Zabiják

Místo, odkud není návratu - Zabiják

Point of No Return

Zabijak

Akční / Romantický / Krimi / Thriller

USA, 1993, 104 min (Director's cut: 104 min)

Americké remaky neamerických filmů (primárně určené pro pologramotnou americkou většinovou populaci mající problémy s četbou anglických titulků a trpící nezájmem o cokoliv neamerického), nepovažuju většinou za zbytečné, ale za zajímavé - baví mě je porovnávat s originály. Point of No Return se mi celkem líbil, ale do originálu má daleko. Hlavně hlavní představitelkou - zatímco Anne Parillaud byla v roli pouliční punkerky dost důvěryhodná a stále z ní i po její proměně vyzařovalo cosi nebezpečného a nepředvídatelného, Bridget Fonda je na první i na druhý pohled konformní slečínka z dobré rodiny a její punkerku jsem jí nevěřil ani na vteřinu. Ovšem čistič Harveyho Keitela se může směle měřit s francouzským originálem!(11.5.2013)

I přes průměrné hodnocení (tím se snažím - přiznávám, že velmi těžko - vžít do role diváka, jenž nikdy neviděl luxusní Bessonovu předlohu) jde hlavně o velmi drzý otisk originálu bez ničeho inovativního. Ztratilo se zde vše surové, uvěřitelné, citlivé. Drsné i smysluplné hlášky byly nahrazeny těmi dětinsky americkými. Stejně tak se vytratila jiskra z pohledů zasloužilých US ateliérových herců, napětí i barva z akčních záběrů, na první pohled od Francouzů přesně okopírovaných. Být to originál - ojedinělý, leč jen slabě nadprůměrný, akční film. Remake - okleštěná pohádka o zabijáckém škaredém káčátku, ale bez napětí a pořádného náboje, hezky uhlazené, nemastné neslané.(20.11.2006)

O dvě ligy horší, než francouzská verze. Nepřekonatelná atmosféra Bessonova filmu je ta tam. Ale i ta americká má nakonec něco do sebe. Plakát s Fondou mě pronásledoval celou pubertu, a teď, když jsem shlédnul film, kterého se týkal, jsem za to rád.:-) Fonda je takové ošklivé káčátko s jiskrou v oku. Možná není bůhvíjak fenomenální herečka, ale sexepíl se jí tedy upřít nedá. A role agresivní holky s bouchačkou (nebo spíš kanónem) v ruce jí padla jako ulitá. Po srandovním úvodu – přepadnutí obchodu smažkami (srandovním ve smyslu působící dojmem nějakého laciného tv-seriálu), přichází další část – přerod feťačky na disciplinovanou agentku – se kterou si dal Badham o něco více záležet, než Francouzi. Trošku otevřený konec naopak více vyznívá ve francouzské verzi, která není tak "happyendově" doslovně ukecaná, jako ta USA. Z Badhamova filmu jsou občas citít dozvuky osmdesátkového nevkusu (což je docela zajímavé na to, že jsme již v roce 1993) – v oblečení, účesech, hudbě... Také mi není moc jasné, proč se autoři namáhali s vlastní syntezátorovou hudbou aspirující na zlaté maliny, když tam mohli nechat celou dobu nechat znít nějaké reálné songy, které mají k příběhu vztah. V celkovém dojmu se mi i americká Nikita líbíla – ač o hodně méně, než francouzská z 1990. Holt ta látka má svou sílu a asi by to musel točit úplný břídil, aby z toho vzniklo něco nekoukatelného.(14.3.2013)

Obsahuje spoilery: "Vláda se rozhodla dát vám druhou šanci." Americká verze Nikiti, která doslova kopíruje původní verzi scénu po scéně. Je tam jen pár drobných odchylek. Tenhle remake se mi líbil více než tolik chválený a opěvovaný originál od Bessona. Hlavní zásluhu na tom má Bridget Fonda. Ta ztvárnila feťačku a vražedkyně, která místo křesla dostává druhou šanci velmi přesvědčivě. Navíc je velmi atraktivní, takže je pořád na co koukat. - 70%.(26.2.2019)

akční scénky ujdou, holka je hezká. Jinak jde o feťačku co zabije poldu, pak ji popraví a když už je oficialně mrtvá, tak ji vytrénujou na zabijáka. Období vzdoru mi přišlo trochu divný, s tou žvejkou ale pak je docela hezká akce, zamilovanost nic moc, další menší fušky, kdy zjistí že ji to brání v žovotu a závěrečná část, kde unikne osudu. určitě nenudí..(18.9.2015)

• - Ve filmu roli čističe hraje herec Harvey Keitel. Podobnou roli ztvárnil i o rok později ve filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994), jakožto Winston Wolf, co řeší problémy. (StropS)

• - Pracovník pokojové služby v hotelu v New Orleans je režisér snímku John Badham. (Narcis)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 35. (Zdroj: ČSFD.cz)