Papírová města

Papierové mestá

Paper Towns

Drama / Mysteriózní / Romantický

USA, 2015, 109 min

Každého diváka v končících -nácti, který Paper Towns přijme za absolutní modlu, si nová Greenovka zaslouží. Protože stejně jako v nás na celý život zůstane dobrodružství chtivá duše toužící po zážitku typu "Devět úkolů", zůstává v nás i ten nejistý člověk, který někoho potřeboval najít víc než co jiného. A třeba ho našel, třeba ne. Ale právě proto, že jsme za sebou všichni alespoň jednou museli nechat to nejcennější, je ten finální road trip dokonale osvobozující. Při čtení předlohy jsem poslední dějství nebyl schopen rozklíčovat tak, aby nebolelo. Na plátně jsem ale příběh Quentina a Margo konečně akceptoval ve všech směrech - a byla to katarze bez přehánění neopakovatelná. Takže zatím nashle. Času je totiž málo a někdo ty stopy musí jít začít hledat.(24.7.2015)

Teprve 16 komentářů a 172 hodnocení? Tohle asi nebude biják, co táhne do kin davy, což je možná docela škoda, protože tahle vtipná z části road movie by si pozornost jistě zasloužila. Možná je problém v tom, že nevíte, jak to lidem popsat, jak je nalákat. Sama teď nevím, jak vám vše zpropagovat, jak zdůvodnit ten plný počet. Nečetla jsem předlohu (zatím jsem v první třetině), což je myslím spíše ku prospěchu. Je až milé překvapení, jak film vybočuje z klasických teenagerovských filmů, i když v sobě má stále stejné prvky. Dokonale jsem se vžila do příběhu, omládla jsem a s partou přátel řešila znovu první lásky, toužila po dobrodružství a hledala něco, co mě udělá šťastnou už dnes. Nejvíc mě ale baví to idealizování lidí kolem sebe, film je dokonalou ukázkou toho, jak si můžeme do svých idolů zobrazovat svá vlastní přání. Realita je často tak jiná. Občas prostě vidíme jen to, co sami chceme. Doporučuju jako letní jednohudbku pro zasmání, možná trochu k zadumání, ale pravdou je, že to je z prostředí střední školy, takže pozor na cílovou skupinu.(25.7.2015)

Někdo měl doma na záchodě rozečtený román Johna Greena, v němž bázlivý Ošklivák hledá průbojnou Krásku, a rozhodl se jej zfilmovat. Produkce si usmyslela, že se z přehlídkových mol povolá Cara Delevingne. Na tu mládež přece slyší, ta určitě naláká nevybouřené mladíky, kteří by jinak o film svými pyji ani nezavadili. A přihodí se neotřelá ˝storka˝ o tom, kterak na mapách existují města, co mají svůj skrytý význam. Cara Delevingne je ale ve filmu jen na začátku a na konci. Po trestné výpravě zaměřené proti jejímu nabíječi náhle vyklidí pole. Pak už se o ní jen mluví, případně po sobě zanechává různé indície. Jakkoliv můžeme kritizovat její herectví, tenhle film táhla, bez ní už to tak svižné nebylo, film se mnohdy i vlekl. Stopáž byla fakt nepřítelem. Ovšem citlivé dušičky nevyjebaných mladých dívek můžou plesat pod nánosem inteligentních dialogů, v nichž omladina nemyslí na prcání, chová se velmi důstojně a opičáka Nata Wolffa při cestě za tajemnou kráskou podporuje, ani trochu mu nezávidí a do buchet na cestu mu nenaplili. No škoda, že film po hodině působil ˝vyflusle˝, postupně se ze všeho zajímavého vydal. Už jen v podstatě záleželo na tom, zda se ti dva spolu shledají a ze sex rulety si hrdina vylosuje bloudžobík, rimdžobík nebo hendžobík. Jen jsem mu přál, aby mu Cara ještě stála za to. A tak končí téměř pohádkový příběh, v němž je sex vyprávěn formou metafor a ovulující dívky po zhlédnutí drasticky žiletkou pracně seškrabávají ve svých růžových pokojíčcích Justýnky Bíbrovic, protože takový floutek, který se jim ani mezi kozy nepodepíše a nikam za nimi necestuje, ten si nezaslouží sdílet s nimi jejich růžovoučký svět. 6/10(29.1.2017)

• hygienik

SPOILER!! Partička chlapcov, budiacich dojem bisexuálov, sa aj s kamoškami ženie za chymérou reprezentovanou nesympatickou Carou Delevigne, ktorá sa všetkým mstí a nečakane mizne. Chlapci trúsia tipické teen reči, ktoré sú viac trápne než vtipné. Femme fatale Margo kontruje tézami tipu: Toto je tvoja konfortná zóna, ale všetko dobré čo chceš od života, sa nachádza ďaleko za jej hranicami. A to, čo by človek mal chcieť rozhodne nie je rodina a práca. Čo je teda oným svätým grálom dospelosti, ktorý Margo hľadá, sa nedozvieme, lebo to nevie ani ona sama. Ale snáď sa to dozvie aspoň ten, čo si prečíta knižnú predlohu. Bola adaptovaná veľmi zle a scenáristi nepovažovali za nutné vysvetľovať veľa vecí. Keď Quentin dostane kopačky, prijme to s pochopením životom ubitého štyridsiatnika a vôbec mu nevadí, že bol Margo využitý a vodený ako bábka. Veď to bolo predsa to najlepšie, čo doteraz zažil. Film by zachránila malá rošáda, ak by bola Lacey (Halston Sageová) obsadená do hlavnej úlohy - aspoň by sa bolo na čo pozerať. Nevyriešil som záhadu, kto je cieľovkou filmu. Baby, chalani, obe pohlavia? Už viem: NIKTO. V každom prípade ma film odradil od čítania rovnomennej knihy.(31.7.2015)

Asi bych snesl delší stopáž, přestože mi provedení všech tří částí (meeting Margo/finding Margo/závěr) přišlo poněkud polovičaté. Mimochodem, výtky typu "nechápu, dyť ta Margo je jen manipulativní sobecká kráva" jsou docela mimo - Margo přesně taková má být. Největší brouky do hlavy totiž člověku nasazují právě existence, jejichž osobnosti se nám zdají půvabně nedostižné. Co na tom, že to dotyční občas provádějí stylem, že mají ve víru vlastních zajímavostí druhé tak trochu na háku.(24.12.2015)

• - Kromě Shailene Woodley a Cary Delevingne se do role Margo zvažovali youtuberku Emmu Blackery, o které sám John Green řekl, že by ji obsadil, kdyby casting byl na něm. (hansel97)

• - Filmovanie snímky prebiehalo na viacerých miestach po celých Spojených štátoch. Filmári pracovali v predovšetkým v Kalifornii, Severnej Karolíne a na Floride. (MikaelSVK)

• - Autor knižní předlohy John Green si ve filmu zahrál cameo roli a to otce Beccy (Caitlin Carver), který je však pouze slyšet mimo záběr, když vyhrožuje se zbraní v ruce vetřelcům. (hansel97)