Klec bláznů

La Cage aux Folles

La Cage aux Folles

Komedie

Francie / Itálie, 1978, 100 min

Musím říct, že dřív jsem viděl americký remake (Ptačí klec) a s tím jsem byl natolik spokojen, že jsem si nedovedl představit, v čem je asi originál lepší. A teď už to vím. V ničem. Naprosto bezprecedentní kvalitativní shoda. Srovnávat můžeme jen na bázi "mám/nemám rád toho a toho herce". Já třeba nemám rád Robina Williamse, který hraje v remaku, ale stejně nesympatický je mi Ugo Tognazzi v originálu. ;-) Jeden rozdíl ale přece jenom vidím. V odůvodnění zápletky. Dcera známého politika si chce vzít muže, vychovaného homosexuálním párem, který je nucen před jejími rodiči sehrát divadélko o standartní rodince s pohlavní remízou. No a zdá se mi, že tady je důvod toho všeho spíš ve vrozené tendenci Francouzů dělat ze všeho tyjátr, kdežto v remaku se jedná o pořádně nabroušenou satiru proti pravicové politice. Obojí chválím. ;-) 80%(8.9.2005)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $20,424,259Tržby Celosvetovo $28,000,000(17.5.2009)

Americkou předělávku jsem viděl už dávno, ale také mám dojem, že byla vtipnější a podařenější. Nicméně, herecké výkony Uga Tognazziho, Michela Serraulta a Michela Galabru zvyšují laťku neuvěřitelným způsobem. Už jen kvůli nim přidávám hvězdičku navíc.(14.12.2009)

Názov tejto šialenej talianskej komédie je absolútne výstižný. Najlepšia bola barová scéna s Johnom Wayneom a záverečná večera. Ak sa chcete pobaviť a nevadia vám transvestiti, je Klec bláznů skvelá voľba.(22.10.2013)

Klec bláznů těží ze silného hereckého obsazení a pochopitelně z velice slavné divadelní předlohy, nicméně mám pocit, že je to film, který přece jen trošku zastaral a jeho slabinou je určité parazitování na tématu homosexuality a transvestie, kdy herci přehrávají, pitvoří se a žvatlají přesně podle těch nejpitomějších společenských předsudků. Na divadle se to snese, ale filmové plátno vyžaduje trošku uměřenější herectví. Moje hodnocení je pochopitelně ovlivněné znalostí divadelní předlohy, viděl jsem tuto hru v Karlíně a líbila se mi víc na jevišti. Celkový dojem: 65 %.(12.2.2008)

• - Michel Serrault obdržel v roce 1979 Césara za roli v tomto filmu. (Snorlax)

• - Broadwayský muzikál „Klec bláznů“ na námět hry a filmu slavil úspěch. (SeanBean)

• - Klec bláznů získala v roce 1980 Zlatý glóbus za nejlepší zahraniční film. (Snorlax)