Režie:
Tim WhitbyScénář:
Lucy GannonKamera:
Matt GrayHudba:
Mark RussellHrají:
Eddie Marsan, George MacKay, Rob Brydon, Niamh Cusack, Nigel Lindsay, Tracy-Ann Oberman, Richard McCabe, Nicholas Jones, Edmund Digby-JonesObsahy(1)
Snímek The Best of Men zachycuje pozoruhodnou proměnu péče o paraplegiky v režii jednoho doktora. Nadšený mladý lékař přijede v roce 1944 do nemocnice Stoke Mandeville a od základů změní životy pacientů i personálu. Pacienty jsou především ochrnutí vojáci, odepsaní a čelící smrti kvůli nezájmu okolí - zlom přijde až v momentu, kdy do jejich rehabilitace zařadí doktor Guttmann sport. Guttmann zamítá obecně přijímanýnázor, že paralýza je konečný stav, a namísto starého pečovatelského režimu nastolí nový - takový, ve kterém všem pacientům znovu poskytne možnost žít plnohodnotný život, ve kterém jim sport pomáhá ke znovunabytí fyzické síly i ztraceného sebevědomí. Dojemný a hřejivý příběh o počátku Paralympijských her vypráví příběh doktora Ludwiga Guttmanna, zapomenutého hrdiny, který v životě ochrnutých způsobil doslova revoluci. (Filmbox)
(více)Recenze (34)
Jaký život by jsme vedli, kdybychom zjistili, že nemůžeme používat spodní část těla? Věru by to chtělo hodně síly, odvahy,statečnosti, abychom se s tím dokázali porvat, jaké hrdinové tohoto filmu. Je to krásná ukázka,že světlo vítězí nad stínem.Skvělý film na těžké téma. Antidepresivum od těch nejlepších mužů, kteří se znovu postavili na vlastní nohy. Doporučuji všem lidem v jakékoliv chvíli tento film shlédnout, protože tím jen můžete získat. ()
Anglický humor je nezaměnitelný a zde je jemně situovaný do příběhu, který je o vážně postižených vojácích v době války. Je to o síle,naději a především o přístupu Dr. GUTTMANNA. Výjimečný snímek.. brát ho "jen" jako životopisný, může někoho lehce odradit. http://zidovskelisty.blog.cz/1208/sir-ludwig-guttmann-zakladatel-paralympijskych-her ()
Z ležiacich pacientov na morfiu až po národné alebo rovno olympijské hry. Zmenený prístup urobí skoro zázraky a to všetko len s dvoma sestrami, jedným seržantom a dvomi poľskými zriadenciami neschopnými ako lopaty. Všetko prebehne v krátkom filme v rýchlom slede a tak sa zmena pacientov zdá zázračná, ale aká je za všetkým námaha a odriekanie, aj to bolo vidno na tom, že doktorovej rodine sa venujú asi dve minúty filmu. Krásne sú aj záverečné skutočné zábery zo súťaží vozíčkarov, dnes už nie, ale vtedy to mohlo spôsobovať mimoriadny rozruch. –––– Odvahu! Nový život čeká. Bude jiný, ale pěkný. ()
Filmov s podobnou problematikou som už videl niekoľko a tento sa zaraďuje k tým lepším. Je optimistický, bez depresívnych, či slzopudných vložiek a pôsobí celkom realisticky. K celkovému výsledku levím podielom prispel Eddie Marsan v titulnej úlohe, ale aj primerane odľahčený prístup a znesiteľná dĺžka. ()
Neskutečně lidský příběh Ludwiga Guttmana, židovského lékaře, který v novém prostředí (v malé anglické nemocnici) úspěšně a s ohromným nadšením "bojuje" s do té doby zavedeným způsobem léčby těžce postižených válečných pacientů. Snaží se kromě tělesné schránky léčit především jejich duše, aby se mohli vrátit do "normálního" života ("Nevzdávejte se, nový život čeká, bude jiný, ale lepší."). I při vážnosti tématu je ve filmu dost scén, které vás také pobaví. Velice optimististický film o zakladateli paraolympijských her (což málokdo ví, ani já jsem to před prvním shlédnutím nevěděl). Léčba válečných traumat (a zdaleka nejenom těch válečných) není vůbec jednoduchá. A o tom tento nenápadný film především je. Podobné filmy zabývající se postválečnými traumaty a návratu pacientů do "normálního" života : např. "Návrat domů" s Jon Voigtem a Jane Fondovou a především legendární hollywoodský snímek "Nejlepší léta našeho života" Williama Wylera. ()
Galerie (4)
Photo © SPI International Polska
Reklama