekde v okolí druhej polovici) dokument začal strácať na tejto rýdzosti a upúta k úplnej spokojnosti možno iba skalných fanúšikov slizoviek (pre mňa hlavne celkom nudná exhibícia).. ..ale!... no, skoro po hodine ma ozaj niečo upútalo a môžem povedať, že táto veta /"..but that was the first slime mould-controlled robot we made."/ má čo to dočinenia s tým..a znova som nabehol na režim "prebudenia" a plného sledovania..(24.12.2017)